Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Akılcı Kredi Kullanımı

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 4.02.2020 Güncelleme Tarihi: 8.10.2020

İhtiyaçlar da istekler de bitmiyor.
Akılcı Kredi Kullanımı
Krediler, bitmeyen taleplerimiz için ihtiyaç anında yardımımıza koşsa da doğru kullanılmadığında zaman zaman bütçemizi sıkıntıya sokmamıza da neden olabiliyor. Bu nedenle Hangikredi olarak kullanıcılarımıza akılcı kredi kullanımını öneriyoruz. Peki nedir akılcı kredi kullanımı?

İhtiyaçlar da istekler de bitmiyor. Krediler, bitmeyen taleplerimiz için ihtiyaç anında yardımımıza koşsa da doğru kullanılmadığında zaman zaman bütçemizi sıkıntıya sokmamıza da neden olabiliyor. Bu nedenle Hangikredi olarak kullanıcılarımıza akılcı kredi kullanımını öneriyoruz. Peki nedir akılcı kredi kullanımı?

Gerçekten İhtiyacınız Varsa Kredi Kullanın!

Kredi kullanmadan önce kendinize sormanız gereken ilk soru krediye gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığı. Bankadan kredi çekmek isteklerinizi gerçekleştirmek için doğru bir yöntem ancak doğru tercihler yapmadığınızda kendinizi sonsuz bir ödeme döngüsünün içinde bulabilir, daha da kötüsü ödeyemediğiniz noktada çeşitli yasal yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Kredi çekmeden önce almak istediğiniz o ürüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını, aracınızı değiştirmenizin gerekip gerekmediğini, daha küçük bir ev ile idare edip edemeyeceğinizi mutlaka düşünün.

Aylık Gelir Ve Giderlerinize Göre Taksitler Belirleyin!

Akılcı kredi kullanımı için aylık taksitleri doğru belirlemeniz çok önemli. Kredi hesaplaması yapmadan önce mutlaka aylık giderlerinizi hesaplamalı ve bu hesaplamaya mutlaka acil durumlar için de kenarda duracak bir miktar para eklemelisiniz. Ödeyebileceğiniz aylık tutar hem alacağınız kredi miktarını hem de seçeceğiniz vadeyi belirlemede size yol gösterici olacaktır. Ayrıca, ödeyebileceğiniz aylık taksit miktarını doğru belirlemek kredinizi daha kolay ödemenizi sağladığı gibi yasal takibe neden olabilecek gecikmelerin de önüne geçmenizi sağlar.

GELİRİNİZE GÖRE NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLECEĞİNİZİ HESAPLAYIN

Ödeme Planınızı Kısa Vadeli Olarak Düzenleyin!

Uzun vade seçip krediyi daha küçük taksitlerle ödemek doğru bir tercih gibi dursa da aslında tüketiciye ek bir maliyet oluşturuyor. Vadenin uzaması demek ödeyeceğiniz faiz tutarının da artması demek. Yani aynı tutarda krediyi 36 ay yerine 60 ayda ödemek istediğinizde daha düşük aylık taksitler verecek olsanız da cebinizden çıkacak toplam tutar artar. Bütçenizi zorlamadan, aylık olarak cebinizden çıkabilecek en üst limit ile kredinizi en kısa vadede bitirmek günün sonunda size kazanç olarak dönecektir.

Borcunuzu Eksiksiz Ve Zamanında Ödeyin!

Akılcı kredi kullanımı için en önemli madde sanıyoruz ki bu. İhtiyaç duyduğunuzda daha kolay kredi kullanabilmek adına kredi sicilinizin temiz olması çok önemli. Düzensiz ve eksik ödemeler kredi notunuzu düşüreceğinden, ilerleyen dönemde kredi ve kredi kartı alma ihtimaliniz de düşer. Bunun yanı sıra ödemelerinizi yapmamanız bazı yasal yaptırımlara da yol açar. 90 gün ödeme yapmamanız durumunda hakkınızda yasal takip başlatılır ve bu yasal takibin sonucunda maaş haczi gibi kararlar çıkabilir. Kredi sicilinizin bozulmaması ve yasal yaptırımlarla karşılaşmamak için ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmanızı tavsiye ederiz.

KREDİ HESAPLA

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

90 Oy

-

3,24 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

72 Yorum

Ibrahim Halil yavuz
Ibrahim Halil yavuz 7.08.2020 • 00:00

Merhaba kredi cekmek istiyorum 5000tl bu konuda bana yardim edebilirmisiniz 600 tl maasim var birde yan gelirim var aylik evime giren para tutari 2500tl odemede zorluk cekmem anlamadigim hic bir geliri olmayana kredi cikiyor bana neden cikmiyor ilk defa kredi bas vurusu yapiyorum

Yanıtla Beğen(6)
ikon
Hangikredi 11.08.2020 • 00:00

Merhaba İbrahim, Alabileceğiniz kredi tutarı, belgeleyebildiğiniz gelir üzerinden hesaplanır. Eğer yan gelirinizi belgeleyebiliyorsanız başvuru yaparken bunu da bankaya ibraz etmenizi tavsiye ederiz.

Beğen(4)
Aligalip
Aligalip 4.08.2020 • 00:00

Çok iyi aydınlattınız teşekkürler

Yanıtla Beğen(3)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon