Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Finansal Durumunuza Dair Her Şey!

HangiKredi Notunuz

Finansal Durumunuz

Bankaya gitmeden kredi risk durumunuzu öğrenin, finansal durumunuza hakim olun.

Kredi Onaylanma İhtimaliniz

Kredi Onaylanma İhtimaliniz

Başvurabileceğiniz kredilerin onaylanma ihtimallerini görerek en uygun krediye başvurun.

Finansal Durum ve Önerileriniz

Finansal Durum ve Önerileriniz

Finansal durumunuzu etkileyen kriterleri görün, size uygun önerilerle notunuzu yükseltin.

Finansal Rapor Trendiniz

Finansal Rapor Trendiniz

Finansal durumunuzdaki değişimleri takip ederek daha sağlıklı finansal kararlar verin.

Kredi Kartı Önerimiz

Kredi Kartı Önerimiz

Size uygun kredi kartı önerilerilerini görün, ihtiyacınız olan kartı kolaylıkla bulun.

Kredi ve Kredi Kartı Limitiniz

Kredi ve Kredi Kartı Limitiniz

Alabileceğiniz kredi ve kredi kartı limitlerini görün, finansal hayatınızı güvenle planlayın.

HangiKredi Finansal Raporunuzu Hemen Öğrenin!

3 Adımda En Uygun Bankayı Bulun

01

İlgili Alanları Doldurun

Size özel Finansal Raporunuzu oluşturabilmemiz için bilgilerinizi girin.

02

Raporunuzu Görüntüleyin

Sizin için oluşturulan raporu görüntüleyerek finansal durumunuzu inceleyin.

03

Uygun Bankayı Bulun

Limitlerinizi ve banka bazlı onaylanma ihtimallerinizi görerek sizin için en uygun bankaya başvurun.

HangiKredi Finansal Raporu Nasıl Kullanılır?

HangiKredi Finansal Raporu Nasıl Kullanılır?

HangiKredi Finansal Raporu Nedir?

HangiKredi Finansal Raporu; banka ve finans kuruluşları için, kişinin ödeme potansiyelini ve risk durumunu görebilmesini sağlayan bir puandır.

HangiKredi Finansal Raporu Nasıl Kullanılır?

HangiKredi Finansal Raporu Hangi Sorulara Cevap Veriyor?

HangiKredi Finansal Raporu “Bana kredi ya da kredi kartı çıkar mı?”, “Kredi limitim ne olur?”, “En avantajlı banka hangisi?” sorularına cevap veriyor.

HangiKredi Finansal Raporu Nasıl Kullanılır?

HangiKredi Finansal Raporu'nu Neden Almalısınız?

HangiKredi Finansal Raporu ile hangi bankadan kredi alma olasılığınızın yüksek olduğunu, kredi ve kredi kartı limitlerinizi öğrenebilirsiniz.

Müşteri Yorumları

 • Aleyna K.

  Para ve zamandan tasarruf etmenin en güvenli yolu. Kredi çekme süreciyle ilgili tüm soruların yanıtı. Mükemmel bir site olmuş gerçekten. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Haziran 23
 • Murat S.

  Bankaları tek tek gezmeden, etrafa akıl danışmak zorunda kalmadan kredi çektim.

  Ocak 06
 • Hande D.

  HangiKredi sitesinden kredi başvurusu yaptım çok kolaylık sağlandığını gördüm ve kolay yorulmadan kafam karışmadan işimi hallettim. Siteyi en çok kullanılanlara ekledim.

  Ocak 06
 • Ozan K.

  Çok hızlı bir çözüm, bankalara gitmeden kredi ihtimallerini görebilmem beni çok sevindirdi.

  Ocak 06
 • HangiKredi Finansal Raporu; kişi ve kurumların geçmişteki finansal hareketleri doğrultusunda oluşturulan ve gelecekteki finansal işlemlerinde; banka ve finans kuruluşları için, kişinin ödeme potansiyelini ve risk durumunu görebilmesini sağlayan bir rapordur.

  HangiKredi Finansal Raporunda görebileceğiniz bu puanlar, özellikle bankalar tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Herhangi bir banka ile küçük ya da büyük ölçekli bir işlem ilişkisi bulunan tüm tüketicilere kredi puanı oluşturulmaktadır. Gelecekte yapacakları tüm işlemlerde, işlemdeki alacaklı taraf, işlem yapan tüketicinin borçlanması hâlinde borcunu ödememe riskinin ne seviyede olduğu görebilmektedir.

  Finansal durum hesaplanırken, tüketicinin gerçekleştirdiği finansal işlemlerin hemen hemen hepsi dikkate alınır. Belirli kalemlere göre hesaplama yapıldıktan sonra puanlar belirli aralıklara göre gruplandırılır. Bu da tüketicinin risk boyutunun görülebilmesini kolaylaştırır. Ayrıca hesaplanan puan, gelecekteki 12 aylık risk durumunu gösterir. Daha uzun vadeli bir yorumlamaya açık değildir. 

 • HangiKredi Finansal Raporu'nun hesaplanma sürecinde dikkate alınan pek çok detay vardır. Bu detaylar farklı gruplara ayrılmıştır ve her bir finansal sürecin, toplam puana farklı oranda bir etkisi vardır. HangiKredi Finansal Raporunu öğrenmek istediğinizde size toplam puan gösterilir. Fakat bu puanın etkenlerinin birbirinden farklı olduğunu bilmekte de fayda vardır. HangiKredi Finansal Raporu belirlenirken dikkate alınan durumlar ve oranları şu şekildedir:

  1. Kredi borcu ve kredi kartı borcu ödeme düzeni
  2. Hesap, borç, bakiye ve limit durumları
  3. Kredi kullanma yoğunluğu
  4. Yakın bir tarihte alınmış olan krediler.

 • HangiKredi Finansal Raporu'nu öğrenmenin birden fazla yolu vardır. Bunlardan birisi Findeks işbirliği ile oluşturulan HangiKredi.com’daki HangiKredi Finansal Raporu sayfası. HangiKredi Finansal Raporu'nuzu öğrenmekle kalmayıp, kredi notunuzu yükseltmek için neler yapabileceğinizi de bu sayfadan öğrenebilirsiniz. Bunlara ek olarak da HangiKredi tarafından size özel olarak hazırlanmış olan kredi ve kredi kartı önerilerini de görebilir ve kredi / kredi kartı başvurunuzu buradan gerçekleştirebilirsiniz.

 • Normal şartlarda HangiKredi Finansal Raporu belirli bir ücret karşılığında verilir. Fakat zaman zaman Finansal Raporunuzu ücretsiz alabilmeniz mümkün olabilmektedir. 

  Bazı kampanyalar doğrultusunda, tüketicilere ücretsiz kredi notu sorgulama hakkı verilmektedir. Bu kampanyalar genellikle dönemseldir ve kredi puanını ücretsiz öğrenmek her zaman için mümkün olmamaktadır.

 • HangiKredi Finansal Raporu oluşturulurken birçok farklı kalem dikkate alınır. Kredi sağlığını en çok etkileyen faktörlerin başında; geçmişteki kredi, kredi kartı ve kredili mevduat gibi borçların ödemeleri gelir. 

  Kredi kullanmış olmak ile birlikte kullanılmasa bile yapılan kredi başvuruları da finansal sağlık durumunu etkiler. Özellikle geçmişte kredi kullanmış ve borcu zamanında ödemiş olmak oldukça önemlidir. Bu doğrultuda kredi kullananlar, kullanmayanlara göre daha iyi bir kredi sağlığına sahip olabilmektedir. Gecikmeye düşmeyen ve yasal takibe girmeyen, zamanında ödenen borçlar, notun yükselmesi konusunda son derece etkilidir.

  Kredi kullanmış olmak ile birlikte kullanılmasa bile yapılan kredi başvuruları da bu notu etkiler. Özellikle geçmişte kredi kullanmış ve borcu zamanında ödemek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda kredi kullananlar, kullanmayanlara göre daha yüksek bir puana sahip olabilmektedir. 

 • Bankalardaki mevduat hesaplarında yer alan paralar da HangiKredi Finansal Raporu'nu etkileyen faktörlerden biridir. Eğer banka hesabınızda para varsa, teknik olarak bankadan alacaklı olursunuz. Ayrıca bu durum bankalar nezdindeki genel müşteri limitinizi de olumlu etkiler. Dolayısıyla aktif bir mevduat hesabı, HangiKredi Finansal Raporu için her zaman önemlidir. 

  Vadesiz ve vadeli mevduat hesapları ile birlikte kredili mevduat hesaplarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tür bir hesabın kredili kısmını kullandığınız takdirde borçlu duruma düşersiniz ve belirli bir tarihe kadar, hesabınıza yeniden para girişi sağlamanız gerekir. Tarihin geçmesi ise finansal durumu etkileyen bir faktör olarak kabul edilebilir. 

 • HangiKredi Finansal Raporunuz, neredeyse bütün finansal eylemlerinizden etkilenir. Örneğin kredi başvurunuz bir banka tarafından reddedilirse, diğer bankalar da sizin riskli olduğunuzu düşünür. Bu nedenle finansal durumunuzu öğrenmeden başvuru yapmanız önerilmez. Onaylanan kredileriniz de finansal durumunuzu hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyebilir.

  Krediniz onaylandığında, bankaya belirli bir faiz getirisi vadetmiş olursunuz. Eğer cayma hakkınızı kullanarak söz konusu krediyi iptal ederseniz, bu banka için olumsuz bir durum yaratır. Dolayısıyla kredi iptalleri, az da olsa HangiKredi Finansal Raporunuzu etkileyebilir.

 • HangiKredi Finansal Raporu en çok kredi hesaplama, kredi başvurusu değerlendirme, müşteri limiti belirleme gibi bankacılık işlemlerinde kullanılır. Fakat bu raporu dikkate alan tek kurum banka değildir. Son dönemde özellikle beyaz eşya, mobilya, cep telefonu gibi çeşitli ürünlerin senetli (elden taksit) satışını yapan firmalar, bu süreçte tüketicinin finansal durumuna bakmaktadır. Uzun vadeli araç ve ev kiralama işlemlerinde de raporu referans alan kurumlar bulunmaktadır.  

 • HangiKredi Finansal Raporu; 1 ile 100 arasında bir değerdir. Çok Düşük, Düşük, Orta, Yüksek, Çok Yüksek olarak değerlendirilir. En yüksek puan 100, en düşük puan ise 1'dir.

 • Kredi başvurularınızın hemen onaylanmasını ve bankalardan kolayca kredi almayı istiyorsanız, finansal durumunuzun en risksiz grupta olması gerekmektedir. HangiKredi Finansal Raporu 1 ile 100 arasında bir rapordur. HangiKredi Finansal Raporu sonuç sayfasında sadece bir not görmezsiniz aynı zamanda kredi başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağına dair de bir tahmin görürsünüz. Böylece olumlu olma ihtimali yüksek olan kredilere başvurabilirsiniz.

 • HangiKredi Finansal Raporu'nu düşüren en önemli detay, ödenmeyen borçlardır. Kredili ürünler için borçlandığınızda, bu borçları bir gün bile geciktirmeniz, puanınıza olumsuz olarak yansır. Gecikmenin süresi uzarsa ve gecikme tekrarlanırsa, puanınız önemli ölçüde düşer. Ödenmeyen borçlar gecikmeden sonra yasal takibe düşer ve bu durum, puanınızın en alt seviyeye inmesine sebep olur. Bu da kara listeye girmeniz anlamına gelir. 

 • HangiKredi Finansal Raporu’na göre kredi sağlığı kötü olan kullanıcıların kredi çekebilme durumu, banka inisiyatifindedir. Bankalar genellikle çok riskli gruplara kredi vermezler. Orta riskli gruba ise belirli şartlar karşılığında kredi verirler. Bu durumda kefil, teminat, ipotek, gelir belgesi gibi seçenekleri değerlendirerek kredi almanız mümkün olabilmektedir.

 • Bankalar kredili ürün kullandırdıkları müşterilerinin her zaman risksiz olmasını ister. Bu durum tamamen bankanın politikaları ile alakalıdır. Ayrıca bankalar sicili bozuk olana kredi kullandırma konusuna da kendileri karar verirler.

  Bankalar kredili ürün kullandırdıkları müşterilerinin her zaman risksiz olmasını ister. Fakat finansal raporu düşüklere kredi veren bankalar da mevcuttur. Bu durum tamamen bankanın politikaları ile alakalıdır. Ayrıca bankalar sicili bozuk olana kredi kullandırma konusuna da kendileri karar verirler.

  Puanı düşük olanlara farklı uygulamalar ile kredi verilse de kara listede olanlara kredi veren bankalar bulmak zordur. Bazı dönemlerde, özellikle devletin desteklediği kredili ürünler ve banka sicil affı gibi uygulamalar dahilinde, sicili bozuk olanların için de kredi çekme ihtimali doğabilmektedir.

 • HangiKredi Finansal Raporunuza göre kredi sağlığınızın kötü olması her zaman öyle kalacağı anlamına gelmez. Bankalardan kredi çekmeden de puanınızı yükseltmeniz mümkündür. Finansal sağlık durumunuzu iyileştirme girişiminize en çok yardımcı olacak unsur, mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemenizdir. Eğer gecikmiş bir borcunuz varsa onu da en kısa sürede kapatmanız gerekir. 

  Puanın yükselmesinde rol oynayan bir başka işlem de kredi kartını aktif bir şekilde kullanmaktır. Harcamalarınızı nakit ile yapmak yerine kredi kartınız ile yapıp sonrasında ödemeleri zamanında gerçekleştirirseniz finansal durumunuz zamanla iyileşir. Eğer kredi kartı alamıyorsanız, bankalardan teminatlı/blokeli kredi kartı talep edebilirsiniz.

  Ayrıca kredili mevduat hesabı (ek hesap, eksi hesap, artı para) kullanmak ve vadeli/vadesiz mevduat hesabında sürekli para bulundurmak da puan artışında etkili olabilmektedir. 

 • HangiKredi Finansal Raporu'nu yükseltmek için gereken süre, yapılan finansal işlemlere göre değişmektedir. Not hesaplamasında daha yüksek oranla etkili olan işlemler, daha hızlı bir yükseliş için faydalı olur. Bu nedenle, özellikle kredi ve kredi kartı borçlarınızı gecikmeye düşmeden ödemelisiniz. Daha yüksek bir puana, daha hızlı bir şekilde ulaşmak için ise kredi kullanmanızda fayda vardır.

 • Finansal durumunuzu öğrenmek için HangiKredi Finansal Raporu sorgulama işlemi yapıp puanınızın 1 olduğunu gördüyseniz, bunun çok net iki anlamı vardır: Birincisi bu durum, daha önce hiçbir kredili bankacılık ürünlerinden faydalanmamış olduğunuz anlamına gelir. İkinci anlam ise çok uzun bir süredir bankalarla ilişiğinizin bulunmamasıdır. Bunların dışında kalan bazı durumlarda da not oluşturulamayabilir ve dolayısıyla notunuz 1 olarak kabul edilebilir.

 • HangiKredi Finansal Raporu sorgulama işleminin sonucunda, notunuzun oluşturulamadığı ile ilgili bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi, herkesin bir finansal duruma sahip olmamasıdır. Hesaplamanın yapılabilmesi için bazı gereklilikler vardır. HangiKredi Finansal Raporu oluşmamıştır sonucunun sebepleri şöyledir:

  • 18 yaşından küçük olmak
  • Daha önce kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve kredi kullanmamış olmak
  • 3 aydan daha eski bir kredi kartına ya da krediye sahip olmamak
  • Son 12 aylık dönemde aktif bir şekilde kredi kartı kullanmamak ve kredi çekmemek
  • Son 12 aylık dönemde varlık yönetim şirketine devredilmiş bir borca sahip olmak
  • 90 günlük gecikmeye girmiş ve ödenmemiş bir kredi borcuna sahip olmak
  • Vefat

 • HangiKredi Finansal Raporu sorgulaması yaptığınız zaman, size o anki finansal durumunuz gösterilir ve günceldir. Aynı güncel durumu bankaların da görüntüleyebilmesi için, notu etkileyen işlemler hızlı bir şekilde rapora yansıtılır ve finansal durum güncellenir.

  Finanal durumu etkileyen işlemlere ait bilgilerin önemli bir bölümü günlük olarak yansıtılır. Bazı bilgilerin yansıması ise ortalama 2 gün sürebilmektedir. Bununla birlikte aylık olarak güncellenen bilgiler de mevcuttur.

 • HangiKredi Finansal Raporunuzda yer alan detaylar sizi güvenli bir gruba sokuyorsa kefilsiz, teminatsız ve ipoteksiz kredi almanız mümkündür. Puanı düşük olanlara kefil olması hâlinde de kredi verilmeyebilir fakat puanı hiç olmayan tüketiciler, banka ile ilk kez çalışacakları için, kefil desteği ile kredi alabilirler.

 • İhtiyaç kredisi başvurusunun ardından kredi sonucu öğrenme işlemi gerçekleştirdiğinizde olumsuz cevap aldıysanız, bu durum yeterli puana sahip olmadığınızın göstergesidir. Düşük limitli ihtiyaç kredileri, kefil ve benzeri uygulamalar doğrultusunda tüketicilere kullandırılabilmektedir. Fakat kullanılabilecek kredi miktarının daha yüksek olması için puanın da daha yüksek olması gerekmektedir. 

 • Taşıt kredisi başvurusu yapabilmeniz için de finansal durumunuzun risksiz bir grupta olması gerekir. Kredi ile araç aldığınızda banka bu araca ipotek koyacağı için finansal durum konusunda daha iyimser davranabilmektedir.

 • Konut kredisi, genellikle en yüksek limitlere sahip olan kredilerdir. Bunun sebebi, ev fiyatlarının seviyesi ile alakalıdır. Yüklü bir miktarda kredi kullanılacağı için bankalar, son derece titiz davranırlar. Çünkü ödenmeyen bir konut kredisi borcu, bankalar için önemli bir kayıp demektir. Bu nedenle genellikle risksiz gruptaki kişilerin konut kredisi başvuruları onaylanmaktadır. Fakat yine taşıt kredisinde olduğu gibi bir ipotek söz konusudur ve bu durum puan konusunda bankaya inisiyatif kullanma hakkı verir.

 • Kobi kredisi başvurularında süreç biraz daha farklı işler. Kredi kefalet kooperatiflerinin desteği ile alınan kredilerde finansal durumun etkisi biraz daha azalmaktadır. Ayrıca kobi kredilerine bireysel olarak değil, iş yeri adına başvuru yapılır. Dolayısıyla bu durumda öncelik, kurumsal kredi notundadır. Fakat işletmenin sahibinin/sahiplerinin/ortaklarının kredi sicilinde bir problem olması, kobi kredisi kullanımını olumsuz etkileyebilir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon