Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Sanal kart nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.06.2018 Güncelleme Tarihi: 22.12.2020

İnternetten alışveriş yaparken yüksek limitli kredi ya da banka kartlarınızı kullanmaktan çekinebilirsiniz.

Sanal kart nedir?
İşte bu noktada sanal kart,

İnternet bankacılığının gelişmesi ve bankaların mobil uygulamalarının kullanılmaya başlaması sanal kredi kartı imkanını da beraberinde getirdi. Özellikle online alışverişler için daha güvenli bir ortam sağlayan sanal kredi kartı sayesinde, pek çok avantajlı işlem yapmak mümkün.

Sanal kredi kartı nedir, sanal kredi kartı nasıl kullanılır, sanal kredi kartı nasıl alınır? Sanal kredi kartı oluşturma işlemi nasıl yapılır gibi soruların cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. 

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Online alışveriş ya da kart bilgisi isteyen web sitelerine giriş yaparken güvenli bir ortam sağlanmasını sağlayan kredi kartı seçeneği sanal kart olarak adlandırılır. Sanal kredi kartı ile kart bilgilerinizin kopyalanarak dolandırıcılık yapılmasını önleyebilirsiniz.

Fiziksel bir varlığı olmadığı için sadece online işlemler için kullanılır ve pek çok bankada her işlem için farklı bir kart numarası oluşturulduğundan herhangi bir kopyalama işleminin önüne geçer. Bu yüzden son 5 yıl içinde internet alışverişlerinde en çok kullanılan yöntemler arasında yerini almıştır. 

Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Sanal kartın kullanımı için limitlerin müşteri tarafından belirlenmesi gerekiyor. Yüksek limitli gerçek bir kredi kartınız olmasına karşın güvenlik önlemi almak için sanal kartınızın limitini belirleyerek alışveriş yapabilirsiniz.

Örneğin internetten 500 TL değerinde bir alışveriş yapacaksınız. 4.000 TL değerindeki kredi kartınızın bilgilerini vermek, herhangi bir kopyalama işleminde çok büyük miktarlar çekilmesine sebep olabilir. Fakat sanat kartta belirleyeceğiniz 500 TL değerindeki limit sayesinde daha fazla alım yapılmasının direkt olarak önüne geçmiş olursunuz. Bir sonraki alışverişinizde ile yine limit açarak devam edebilirsiniz. Online alışveriş imkanı sunmayan marketler, alışveriş merkezleri, market, mağaza ya da restoranlarda limitiniz olsa bile sanal kartınızı kullanmak mümkün değil. Bu tip alışverişleriniz için hızlı bir yöntem olan temassız kredi kartı özelliğinden yararlanabilirsiniz. 

Sanal Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Sanal kredi kartını almak artık çok kolay ve hızlı. Hali hazırda çalıştığınız banka üzerinden direkt olarak işlemleri yapabilirsiniz. Sanal kart herhangi bir şekilde fiziken var olmadığı için bankalardan size teslim edilmesi gereken süreç söz konusu değil. 

Hesaplama araçları sayfamızı ziyaret ederek taksitli nakit avans hesaplama işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Kredi Kartı Oluşturma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Bankaların mobil uygulamalarında yer alan kart işlemleri bölümünden, genelde “sanal kart oluştur” olarak adlandırılmış olan seçeneğe tıklayarak, anında işlemi tamamlayabilirsiniz. Sonrasında istediğiniz limiti belirleyerek direkt olarak online alışverişlerinize başlayabilirsiniz.

Online olarak kartınızı açamıyorsanız, şubelerden ya da bankaların müşteri hizmetlerinden direkt olarak sanal kartınızı tanımlatabilirsiniz. Sanal kredi kartı için belirlediğiniz limit, hali hazırda aynı bankadan kullandığınız kartın limitinden düşer. Fakat online alışverişler sırasında esas kartınızın bilgileri kesinlikle paylaşılmaz. 

Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemini hesaplama araçları sayfamızdan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Kart Üzerinden Taksit Yapılır mı?

Sanal kart, online alışverişler için normal kredi kartının sunduğu tüm işlemleri bünyesinde barındırıyor. Taksit de bunlardan biri. Alışveriş sitelerinin taksit opsiyonları doğrultusunda, bakiyenin el vermesiyle istediğiniz gibi taksitli işlem yapabilirsiniz. Aynı zamanda alışverişler sonucunda tanımlanan puan ve bonuslar da sanal kart kullanımlarında geçerli. 

Sanal Kredi Kartından Aidat Alınır mı?

Sanal kredi kartı bankaların sadece online olarak sunduğu bir yöntem olduğu için fiziksel bir hizmete de gerek kalmıyor. Dolayısıyla kredi kartınızdan aidat alınsa bile sanal kartınız için ekstra bir aidat istenmesi söz konusu değil. Tüm işlemlerin kredi kartınız üzerinden gerçekleşmesi, fazladan bir ödeme yapmanıza sebep olmamakta. 

İşetmenizin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların ticari kredi kartı seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Hangi Bankalar Sanal Kart Hizmeti Sunuyor?

Kredi kartı hizmeti sunan bankaların büyük çoğunluğu sanal kart da veriyor. Mobil bankacılık üzerinden direkt açılan sanal kart sayesinde bankalar da daha büyük kolaylık sağlamış oluyor. En çok tercih edilen sanal kartlar ise normal kartlar için en fazla avantajı sunan bankaların ürünleri oluyor.

Bunların arasında en ön planda olanları Yapı Kredi World Sanal Kart, Kuveyt Türk Sanal Kart, Akbank Axess Sanal Kart, HSBC Advantage Sanal Kart ve Garanti Sanal Kart. Bankaların web siteleri ve mobil uygulamaları üzerinden alışverişlerde sağladıkları imkanları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer gerçek bir kredi kartınız yoksa da anında bankaya başvurarak, gelirinize göre tanımlanan limitlerde kredi kartı sahibi olmanız mümkün.

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

 • Fon Nedir? 12.07.2021

  Fon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon