Taşıt Kredisi Ödenmekte Olan Araç Satılır Mı?

Bankaların sunduğu taşıt kredileri araç alımlarında en sık başvurulan yöntemlerden. Taşıt kredileriyle ilgili en çok merak edilen konulardan biri borcu hala ödenen taşıtın satılıp satılamayacağı.

Merve MUMCU / Hangikredi.com

Kredi borcu ödenmekte olan araç satılabilir ancak taşıt kredisi ipotekli bir kredi ürünüdür. Taşıt kredisine karşılık banka tarafından araca ipotek konulduğundan aracın satış işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle ipoteğin kaldırılması gerekir. Bu nedenle satış yapabilmenizi sağlayacak iki yol var. Bu yollardan biri krediyi kapatmak diğeri ise krediyi devretmek.

Kredi nasıl kapatılabilir?

Mevcut taşıt kredinizi kapatmak için nakit para gereklidir. Bunu yapmak için elinizde nakit para yoksa başka bir bankadan kredi çekebilirsiniz. Satıştan sonra elinize geçen para ile ikinci krediyi de kapabilirsiniz ancak böyle bir durumda her iki kredi için de erken kapama cezası ödeyeceğinizi unutmayın.

Kredinin devredilmesi

Başvurabileceğiniz yöntemlerden biri de aracı, taşıt kredisi ile birlikte alıcıya devretmek. Yani, aracınızı kredi borcu ile birlikte satmanız anlamına gelir. Bunun için öncelikle bu şartı kabul eden bir alıcı bulmanız ve bankanın da devir işlemine onay vermesi gerekir. Alıcı, sizin ödemiş olduğunuz tutarı size vererek kalan tutarı bankaya öder. Banka da bu durumu kabul ederse noter aracılığı ile devir işlemi gerçekleştirilir.

En avantajlı taşıt kredisi seçeneğine kolayca ulaşmak için Hangikredi.com kredi sayfasından taşıt kredisi sorgulaması yapabilirsiniz.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir