Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığı Nasıl İyileştirilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.09.2021 Güncelleme Tarihi: 14.08.2023

HangiKredi Finansal Raporu sayesinde kredi sağlığı yüksek olanlar için finansal hayatın kontrolü oldukça kolay.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığı Nasıl İyileştirilir?
Çünkü HangiKredi Finansal Raporu, kredi başvurusu yapmadan önce başvurunun sonucunu tahmin ediyor ve en doğru kredi ve kredi kartlarına başvurmanızı sağlıyor. Peki HangiKredi Finansal Raporu ile kredi sağlığı nasıl iyileştirilir?

HangiKredi Finansal Raporu'nuza göre kredi sağlığınızın iyi bir seviyede olması, yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanmasını sağlar. Finansal sağlığınızı iyileştirmek ve kredi sağlığınızı korumanız için aşağıdaki tüyoları uygulayabilirsiniz.

HangiKredi Finansal Raporu ile kredi sağlığı

Borç Ödemelerini Geciktirmeyin

HangiKredi Finansal Raporu oluşturulurken dikkat edilen en önemli kriterlerden birisi ödeme geçmişidir. Eğer ödeme geçmişinizde bir gecikme yoksa, kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanında ödüyorsanız kredi sağlığınız olumlu seyreder. Bu da sizin kredi ve kredi kartı gibi bankacılık ürünlerine ulaşmanızı kolaylaştırır.

HangiKredi Finansal Raporu İnceleyin!

Raporunuza göre finansal sağlığınız olumsuz seyrediyorsa yapmanız gereken ilk iş, aktif durumdaki kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemektir. Düzenli ödeme alışkanlığı edinmiş olmanız kredi sağlığınızın iyileşmesini sağlar. 

Borç Limit Dengesini Sağlayın

Bilindiği gibi bankalardaki kredi limiti; maaş, kişiye ait ev/araba gibi kıstaslara bakılarak belirlenir. Bankaların size kullanmanız için ayırdığı limitin tamamını ya da tamamına yakınını kullanıyorsanız da HangiKredi Finansal Raporu'nuza göre finansal sağlığınız kötü olabilir. Bunun temel nedeni ise yeni başvurular öncesi borç - limit ilişkisinin istenilen düzeyde olmamasıdır. Örneğin, 100.000 TL kredi limitiniz olduğunu düşünelim. 90.000 TL kredi kullanımınız var ve de 8.000 TL de kredi kartı limitiniz var. Bu durumda 20.000 TL yeni kredi başvurusu yaptığınızda bu başvurunun olumlu dönme ihtimali düşüktür. HangiKredi Finansal Raporu başvuru öncesi sizi bu konuda bilgilendirir ve borç limit dengesi kurmanız için yol gösterir.

Kredi Kullanım Yoğunluğuna Dikkat Edin

Bankaların gelir ve iş modelleri arasında kredi kullandırmak önemli bir yer tutar. Bu nedenle kredi kullanıyor olmanız, HangiKredi Finansal Raporu'nuzda finansal sağlığınızın kötü seyretmesine sebep olmaz. Fakat kapanmamış çok sayıda kredi olması kredi sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Durumu lehinize çevirmek için, kredi başvurusu yapmadan önce ‘gerçekten’ ne kadar kredi miktarına ihtiyacınız olduğunu iyi belirleyin ve başvurunuzu ona göre yapın. 

Akılcı kredi kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atın!

Yeni Kredi Başvurusu Varsa Bekleyin

Yeni kullandırılan kredilerde kredi ödeme performansı da oluşmaz. Yani HangiKredi Finansal Raporu oluşturulurken son kullandığınız krediyi zamanında ödeyip ödemeyeceğiniz bilinemez. Bu nedenle yeni kredi çektiyseniz bir süre ödeme performansınızın oluşması için beklemenizde fayda var.  

HangiKredi Finansal Raporu Oluşmamışsa Ne Yapmalı?

Çoğu insan, bankalarla bu zamana kadar hiçbir bağı olmadığı için kredi başvurusu yapacağı zaman işlerin onlar için kolay olacağını sanır ama aslında bu böyle değil. Bankalarla bir geçmişinizin olması bankaların size olan güvenini de belirler. Bankalarda kredibilitenizin olması için düşük limitli bir kredi kartı kullanıp düzenli olarak borcunuzu ödeyerek, HangiKredi Finansal Raporu'nuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

112 Oy

-

3,52 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse