Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

İhtiyaç Kredisi

Avantajlı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hesaplamak ve bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak HangiKredi'de güvenli ve ücretsiz!

Tavsiye Ettiğimiz İhtiyaç Kredileri

İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

 • Bankalar
 • Kredi Tutarı
 • Vade
 • Faiz
 •  
 • Garanti BBVA İhtiyaç Kredisi
 • 1.000 TL - 100.000 TL
 • 3 - 36 Ay
 • 1,49-1,84
 • Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi
 • 1.000 TL - 200.000 TL
 • 3 - 36 Ay
 • 1,79-2,34
* 19 Ocak 2021 tarihinde yaptığımız son değerlendirmeye göre  36 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi   için en avantajlı teklifi sunan  banka  %1,33  faiz oranı ile  QNB Finansbank  oldu.
DEVAMINI GÖR

İhtiyaç Kredisi Türleri

Alışveriş Kredisi

Son dönemde kredi kartı taksit sınırlaması ile ön plana çıkan bir ihtiyaç kredisi çeşididir. Özellikle teknoloji mağazalarının bankalar ile anlaşmaları üzerine dosya masrafsız olarak sunulmaktadır.Hesaplama yaparken bu bilgiye dikkat edebilirsiniz.


Hemen alışveriş kredisi hesaplayın!

Tatil Kredisi

Yaz döneminde çokça tercih edilen ihtiyaç kredisi ürünlerinden biridir. Taksit erteleme ve uzun vadelerde geri ödeme imkanları sunar. 

Tatil kredisi hesaplayın!

 

Sağlık Kredisi

Bilhassa özel sağlık harcamalarında tercih edilen bir ihtiyaç kredisi türüdür. Bankalar ve sağlık kuruluşları arasındaki anlaşmalara göre farklı koşullarda kullanılabilir. Sağlık kredisi yerine sigorta şirketlerinin sunduğu özel sağlık sigortası poliçelerinden ya da tamamlayıcı sağlık sigortası avantajlarından faydalanabilirsiniz. Özel sağlık sigortası ile ilgili detaylı bilgi almak ve en avantajlı sağlık sigortasını bulmak için Sigorta sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eşya Kredisi

Beyaz eşya ve mobilya alımında nakit desteği olarak sunulan bir kredi çeşididir. Birkaç bin lirayı aşmayan tutarlarda olduğu için bankaların çoğu dosya masrafı almazlar. Hesaplama yaparken bu bilgiyi dikkate almanızda fayda var.

Evlilik Kredisi

Yeni evlenen çiftlere destek amacıyla sunulan bir ihtiyaç kredisi ürünüdür. Taksit erteleme imkanı veya artan taksitli borçlanma kampanyaları ile sunulur. Evlilik nedeni ile kredi almayı düşünüyorsanız hesaplama yaparken bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Evlilik kredisi yerine eşya kredisi de kullanabilirsiniz.

Hemen evlilik kredisi hesaplayın!

Eğitim Kredisi

Eğitim kredisi, genel olarak eğitim ve öğretim yılı içerisinde ortaya çıkan masrafların karşılanması için hazırlanmış olsa da, daha çok özel okul (kolej, vakıf üniversiteleri vb) ödemeleri için tercih edilmektedir. Eğitim kredileri aylık geri ödeme tutarları düşük tüketici kredileridir. Eğitim kredisi hesaplama işlemi yaparken bu bilgiyi dikkate almanızda yarar var. 

Hemen eğitim kredisi hesaplayın!

Anında Kredi

Acil nakit ihtiyacınız için bankaların sunduğu anında kredi seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Belge toplamadan ve şubeye gitmeye gerek kalmadan düşük tutarda kredi kullanımına olanak tanıyan anında kredi seçenekleri ile acil para ihtiyacınız için hızlı kredi alabilirsiniz. 

Anında kredi hesaplayın!

 

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparak en avantajlı (yalnızca ihtiyaç kredisi faiz oranı olarak değil) sahip kredi seçeneğine ulaştıysanız sırada başvuru adımı var. İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken başvuru sahibinde aranan şartlara, kredinin koşullarına, talep dilecek olan belgelere ve imzalanması gereken evraklara dikkat etmek gerekiyor. Bu hem başvurunuzun boşa düşmesini önler hem de sonradan sıkıntı yaşamamanızı sağlar.

İhttiyaç kredisi başvurusu için öncelikle kanunen reşit olmanız gerekmektedir. Yani 18 yaşını doldurmadan yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusu onaylanmayacaktır. 

Bunun ardından tabii ki gelir belgesi ibraz edebiliyor olmanız gerekiyor Bu maaş bordronuz da olabilir, vergi levhanız da olabilir. Eğer çalışan iseniz, en azından son 3 aydır aynı iş yerinde çalıştığınızı gösteren bir SGK dokümanı sunmanız da istenecektir. Bazı bankalar için ise bu alt sınır 6 aydır.

En çok 36 aya kadar uzayabilen vadeler ile ihtiyaç kredisi kullanabileceğinizi tekrar hatırlatalım. Ayrıca kredi taksitleriniz, aylık resmi gelirinizin %50’sini geçemez. 

Sitemizden kredi hesaplaması yaparak en düşük faizli kredi veren bankaları bulabilir ve en düşük faizli krediye online başvuruda bulunabilirsiniz. HangiKredi'den ihtiyaç kredisi hesaplaması yaparak ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmenin yanı sıra seçtiğiniz ürünler için tek tıkla kredi karşılaştırma da yapabilirsiniz. 

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

 

İhtiyaç kredisi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Bankaların ödemeler konusunda güvence olarak gördüğü kredi notu, daha önceden aldığınız kredilerin ya da kredi kartı borçlarının ne kadar düzenli ödendiğini gösteren bir referanstır. İhtiyac kredisi başvurularında, kredi skoru 1500-1900 arasında olan kişiler kolaylıkla kredi çekebilir. 1100-1499 kredi notunda kalan kişiler az riskli görülürken, 1099 altında notu olanların kredi alabilme olasılığı oldukça düşük. Kredi notu 0 olanların ise kredi başvurusu kesinlikle onaylanmıyor.  Kredi notu aralıklarının tam açılımları ise şöyle: 

0-699

En Riskli

700-1099

Orta Riskli

1100-1499

Az Riskli

1500-1699

İyi

1700-1900

Çok İyi

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Sırasında İstenen Belgeler Hangileridir?

 

İhtiyaç kredisi hesaplaması yaptınız, en düşük faizli krediyi buldunuz, başvuru yaptınız ve başvurunuz ön onaydan geçti. Sıra geldi bankaya belge ibraz etmeye. Bankalara tüketici ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız şu belgeleri ibraz etmeniz gerekir:

Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet olabilir.

İkamet Adresini Gösterir Belge: Muhtarlık ikametgahı veya başvuru sahibinin adına düzenlenmiş herhangi bir fatura olabilir.

Gelir Belgesi: Çalışanlar için maaş bordrosu veya imzalı mühürlü maaş yazısı, serbest meslek sahipleri için ticaret sicil gazetesi, vergi levhası ve bilanço tablosu; çiftçiler için arazi tapusu, çiftçilik belgeleri ve müstahsil makbuzu; emekliler için ise emekli maaşı hesabının cüzdanı gereklidir. Kira geliri ile ihtiyaç kredisi başvurusu talebinde bulunmak istiyorsanız; tapu, kira sözleşmesi ve kiranın yattığına dair hesap hareketlerini gösterir evrak ibraz etmeniz gerekir.

İhtiyaç kredisi başvurusu talebinde bulunduğunuz bankanın ilgili şubesi, eğer gerek görürse sizden kefil de isteyebilir. Kefil talep etmek veya etmemek, krediyi onaylayacak olan şubenin yetkisindedir. Ayrıca bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümleri de talep ederler.

Ayrıca, tüketici kredisi başvurusu sırasında bankalar sizden hayat sigortası yaptırmanızı da isteyebilirler. Genellikle yüksek tutarlarda (kredilerde) bir şart olarak öne sürülür, küçük meblağlara sahip kredi başvurularında göz ardı edilir. Hayat sigortanızı ister bankadan, ister dışarıdan kendiniz yaptırabilirsiniz. En iyi kredi ürününü bulmak için HangiKredi'de hızla ve güvenle kredi sorgulaması yapabilirsiniz. 

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

 

Birçok kişi için ihtiyaç kredisi başvurusu, nakit para sıkışıklığında akla gelen ilk çözüm. Özellikle internet üzerinde sıkça yapılan hesaplamalar ve online kredi başvuruları, ret cevabının nedeni olabiliyor. Böyle durumlarda son başvurunuzdan 21 gün sonra tekrar denemenizi tavsiye ederiz.

Nakit paraya ihtiyacınız olduğunda tüketici kredisine başvurabilirsiniz. Düşük oranlar ve istediğiniz banka üzerinden faiz oranlarını karşılaştırarak en avantajlı seçeneğe kolayca ulaşabilirsiniz ancak tüketici kredisine başvurabilmeniz için bazı temel etmenler var. Kredinizin çıkması için bu temel etmenlere sahip olmanız gerekir. Kredi notunuza bağlı olarak ihtiyaç (tüketici) kredisi kullanabilirsiniz. Kredi notunuz ne kadar yüksekse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır. 

Kredi puanınızın düşük olması nedeniyle bankalar tarafından olumsuz cevap alıyor olabilirsiniz. Bu durumda kredi puanınızın düşük mü yoksa yüksek mi olduğunu; geçmişe dönük kredi ve kredi kartı ödemelerinize, mevcut borç durumunuza ve gelir durumunuza göre tahmin etmeye çalışabilirsiniz. Bu yöntemin alternatifi ise doğrudan ilgili kurumdan puanınızı öğrenmek olacaktır. En avantajlı ihtiyaç kredisini bulabilmek için HangiKredi'den ihtiyaç kredisi hesaplaması yapabilirsiniz. 

KKDF ve BSMV Nedir?

 

İhtiyaç kredisi kıyaslaması yaparken gördüğünüz ve bireysel kredi maliyet kalemleri arasında yer alan KKDV, “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” demektir. İhtiyaç kredilerinde faiz oranı üzerinden hesaplanır ve %15’lik bedel tüketiciden kesilerek (banka tarafından) hazineye aktarılır.

BSMV ise “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” anlamına gelmektedir. Yine uygulanan faizin %5’i oranında banka tarafından tüketiciden kesilir ve maliyeye aktarılır. Tüzel kişilerin yaptığı kredi başvurularında KKDF muaf tutulsa da BSMV için bu yönde bir uygulama söz konusu değildir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

 

Bir gayrimenkulün bankaya ipotek edilmesi suretiyle kullanılabilir. Maksimum vade diğer ihtiyaç kredileri gibi 3 yıl yani 36 aydır. Kredilendirme oranı, teminat olarak gösterilen taşınmazın niteliğine göre değişebilir. Genellikle konut ve iş yerleri için bu oran %75, imarlı arsalar için %50’dir. 

Yüksek tutarlı kredi kullanmak istiyorsanız hesaplama yaparken ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneklerine dikkat edin. Ayrıca konut kredisi hesaplama yaparak faiz oranlarına göz atabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi

 

İhtiyaç kredisi oranları ödeyeceğiniz aylık taksit ve toplam ödeme tutarını belirler. Ödemelerin her ay belirlenen tarihte yapılması gereklidir. Ödemeleriniz devam ederken toplu kapama işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda bankanın sunduğu olanaklar dahilinde erken ödeme indirimi söz konusu olabilir. Bankalar ihtiyaç kredisi faiz oranları üzerinden aylık ödemeniz gereken miktarı ve toplamda faizlerle birlikte ne kadar ödeyeceğinizi size bildirir. Bunun sonucunda da her ay faizli tutar üzerinden ödeme yaparsınız. Erken ödeme seçeneklerinde ise kalan ayların faiz oranları düşürülerek, kalan ana para üzerinden ödeme yaparsınız. Bu durumda da aslında banka size ekstra bir indirim yapmaz, sadece toplu ödenecek kalan paradan faiz almaz.

Kredi Notu Düşük Olana İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

 

Kredi notu ihtiyaç kredisi başvurusu için en önemli kriterler arasında yer alsa da bazı bankalar kendi prosedürleri gereği esneklik gösterebiliyor. Kredi notunuzun 0 olması durumunda herhangi bir şekilde yardımcı olunmazken, düşük kredi notlarına kredi çıkma imkanı olabiliyor. Piyasaya yeni katılmış bankalar ve katılım bankaları, düşük kredi notuna ihtiyaç kredisi verme ihtimali yüksek olan kurumlar arasında yer alıyor.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

 

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken temelde dikkat edilmesi gereken unsur bütçenin sarsılmamasıdır. Bu nedenle bütçe dostu ihtiyaç kredisini bulmak için aylık taksit miktarına dikkat ederek hesaplama yapmak gerekir. Bireysel ihtiyaç kredilerinde vade süreleri yasalar ile 36 ay olarak sınırlanmıştır. Yani isteseniz dahi 3 yıldan uzun süreli bir borçlanmaya giremezsiniz. Yine ihtiyaç kredisi özelinde bakarsak en fazla kredilendirme tutarı 50.000 TL ile sınırlıdır. Faiz oranları da Merkez Bankası tarafından belirlendiği için alt ve üst sınırları bellidir. Tüm bu sebeplerden ötürü, banka tüketici kredilerinde toplam geri ödeme miktarı, ev kredilerinde olduğu gibi ciddi farklıklar oluşturmaz.

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı düşük faizli ve uzun vadeli krediyi bulmak için  tüketici kredisi hesaplama işlemi yaparken aylık geri ödeme tutarının, gelir gider dengenizi bozmayacak taksitlere denk gelmesine dikkat etmenizi öneririz (aradaki fark, büyük meblağlar olmadığı sürece tabii).

Bununla birlikte bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken dosya masrafının, kredi tutarının binde 5’i olacağını da aklınızda bulundurmalısınız. Yine de kimi özel kredi ürünlerinde veya bazı bankaların kredi kampanyalarında dosya masrafları tahsis edilmeyebilir. Sıfır dosya masrafı uygulaması tamamen kredi veren bankanın inisiyatifindedir.İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken saydığımız bütün bu noktalara dikkat ederek düşük faizli ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşabilirsiniz.

HangiKredi hesaplama aracını kullanarak hızla ve güvenle ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi gerçekleştirebilir, en düşük kredi faiz oranına sahip bankaya zahmetsizce online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. HangiKredi'den, ihtiyaç kredisi faiz oranları 2019 oranları ile hemen hesaplama yapabilirsiniz. 

İhtiyaç Kredisi Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Bireysel krediler ve tüketici kredisi seçenekleri pek çok farklı amaç için çekilebiliyor. İhtiyaç kredisi kategorisinde evlilik kredisi, öğrenci kredisi, tadilat kredisi, bayram kredisi, tatil kredisi gibi seçenekler üzerinden kredi alabilirsiniz.

Kredi veren bankalar tarafından farklı amaçlara yönelik farklı koşullarda sunulan birçok ihtiyaç kredisi ürünü bulunmakta. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken bu türleri göz önünde bulundurmanızda fayda var. Peki hangi ihtiyaç kredisi nedir? Ödeme takvimleri, faiz oranları ve başvuru şartları değişebilen bu bireysel kredi türlerini aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz.

 • Eğitim Kredisi
 • Eşya Kredisi
 • Tatil Kredisi
 • İpotekli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

 

İhtiyaç kredisi kullandığınızda, ödeyeceğiniz toplam geri ödeme tutarına bazı masraf kalemleri de eklenir. Bu masraf kalemleri şöyle:

 • Dosya masrafı
 • Hayat sigortası

Saydığımız bu masraf kalemleri tüm bankalarda ya da her kredi ürününde alınmamaktadır. Özellikle kredi tahsis ücreti pek çok bankada mevcut değildir. Hayat sigortası bankalardan talep edilmekle birlikte yapılması zorunlu değildir. Kredi dosya masrafı ise bazı durumlarda geri alınabilmektedir.  Bütçe dostu, düşük faizli krediyi bulmak için kredi araştırmanızı yaparken tüm masraf kalemlerine dikkat etmenizde fayda var.

Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

 

En uygun ihtiyaç kredisi seçenekleri arasında kefilsiz ihtiyaç kredisi veren pek çok banka bulunuyor. İhtiyaç kredisi faiz oranları ve vadeleri ile çok yüksek olmayan miktarlarda verildiği için bankalar müşterilerine kefil istemeden kredi vermede bir sorun görmüyor. Bunun dışında kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu, gelir belgesi ve çalışma durumu detaylı bir şekilde inceleniyor. Kefil sadece bankanın gerekli gördüğü durumlarda talep ediliyor. 

İhtiyac Kredisinin Dosya Masrafı Ne Kadar Tutar?

 

Dosya masrafı, bankaların kredi verirken aldığı ek ücretlerden biridir. Kredi dosya masrafı, çekilen kredinin belli bir oranına kadar alınabilir. Tüketici eğer isterse, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak dosya masrafının iadesini talep edebilir.

İpotekli Kredi Nedir?

 

İhtiyaç kredisi başvurusu yaparken, bankalar ödemeler için belli başlı şartlar arar. Belli bir mülk üzerinden ipotek yaparak kredi çekme işlemleriniz ipotekli kredi anlamına gelir. Kredi alma işlemi sırasında ipoteklenen mallar, kredi ödemelerinin tamamlanmasının ardından kaldırılır. İpotekli kredi özellikle yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi başvurularının onaylanma ihtimali artabilir. 

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

 

Gelir gider dengeniz her zaman planladığınız gibi olmayabilir. Bütçenizi düşünerek çektiğiniz krediyi çeşitli nedenlerden dolayı ödeyemez duruma gelebilirsiniz. İhtiyaç kredisi borcunuzu ödeyemediğinizde bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Kredi yapılandırma, kalan ana borcunuzun yeniden vadelendirilmesi anlamına gelir. Yapılandırma faiz oranına göre yeniden vadelendiren kredinizin aylık taksit ödemeleri azalır ve bu da size ödeme kolaylığı sağlar.

Yapılandırma yapmak için iki durum söz konusu. Birincisi, tüketici kredisi borcunuzu ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüzde bankadan talep ettiğiniz yapılandırma. Böyle bir yapılandırma teklifinin onaylanıp onaylanmaması bankanın inisiyatifindedir. İkincisi, borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz durumunda bankanın, size tanıdığı 7 günlük ek sürede talep edeceğiniz yapılandırmadır. Borcunuzu bu şekilde yapılandırarak ödemeye devam edebilirsiniz. Yapılandırmayı kabul etmediğinizde ise hakkınızda yasal takip süreci başlatılır.

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

 

Kredi borcu ödenmediğinde ne olacağı, kredi borcunu ödemekte zorlanan pek çok kişinin aklına takılan sorulardan. 90 gün boyunca borcunuzu ödemediğinizde banka size borcunuzu ödemeniz için 7 günlük bir ek süre tanır. Bu ek sürede bankanızdan yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Yapılandırma talebinde bulunmazsanız ya da yapılandırma talebiniz onaylanmazsa hakkınızda yasal takip başlatılır.

Hakkınızda yasal takip başlatıldığında dosyanız avukata ya da varlık şirketine aktarılır. Bu süreçte avukat ya da varlık şirketi ile anlaşarak yapılandırma talep edebilirsiniz. Uzlaşmaya varamamanız durumunda yasal takip süreci devam eder. Bu sürecin sonunda mal haczi, maaş haczi ya da hapis kararı çıkabilir. Hapis kararı çıkabilmesi için ödeme taahhüdünde bulunup, ödeme yapmamış olmanız gerekir. Hakkınızda maaş haczi kararı çıkarsa maaşınızın dörtte birine el konulur. Mal haczi ise sık rastlanmayan bir durumdur fakat yine de böyle bir karar çıkması durumunda borçluya ait değerli eşyalara haciz konulabilmekte. 

İhtiyaç Kredisi Oranları Neye Göre Belirlenir?

 

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunmadan önce oranların kredi notu, gelir seviyesi ve sigortalı çalışma durumlarının önemli olduğunu belirtmekte fayda var. En uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar üzerinden size en uygun olanlarına karar verdikten sonra kendi imkanlarınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor. Banka ihtiyac kredisi oranları verirken başvurularınızı kriterler üzerinden değerlendirse de önceden hesaplama yaparak kredi notunuz ve geliriniz üzerinden ortalama bir oran elde edebilirsiniz.

Emekliler İçin İhtiyaç Kredisi

 

Bankaların emeklilere özel hazırladıkları ihtiyaç kredisi paketleri ve kampanyaları mevcut. Emekli vatandaşlar, emekli maaşını gelir belgesi olarak göstererek kolaylıkla ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirler. Aynı zamanda bankaların emeklilere özel sundukları kampanyalar dahilinde ihtiyaç kredisi faiz oranları daha düşük olabiliyor. Her banka için aynı durum söz konusu olmasa da kampanyaların detaylı bir şekilde incelenmesinde fayda var. Emekliler için ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce ihtiyaç kredisi hesaplama aracımızı kullanarak kredi sorgulaması yapabilir, kredileri karşılaştırabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi faiz oranları, Merkez Bankası (MB) kararlarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankasının belirlediği oranlara göre bankalar da kendi faiz oranlarını belirlerler. Bankalar, MB’nın açıkladığı alt ve üst (faiz oranı) sınırlara göre faiz oranlarını belirlerken serbesttirler. Bireysel kredi faizleri, her bankada ve üründe değişiklik gösterebilir. Hatta bankalar, online başvurular ve şubeden başvurular için de farklı faiz oranları belirleyebilirler. Avantajlı kredi hesaplaması için ihtiyaç kredisi hesaplama aracımızı kullanabilir ve bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. 

Tüketici kredisi hesaplama ve karşılaştırma işlemi sonrasında ihtiyaç kredisi başvurunuzu portalımız üzerinden tamamlamanız durumunda, size özel düşük faiz oranlarından (bireysel kredilerde) yararlanabileceğiniz bankalar şunlardır: Akbank, Anadolubank, CEPTETEB, Denizbank, Fibabanka, QNB Finansbank, Enpara.com, Garanti BBVA, Halkbank, HSBC Bank, ICBC Bank, ING, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Odeabank, Şekerbank, TEB, Yapı Kredi Bankası.

Bireysel İhtiyaç Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Bireysel ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi vade ve faiz oranı üzerinden yapılır. Kendinize en uygun ihtiyaç kredisi seçeneğini bulmak için aylık gelirinizi ve vadeyi hesaplama aracımıza girerek bankaların güncel faiz oranlarıyla yapılmış hesaplama sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

İhtiyac Kredisi mi Nakit Avans mı?

 

Acil nakit ihtiyacı için tüketicilerin başvuraileceği iki yol var: İhtiyaç kredileri ve nakit avans. Acil para ihtiyacı durumlarında bankalardan ihtiyac kredisi desteği ya da nakit avans alabilirsiniz. İhtiyaç kredisi ile daha yüksek tutarlı ve uzun vadeli nakit desteği alabilirken nakit avans ile daha düşük tutarlı ve kısa vadeli acil nakit desteği sağlayabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğunuz nakit para desteği yüklü bir meblağ değilse ve faizler düşükse nakit avans çekmek mantıklı olabilir. Buna karşın 1.000 liranın üzerinde bir tüketici kredisi çekmeyi düşünüyorsanız ve geri ödemede daha uzun vade seçeneklerinden faydalanmak istiyorsanız ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.Öte yandan nakit avans için hiçbir belgeye gerek yoktur ve istediğiniz an bankanın daha önceden belirlemiş olduğu oranlar çerçevesinde hemen nakit desteği sağlayabilirsiniz. İhtiyaç kredisi içinse gerekli belgelerle bankaya başvurmalı ve bankanın aradığı şartları yerine getiriyor olabilmeniz gerekir. 

İhtiyaç Finansmanı Nedir? Şartları Nelerdir?

 

Müşterilerin kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamak için katılım bankalarının sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi benzeri yönteme ihtiyaç finansmanı olarak anılıyor. İhtiyaç kredisine alternatif olarak bankaların sisteminde bulunan finans için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor:

 

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Kredi notunun yüksek olması
 • Gelirin resmi bir şekilde beyan edilmesi
 • İpotekle finansman alınacaksa evlilik durumunda eşin rızasının olması

 Bunlara ek olarak belirtmeliyiz ki ihtiyaç finansmanı çoğu katılım bankasında direkt nakit olarak tüketiciye verilmiyor. Anlaşmalı iş yerlerinden yapılan alışverişlere ya da fatura ibrazına karşılık bu finansman kullandırılıyor.

İhtiyaç Kredisi Vade Hesaplama

 

İhtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce kredini kaç vadede ödeyeceğinizi belirlemeniz gerekir. Vade, hem ödeyeceğiniz aylık taksit tutarını hem de toplam geri ödeme miktarını etkileyeceğinden oldukça önemli. Vadeyi kısa tutmak daha az faiz ödemenizi sağlar. Öte yandan vadenin uzun olması aylık taksitleri düşüreceğinden daha kolay geri ödeme yapmanızı sağlar. HangiKredi’den çekmek istediğiniz tutar için farklı vadelerle hesaplama yaparak hangi vadenin sizin için daha avantajlı olacağına karar verebilirsiniz. Faiz oranı %1 olan 10.000 TL kredi için farklı vadelere göre aylık taksit ve toplam ödemenin nasıl değiştiğine ilişkin örnek tabloyu aşağıda bulabilirsiniz:

 

Tutar

Vade (Ay)

Aylık Taksit

Toplam Ödeme

10.000 TL

6

1.737 TL

10.424 TL

10.000 TL

12

899 TL

10.797 TL

10.000 TL

24

482 TL

11.568 TL

10.000 TL

36

343 TL

12.374 TL

İhtiyac Kredisi Nedir?

 

İhtiyac kredisi, kişilerin nakit ihtiyaçlarını kısa vadeler ve düşük tutarlar üzerinden karşılamasını sağlayan, hemen hemen her bankanın sunduğu finansal çözümlerden biridir. Bireysel ihtiyaç kredisi başvuruları internet üzerinden olduğu gibi direkt şubeler üzerinden de tamamlanabilir. Her kurum farklı vade ve faiz oranları ile ihtiyaç kredisi planlaması yaptığı için uygun kredi seçenekleri değişiklik gösterir. HangiKredi ihtiyaç kredisi hesaplama sayfası üzerinden sorgulama yaparak bütçenize en uygun kredi imkanlarını değerlendirebilirsiniz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Hangi Banka Verir?

 

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları farklılık gösterir. Her kurum, kendi iç ekonomi ve dengesine bağlı olarak farklı oranlar sunar . Bu noktada en düşük ihtiyaç kredisi sorgulamanızı, ödeme planınıza göre ve vadeye göre araştırmanızda fayda var. Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları HangiKredi üzerinden karşılaştırabilir, online kredi başvurusu yapabilirsiniz. 

İhtiyaç Kredisi Oranları Neye Göre Belirlenir?

 

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunmadan önce oranların kredi notu, gelir seviyesi ve sigortalı çalışma durumlarının önemli olduğunu belirtmekte fayda var. En uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar üzerinden size en uygun olanlarına karar verdikten sonra kendi imkanlarınızı da gözden geçirmeniz gerekiyor. Banka ihtiyac kredisi oranları verirken başvurularınızı kriterler üzerinden değerlendirse de önceden hesaplama yaparak kredi notunuz ve geliriniz üzerinden ortalama bir oran elde edebilirsiniz.

Tüketici Kredisi Nedir?

 

Tüketici kredisi, tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere ihtiyaç duyduğu nakit için bankalardan aldığı borçtur. Tüketici kredisi ile ihtiyaç kredisi aynı şeylerdir. Eğitim, sağlık, evlilik, eşya vb. ihtiyaçlar için bankadan kısa süreliğine alınan borçlar tüketici kredisi ya da ihtiyaç kredisi olarak adlandırılır. Maksimum 36 aya kadar vadelendirilebilen tüketici kredisi başvuursunda kişinin geliri, sigortalılık süresi ve kredi notuna bakılır.

En Uygun Tüketici Kredisi Nasıl Hesaplanır?

 

En uygun tüketici kredisi hesaplaması için öncelikle bankaların sunduğu güncel faiz oranlarını bilmek gerekiyor. Bankaları tek tek gezmek ya da web sayfalarını tek tek ziyaret etmek yerine HangiKredi’den kolayca hesaplama yapmanız mümkün. Çekmek istediğiniz kredi tutar ve vadesine göre HangiKredi’den hesaplama yaparak tüm bankaların faiz oranlarını tek ekranda görebilir ve kolayca karşılaştırabilirsiniz. Sizin için en uygun tüketici kredisine karar verdikten sonra sitemiz üzerinden online tüketici kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Tüketici Kredisi Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

 

Tüketici kredisi faiz oranları genel ekonomik durum çerçevesinde bankanın inisiyatifi ile belirlenir. Banka kendi kaynaklarını göz önünde bulundurarak vereceği borç (kredi) için bir maliyet belirler. Güncel kredi faiz oranlarını HangiKredi’den kolayca takip edebilir, kredi hesaplama araçlarımız ile kredi hesaplaması yapabilirsiniz.

Hangikredi.com'dan Son Haberler
 • Bankaların nakit çözüm için sundukları en önemli iki opsiyon arasında ihtiyaç kredisi ve nakit avans bulunuyor. Kolay bir şekilde alınabilen bu seçenekler doğrultusunda anlık olarak ihtiyacınız olan nakit miktarına sahip olabilirsiniz.

 • Kişilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankalar her alanda farklı seçeneklerle kredi imkanı sunmakta. Bankaların geniş opsiyonları ve faiz oranları neticesinde geniş bir karşılaştırma ve en uygun krediyi bulma imkanı doğuyor.

 • Emekli kredisi olarak da bilinen PTT kredisi, ihtiyaç kredisi çekmek isteyen emeklililerin en merak ettiği konulardan. Emekli iseniz ve ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorsanız PTT aracılığı ile kredi kullanabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi

Min. Tutar 1.000 TL

Max. Tutar 1.000.000 TL

Vade süresi 2-36 Ay

Min. Yıllık Maliyet Oranı %20,9300

Max. Yıllık Maliyet Oranı %43,7300

Örnek: 36 ay vadeli 10.000 TL ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizde, yer alan en düşük faiz oranına göre aylık taksit ödemesi 367,33 TL, banka tahsis ücreti 50,00 TL, yıllık maliyet oranı ise %21,3600'dir. 36 ayın sonunda ödeyeceğiniz toplam ödeme tutarı ise 13.273,88 TL'dir.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.