Sanal kart nedir?

İnternetten alışveriş yaparken yüksek limitli kredi ya da banka kartlarınızı kullanmaktan çekinebilirsiniz. İşte bu noktada sanal kart, kredi kartı kullanmanıza gerek kalmadan güvenilir bir biçimde online alışveriş kanallarından alışveriş yapmanızı sağlayan bir finans ürünü olarak karşımıza çıkar. Günümüzde genellikle güvenilir olmasından ötürü tercih edilen sanal kart dilerseniz mevduat dilerseniz de kredi kartı hesabınıza bağlı bir biçimde açılabilmektedir. Sanal kartların çıkış sebebi, internet üzerinden yapılacak alışverişlerin güvenilirliğini sağlamaktır. Sanal kartla hem yurt içi hem de yurt dışındaki siteler üzerinden rahatlıkla güvenilir bir biçimde alışveriş yapabilirsiniz. Sanal kartlar adı üzerinde sanaldır, fiziksel bir formları bulunmamaktadır. Sanal kartların limitini tüketici kendisi belirler. Dilerse sanal karta 5 TL, dilerse de 5 bin TL atabilir. Bu, o an yapılacak alışverişin miktarına bağlı olarak kullanıcı isteğine göre değişebilir.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kart nedir nasıl alınır sorusu sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda size sanal kart kullanım detaylarından bahsedeceğiz. Eğer bir sanal kart kullanıcısı olmak istiyorsanız, çalıştığınız bankayı arayabilir ya da mobil uygulama üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Sanal kart alabilmeniz için mutlaka bir banka da mevduat ya da kredi kartı hesabınızın olması gerekiyor. Sanal kart oluşturma oldukça basit bir işlemdir ve hepsi hemen hemen aynıdır. Örneğin garanti sanal kart da yapı kredi sanal kart da kolay bir biçimde oluşturulabiliyor.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Bankanızla irtibata geçip bir sanal kart edindikten sonra sıfır limitli bir sanal kartı ile işleme başlıyorsunuz. Öncelikle kredi kartı hesabı ya da mevduat hesabınız üzerinden sanal kartınıza ne kadarlık alışveriş yapmayı planlıyorsanız, o kadarlık bakiye gönderiyorsunuz. Örneğin 1250 TL’lik bir telefon alacaksınız diyelim, sanal kartınıza diğer hesaplarınızdan bin 250 TL’lik bir gönderim yapmanız yeterli olacaktır. Sanal kart çıkartmak ya da sanal kart limitini belirlemek için bankaların internet şubesini, mobil uygulamasını, müşteri hizmetlerini ya da bankamatiklerini 7 gün 24 saat kullanabilirsiniz. Bununla beraber sanal kartlarla yapılan işlemlerin hesap özetleri ayrı gönderilmez, mevduat ya da kredi kartı hesaplarına yansıtılır.

Sanal Kart Limiti Nedir?

Sanal kart limiti, kredi kartı limiti ile orantılıdır. Kredi kartınızın limiti üzerinden sanal kart limitinizi arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Sanal kart limitini kullanıcılar kendileri belirlemektedir. Sanal kart kullanıcıya ilk geldiği zaman sıfır limitli bir kart olarak işleme başlıyor. Daha sonra kullanıcı yapacağı alışverişe göre limiti kendisi belirliyor. Sanal kart limiti üzerinden yapılan alışverişte ücret asıl kartın limitinden düşüyor. Bu sayede asıl kredi kartı ya da banka kartının bilgileri de internette hiçbir şekilde paylaşılmamış oluyor.

Market Alışverişlerinde Sanal Kart Kullanılabilir mi?

Market alışverişi somut, fiziksel bir alışveriş olduğu için sanal kart kullanımı mümkün değildir. Sanal kartlarla sadece internet üzerinden alışveriş yapılabilir. Zaten bu kartların amacı da internet üzerinden asıl kredi ya da banka kartının bilgileri verilmeden güvenilir bir biçimde alışveriş yapma imkanı sağlamaktır.

Sanal Kartın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sanal kartın avantajları şu şekilde listelenebilir:

  • Limitini kendiniz belirliyorsunuz,
  • Limiti istediğiniz gibi arttırma imkanına kavuşuyorsunuz,
  • Alışverişinizi daha güvenli bir hale getiriyorsunuz,
  • Asıl kartlarınızın bilgisinin çalınmasına engel oluyorsunuz,
  • Bu hizmet size bankanız tarafından ücretsiz sunuluyor,
  • Yıllık kart aidatı ödemiyorsunuz,
  • Hızlı ve kolay başvuru yapabiliyorsunuz,
  • Sanal kart kullanımında bazı bankaların kredi kartı kampanyaları hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Sanal kartın dezavantajları ise şu şekilde listelenebilir:

  • Somut alışveriş yapamazsınız, örneğin markete gidip bir şeyler almanız mümkün değildir.
  • Bazı mevduat hesaplarına sanal kart hizmeti sunulmaz.

Sanal Kart Üzerinden Taksit Yapılabilir Mi?

Sanal kartınızla taksitlendirme yapabilirsiniz ama bu bankaların inisiyatifine kalmış bir durum olduğu için her banka taksitlendirme yapmayabilir. Örneğin İş Bankası sanal kart ile taksitlendirme yapabilirsiniz fakat B bankası ile taksitlendirme mümkün olmaz. Sanal kartlar ticari kredi kartı yerine geçtiği için ana kartın tüm özelliklerine sahiptir.

Eğer sizler de Vakıfbank sanal kart, Enpara sanal kart, Ziraat sanal kart, Akbank sanal kart, Halkbank sanat kart, Finansbank sanal kart gibi kartlar oluşturmak istiyorsanız, yazımızda yer alan detaylara dikkat ederek, bu işlemi kolay bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal kart nedir?
1 (20%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir