Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hangikredi.com

Taşıt Kredisi

Bankaların en avantajlı faiz oranları ile sıfır araba kredisi ve ikinci el araç kredisi hesaplama işlemi HangiKredi Taşıt Kredisi Hesaplama sayfasında!

Araç Durumu

Araç Durumunu Seçiniz

Popüler Taşıt Kredisi ve Finansman Ürünleri
Zorunlu Trafik Sigortası

Aracınız için en uygun fiyat teklifleri ile zorunlu trafik sigortanızı yaptırın.

Araç Kasko Değer Listesi

Güncellenmiş araç kasko değer listesine ulaşmak için ücretsiz hesaplama aracımızı kullanın.

Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

 • Bankalar
 • Kredi Tutarı
 • Vade
 • Faiz
 •  
 • Akbank Taşıt Kredisi
 • 1.000 TL - 1.000.000 TL
 • 3 - 48 Ay
 • %2,00 - %2,05
 • Garanti BBVA Taşıt Kredisi
 • 1.000 TL - 2.000.000 TL
 • 3 - 48 Ay
 • %1,99 - %2,64
 • Kuveyt Türk Taşıt Kredisi
 • 1.000 TL - 400.000 TL
 • 3 - 48 Ay
 • %1,99 - %2,19
 • TEB Cetelem Taşıt Kredisi
 • 3.000 TL - 1.250.000 TL
 • 3 - 48 Ay
 • %0,00 - %5,39
* 2 Ekim 2022 tarihinde yaptığımız son değerlendirmeye göre  36 ay vadeli 100.000 TL taşıt kredisi   için en avantajlı teklifi sunan  bankalar  %1,59  faiz oranı ile  VakıfBank,Ziraat Bankası  oldu.
DEVAMINI GÖR

Taşıt Kredisi Türleri

Tekne Kredisi

Tekne kredisi, bazı bankalar tarafından yine 48 ay vade süresi ile sunulan bir kredi türüdür. Çoğunlukla araç kredisi kategorisinde bulunsa da bazı bankalar tüketici kredisi olarak da sunabilmektedirler.

2. El Araç Kredisi

2.el araç kredisi, genellikle 5 yaşa kadar olan ikinci el araçlar için kullanabileceğiniz ve kimi zaman farklı araç kredisi faiz oranlarına sahip taşıt kredisi çeşididir. Kredilendirme oranı 0 km araçlara göre daha düşüktür. En fazla 60 taksit yapılabilir. İkinci el araç kredisi faiz oranlarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

Hemen 2. El Taşıt Kredisi Hesaplayın!

Motosiklet Kredisi

Motosiklet kredisi, özel ihtiyaçlara yönelik hazırlanmış bir araç kredisi türüdür. Her bankada bulunmayan bu kredi ürünleri, özelleştirilmiş koşullara sahip olabilir ve başvuru yapmak isteyen tüketicilere farklı şartlar sunulabilir. Vade süresi yine 48 ay ile sınırlıdır. Motosiklet kredisi için sitemizden araç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Hemen Motosiklet Kredisi Hesaplayın!

Sıfır Kilometre Araç Kredisi

Sıfır kilometre araç kredisi, 0 km’de satışa sunulan binek ve hafif ticari otomobiller sunulan taşıt kredisi türüdür. Otomobil kredisi faiz oranı hesaplaması ve başvurusunda genellikle sıfır araçlar için yapılan aramalara rastlanır. Bankaların en çok kullandırdıkları, tüketicilerin ise en çok tercih ettiği araç kredisi budur. En uygun otomobil kredisini bulmak Hangikredi.com'tan taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

Ticari Araç Kredisi

Ticari araç kredisi; kamyonet, van, panelvan vb araçları kapsayan, hafif ticari araçlar için bankalar tarafından sunulan ve farklı koşullara sahip olabilen taşıt kredisi ürünlerinin genel adıdır. Sanılanın aksine iş makineleri bu kapsama girmezler. Bu tarz vasıtalar için işletme kredileri önerilir. Ticari araç kredisi hesaplaması yapmak için Hangikredi.com araba kredisi hesaplama aracından destek alabilirsiniz.

Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilecek Noktalar

 

Araba kredisi hesaplaması yaparken bütçenizin dengesini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Araba sahibi olmak isterken doğru oluşturulmamış bir otomobil kredisi ödeme planı nedeniyle zor günler yaşayabilirsiniz.

Taşıt kredisi faiz oranı, sigorta giderleri, dosya masrafı vb maliyet kalemlerinin yanı sıra KKDF ve BSMV gibi vergi giderlerini de hesaplamalısınız.

Unutmamanız gereken bir diğer husus ise satın almak istediğiniz arabanın, araç kredisinin geri ödemesi süresince, başvuruda bulunduğunuz bankanın ipoteği altında olacağıdır. Yani son taşıt kredisi taksidini ödenmeden araç üzerinde tam hakka sahip olamazsınız. Örneğin aracınızı satmak isterseniz, önce bankanın onayını almanız gerekir.

Peki krediyi kullanmaktan vazgeçerseniz ne olur? Diyelim ki araba kredisi hesaplaması yaptınız, taşıt kredisi faiz oranlarını inceleyip araç kredilerini karşılaştırdınız ve bütçenize en uygun taşıt kredisine başvuruda bulundunuz. İlgili banka da otomobil kredinizi onayladı fakat siz kullanmaktan vazgeçtiniz. Yasal olarak 14 gün içerisinde aynı bankaya durumu bildirmek suretiyle, hiçbir cezai işleme maruz kalmadan kredinin kullanımını iptal edebilirsiniz.

Dahası, araç kredisini kullanmış olsanız dahi yine 14 gün içerisinde vazgeçebilirsiniz. Yalnız bu sefer geçen süre kadar, ana para için faiz ödemesi yapmanız gerekir. HangiKredi´den hızla sıfır otomobil kredisi hesaplama işlemi yaparak en uygun araç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Böylece herhangi bir cayma durumunda daha az faiz ödersiniz.   

Taşıt Kredisinin Faiz Oranları Ne Kadar?

 

Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişebildiği gibi piyasaların durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Ayrıca sıfır otomobil ve ikinci el taşıt kredisi faiz oranları da birbirinden farklı olabilir. HangiKredi taşıt kredisi hesaplama aracını kullanarak güncel taşıt kredisi faiz oranları ile araç kredisi hesaplaması yapabilir, bankaların ürünlerini karşılaştırabilir ve bankalara online taşıt kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Faizsiz Araç Kredisi Nedir? Hangi Koşullarda Verilir?

 

Katılım bankaları, araç alımlarına finansal destek sağlamak için faizsiz taşıt kredisi ürünü sunabilir. Araç finansmanı olan bu kredi ürünü ile sıfır ve ikinci el araç satın almak mümkündür. Maksimum 60 ay vade ile verilen araç finansmanında da araç kredisinde olduğu gibi kullandırım oranı vardır. Başvuruda bulunmak için ikinci el araç kredisi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanılabiliyor?

 

Araç kredisi, kredi kullandırım oranı olan bir kredi ürünüdür. Yani almak istediğiniz aracın fatura bedelinin tamamı için taşıt kredisi çekmeniz mümkün değil. BDDK tarafından yeni yayımlanan karara göre nihai fatura değeri 400 bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımlarında kullandırılan kredilerde kredi oranı yüzde 70'e, vade sayısı ise 48 aya yükseltildi. Detaylı bilgi için "Taşıt Kredisi Güncel Vade Sınırı ve Peşinat Oranları" içeriğimize göz atabilirsiniz .

Araba Kredisi Taksitlerini Ödemeyi Geciktirirsem Ne Olur?

 

Tüm kredi türlerinde olduğu gibi taşıt kredisinde de ödemelerin gecikmesi yasal takiple sonuçlanır. Gecikme için tüketiciye tanınan süre 90 gündür. Arka arkaya olmasına gerek olmaksızın toplam 90 gün gecikme olduğunda hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip neticesinde genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Böyle bir karar çıkması durumunda mahkeme kararı ile maaşınızın dörtte birine banka tarafından el konulur.

Araç Kredisinde Araç İpotek Altına Alınır mı?

 

Araç kredisi ipotekli bir kredi türüdür. Tıpkı konut kredisinde olduğu gibi bir malın satın alınması için yüksek tutarlarda verilen bir kredi olduğundan vade boyunca araca ipotek koyulur. Vade sonunda borç tamamen kapandığında ipotek fek işlemi ile aracın üstündeki ipotek kaldırılır.

