Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Sanal Kart Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.06.2018 Güncelleme Tarihi: 29.02.2024

Günümüzde hemen her işlem dijitale entegre edilmekte ve sanal bir hâle getirilmektedir.

Sanal Kart Nedir?
Bu durum da hem bankacılık işlemlerinin hem de tüketici imkânlarının artmasının önünü açmıştır. Kredi kartları da çok uzun zaman önce internete girdi ve online alışverişlerde kullanılmaya başladı. Fakat artık sadece dijital ortamda var olan sanal kartların kullanımı da bir hayli arttı.

Hemen her bankanın sunduğu sanal kredi kartı, güvenli alışveriş konusunda da önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçti.

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Sanal kredi kartı, dijital ortamda normal bir kredi kartı gibi çalışan fakat fiziksel ortamda varlığı bulunmayan bir ödeme aracıdır. POS cihazı yerine kart numaraları girilerek yapılan alışverişlerde kullanılmak üzere tasarlanan sanal kartlar, internetten yapılan alışverişlerde yaygın bir şekilde kullanılır.

Her tüketicinin kolayca alabileceği sanal kartların da kendine ait bir numarası, son kullanma tarihi ve CVC - CVV kodu bulunur fakat limiti bulunmaz. Sıfır limit olarak hizmete açılır ve kartın limiti, kullanıcı tarafından ihtiyaçlara göre şekillendirilebilir. İnternet alışverişlerinde, online ödemelerde, mail order ve benzeri işlemlerde kullanılır. Fiziksel bir mağazada, markette ve POS cihazlarında geçerli değildir.

Alışverişlerinizden doğan borçları daha rahat ödeyebilmek için taksitlendirme seçeneğine başvurabilirsiniz. Fakat bu aşamada kredi kartı taksitlendirme limitlerini göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sanal Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sanal kredi kartı alırken bankanın sunduğu hizmetlere dikkat etmekte fayda vardır. Her banka farklı bir hizmet anlayışı benimsemiş olabilir. Bu da kampanyalara ve sanal kartın kullanıcıya sunduğu avantajlara doğrudan etki eder. Puan kazandıran kartlar her zaman daha avantajlıdır ve her alışverişte puan biriktirme imkânı tanır. Bazı bankalar ise sanal kredi kartı ile yapılan alışverişlere özel taksit imkânları sunar. Birden fazla banka ile çalışan kart sahipleri, bu detaylar doğrultusunda sanal kart oluşturabilirler.

Sanal Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Sanal kredi kartı almak son derece basit birkaç işlem ile mümkündür. Bankaların mobil uygulamaları ve internet bankacılığı hizmetleri üzerinden sanal kart alınabilir. Sanal kredi kartı oluşturmak için mobil uygulamadan ya da internet sitesinden ilgili menü altındaki yönergeleri takip etmek yeterlidir. Her bankada farklı bir menü altında sunulabileceği için banka ile iletişime geçmekte fayda vardır.

Sanal kart oluşturmanın en önemli kolaylığı da evrak gerektirmemesidir. Çünkü halihazırda var olan kredi kartına bağlı olarak oluşturulur. Banka tüketiciden herhangi bir belge talep etmez. Ayrıca fiziksel bir kart olmadığı için bankaya gidip teslim almaya ya da kurye ile gelmesini beklemeye gerek yoktur. Birkaç dakika için alınır ve kullanıma hazır olur.

Sanal Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Sanal kartı kullanmak için öncelikle limit tanımlamak gerekir. Bu kartlar limitsiz bir şekilde oluşturulur ve kullanıcı istediği kadar limit aktarabilir. Önemli olan detay, çok yüksek limit aktarmamaktır. Sanal kredi kartlarının en önemli işlevlerinden biri de budur. Örneğin 300 TL’lik bir alışveriş yapılacağında, sadece 300 TL limit tanımlamak her zaman daha güvenlidir.

Limit tanımlandıktan sonra, ödeme aşamasındaki forma kart bilgilerini girmek gerekir. Bu aşamada asıl kredi kartının değil, sanal kredi kartının numaraları girilir. İlgili numaralar bankanın mobil uygulamasından görüntülenebilir. Yani kullanım konusunda normal bir kredi kartından farkı yoktur. Ancak bu kartların sadece sanal ödemelerde kullanıldığını, fiziksel alışverişlerde geçerli olmadığını da unutmamak gerekir.

Bu tip kartların havale/EFT yapma ya da nakit avans çekme gibi özellikleri yoktur. Örneğin sanal kartı nakite çevirme gibi bir işlem söz konusu değildir. Sanal kart sadece alışveriş işlemine aracılık eder ve kullanıldığında işlem yine asıl karta yansıtılır.

Sanal Kart Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Sanal kartla ödeme yapmak, kullanıcıya pek çok farklı avantajdan yararlanma imkânı sunar. En önemli avantajı güvenlik olan bu kartların hizmete açılmasındaki en büyük sebep de güvenliktir. Bunun yanında her konuda pratiklik ve kolay kullanım imkânı da yaratır. Sanal kartların avantajlarından bazıları şöyle sıralanabilir:

 1. Fiziksel olarak var olmadığı için kaybolması söz konusu değildir.
 2. Kart numaraları sahibi dışında başkası tarafından görüntülenemediği için kopyalanamaz.
 3. Sınırlı ve anlık limit tanımlaması bulunduğu için, olası bir veri hırsızlığında kart içerisinden para çekilemez.
 4. İhtiyaç hâlinde hızlıca oluşturulur ve limit tanımlanabilir.
 5. Anlık limit tanımlama özelliği sayesinde ödeme işlemleri hızlanır.
 6. Alışveriş tutarı kadar limit aktarma imkânı sunduğu için ödemeleri kontrol altına alma konusunda yardımcı olur.
 7. Sanal kart ile yapılan alışverişler taksitlendirilebilir.
 8. Yapılan alışverişlerden kredi kartı puanı kazanılabilir.
 9. Bazı bankalar birden fazla sanal kredi kartı oluşturmaya izin verir ve bu sayede her işlem için farklı bir kart kullanılabilir.
 10. Kart sahibi istediği zaman sanal kartını kapatabilir.

Kredi kartlarında bulunan temassız özelliği de bir başka hızlı ve güvenli kullanım yöntemidir. “Kredi Kartı Temassız Özelliği Avantajları” başlıklı yazımıza göz atarak konu hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Sanal Kredi Kartının Özellikleri Nelerdir?

 • Asıl karttan farklı kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik kodu
 • Asıl karta sunulan kampanyalara dahil olma
 • Asıl kartta biriken para puanlar kazandırma
 • Asıl kartla aynı hesap kesim tarihine ve aynı ekstreye sahip olma
 • İsteğe göre limit belirleme ve güncelleme
 • Taksitli alışverişlere izin verme
 • Ücretsiz kullanım (bankaya göre değişebilir)
 • Yabancı para cinsi ile açılabilme (bankaya göre değişebilir)

Sanal Kart Hizmeti Veren Bankalar Hangileridir?

Sanal kredi kartı hizmeti, günümüzde aktif olarak hizmet veren bankaların çoğunda bulunur. Fakat genellikle kredi kartına bağlı bir şekilde oluşturulduğu için her tüketici tarafından alınamayabilir. Bankalar çoğu zaman sadece mevduat hesabı sahibi olan tüketicilere sanal kart vermez. Ayrıca bu kartların açılışı için ücret talep etme ihtimalleri de bulunur. Bu hizmeti sunan bankalardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Kredi kartı alma konusunda zorluk çekiyorsanız, “Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar” başlıklı yazımızdan nasıl kolayca kredi kartı alabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

Sanal Kart Kullanmak Güvenli midir?

Sanal kartların ortaya çıkma sebebi güvenliktir. İnternet ortamında doğan veri hırsızlığı risklerine karşı önemli bir tedbirdir. Limiti kullanıcı tarafından düşük bir oranda belirlenebildiği için, sanal kredi kartı bilgileri çalınsa bile doğacak maddi kaybın boyutu küçük olur. Ayrıca kartın çalındığı ile ilgili bir şüphe olduğunda kart kapatılabilir ve bu küçük boyutlu kaybın da önüne geçilir. Kısaca sanal kart, online alışverişlerdeki güvenlik riskleri ile asıl kredi kartı arasında bir kalkandır.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

17 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?