Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

İhtiyaç Kredisi

Avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplamak ve bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak HangiKredi'de güvenli ve ücretsiz!

Tavsiye Ettiğimiz İhtiyaç Kredileri

İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

 • Bankalar
 • Kredi Tutarı
 • Vade
 • Faiz
 •  
 • DenizBank İhtiyaç Kredisi
 • 1.000 TL - 65.000 TL
 • 3 - 36 Ay
 • %1,63 - %2,23
 • Enpara.com İhtiyaç Kredisi
 • 1.000 TL - 75.000 TL
 • 3 - 36 Ay
 • %1,59 - %1,63
 • Garanti BBVA İhtiyaç Kredisi
 • 1.000 TL - 500.000 TL
 • 3 - 36 Ay
 • %1,69 - %1,96
 • ING İhtiyaç Kredisi
 • 2.000 TL - 500.000 TL
 • 3 - 36 Ay
 • %1,35 - %1,59
* 2 Ağustos 2021 tarihinde yaptığımız son değerlendirmeye göre  36 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi   için en avantajlı teklifi sunan  banka  %1,35  faiz oranı ile  ING  oldu.
DEVAMINI GÖR

İhtiyaç Kredisi Türleri

Alışveriş Kredisi

Son dönemde kredi kartı taksit sınırlaması ile ön plana çıkan bir ihtiyaç kredisi çeşididir. Özellikle teknoloji mağazalarının bankalar ile anlaşmaları üzerine dosya masrafsız olarak sunulmaktadır.Hesaplama yaparken bu bilgiye dikkat edebilirsiniz.


Hemen alışveriş kredisi hesaplayın!

Tatil Kredisi

Yaz döneminde çokça tercih edilen ihtiyaç kredisi ürünlerinden biridir. Taksit erteleme ve uzun vadelerde geri ödeme imkanları sunar. 

Tatil kredisi hesaplayın!

 

Sağlık Kredisi

Bilhassa özel sağlık harcamalarında tercih edilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bankalar ve sağlık kuruluşları arasındaki anlaşmalara göre farklı koşullarda kullanılabilir. Sağlık kredisi yerine sigorta şirketlerinin sunduğu özel sağlık sigortası poliçelerinden ya da tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından faydalanabilirsiniz. Özel sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak ve en avantajlı sağlık sigortasını bulmak için Sigorta sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eşya Kredisi

Beyaz eşya ve mobilya alımında nakit desteği olarak sunulan bir kredi çeşididir. Birkaç bin lirayı aşmayan tutarlarda olduğu için bankaların çoğu dosya masrafı almazlar. Hesaplama yaparken bu bilgiyi dikkate almanızda fayda var.

Evlilik Kredisi

Yeni evlenen çiftlere destek amacıyla sunulan bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Taksit erteleme imkanı veya artan taksitli borçlanma kampanyaları ile sunulur. Evlilik nedeni ile kredi almayı düşünüyorsanız hesaplama yaparken bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Evlilik kredisi yerine eşya kredisi de kullanabilirsiniz.

Hemen evlilik kredisi hesaplayın!

Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi, genel olarak eğitim ve öğretim yılı içerisinde ortaya çıkan masrafların karşılanması için hazırlanmış olsa da, daha çok özel okul (kolej, vakıf üniversiteleri vb) ödemeleri için tercih edilmektedir. Eğitim kredileri aylık geri ödeme tutarları düşük tüketici kredileridir. Eğitim kredisi hesaplama işlemi yaparken bu bilgiyi dikkate almanızda yarar var. 

Hemen eğitim kredisi hesaplayın!

Anında Kredi

Acil nakit ihtiyacınız için bankaların sunduğu anında kredi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Belge toplamadan ve şubeye gitmeye gerek kalmadan düşük tutarda kredi kullanımına olanak tanıyan anında kredi seçenekleri ile acil para ihtiyacınız için hızlı kredi alabilirsiniz. 

Anında kredi hesaplayın!

 

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

 

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi öncelikle almak istediğiniz kredi tutarını belirlemeniz gerekiyor. Bütçe dostu ihtiyaç kredisini bulmak için, çekmek istediğiniz tutar üzerinden aylık taksit miktarına dikkat ederek hesaplama yapmanız gerekiyor. Bireysel ihtiyaç kredisinde maksimum vade 36 ay olarak belirlenmiştir. Çekmek istediğiniz kredi tutarını en fazla 3 yıl vade ile ödeyebilirsiniz.

