Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hangikredi.com

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi Kartı Asgari Hesaplama ve kredi kartı artan borç ödemesi hesaplama işlemi ile kredi kartı borcunuz için en uygun ödeme planını hazırlayın.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

 

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunun son ödeme gününe kadar ödemeniz gerek en düşük tutarıdır. Bu tutarın altında ödeme yaptığınızda borcunuza gecikme faizi işler. Asgari tutar ya da asgari tutarın üzerinde bir ödeme yaparsanız kalan dönem borcuna sadece akdi faiz işleyecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

 

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama işlemi BDDK kararı doğrultusunda %20 ile %40 arasında en alt ödeme tutarları olarak belirlenmiştir. Limiti 25.000 TL altında olan kredi kartları için %20, limiti 25.000 TL üzerinde olan kartlar için de %40 olarak belirlenmiştir..

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

 

Kredi kartının kullanıma kapatılmasının en önemli sebebi borcunuzu ödememeniz. Tıpkı kredi borçlarında olduğu gibi kredi kartı borçlarında da tanınan süre 90 gün. 90 günlük gecikmenin ardından kartınız kullanıma kapatılır ve hakkınızda yasal takip başlatılır. Yine kredi borcunda olduğu gibi bu 90 günlük süreçten sonra size borcunuzu ödemeniz için 7 günlük bir süre tanınır. Bu süreçte de borcunuzu ödemezseniz yasal işlemler başlatılacaktır.

Kredi kartınızı kapatmak için isterseniz bankanızın müşteri hizmetlerine ulaşabilir, ya da doğrudan şubeden kredi kartınızı kapatabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödeme Tablosu

 

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplamasında kartın limiti belirleyici oluyor. Buna göre, hesaplama için kullanılan oranlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

 Kart Limiti 25.000 TL Altında

 %20

 Kart Limiti 25.000 TL Üzerinde

 %40

Kredi kartı asgari hesaplama Garanti BBVA, Ziraat Bankası, İş Bankası gibi hem özel hem de kamu bankaları için aynı oranlar kullanılmaktadır. Yasal olarak belirlenen bu asgari ödeme oranları herkes için ve tüm banka kartları için geçerlidir. Bu oranların altında ödeme yapıldığında borcunuza gecikme faizi işler ve borcunuzu ödememeye devam etmeniz durumunda hakkınızda yasal işlem başlatılabilir. Hakkınızda yasal işlem başlatıldığında kartlarınıza bloke konulur ve yasal sürecin sonunda genellikle maaş haczi çıkarak kredi siciliniz bozulur. Kredi sicilinizin bozulması ile birlikte bir süre yapacağınız tüm kredili ürün başvuruları bankalar tarafından reddedilecektir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Sonrası Faiz Oranı

 

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödedikten sonra borcunuza akdi faiz işlemektedir. Kredi kartı borcu aylık azami akdi faiz oranı %4,25 olarak uygulanmaktadır. Dilerseniz sitemizde yer alan Gecikme Faizi Hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Hesaplama

 

Taksitli nakit avans, kredi kartından çekilen nakit avansın, taksitlerle geri ödenebildiği bir versiyonu. Kredili ürünler arasında yer alan taksitil nakit avansta geri ödemeyi 12 aya varan vade seçenekleri ile yapabiliyorsunuz. Taksitli nakit avans için %5,00 faiz oranı uygulanmakta ve %15 KKDF ile %15 BSMV vergileri kesilmektedir.

Kredi kartı asgari ödeme faiz hesaplaması için bu sayfada yer alan hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracını kullanarak dönem borcunuz için ödemeniz gereken minimum tutarın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu tutarı ödememeniz halinde borcunuza gecikme faizi işlemeye başlayacaktır. Asgari tutarı ödedikten sonra geriye kalan dönem borcunuz için akdi faiz işleyecektir.

Kredi Kartı Limit Hesaplama

 

Kredi kartı limit hesaplama işlemi tüketicinin belgelenebilir gelirine göre yapılır. Yeni alınan kredi kartları için limit maaşın 2 katı olarak düzenlenir. 1 yıldan uzun süredir kullanılan kartlar için ise maaşın 4 katıdır. Bu hesaplama, tüketicinin kullanabileceği tüm kredi kartlarının yasal sınırını ifade eder. Bir örnek ile açıklamak gerekirse 13 bin TL maaşınız varsa ve bir yıldan uzun süredir kredi kartı kullanıyorsanız limitiniz 52 bin TL olacaktır. 52 bin TL sizin toplam kart limitinizdir. Kullandığınız birbirinden farklı iki ayrı kredi kartı için tanımlanabilecek toplam limit en fazla 52 bin TL olabilir. Üçüncü bir kart almak istediğinizde ise diğer kartların limitinin düşürülmesi gerekir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

 

Kredi kartı limitinin belirlenmesinde iki ayrı durum söz konusu. Birincisi yasal sınır. Yeni alınan kartlar için gelirin 2 katı, bir yıldan uzun süredir kullanılan kartlar için gelirin 4 katı olarak hesaplanır. Bu yasal sınır, kredi kartınıza tanımlanabilecek en yüksek tutarı ifade eder ancak kullandığınız kartın limiti, bu sınırı aşmayacak şekilde banka tarafından belirlenir. Banka ise limit belirlerken sizin kredi notuza bakar. Kredi kartı limiti için size tanımlanan yasal sınır kullandığınız tüm kredi kartlarını kapsar.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Üzerine Hangi Vergiler Uygulanır?

 

Kredi kartı gecikme faizine uygulanan iki tür vergi var. Bu vergiler şunlar:

  • %15 KKDF (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu)
  • %15 BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi)

Kredi kartı borcunuzu geciktirdiğinizde gecikme faizine ek olarak bu vergiler de ödeyeceğiniz tutara eklenecektir. Hangikredi Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracını kullanarak borcunuza eklenecek gecikme faizini öğrenebilirsiniz.

Güncel Gecikme ve Akdi Faiz Oranı Nedir?

 

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödememeniz durumunda borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Dönem borcunun asgari tutarını ya da asgari tutardan fazlasını ödedikten sonra geri kalan tutar için ise akdi faiz işler. Gecikme faiz oranı ve akdi faiz oranı dönemsel olarak değişebilir. Bu konuya ilişkin meclisten geçen kararlar Resmi Gazete’te yayımlanarak yürürlüğe girer. Şu an uygulanan resmi faiz oranları şu şekilde:

  • Gecikme faiz oranı %4,55
  • Akdi faiz oranı %4,25

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama Tablosu

 

Kredi kartınızla yapacağınız asgari ödeme için kart limiti 25.000 TL altında ise %20, 25.000 TL üzerinde ise %40 oran etkilidir. Bu orana göre yapılmış örnek bir hesaplamaya aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Kart Limiti

Dönem Borcu

Asgari Ödeme Tutarı

24.000 TL

10.000 TL

2.000 TL

25.000 TL

10.000 TL

4.000 TL

 

Kredi kartı asgari hesaplama işlemi için sitemizde yer alan Asgari Tutar Hesaplama aracını kullanarak kart borcunuz için ne kadar asgari ödeme yapmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Hangikredi aracılığı ile ING, Akbank, DenizBank, İş Bankası, Garanti BBVA, Halkbank, VakıfBank, Burgan Bank, QNB Finansbank gibi hem özel hem de kamu bankalarına ait kredi kartları için asgari tutar hesaplama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Sadece Asgari Borcu Ödemek Kredi Notunu Düşürür mü?

 

Borcun sadece asgari tutarının ödenmesi durumunda, kredi notu hesaplama sistemi tarafından ödemenin gerçekleştiği göz önüne alınır ve kredi notu düşmez. Fakat toplam borcunuz devam ettiği için kredi notu düşmemesine karşın sisteme borçlu olarak görünürsünüz.​

Sürekli borçlu konumda olmak kredi notunuza olumsuz yansıyabilir. Borçluluk oranınız sabit kaldığında veya yükseldiğinde bir süre sonra kredi notunuz olumsuz etkilenebilir.

Asgari Ödeme Yapıldığında Uygulanan Faiz Oranı Nedir?

 

Asgari ödemenin dışında kalan tutara eklenecek olan faiz yasal olarak belirlenmiş durumda. 1 Kasım 2023 tarihi itibari ile, asgari ödeme tutarı dışında kalan borca %4,25 oranında akdi faiz uygulanır. Akdi faiz oranının anlamı, kredi kartlarında kalan borçlara uygulanabilecek en yüksek tutarı ifade eder. 

Sadece Asgari Tutar Ödersem Ne Olur?

 

Sadece asgari tutarın ödenmesi durumunda kredi kartınızda açılan kullanım limitiniz sadece ödediğiniz tutar kadar olur. Kartınızda bulunan tüm limiti kullanamazsınız. Aynı zamanda kredi notunuz asgari ödemeyi yaptığınız için etkilenmese de borcun tamamını kapatmadığınız için gecikme olarak algılanır. Bu durumda da eğer kredi kartınızın kalan borcu aylık gelirinizin yarısından fazlaysa kredi başvurusu gibi nakit çözümlere yapacağınız başvurular direkt olarak reddedilebilir. 

Konutun Tamamına Kredi Çekebilir miyim?

 

Satın almak istediğiniz evin ekspertiz değeri 500.000 TL ve altında ise %90'a kadar, 500.000 TL üzerinde ise %80'e kadar kredi kullanabilirsiniz. ​

​Ayrıca  BDDK’nın yeni düzenlemesiyle ikinci konut alımı yapanlar için kredi değer oranı düşürüldü. Bu kapsamda; 5 milyon TL değerindeki bir evi, ikinci tapulu evi olarak alacak olanlara evin değerinin yüzde 22,5'i kadar kredi kullandırılabilecek. Bu oran 5 ila 10 milyon lira arasındaki sıfır konutlar için yüzde 20 olacak.​

1 milyon liranın altındaki ikinci el konutların yüzde 22,5’ine kadar kredi alabilecek. 1 ila 2 milyon lira arasındaki ikinci el konutlarda ise yüzde 17,5’ine kredi alınabilecek.​

Peşinat İçin Kredi Çekmem Mümkün mü?

 

Peşinat için bankalar özel kredi seçenekleri sunmuyor. Fakat kredi notunuz ve gelir seviyeniz uygunsa konut ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak  peşinat için kalan kısma kredi çekebilirsiniz. Bazı durumlarda projeden ev alınması halinde bankalarla anlaşma yapılabiliyor. Bu noktada da uygun faizlerle peşinat için ihtiyaç kredisi paketi verilebiliyor.

Kaç Yaş Aralığındakiler Kredi Çekebilir?

 

Genelde 18-65 yaş aralığındaki herkes kredi için başvurabilir. Bazı bankalar gelir durumuna bağlı olarak alt yaş sınırını 20, ödeme seçenekleri olarak kendilerini garanti altına alacakları şekilde de üst yaş sınırını 70 ya da 80’e çekebiliyorlar. Bu durumda istenen hayat sigortası ve akli dengenin yerinde olduğuna dair belgeler çok önemli. Hayat sigortası ileri yaştaki müşterilerin herhangi bir vefat durumunda borcunun mirasçılara kalmasının önüne geçer. Aynı zamanda mirasçıları korurken bankaya da borcun ödenmesi sağlanır. Bu durumda iki taraf da mağdur olmadan kredi işlemlerinin gerçekleşeceği bir sistem yaratılmış olur.