Araba Kredisi Çekmek Için Kefil Gerekir mi?

 

Taşıt kredisi çekmek için kefil, olmazsa olmaz bir şart değil. Kredi notu sisteminin getirdiği kolaylık sayesinde banka zaten sizing ödeme performansınızla ilgili ve borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizle ilgili genel bir fikre sahip olup başvuruyu buna göre değerlendiriyor. Ancak yine de bazı durumlarda banka kefil talep edebilir.

Çalışmayanlar da Otomobil Kredisi Çekebilir mi?

 

Genel olarak gelir belgesi olmadan kredi çekmek mümkün değil. Gelir belgesi, kredi alabilmek için gereken en önemli şartlardan biri. Düzenli bir işiniz yoksa yani gelirinizi belgeleyemiyorsanız vadeli mevduat getirisi ve kira geliri de belgelenebilir gelir yerine sayılabilmektedir. Bu konuda başvuru yapacağınız banka ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Araç Kredisi Türleri

 

Araç kredileri öncelikle sıfır araç kredisi ve ikinci el taşıt kredisi olarak ayrılmaktadır. Alınacak aracın türüne göre de aşağıdaki gibi sınıflamalar söz konusu:

 • Ticari araç kredisi
 • Motosiklet kredisi
 • Tekne kredisi

Yerli Araç Kredisi Nedir?

 

Yerli araç kredisi, özellikle kamu bankalarının çeşitli dönemlerde yerli üretim araçların satışını desteklemek üzere daha düşük faiz oranı ile sunduğu kredilerdir. Dönemsel kampanya olarak sunulan yerli araç kredisi ile daha düşük faiz oranlarından yararlanarak araç sahibi olabilirsiniz. En düşük faizli araç kredisi için sayfamızı detaylı incelemeyi unutmayın.

Ticari (Kurumsal) Taşıt Kredisi Nedir?

 

Tır, kamyon, otobüs, panelvan, minibus gibi ticari araç kategorisinde yer alan araçlar için bazı bankalarda ticari taşıt kredisi sunmaktadır. Maksimum 60 ay vade ile sunulabilen ticari taşıt kredisi ile sıfır ya da ikinci el ticari taşıt alımı yapılabilir. Kurumsal taşıt kredisi faiz oranı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu krediden yararlanabilmek için ticari sicil kaydı olmalıdır.

Sıfır Araba Kredisi

 

Sıfır araç kredisi, sıfır araçlar için kullanılabilen ve aracın proforma faturası ile kullandırılan bir kredidir. Sıfır araç kredisinde bazı durumlarda bankaların ve markaların anlaşmasıyla daha avantajlı faiz oranı ve daha avantajlı koşullarla kredi imkanı sunulabilir. Sıfır taşıt kredisinin vade sonuna kadar araç banka tarafından ipotek altında tutulmaktadır.

İkinci El Taşıt Kredisi

 

İkinci el araba kredisi, ikinci el araçların satın alınmasına maddi destek sağlayan bir kredi türüdür. İkinci el araç kredisinde kredilendirme, aracın kasko değeri üzerinden yapılır. Bankadan bankaya farklılık gösterebilmekle birlikte genellikle 8 yaşına kadar olan araçlar için kredilendirme yapılmaktadır.

Araba Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

 

İkinci el araba kredisinde, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekle birlikte yaş sınırı uygulaması vardır. Genellikle 8 yaşa kadar olan araçlar için ikinci el taşıt kredisi kullandırılır ancak bankanın kararı doğrultusunda daha üst yaşlardaki araçlar için de kredi verilebilir. Ayrıca yaş sınırı, kredinin vadesine göre de değişiklik gösterebilir.

Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Taşıt kredisi hesaplaması; almak istediğiniz tutar, ödemek istediğiniz vade ve kredinin faiz oranına göre hesaplanır. Toplam ödeme tutarı bu değişkenlere göre farklılaşır. Örneğin aynı tutar ve faiz oranı için farklı vadelerle yapılan hesaplamalarda farklı geri ödeme tutarı sonucuna ulaşılır. Bunlara ek olarak dosya masrafı gibi ek tutarlar ve ipotekli bir kredi ürünü olduğundan ipotek masrafı da araç kredisi hesaplama sonucunu etkilemektedir.

Taşıt kredisi hesaplaması yaparken yalnızca faiz oranlarına bakmamalısınız. Diğer tüketici kredilerinden farklı olarak taşıt kredileri ek maliyetlere ve zahmetlere sahip. İpotekli bir kredi ürünü olduğundan ipotek masrafı da kredinize eklenecektir. 

En uygun araç kredisini bulmak için taşıt kredisi hesaplaması yaparken, ferdi kaza sigortasının yanı sıra, kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası ödemesi yapmanız gerekeceğini de unutmamalısınız. Ayrıca aracın tüm yasal hakları size ait olmayacaktır. İlaveten sıfır otomobil, 2.el ve ticari araçlar için farklı şartlar sunulabilir. Bu koşulları göz önünde bulundurarak 4 yıla kadar uzayabilen vadeler ile taşıt kredisi hesaplaması yapabilirsiniz.

HangiKredi Taşıt Kredisi sayfalarında tüm kredi veren bankalar için taşıt kredisi hesaplaması yapabileceğinizi hatırlatalım. Sitemizden taşıt kredisi oranlarını görebileceğiniz bankaların listesi şu şekildedir: Akbank, Anadolubank, BankPozitif, CEPTETEB, Denizbank, Fibabanka, QNB Finansbank, Enpara, Garanti BBVA, Halkbank, HSBC Bank, ICBC, ING, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, VakıfBank, Yapı Kredi Bankası.

Araç kredisi başvurusunda bulunabileceğiniz bankaları ise ilgili başlıkta bulabilirsiniz. En ucuz taşıt kredisi için hemen otomobil kredisi hesaplama aracımızı kullanarak hesaplama yapın. 

Taşıt Kredisi mi İhtiyaç Kredisi mi?

 

Araç kredisi başvurusu yapmayı düşünenlerin sıkça sordukları bir sorudur: Taşıt kredisi başvurusu mu yapmalı yoksa ihtiyaç kredisi mi? Ayrıntılara boğmadan şu şekilde anlatabiliriz iki kredi arasındaki farkı: Her iki kredi türünün de olumlu yanları ve olumsuz yanları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla araba kredisi ihtiyaç kredisinden iyidir ya da kötüdür demek söz konusu olamaz.

En uygun sıfır arabayı bulmak için taşıt kredisi hesaplaması yaparsanız koşulları şöyledir: Sıfır araçlar için proforma faturası, ikinci el araçlar için noter onaylı satış sözleşmesi sunmanız gerekir. Ayrıca kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleriniz de olur. Ayrıca kredi süresince aracın üzerinde banka ipoteği bulunur. Taşıt kredisinde maksimum vade 60 ay olsa da kimi bankada nihai fatura bedeli 120 bin TL ve altındaki araçlar için 60 ay, 120 bin TL üzerinde olan araçlar için 48 ay şeklinde uygulanır.

1 yıl daha uzun olan bu vade süresi, yüksek meblağ kullanımlarında aylık kredi taksitlerinizin yükünü hafifletebilir. Toplam geri ödeme tutarı tabii ki faiz oranına göre değişecektir ama burada önemli olan sizin gelir gider dengenizdir. Yüklü taksitleri, olası bir aksilikte sizi zor durumda bırakabilir. Otomobil kredisi faizlerine de ihtiyaç kredisi faizlerine de HangiKredi´den kolayca ulaşabilir, online taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz. 

Araba Kredisi Nasıl Yapılandırılır?

 

Kredi borcunuzu ödeme konusunda sıkıntıya düşerseniz ya da daha düşük faiz oranlarından yararlanarak vadeyi uzatmak ve aylık taksit tutarlarını azaltmak isterseniz kredinizi yapılandırabilirsiniz. Ancak yapılandırma talebinin her zaman banka tarafından onaylanmayabileceğini ve yapılandırma faiz oranlarının güncel tabela faiz oranlarından farklı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Taşıt Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

 

Kredi almadan önce her ne kadar cebinize göre hesap kitap yapmış olsanız da bazen planlar istendiği gibi gitmeyebiliyor. Taşıt kredinizi ödemekte zorluk çekerseniz ve tamamen ödeyemeyecek duruma gelirseniz aracınıza banka tarafından el konuluyor. Bankaya 90 gün boyunca ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlatılıyor ve bu yasal takip neticesinde taşıt kredisi verirken bankanın teminat olarak ipotek ettiği araca el konuluyor. Borcunuzu ödemekte zorluk çekerseniz bankanızdan yapılandırma talibinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli?

 

Taşıt kredisi başvurusu yapma niyetinde iseniz, öncelikle bireysel ve kurumsal taşıt kredisi başvuru şartlarının farklı olduğunu hatırlatalım. Ayrıca 0 km araç kredisi başvurularında aranan şartlar ile 2.el araç kredisi başvurusunda istenen koşulların farklı olduğunu da belirtelim.

Sıfır kilometre otomobil kredisi başvurusunda ibraz edilmesi gereken belgeler arasında proforma faturası bulunurken, 2.el araba kredisi başvurusunda talep edilen evrak noter tasdikli satış sözleşmesi ve aracın ruhsatıdır.

Bireysel araba kredisi başvurusunda; kimlik belgesi, ikametgah belgesi ya da üzerinize kayıtlı son döneme ait fatura, gelir belgesi (maaş bordrosu vb) gibi gerçek kişilere ait belgeler talep edilir. Kurumsal araba kredisi başvurusunda ise; ticaret sicil gazetesi, bilanço kayıtlarını gösterir evraklar, vergi levhası gibi tüzel kişilere ait bilgileri içeren dokümanlar talep edilir.

HangiKredi Taşıt Kredisi sayfalarında en uygun araç kredisi için başvurusu yapabileceğiniz bankalar şunlardır: Akbank, Anadolubank, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, HSBC Bank, ICBC, ING, Türkiye İş Bankası, Odeabank, Şekerbank, TEB, VakıfBank, Yapı Kredi Bankası.

Araç Kredisi Başvurusunda Kredilendirme Oranı Nedir?

 

En ucuz araç kredisi hesaplaması yapan tüketicilerin merak ettikleri bir diğer konu ise kredilendirme oranıdır çünkü bankaya ve aracın yaşına göre farklılık gösterebilir. Otomobil kredisi için genel olarak durum şu şekildedir:

Sıfır kilometre bir vasıta için araç kredisi kullanmak istiyor iseniz, kredilendirme oranı %70’e kadar çıkabilir. Özellikle 120.000 liraya kadar olan araba kredisi taleplerinde (0 km için) fatura bedelinin %70'ine kadar kredi kullanımı söz konusu olabilir. 120.000 TL'yi aşan durumlarda ise aşan kısım için %50 oranında kullandırım yapılır. 

2.el araç kredisi sorgulaması yapacak iseniz, aracın yaşının 5’ten büyük olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bankaların çoğu, 5 yaş üstü ikinci el araçlar için kredi onayı vermemekte (istisnai durumlarda bu üst sınır bazı bankalarda 10’a kadar çıkabiliyor). Kredilendirme oranı ikinci el araçlarda kasko değeri üzerinden yapılmaktadır. 

En Popüler Taşıt Kredisi Hesaplamaları

 

Araç kredisi hesaplaamsında bazı vade-kredi tutarı kombinasyonları tüketiciler tarafından en çok arananlar arasında. Taşıt kredisi hesaplamalarının en avantajlı vade-kredi tutarı kombinasyonları şu şekilde:
• 30 bin TL 48 ay vadeli taşıt kredisi
• 30 bin TL 36 ay vadeli taşıt kredisi
• 20 bin TL 48 ay vadeli taşıt kredisi
• 20 bin TL 36 ay vadeli taşıt kredisi
• 40 bin TL 48 ay vadeli taşıt kredisi

Siz de bu hesaplamalardan birini yaparak en uygun taşıt kredisi faiz oranına ulaşabilirsiniz.

En Uygun Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Taşıt kredisi başvurusu için reşit olmanız, gelirinizi belgeleyebilmeniz, minimum 3 aydır devam eden sigortanızın olması ve kredi notunuzun bankanın talep ettiği minimum seviyenin üstünde olmalıdır. Taşıt kredisi hesaplaması yaptıktan sonra bankaya başvuru yaparak, başvurunuz ön onay aldıktan sonra gerekli belgelerle birlikte banka şubesine gitmeniz gerekir. Taşıt kredisi başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi yada pasaport aslı ve fotokopisi.
 • Araç kredisi başvurusu yapacak kişinin adına düzenlenmiş güncel elektrik, su, telefon, doğal gaz faturalarından biri veya ikametgah belgesi.
 • İş türüne göre talep edilen evraklar; emekliler, maaşlı çalışanlar ve şirketi olan kişilere göre farklılık gösterir. Maaşlı çalışanlardan talep edilen gelir belgesi son 1 yıla ait maaş bordrosudur. Emeklililer için, emekli tanıtım kartı ve aylık emekli maaşını içeren banka hesap cüzdanıdır. Şirketi olan kişiler için ise, yıllık gelir vergisi beyannamesi ve vergi levhası taşıt kredisi için gerekli evraklar arasındadır.
 • Satın alınacak otomobilin, sıfır kilometre olması durumunda, otomobilin proforma faturası gereklidir.

Araba Kredisi Başvuru Süresi Ne Kadardır?

 

Otomobil kredilerinde maksimum vade 60 aydır. Sıfır araç için ve ikinci el araç için aldığınız taşıt kredisini 60 aya kadar vadelendirebilirsiniz. Geri ödeme yapacağınız vadeyi belirlerken ödeyebileceğiniz aylık tutarı göz önünde bulundurmanızda fayda var. Taşıt kredisi ipotekli bir kredi türü olduğundan borcunuzu ödeyememeniz durumunda banka tarafından aracınıza el konulabilir. Bu nedenle hesaplama yaparak aylık taksitlerin sizi zorlamayacağı tutarda ve uzunlukta kredi almanızda fayda var. 

Araç Kredisi Çekmenin Şartları Nelerdir?

 

Taşıt kredisi başvurunuzun olumlu sonuçlanması için taşıt kredisi şartlarını eksiksiz sağlamanız gereklidir. Taşıt kredisi alabilmek için gereken öncelikli şart 18 yaşından büyük olmak. Eğer bu şartı sağlıyorsanız aranacak ikinci şart belgelenebilir bir gelire sahip olmanız olacaktır. Ayrıca sigortalılık süresi de bankalar için önemli. Bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekle birlikte girişi minimum 3 ay önce yapılmış olup hala devam eden sigorta kaydınızın olması gerekmektedir.

Araba kredisi çekme şartlarından bir diğeri kredi notu. Tüm kredi türlerinde olduğu gibi taşıt kredisinde de kredi notunuz belli bir seviyenin üzerinde olmalıdır. Kredi borcundan dolayı kredi siciliniz bozuksa başvurunuz onaylanmayacaktır.

İkinci el araç kredilerinde, araç yaş sınırı olduğundan almak istediğiniz araç bankanın belirlediği sınıra uygun olmalıdır. İkinci el taşıt kredisi başvurusunda bulunacaksanız bankanın belirlediği yaş sınırını öğrenmenizde fayda var.

Taşıt Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 

Taşıt kredisi başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi yada pasaport aslı ve fotokopisi.
 • Araç kredisi başvurusu yapacak kişinin en güncel elektrik, su, telefon, doğal gaz faturaları veya ikametgah belgesi.
 • İş türüne göre talep edilen evraklar, emekliler, maaşlı çalışanlar ve şirketi olan kişilere göre farklılık gösterir. Maaşlı çalışanlardan talep edilen gelir belgesi, son 1 yıla ait maaş bordrosudur. Emeklililer için, emekli tanıtım kartı ve aylık emekli maaşını içeren banka hesap cüzdanıdır. Şirketi olan kişiler için ise,  yıllık gelir vergisi beyannamesi ve vergi levhası taşıt kredisi için gerekli evraklar arasındadır.
 • Satın alınacak otomobilin, sıfır kilometre olması durumunda, otomobilin proforma faturası gereklidir.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafı

 

Tüm kredi türlerinde bankaların talep edebildiği dosya masrafı, talep edilen kredi tutarının binde 5’ini geçemez. Bankanın inisiyatifi doğrultusunda bazı bankalar dosya masrafsız kredi kampanyası sunabilir. Araç kredisi, ipotekli bir kredi türü olduğundan dosya masrafı gibi ek masraflar arasında ipotek tesis ücretinin de yer aldığını hatırlatmak isteriz.

Hangikredi.com'dan Son Haberler

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.