Vade belirlerken aylık ödemelerinizin kolay olması kadar, sizi zorlamayacak şekilde en hızlı bitireceğiniz süreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Vade uzadıkça aylık taksit oranları daha düşük olsa da toplam geri ödeme miktarı daha fazla olacaktır. Vadeyi, bütçenizi zorlamayacak maksimum aylık ödeme tutarınıza göre belirlemenizde fayda var.

Çekmek istediğiniz vade ve ihtiyaç kredisi tutarı belliyse faiz hesaplama işlemine geçebilirsiniz. Bu noktada hesaplamayı bankaların kendi web sayfaları üzerinden yapabileceğiniz gibi HangiKredi’nin ihtiyaç kredisi hesaplama aracı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Hesaplamanızı HangiKredi’den yaparak, çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadeye göre tek seferde hesaplama yaparak 20’den fazla bankanın teklifini tek ekranda görüntüleyebilir, karşılaştırma imkanına erişebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken dosya masrafının, kredi tutarının binde 5’i olacağını da aklınızda bulundurmalısınız. Yine de kimi özel kredi ürünlerinde veya bazı bankaların kredi kampanyalarında dosya masrafları tahsis edilmeyebilir. Sıfır dosya masrafı uygulaması tamamen kredi veren bankanın inisiyatifindedir. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken saydığımız bütün bu noktalara dikkat ederek düşük faizli ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nedir?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bankalar, hem ülkedeki genel ekonomik durum hem de kendi kaynakaları ve hedeflerine göre her kredi türü için ayrı ayrı faiz oranı belirler. Belli dönemlerde faiz indirimi ya da faiz artırımı yapabilirler. Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları, Merkez Bankası (MB) kararlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankasının belirlediği oranlara göre bankalar da kendi faiz oranlarını belirlerler. Bankalar, MB’nın açıkladığı alt ve üst (faiz oranı) sınırlara göre faiz oranlarını belirlerken serbesttirler. Bireysel kredi faizleri, her bankada ve üründe değişiklik gösterebilir. Hatta bankalar, online başvurular ve şubeden başvurular için de farklı faiz oranları belirleyebilir. Avantajlı kredi hesaplaması için ihtiyaç kredisi hesaplama aracımızı kullanabilir ve bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Tüketici Kredisi Çekmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparak en avantajlı kredi seçeneğine ulaştıysanız sırada başvuru adımı var. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken başvuru sahibinde aranan şartlara, kredinin koşullarına, talep dilecek olan belgelere ve imzalanması gereken evraklara dikkat etmek gerekiyor. Bu hem başvurunuzun boşa düşmesini önler hem de sonradan sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

İhttiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen reşit olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaşını doldurmadan yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusu onaylanmayacaktır. Ayrıca gelirinizi belgeleyemediğiniz ve sigortanızın olmadığı durumlarda da başvurunuz onaylanmayacaktır.

Kredi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kredinin faiz oranı. Faiz oranı ne kadar yüksek olursa ödeyeceğiniz toplam geri ödeme tutarı da o kadar yüksek olur. Faiz oranının yanı sıra dosya masrafı, tahsis ücreti, sigorta gibi ek ücretler de kredinin toplam tutarına etki edeceğinden genel bir değerlendirme yapmak adına kredi maliyet oranına bakabilirsiniz.

HangiKredi’den kredi hesaplaması yaparak en düşük faizli kredi veren bankaları bulabilir ve en düşük faizli krediye online başvuruda bulunabilirsiniz.

Herkes Bireysel İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi çekebilmek için gereken bazı şartlar var. Bunların en başında reşit olmak geliyor. Bankalardan kredi alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bir diğer şart olarak gelirinizi belgeleyebilmeniz gerekiyor. Eğer belgelenebilir geliriniz yoksa kredi başvurunuz onaylanmayacaktır. Sigorta girişiniz olması gerektiği gibi, bunun minimum 3 aylık olması gerekir. Yani sigorta girişiniz minimum 3 ay önce yapılmış olup hala devam ediyor olmalıdır. Bazı bankalar için bu süre minimum 6 aydır. Eğer bu şartları sağlıyorsanız banka kredi notunuza bakacaktır. Kredi notu, kredi başvurularındaki en önemli kriterlerden biri. Bankaların bu konudaki minimum not beklentisi birbirinden farklı olsa da kredi notunuz ne kadar yüksek olursa başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

En Fazla Ne kadar İhtiyaç Kredisi Çekilebilir?

 

Bankalardan çekilebilecek kredi üst limiti bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bankaların ihtiyaç kredisi üst limitlerine HangiKredi’den kolayca ulaşabilirsiniz. Kredi üst limitini öğrenmek istediğiniz bankanın sayfasını ziyaret ederek hem üst limiti hem de farklı vade-tutar aralıklarına göre sunulan güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Bireysel olarak çekebileceğiniz maksimum kredi miktarı ise gelirinizle orantılıdır. Yasalara göre, aylık taksit ödemelerinizin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Dilerseniz sitemizde yer alan ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracını kullanarak alabileceğiniz en yüksek ihtiyaç kredisi miktarını öğrenebilirsiniz.

Geri Ödenecek Taksitler Vadeye Göre Değişiyor mu?

 

İhtiyaç kredisi, bankadan aldığınız borç tutarının, krediyi alırken seçmiş olduğunuz vade boyunca eşit taksitlerle ya da bankanın sunduğu farklı taksitlendirme imkanlarıyla geri ödenmesi anlamına gelir. İhtiyaç kredisi diğer kredilere göre nispeten daha düşük tutarlı ve daha kısa vadeli olduğundan genellikle eşit taksitler halinde ödenmektedir. Toplam borcunuz eşit şekilde belli bir vadeye bölündüğünden vade uzadıkça ya da kısaldıkça ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı da değişikliğe uğrar. Kredinizi ne kadar kısa vade ile çekerseniz o kadar yüksek tutarlı aylık taksitler ödersiniz ancak kısa vadeli kredi çekmenin avantajı daha az faiz ödemek olacaktır.

En Uygun (Düşük Faizli) İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

 

Bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları dönemsel olarak değişmektedir. En uygun ihtiyaç kredisine başvurmak için HangiKredi’den kredi hesaplaması yapabilir ve bankaların en güncel faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları ve Belgeleri Nelerdir?

 

İhtiyaç kredisi başvuru yaparken aranan en temel şartlar arasında 18 yaşından büyük olmak, belgelenibilir gelire sahip olmak, sigortalı çalışan olmak ve kredi notunun risksiz grupta yer alması var. Krediniz ön onaydan geçtikten sonra ise sıra bankaya belge ibraz etmeye geliyor. Bankalara tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız şu belgeleri ibraz etmeniz gerekir:

Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet olabilir.

İkamet Adresini Gösterir Belge: Muhtarlık ikametgahı veya başvuru sahibinin adına düzenlenmiş herhangi bir fatura olabilir.

Gelir Belgesi: Çalışanlar için maaş bordrosu veya imzalı mühürlü maaş yazısı, serbest meslek sahipleri için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve bilanço tablosu; çiftçiler için arazi tapusu, çiftçilik belgeleri ve müstahsil makbuzu; emekliler için ise emekli maaşı hesabının cüzdanı gereklidir. Kira geliri ile ihtiyaç kredisi başvurusu talebinde bulunmak istiyorsanız; tapu, kira sözleşmesi ve kiranın yattığına dair hesap hareketlerini gösterir evrak ibraz etmeniz gerekir.

İhtiyaç kredisi başvurusu talebinde bulunduğunuz bankanın ilgili şubesi, eğer gerek görürse sizden kefil de isteyebilir. Kefil talep etmek veya etmemek, krediyi onaylayacak olan şubenin yetkisindedir. Ayrıca bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümleri de talep ederler.

Ayrıca, tüketici kredisi başvurusu sırasında bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı da isteyebilirler. Genellikle yüksek tutarlı kredilerde bir şart olarak öne sürülür, küçük meblağlara sahip kredi başvurularında göz ardı edilebilir. Hayat sigortanızı ister bankadan, ister dışarıdan kendiniz yaptırabilirsiniz. En iyi kredi ürününü bulmak için HangiKredi'den hızla ve güvenle kredi sorgulaması yapabilirsiniz.

Bireysel İhtiyaç Kredisinden Cayma Hakkınız Var mı?

 

İhtiyaç kredisi çektikten sonra vazgeçip krediyi iptal etmek isterseniz kredi cayma hakkından yararlanabilirsiniz.

Kredi cayma hakkı, sözleşmesi imzalanmış ve işleme konmuş kredi taleplerinin iptal edilebilmesi için tanınan bir hak. Cayma hakkından yararlanabilmek için sözleşmeyi imzaladıktan sonra size tanınmış olan 14 günlük bir süre var. 14 gün içinde bu hakkı kullanarak herhangi bir masraf ödemeden kredinizi iptal edebilirsiniz. Cayma hakkı kullanıldığında 30 gün içinde alınan anapara ve o güne kadar işleyen faizin bankaya ödenmesi gerekir. 14 günlük süre geçmesine rağmen kredinizi iptal etmek istiyorsanız borcun kalan tüm tutarını ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz ancak böyle bir durumda erken kapama cezası ödemeniz gerekebileceğini unutmayın.

Tüketici Kredisi Nasıl Kapatılır?

 

İhtiyaç kredinizi vadesinden önce kapatmak istiyorsanız bankanızın mobil şubesini kullanarak ya da direkt banka ile iletişim kurarak kredinizi kapatabilirsiniz. Konut kredisinin aksine ihtiyaç kredisinde erken kapama cezası olmadığından kredinizi vade bitiminden önce kapatmak istediğinizde bir ceza ödemezsizsiniz.

Faizsiz Tüketici Kredisi Veren Bankalar

 

Müşterilerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için katılım bankalarının sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi benzeri yöntem ihtiyaç finansmanı olarak anılıyor. Türkiye Finans, Vakıf Katılım, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Ziraat Katılım gibi katılım bankaları müşterilerine ihtiyaç finansmanı sunmaktadır. Bunlara ek olarak belirtmeliyiz ki ihtiyaç finansmanı çoğu katılım bankasında direkt nakit olarak tüketiciye verilmiyor. Anlaşmalı iş yerlerinden yapılan alışverişlere ya da fatura ibrazına karşılık bu finansman kullandırılıyor.

İhtiyaç finansmanı için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor:

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Gelirin resmi bir şekilde beyan edilmesi
 • İpotekle finansman alınacaksa evlilik durumunda eşin rızasının olması

İhtiyaç Kredisi Çekerken Kefile İhtiyaç Olur mu?

 

İhtiyaç kredisinde kefil, sadece bankanın talep etmesi durumunda kullanılır. Eğer banka sizin kredi notunuzdan emin olmazsa kredi kullandırım şartı olarak kefil talep edebilir. Böyle bir durumda hem kredi notu yüksek hem de belgelenebilir geliri olan bir kefil göstermeniz gerekebilir. Kefil, krediyi çeken kişi ile aynı sorumluluğun altına girdiğindne kefillik durumlarında karşılıklı güvene kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor.

Anında İhtiyaç Kredisi Çekilebilir mi?

 

Bankaların sunduğu anında kredi ürünleri ile başvurduğunuz anda çekmek istediğiniz tutar hesabınıza aktarılabilir. Anında kredi ürünleri genellikle bankaların kendi müşterilerine sunduğu bir üründür. Banka, müşterisi ile ilgili gerekli bilgilere sahip olduğundan başvuru sürecine gerek kalmaz. Anında kredi ile belgesiz kredi almak mümkün olsa da düşük tutarlı acil nakit ihtiyaçları için kullanılabilir. Üst limit bankadan bankaya değişiklik gösterse ortalama 3.000 TL civarındadır.

Ödeme Taksit Süresi Geciktiğinde Yaptırımı Ne Olur?

 

Kredi borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde borcunuza gecikme faizi işler. Bunun yanı sıra tüm gecikmeler için tüketiciye tanınan toplam süre 90 gündür. 90 günlük gecikme süresi aşılırsa hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip kara listeye girmenize sebep olurken mahkeme kararına göre maaşınızın dörtte birine el konulabilir.

Çalışmayanlar İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

 

Kredi çekebilmek için en temel şartlardan biri gelirin belgelenebilmesi. Bu nedenle çalışmayanların ya da çalıştığı halde gelirini belgeleyemeyenlerin kredi çekmesi bir yıl dışında mümkün değil. Çalışmayanların kredi çekebilmesini sağlayacak tek yol ipotekli kredi. Bir gayrminekulü ipotek ettirerek kredi kullanmak anlamına gelen ipotekli kredi için bankaya ipotek olarak gösterebileceğiniz bir malınızın olması gerekir. Bu şekilde kredi almanız mümkün olsa da unutmayın ki borcunuzu ödeyemezseniz ipotek ettirdiğiniz malınıza banka tarafından el konulacaktır.

Ev Hanımları İhtiyaç Kredisi Çekebilir mi?

 

Ev hanımları eğer gelir belgeleyemiyorlarsa bankalardan kredi alamazlar. Bir yakından kalan maaş, kira getirisi gibi gelirler belgelenebilir gelir statüsünde olduğundan bu tarz bir gelire sahip olan ev hanımları kredi çekebilir. Öte yandan bir önce maddede belirttiğimiz gibi bankaya ipotek olarak gösterilebilecek bir gayrimenkul varsa, ipotekli kredi de çekilebilir.

Tüketici Kredisi Çekmek İçin Yaş Sınırı Var mı?

 

Tüketici kredisi çekebilmek için alt yaş ve üst yaş sınırı mevcut. Alt yaş sınırı tüm bankalar için aynı. Yasalar gereği 18 yaşından küçük olanlar kredi kullanamasa da bazı bankalar 21 yaşından küçüklere kredi vermeyebiliyor. Üst yaş sınırı ise bankadan bankaya değişiklik gösteriyor ve yasal bir zorunluluk yok.

Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

 

İhtiyaç kredisi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Bankaların ödemeler konusunda güvence olarak gördüğü kredi notu, daha önceden aldığınız kredilerin ya da kredi kartı borçlarının ne kadar düzenli ödendiğini gösteren bir referanstır. İhtiyac kredisi başvurularında, kredi skoru 1500-1900 arasında olan kişiler kolaylıkla kredi çekebilir. 1100-1499 kredi notunda kalan kişiler az riskli görülürken, 1099 altında notu olanların kredi alabilme olasılığı oldukça düşük. Kredi notu 0 olanların ise kredi başvurusu kesinlikle onaylanmıyor.  Kredi notu aralıklarının tam açılımları ise şöyle: 

0-699

En Riskli

700-1099

Orta Riskli

1100-1499

Az Riskli

1500-1699

İyi

1700-1900

Çok İyi

 

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

 

Dosya masrafı, bankaların kredi verirken aldığı ek ücretlerden biridir. Kredi dosya masrafı, çekilen kredinin maksimum binde 5’i kadar alınabilir. Bankalar dönem dönem dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyası sunabilir. Tüketici eğer isterse, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak dosya masrafının iadesini talep edebilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurunuz Neden Onaylanmaz?

 

Birçok kişi için ihtiyaç kredisi başvurusu, nakit para sıkışıklığında akla gelen ilk çözüm. Özellikle internet üzerinde sıkça yapılan hesaplamalar ve online kredi başvuruları, ret cevabının nedeni olabiliyor. Böyle durumlarda son başvurunuzdan 21 gün sonra tekrar denemenizi tavsiye ederiz. Nakit paraya ihtiyacınız olduğunda tüketici kredisine başvurabilirsiniz. Düşük oranlar ve istediğiniz banka üzerinden faiz oranlarını karşılaştırarak en avantajlı seçeneğe kolayca ulaşabilirsiniz ancak tüketici kredisine başvurabilmeniz için bazı temel etmenler var. Kredinizin çıkması için bu temel etmenlere sahip olmanız gerekir. Kredi notunuza bağlı olarak ihtiyaç (tüketici) kredisi kullanabilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar yüksekse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır. 

Kredi puanınızın düşük olması nedeniyle bankalar tarafından olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz. Bu durumda kredi puanınızın düşük mü yoksa yüksek mi olduğunu; geçmişe dönük kredi ve kredi kartı ödemelerinize, mevcut borç durumunuza ve gelir durumunuza göre tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Bu yöntemin alternatifi ise doğrudan ilgili kurumdan puanınızı öğrenmek olacaktır. En avantajlı ihtiyaç kredisini bulabilmek için HangiKredi'den ihtiyaç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz. 

İhtiyaç Kredisinde KKDF ve BSMV Nedir?

 

İhtiyaç kredisi kıyaslaması yaparken gördüğünüz ve bireysel kredi maliyet kalemleri arasında yer alan KKDV, “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” demektir. İhtiyaç kredilerinde faiz oranı üzerinden hesaplanır ve %15’lik bedel tüketiciden kesilerek (banka tarafından) hazineye aktarılır. BSMV ise “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” anlamına gelmektedir. Yine uygulanan faizin %5’i oranında banka tarafından tüketiciden kesilir ve maliyeye aktarılır. Tüzel kişilerin yaptığı kredi başvurularında KKDF muaf tutulsa da BSMV için bu yönde bir uygulama söz konusu değildir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?

 

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken, bankalar ödemeler için belli başlı şartlar arar. Belli bir mülk üzerinden ipotek yaparak kredi çekme işlemleriniz ipotekli kredi anlamına gelir. Kredi alma işlemi sırasında ipoteklenen mallar, kredi ödemelerinin tamamlanmasının ardından kaldırılır. İpotekli kredi özellikle yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi başvurularının onaylanma ihtimali artabilir.

Erken İhtiyaç Kredisi Kapatma Cezası ve İndirimi

 

İhtiyaç kredisi oranları ödeyeceğiniz aylık taksit ve toplam ödeme tutarını belirler. Ödemelerin her ay belirlenen tarihte yapılması gereklidir. Ödemeleriniz devam ederken toplu kapama işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda bankanın sunduğu olanaklar dahilinde erken ödeme indirimi söz konusu olabilir. Bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranları üzerinden aylık ödemeniz gereken miktarı ve toplamda faizlerle birlikte ne kadar ödeyeceğinizi size bildirir. Bunun sonucunda da her ay faizli tutar üzerinden ödeme yaparsınız. Erken ödeme seçeneklerinde ise kalan ayların faiz oranları düşürülerek, kalan ana para üzerinden ödeme yaparsınız. Bu durumda da aslında banka size ekstra bir indirim yapmaz, sadece toplu ödenecek kalan paradan faiz almaz.

Hangikredi.com'dan Son Haberler
 • Emekli kredisi olarak da bilinen PTT kredisi, ihtiyaç kredisi çekmek isteyen emeklililerin en merak ettiği konulardan. Emekli iseniz ve ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız PTT aracılığı ile kredi kullanabilirsiniz.

 • Kredi kartı için geçerli olan taksit sınırlama mevzuatı sonrasında, yüksek fiyatlı ürünleri anında nakit alma imkanı bulunmayan ya da nakit parasını elektronik, beyaz eşya gibi pahalı ürünlere bir anda vermeyi tercih etmeyen kullanıcılar satın almak istedikleri ürünler için alışveriş kredisi alabilir.

 • Eğitim harcamaları çoğu ailenin bütçesinde önemli bir yer kapladığı için zaman zaman eğitim kredisi ile desteklenmesi gerekebiliyor. Eğitim kredisi, öğrencinin eğitim masraflarını karşılayan aile bireylerine ya da düzenli olarak eğitim giderlerini üstlenen garantöre, eğitim harcamaları için verilen kredi çeşididir.

İhtiyaç Kredisi

Min. Tutar 1.000 TL

Max. Tutar 1.000.000 TL

Vade süresi 2-36 Ay

Min. Yıllık Maliyet Oranı %21,2700

Max. Yıllık Maliyet Oranı %38,7900

Örnek: 36 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde, yer alan en düşük faiz oranına göre aylık taksit ödemesi 368,79 TL, banka tahsis ücreti 50,00 TL, yıllık maliyet oranı ise %21,7100'dir. 36 ayın sonunda ödeyeceğiniz toplam ödeme tutarı ise 13.326,44 TL'dir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.