Taşıt kredisi ödenmekte olan araç satılır mı?

Bankaların sunduğu taşıt kredileri araç alımlarında en sık başvurulan yöntemlerden. Taşıt kredileriyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri borcu hala ödenen taşıtın satılıp satılamayacağı.

Merve MUMCU / Hangikredi.com

Kredi borcu ödenmekte olan araç satılabilir ancak taşıt kredisi ipotekli bir kredi ürünüdür. Taşıt kredisine karşılık banka tarafından araca ipotek konulduğundan aracın satış işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle ipoteğin kaldırılması gerekir. Bu nedenle satış yapabilmenizi sağlayacak iki yol var. Bu yollardan biri krediyi kapatmak diğeri ise krediyi devretmek.

Kredi nasıl kapatılabilir?

Mevcut taşıt kredinizi kapatmak için nakit para gereklidir. Bunu yapmak için elinizde nakit para yoksa başka bir bankadan kredi çekebilirsiniz. Satıştan sonra elinize geçen para ile ikinci krediyi de kapabilirsiniz ancak böyle bir durumda her iki kredi için de erken kapama cezası ödeyeceğinizi unutmayın.

Kredinin devredilmesi

Başvurabileceğiniz yöntemlerden biri de aracı, taşıt kredisi ile birlikte alıcıya devretmek. Yani, aracınızı kredi borcu ile birlikte satmanız anlamına gelir. Bunun için öncelikle bu şartı kabul eden bir alıcı bulmanız ve bankanın da devir işlemine onay vermesi gerekir. Alıcı, sizin ödemiş olduğunuz tutarı size vererek kalan tutarı bankaya öder. Banka da bu durumu kabul ederse noter aracılığı ile devir işlemi gerçekleştirilir.

En avantajlı taşıt kredisi seçeneğine kolayca ulaşmak için Hangikredi.com kredi sayfasından taşıt kredisi sorgulaması yapabilirsiniz.


0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz