Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

Taşıt Kredisi

Bankaların en avantajlı faiz oranları ile sıfır araba kredisi ve ikinci el araç kredisi hesaplama işlemi HangiKredi Taşıt Kredisi Hesaplama sayfasında!

Araç Durumu

Araç Durumunu Seçiniz

Popüler Taşıt Kredisi ve Finansman Ürünleri
Zorunlu Trafik Sigortası

Aracınız için en uygun fiyat teklifleri ile zorunlu trafik sigortanızı yaptırın.

Araç Kasko Değer Listesi

Güncellenmiş araç kasko değer listesine ulaşmak için ücretsiz hesaplama aracımızı kullanın.

Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

 • Bankalar
 • Kredi Tutarı
 • Vade
 • Faiz
 •  
 • İş Bankası Taşıt Kredisi
 • 1.000 TL - 200.000 TL
 • 3 - 60 Ay
 • 1,45-1,55
 • TEB Cetelem Taşıt Kredisi
 • 3.000 TL - 800.000 TL
 • 3 - 60 Ay
 • 0,00-1,99
 • Akbank Taşıt Kredisi
 • 2.000 TL - 1.000.000 TL
 • 3 - 60 Ay
 • 1,51-1,55
 • Albaraka Türk Taşıt Kredisi
 • 1.000 TL - 500.000 TL
 • 3 - 60 Ay
 • 1,60-1,76
 • Alternatif Bank Taşıt Kredisi
 • 5.000 TL - 1.000.000 TL
 • 3 - 48 Ay
 • 1,63-1,69
* 19 Ocak 2021 tarihinde yaptığımız son değerlendirmeye göre  48 ay vadeli 30.000 TL taşıt kredisi   için en avantajlı teklifi sunan  banka  %0,00  faiz oranı ile  TEB Cetelem  oldu.
DEVAMINI GÖR

Taşıt Kredisi Türleri

Tekne Kredisi

Tekne kredisi, bazı bankalar tarafından yine 48 ay vade süresi ile sunulan bir kredi türüdür. Çoğunlukla araç kredisi kategorisinde bulunsa da bazı bankalar tüketici kredisi olarak da sunabilmektedirler.

2. El Araç Kredisi

2.el araç kredisi, genellikle 5 yaşa kadar olan ikinci el araçlar için kullanabileceğiniz ve kimi zaman farklı araç kredisi faiz oranlarına sahip taşıt kredisi çeşididir. Kredilendirme oranı 0 km araçlara göre daha düşüktür. En fazla 60 taksit yapılabilir. İkinci el araç kredisi faiz oranlarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Hemen 2. El Taşıt Kredisi Hesaplayın!

Motosiklet Kredisi

Motosiklet kredisi, özel ihtiyaçlara yönelik hazırlanmış bir araç kredisi türüdür. Her bankada bulunmayan bu kredi ürünleri, özelleştirilmiş koşullara sahip olabilir ve başvuru yapmak isteyen tüketicilere farklı şartlar sunulabilir. Vade süresi yine 48 ay ile sınırlıdır. Motosiklet kredisi için sitemizden araç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Hemen Motosiklet Kredisi Hesaplayın!

Sıfır Kilometre Araç Kredisi

Sıfır kilometre araç kredisi, 0 km’de satışa sunulan binek ve hafif ticari otomobiller sunulan taşıt kredisi türüdür. Otomobil kredisi faiz oranı hesaplaması ve başvurusunda genellikle sıfır araçlar için yapılan aramalara rastlanır. Bankaların en çok kullandırdıkları, tüketicilerin ise en çok tercih ettiği araç kredisi budur. En uygun otomobil kredisini bulmak Hangikredi.com'tan taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Ticari Araç Kredisi

Ticari araç kredisi; kamyonet, van, panelvan vb araçları kapsayan, hafif ticari araçlar için bankalar tarafından sunulan ve farklı koşullara sahip olabilen taşıt kredisi ürünlerinin genel adıdır. Sanılanın aksine iş makineleri bu kapsama girmezler. Bu tarz vasıtalar için işletme kredileri önerilir. Ticari araç kredisi hesaplaması yapmak için Hangikredi.com araba kredisi hesaplama aracından destek alabilirsiniz.

Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilecek Noktalar

 

Araba kredisi hesaplaması yaparken bütçenizin dengesini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Araba sahibi olmak isterken doğru oluşturulmamış bir otomobil kredisi ödeme planı nedeniyle zor günler yaşayabilirsiniz.

Taşıt kredisi faiz oranı, sigorta giderleri, dosya masrafı vb maliyet kalemlerinin yanı sıra KKDF ve BSMV gibi vergi giderlerini de hesaplamalısınız.

Unutmamanız gereken bir diğer husus ise satın almak istediğiniz arabanın, araç kredisinin geri ödemesi süresince, başvuruda bulunduğunuz bankanın ipoteği altında olacağıdır. Yani son taşıt kredisi taksidini ödenmeden araç üzerinde tam hakka sahip olamazsınız. Örneğin aracınızı satmak isterseniz, önce bankanın onayını almanız gerekir.

Peki krediyi kullanmaktan vazgeçerseniz ne olur? Diyelim ki araba kredisi hesaplaması yaptınız, taşıt kredisi faiz oranlarını inceleyip araç kredilerini karşılaştırdınız ve bütçenize en uygun taşıt kredisine başvuruda bulundunuz. İlgili banka da otomobil kredinizi onayladı fakat siz kullanmaktan vazgeçtiniz. Yasal olarak 14 gün içerisinde aynı bankaya durumu bildirmek suretiyle, hiçbir cezai işleme maruz kalmadan kredinin kullanımını iptal edebilirsiniz.

Dahası, araç kredisini kullanmış olsanız dahi yine 14 gün içerisinde vazgeçebilirsiniz. Yalnız bu sefer geçen süre kadar, ana para için faiz ödemesi yapmanız gerekir. HangiKredi´den hızla sıfır otomobil kredisi hesaplama işlemi yaparak en uygun araç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Böylece herhangi bir cayma durumunda daha az faiz ödersiniz.   

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

 

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişebildiği gibi piyasaların durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Ayrıca sıfır otomobil ve ikinci el taşıt kredisi faiz oranları da birbirinden farklıdır. Vadeli araç almayı sağlayan taşıt kredileri için güncel araç kredisi faiz oranlarını HangiKredi Taşıt Kredisi sayfasından takip edebilirsiniz. Sitemizde yer alan hesaplama aracını kullanarak güncel taşıt kredisi faiz oranları ile taşıt kredisi hesaplaması yapabilir, kredi ürünlerini karşılaştırabilir ve online taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Taşıt kredisi hesaplaması yaparken yalnızca faiz oranlarına bakmamalısınız. Diğer tüketici kredilerinden farklı olarak taşıt kredileri ek maliyetlere ve zahmetlere sahip. İpotekli bir kredi ürünü olduğundan ipotek masrafı da kredinize eklenecektir. 

En uygun araç kredisini bulmak için taşıt kredisi hesaplaması yaparken, ferdi kaza sigortasının yanı sıra, kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası ödemesi yapmanız gerekeceğini de unutmamalısınız. Ayrıca aracın tüm yasal hakları size ait olmayacaktır. İlaveten sıfır otomobil, 2.el ve ticari araçlar için farklı şartlar sunulabilir. Bu koşulları göz önünde bulundurarak 4 yıla kadar uzayabilen vadeler ile taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

HangiKredi Taşıt Kredisi sayfalarında tüm kredi veren bankalar için taşıt kredisi hesaplaması yapabileceğinizi hatırlatalım. Sitemizden taşıt kredisi oranlarını görebileceğiniz bankaların listesi şu şekildedir: Akbank, Anadolubank, BankPozitif, CEPTETEB, Denizbank, Fibabanka, QNB Finansbank, Enpara, Garanti BBVA, Halkbank, HSBC Bank, ICBC, ING, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, VakıfBank, Yapı Kredi Bankası.

Araç kredisi başvurusunda bulunabileceğiniz bankaları ise ilgili başlıkta bulabilirsiniz. En ucuz taşıt kredisi için hemen otomobil kredisi hesaplama aracımızı kullanarak hesaplama yapın. 

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

 

Araç kredisi başvurusu yapmayı düşünenlerin sıkça sordukları bir sorudur: Taşıt kredisi başvurusu mu yapmalı yoksa ihtiyaç kredisi mi? Ayrıntılara boğmadan şu şekilde anlatabiliriz iki kredi arasındaki farkı: Her iki kredi türünün de olumlu yanları ve olumsuz yanları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla araba kredisi ihtiyaç kredisinden iyidir ya da kötüdür demek söz konusu olamaz.

En uygun sıfır arabayı bulmak için taşıt kredisi hesaplaması yaparsanız koşulları şöyledir: Sıfır araçlar için proforma faturası, ikinci el araçlar için noter onaylı satış sözleşmesi sunmanız gerekir. Ayrıca kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleriniz de olur. Ayrıca kredi süresince aracın üzerinde banka ipoteği bulunur. Taşıt kredisinde maksimum vade 60 ay olsa da kimi bankada nihai fatura bedeli 120 bin TL ve altındaki araçlar için 60 ay, 120 bin TL üzerinde olan araçlar için 48 ay şeklinde uygulanır.

1 yıl daha uzun olan bu vade süresi, yüksek meblağ kullanımlarında aylık kredi taksitlerinizin yükünü hafifletebilir. Toplam geri ödeme tutarı tabii ki faiz oranına göre değişecektir ama burada önemli olan sizin gelir gider dengenizdir. Yüklü taksitleri, olası bir aksilikte sizi zor durumda bırakabilir. Otomobil kredisi faizlerine de ihtiyaç kredisi faizlerine de HangiKredi´den kolayca ulaşabilir, online taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz. 

Taşıt Kredilerinde Yapılandırma

 

Kredi borcunuzu ödeme konusunda sıkıntıya düşerseniz ya da daha düşük faiz oranlarından yararlanarak vadenizi uzatmak isterseniz her zaman için bir yapılandırma imkanı söz konusu.

Taşıt kredisi yapılandırması için bankanıza yapılandırma talebinde bulunarak borcunuzun yeniden vadelendirilmesini talep edebilir ve bu şekilde aylık taksit tutarının azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha düşük faiz oranıyla yapılandırma yapıldığı takdirde toplam ödeme tutarının azalması da mümkün.

Taşıt Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

 

Kredi almadan önce her ne kadar cebinize göre hesap kitap yapmış olsanız da bazen planlar istendiği gibi gitmeyebiliyor. Taşıt kredinizi ödemekte zorluk çekerseniz ve tamamen ödeyemeyecek duruma gelirseniz aracınıza banka tarafından el konuluyor. Bankaya 90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılıyor ve bu yasal takip neticesinde taşıt kredisi verirken bankanın teminat olarak ipotek ettiği araca el konuluyor. Borcunuzu ödemekte zorluk çekerseniz bankanızdan yapılandırma talibinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli?

 

Taşıt kredisi başvurusu yapma niyetinde iseniz, öncelikle bireysel ve kurumsal taşıt kredisi başvuru şartlarının farklı olduğunu hatırlatalım. Ayrıca 0 km araç kredisi başvurularında aranan şartlar ile 2.el araç kredisi başvurusunda istenen koşulların farklı olduğunu da belirtelim.

Sıfır kilometre otomobil kredisi başvurusunda ibraz edilmesi gereken belgeler arasında proforma faturası bulunurken, 2.el araba kredisi başvurusunda talep edilen evrak noter tasdikli satış sözleşmesi ve aracın ruhsatıdır.

Bireysel araba kredisi başvurusunda; kimlik belgesi, ikametgah belgesi ya da üzerinize kayıtlı son döneme ait fatura, gelir belgesi (maaş bordrosu vb) gibi gerçek kişilere ait belgeler talep edilir. Kurumsal araba kredisi başvurusunda ise; ticaret sicil gazetesi, bilanço kayıtlarını gösterir evraklar, vergi levhası gibi tüzel kişilere ait bilgileri içeren dokümanlar talep edilir.

HangiKredi Taşıt Kredisi sayfalarında en uygun araç kredisi için başvurusu yapabileceğiniz bankalar şunlardır: Akbank, Anadolubank, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, HSBC Bank, ICBC, ING, Türkiye İş Bankası, Odeabank, Şekerbank, TEB, VakıfBank, Yapı Kredi Bankası.

Araç Kredisi Başvurusunda Kredilendirme Oranı Nedir?

 

En ucuz araç kredisi hesaplaması yapan tüketicilerin merak ettikleri bir diğer konu ise kredilendirme oranıdır çünkü bankaya ve aracın yaşına göre farklılık gösterebilir. Otomobil kredisi için genel olarak durum şu şekildedir:

Sıfır kilometre bir vasıta için araç kredisi kullanmak istiyor iseniz, kredilendirme oranı %70’e kadar çıkabilir. Özellikle 120.000 liraya kadar olan araba kredisi taleplerinde (0 km için) fatura bedelinin %70'ine kadar kredi kullanımı söz konusu olabilir. 120.000 TL'yi aşan durumlarda ise aşan kısım için %50 oranında kullandırım yapılır. 

2.el araç kredisi sorgulaması yapacak iseniz, aracın yaşının 5’ten büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bankaların çoğu, 5 yaş üstü ikinci el araçlar için kredi onayı vermemekte (istisnai durumlarda bu üst sınır bazı bankalarda 10’a kadar çıkabiliyor). Kredilendirme oranı ikinci el araçlarda kasko değeri üzerinden yapılmaktadır. 

Taşıt Kredisi Başvuru Süresi Ne Kadardır?

 

Taşıt kredilerinde maksimum vade 60 aydır. Sıfır araç için ve ikinci el araç için aldığınız taşıt kredisini 60 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Geri ödeme yapacağınız vadeyi belirlerken ödeyebileceğiniz aylık tutarı göz önünde bulundurmanızda fayda var. Taşıt kredisi ipotekli bir kredi türü olduğundan borcunuzu ödeyememeniz durumunda banka tarafından aracınıza el konulabilir. Bu nedenle hesaplama yaparak aylık taksitlerin sizi zorlamayacağı tutarda ve uzunlukta kredi almanızda fayda var. 

En Popüler Taşıt Kredisi Hesaplamaları

 

Araç kredisi hesaplaamsında bazı vade-kredi tutarı kombinasyonları tüketiciler tarafından en çok arananlar arasında. Taşıt kredisi hesaplamalarının en avantajlı vade-kredi tutarı kombinasyonları şu şekilde:
• 30 bin TL 48 ay vadeli taşıt kredisi
• 30 bin TL 36 ay vadeli taşıt kredisi
• 20 bin TL 48 ay vadeli taşıt kredisi
• 20 bin TL 36 ay vadeli taşıt kredisi
• 40 bin TL 48 ay vadeli taşıt kredisi

Siz de bu hesaplamalardan birini yaparak en uygun taşıt kredisi faiz oranına ulaşabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

 

Taşıt kredisi alabilmek için taşıt kredisi şartlarını eksiksiz sağlamanız gereklidir. Taşıt kredisi alabilmek için gereken öncelikli şart 18 yaşından büyük olmak. Eğer bu şartı sağlıyorsanız aranacak ikinci şart belgelenebilir bir gelire sahip olmanız olacaktır. Buna bağlı olarak sigortalılık süresi de bankalar için önemli. Bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekle birlikte girişi minimum 3 ay önce yapılmış olup hala devam eden sigorta kaydınızın olması beklenir.

Tüm kredi türlerinde olduğu gibi taşıt kredisinde de kredi notunuzun belli bir seviyenin üzerinde olması beklenir. Kredi borcundan dolayı kredi siciliniz bozuksa başvurunuz onaylanmayacaktır.

Taşıt kredisi başvurusu sürecinde ödemesi devam eden bir borcunuzun olması otomobil kredisi almanıza engel olabilir. Alınabilecek kredi miktarı, kişinin aylık gelirine göre belirlenir. Burada kural aylık taksit ödemelerinin toplam tutarının, belgelenebilir aylık gelirin yüzde ellisini geçmemesi şeklindedir.

Satın alacağınız aracın ikinci el mi yoksa sıfır araç mı olduğuna göre taşıt kredisi türü değişecektir. Bankalar tarafından azami araç yaş sınırı konulmuştur.  Örnek olarak bazı bankalarda ikinci el araç kredisi için azami yaş sınırı beş, bazılarında ise sekiz olarak belirtilmiştir. Aracın ikinci el araç olup olmadığını ve araç yaşını belirtmek de araç kredisi şartlarını sağlamak için önemlidir.

En Uygun Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

En uygun taşıt kredisi başvurusu yapabilmek için öncelikle bütçenize en uygun krediyi verecek olan bankayı bulmanız gerekir. Bunun için de bazı karşılatırmalar yapmanız gerekir. Yapacağınız bu karşılaştırmalar en uygun taşıt kredisini seçmenizde yardımcı olacaktır.

Başvuru yapacağınız bankaların faiz oranlarını karşılaştırmanız size uzun vadede ciddi meblağda bir para tasarrufu sağlayabilir. Bankaların alacağınız taşıt kredisi türüne ve ödemek istediğiniz vade uzunluğuna göre size vereceği faiz oranları değişiklik gösterecektir. Örnek olarak 50.000 TL tutarlı ve 48 ay vadeli bir araç kredisinde A Bank %1.25 faiz oranı verirken B Bankası %1.64 faiz oranı verebilir. Bu, iki kredinin geri ödemesi arasında 7.136 TL fark olması demektir. En uygun araç kredisi başvurusu yaparken ödeme yapacağınız vadeye göre bankaların faiz oranlarını karşılaştırmanızda fayda var.

En uygun otomobil kredisi başvurusu yapmak için bankaların anlaşmalı olduğu araba markaları da araştırabilirsiniz. Bankalar bazı araba markalarıyla anlaşmalar yaparak o belirli markalara özel olarak daha uygun kredi paketleri sunabilmektedir. Bankaların anlaşmalı olduğu otomotiv markalarını araştırmak en uygun taşıt kredisini bulmanıza yardımı olacaktır.

Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 

Taşıt kredisi başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi yada pasaport aslı ve fotokopisi.
 • Araç kredisi başvurusu yapacak kişinin en güncel elektrik, su, telefon, doğal gaz faturaları veya ikametgah belgesi.
 • İş türüne göre talep edilen evraklar, emekliler, maaşlı çalışanlar ve şirketi olan kişilere göre farklılık gösterir. Maaşlı çalışanlardan talep edilen gelir belgesi, son 1 yıla ait maaş bordrosudur. Emeklililer için, emekli tanıtım kartı ve aylık emekli maaşını içeren banka hesap cüzdanıdır. Şirketi olan kişiler için ise,  yıllık gelir vergisi beyannamesi ve vergi levhası taşıt kredisi için gerekli evraklar arasındadır.
 • Satın alınacak otomobilin, sıfır kilometre olması durumunda, otomobilin proforma faturası gereklidir.
Hangikredi.com'dan Son Haberler
 • Kredi kullanarak araba almak isteyenlerin aklına bu süreçte pek çok soru takılır. Bu sorulardan biri de taşıt kredisi mi yoksa ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım sorusu. Bireysel krediler kapsamında olan araba kredisi ve ihtiyaç kredisi, otomobil alımları için çeşitli avantajlara ve dezavantajlara sahip. Bu avantaj ve dezavantajları kısaca açıklamaya çalıştık.

 • Araç hasar sorgulama yapmak, ikinci el araç alacağınız durumda doğru bir seçim yapmanız için büyük önem taşıyor. Sıfır araç alımı için bütçeniz yoksa ya da ikinci el araç almayı tercih ediyorsanız, aracın hasar kaydını mutlaka sorgulamalısınız.

 • Günümüzde sürekli artış gösteren araç sayısı, trafik kuralları ihlallerini ve ceza kesim işlemlerindeki oran artışını da direkt olarak etkiliyor. Araç takip mesafesinin aşılması, emniyet kemeri takmama, park kuralları ihlali, hatalı sollama, kırmızı ışıkta geçme gibi nedenlerden ötürü trafik kurallarını ihlal etmeniz durumunda araç plakanıza ceza kesiliyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.