Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi Kartı Asgari Hesaplama ve kredi kartı artan borç ödemesi hesaplama işlemi ile kredi kartı borcunuz için en uygun ödeme planını hazırlayın.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

 

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunun son ödeme gününe kadar ödemeniz gerek en düşük tutarıdır. Bu tutarın altında ödeme yaptığınızda borcunuza gecikme faizi işler. Asgari tutar ya da asgari tutarın üzerinde bir ödeme yaparsanız kalan dönem borcuna sadece akdi faiz işleyecektir.

İş Bankası kredi kartı asgari hesaplama, Akbank kredi kartı asgari hesaplama gibi işlemleriniz için bu sayfada yer alan kredi kartı Asgari Tutar Hesaplama aracını kullanabilir, dönem borcunuza göre bu ay yapmanız gereken minimum ödeme tutarını görebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

 

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi daha önce kart limitine göre ya da kartın son bir senede alınıp alınmamasına göre belirleniyordu ancak şu an bu oran tüm limitler için %20’dir. Bu oran mevcut dönem borcunuz için ödemeniz gereken minimum tutarı ifade eder. Bu tutarın altında ödeme yapmanız durumunda borcunuza gecikme faizi işleyecektir.

Paraf kredi kartı asgari hesaplama, İş’te Üniversiteli kredi kartı asgari hesaplama gibi tüm kredi kartlarının minimum ödeme tutarının hesaplanması için bu sayfada yer alan hesaplama aracını kullanabilir, dönem borcunuz için ödemeniz gereken minimum tutarın ne kadar olacağını görebilirsiniz.

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

 

Kredi kartının kullanıma kapatılmasının en önemli sebebi borcunuzu ödememeniz. Tıpkı kredi borçlarında olduğu gibi kredi kartı borçlarında da tanınan süre 90 gün. 90 günlük gecikmenin ardından kartınız kullanıma kapatılır ve hakkınızda yasal takip başlatılır. Yine kredi borcunda olduğu gibi bu 90 günlük süreçten sonra size borcunuzu ödemeniz için 7 günlük bir süre tanınır. Bu süreçte de borcunuzu ödemezseniz yasal işlemler başlatılacaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumun dışında kredi kartınızı siz de dilediğiniz zaman kullanıma kapatabilirsiniz. Kredi Kartı İptali ile ilgili yazımızdan bu konuyla ilgili destek alabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

 

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplamasında daha önce kartın kaç yıllık olduğuna göre yapılırken şu an tüm kartlar için aynı oran uygulanıyor. Buna göre, hesaplama için kullanılan oranlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

 1 Seneden Uzun Süredir Kullanılan Kartlar

 %20

 Yeni Alınan Kartlar

 %20

Kredi kartı asgari hesaplama Garanti BBVA, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi hem özel hem de kamu bankaları için aynı oranlar kullanılmaktadır. Yasal olarak belirlenen bu asgari ödeme oranları herkes için ve tüm banka kartları için geçerlidir. Bu oranların altında ödeme yapıldığında borcunuza gecikme faizi işler ve borcunuzu ödememeye devam etmeniz durumunda hakkınızda yasal işlem başlatılabilir. Hakkınızda yasal işlem başlatıldığında kartlarınıza bloke konulur ve yasal sürecin sonunda genellikle maaş haczi çıkarak kredi siciliniz bozulur. Kredi sicilinizin bozulması ile birlikte bir süre yapacağınız tüm kredili ürün başvuruları bankalar tarafından reddedilecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sonrası Faiz Oranı

 

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödedikten sonra borcunuza akdi faiz işlemektedir. Kredi kartı borcu aylık azami akdi faiz oranı Mart 2020 itibari ile %1,25 olarak uygulanmaktadır. Aşağıdaki tabloda 1000 TL limitli kart için 2020 oranlarına göre yapılmış örnek tabloyu görebilirsiniz. Dilerseniz sitemizde yer alan Gecikme Faizi Hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

 Kart Limiti

 1000 TL

 Dönem Borcu

 700 TL

 Yapılacak Ödeme

 500 TL

 Asgari Ödeme Tutarı

 140 TL

 İşleyecek Gecikme Faizi

 4,30 TL

 Kalan Dönem Borcu

 145,16 TL

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Hesaplama

 

Taksitli nakit avans, kredi kartından çekilen nakit avansın, taksitlerle geri ödenebildiği bir versiyonu. Kredili ürünler arasında yer alan taksitil nakit avansta geri ödemeyi 12 aya varan vade seçenekleri ile yapabiliyorsunuz. Taksitli nakit avans için %2 faiz oranı uygulanmakta ve %15 KKDF ile %5 BSMV vergileri kesilmektedir.

Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplaması için bu sayfada yer alan hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracını kullanarak dönem borcunuz için ödemeniz gereken minimum tutarın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu tutarı ödememeniz halinde borcunuza gecikme faizi işlemeye başlayacaktır. Asgari tutarı ödedikten sonra geriye kalan dönem borcunuz için akdi faiz işleyecektir.

Kredi Kartı Limit Hesaplama

 

Kredi kartı limit hesaplama işlemi tüketicinin belgelenebilir gelirine göre yapılır. Yeni alınan kredi kartları için limit maaşın 2 katı olarak düzenlenir. 1 yıldan uzun süredir kullanılan kartlar için ise maaşın 4 katıdır. Bu hesaplama, tüketicinin kullanabileceği tüm kredi kartlarının yasal sınırını ifade eder. Bir örnek ile açıklamak gerekirse 4 bin TL maaşınız varsa ve bir yıldan uzun süredir kredi kartı kullanıyorsanız limitiniz 16 bin TL olacaktır. 16 bin TL sizin toplam kart limitinizdir. Kullandığınız birbirinden farklı iki ayrı kredi kartı için tanımlanabilecek toplam limit en fazla 16 bin TL olabilir. Üçüncü bir kart almak istediğinizde ise diğer kartların limitinin düşürülmesi gerekir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

 

Kredi kartı limitinin belirlenmesinde iki ayrı durum söz konusu. Birincisi yasal sınır. Yeni alınan kartlar için gelirin 2 katı, bir yıldan uzun süredir kullanılan kartlar için gelirin 4 katı olarak hesaplanır. Bu yasal sınır, kredi kartınıza tanımlanabilecek en yüksek tutarı ifade eder ancak kullandığınız kartın limiti, bu sınırı aşmayacak şekilde banka tarafından belirlenir. Banka ise limit belirlerken sizin kredi notuza bakar. Kredi kartı limiti için size tanımlanan yasal sınır kullandığınız tüm kredi kartlarını kapsar.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Üzerine Hangi Vergiler Uygulanır?

 

Kredi kartı gecikme faizine uygulanan iki tür vergi var. Bu vergiler şunlar:

  • %15 KKDF (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu)
  • %5 BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi)

Kredi kartı borcunuzu geciktirdiğinizde gecikme faizine ek olarak bu vergiler de ödeyeceğiniz tutara eklenecektir. Hangikredi Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracını kullanarak borcunuza eklenecek gecikme faizini öğrenebilirsiniz.

Güncel Gecikme ve Akdi Faiz Oranı Nedir?

 

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödememeniz durumunda borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Dönem borcunun asgari tutarını ya da asgari tutardan fazlasını ödedikten sonra geri kalan tutar için ise akdi faiz işler. Gecikme faiz oranı ve akdi faiz oranı dönemsel olarak değişebilir. Bu konuya ilişkin meclisten geçen kararlar Resmi Gazete’te yayımlanarak yürürlüğe girer. Şu an uygulanan resmi faiz oranları şu şekilde:

  • Gecikme faiz oranı %1,55
  • Akdi faiz oranı %1,25

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama Tablosu

 

Kredi kartınızla yapacağınız asgari ödeme dönem borcunun %20'si kadardır. Bu orana göre yapılmış örnek bir hesaplamaya aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Kart Limiti

Dönem Borcu

Asgari Ödeme Tutarı

1000 TL

800 TL

160 TL

1000 TL

700 TL

140 TL

 

Kredi kartı asgari hesaplama işlemi için sitemizde yer alan Asgari Tutar Hesaplama aracını kullanarak kart borcunuz için ne kadar asgari ödeme yapmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Hangikredi aracılığı ile ING, Akbank, DenizBank, İş Bankası, Garanti BBVA, Halkbank, VakıfBank, Burgan Bank, QNB Finansbank gibi hem özel hem de kamu bankalarına ait kredi kartları için asgari tutar hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.