Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.09.2021 Güncelleme Tarihi: 2.11.2021

HangiKredi Notu yüksek olanlar için finansal hayatın kontrolü oldukça kolay.

HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Çünkü HangiKredi Notu, kredi başvurusu yapmadan önce başvurunun sonucunu tahmin ediyor ve en doğru kredi ve kredi kartlarına başvurmanızı sağlıyor. Peki HangiKredi Notu nasıl yükseltilir?

HangiKredi Notu’nun yüksek olması, yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanmasını sağlar. Notunuzu yükseltmek ve yüksek kalmasını sağlamak için aşağıdaki tüyolarımızı uygulayabilirsiniz.

Borç Ödemelerini Geciktirmeyin

HangiKredi Notu oluşturulurken dikkat edilen en önemli kriterlerden birisi ödeme geçmişidir. Eğer ödeme geçmişinizde bir gecikme yoksa, kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödüyorsanız notunuz yüksek olur. Bu da sizin kredi ve kredi kartı gibi banka ürünlerine ulaşmanızı kolaylaştırır.

Notunuz düşükse yapmanız gereken ilk iş, aktif durumdaki kredi borçlarını düzenli bir şekilde ödemektir. Düzenli ödeme alışkanlığı edinmiş olmanız notunuzun da yükselmesini sağlar. 

Borç Limit Dengesini Sağlayın

Bilindiği gibi bankalardaki kredi limiti; maaş, kişiye ait ev/araba gibi kıstaslara bakılarak belirlenir. Bankaların size kullanmanız için ayırdığı limitin tamamını ya da tamamına yakınını kullanıyorsanız da HangiKredi Notu düşük olabilir. Bunun temel nedeni ise yeni başvurular öncesi borç - limit ilişkisinin istenilen düzeyde olmamasıdır. Örneğin, 100.000 TL kredi limitiniz olduğunu düşünelim. 90.000 TL kredi kullanımınız var ve de 8.000 TL de kredi kartı limitiniz var. Bu durumda 20.000 TL yeni kredi başvurusu yaptığınızda bu başvurunun olumlu dönme ihtimali düşüktür. HangiKredi Notu ile birlikte sunulan rapor, başvuru öncesi sizi bu konuda bilgilendirir ve borç limit dengesi kurmanız için yol gösterir.

Kredi Kullanım Yoğunluğuna Dikkat Edin

Bankaların gelir ve iş modelleri arasında tabii ki kredi kullandırmak da var. Bu nedenle kredi kullanıyor olmanız, HangiKredi Notu’nun düşmesine sebep olmaz. Fakat kapanmamış çok sayıda kredi olması notunuzu olumsuz etkileyebilir. Durumu lehinize çevirmek için, kredi başvurusu yapmadan önce ‘gerçekten’ ne kadar kredi miktarına ihtiyacınız olduğunu iyi belirleyin ve başvurunuzu ona göre yapın. 

Yeni Kredi Başvurusu Varsa Bekleyin

Yeni kullandırılan kredilerde kredi ödeme performansı da oluşmaz. Yani HangiKredi Notu oluşturulurken son kullandığınız krediyi zamanında ödeyip ödemeyeceğiniz bilinemez. Bu nedenle yeni kredi çektiyseniz bir süre ödeme performansınızın oluşması için beklemenizde fayda var.  

HangiKredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı?

Çoğu insan, bankalarla bu zamana kadar hiçbir bağı olmadığı için kredi başvurusu yapacağı zaman işlerin onlar için kolay olacağını sanır ama aslında bu böyle değil. Bankalarla bir geçmişinizin olması bankaların size olan güvenini de belirler. Bankalarda kredibilitenizin olması için düşük limitli bir kredi kartı kullanıp düzenli olarak borcunuzu ödeyerek, HangiKredi Notu'nuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

20 Oy

-

4,3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Yatırım Getirisi(ROI) Nedir? 20.01.2022

  Yatırım Getirisi(ROI) Nedir?

 • Hız Sevenlere DEFI 2.0 18.01.2022

  Hız Sevenlere DEFI 2.0

 • Kredi Başvurusu Sorgulama 13.01.2022

  Kredi Başvurusu Sorgulama

 • Volatilite Nedir? 11.01.2022

  Volatilite Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon