Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 17.09.2021 Güncelleme Tarihi: 15.10.2021

İhtiyaç kredisi en çok kullanılan bankacılık ürünlerinden birisi.

Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü
Bilindiği üzere son aylarda bu kredi türünde yükselen bir kullandırım oranı vardı. Artışın kontrol altına alınması için, BDDK kararı ile tüketici kredilerinde vade sayısı değişti.

Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 26 Ağustos’taki açıklamasında, bireysel kredilerde ciddi bir artış eğilimi olduğunu ve bunu sınırlandırmak için bankalarla görüştüklerini açıkladı. Makro ihtiyati tedbirlerle de bireysel kredi kullandırımlarında düşüş sağlanmaya başlandı.

Bu yönde bir tedbir de 17 Eylül 2021'de açıklandı ve BDDK, 50 bin TL üzeri tüketici kredilerinde vade sayısını 36 aydan 24 aya indirdi. Yani 50 bin TL üzerinde ihtiyaç kredisi çekmeyi planlayanlar, bankalara maksimum 2 yıl içerisinde borçlarını ödeyecek. Aylık kredi taksiti ödeme tutarı da buna göre şekillenecek.

1 Temmuz’da taşıt kredilerinde benzer bir vade sayısı indirimi gerçekleşmişti, ilgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Merkez Bankası PPK Kararı

Gözler uzun süredir, 23 Eylül’de açıklanacak olan Merkez Bankası PPK kararında. Bunun nedeni de olası bir faiz indirimi. Politika faizindeki indirim, belli bir zaman içinde bankaların açıkladığı kredi faiz oranlarına düşüş olarak yansır. Bu indirim sonrası krediye olan talepte artış bekleniyordu. BDDK böylelikle tüketici kredilerinde daha kontrollü bir ilerleme sağlama yönünde bir adım attı.

Akılcı Kredi Kullanımı

HangiKredi, tüm kullanıcılarına akılcı kredi kullanımını öneriyor. Yani krediye sadece gerçekten ihtiyacı olanların  başvurmalarını tavsiye ediyor.

Bilindiği gibi kredi notu bankalara yapılan kredi başvurularında etkili. Bu nedenle hem bütçeyi sarsmamak hem de bankalar nezdindeki kredibiliteyi korumak için kredi kullanımında akılcı davranmak gerekiyor.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

23 Oy

-

3,35 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon