Yeni Evli Çiftler İçin Tasarruf Yöntemleri

Evlilik Tasarruf

Evlilik, birbirini seven iki insanın hayatlarını birleştirmesi olduğu kadar iki kişinin finansal birlikteliğini de oluşturduğu bir kurum. Evliliklerin çoğunun maddi problemlerden dolayı yıprandığı, sonlandığı yapılan araştırmalardan biliniyor. Bu durum hesaba katıldığında evlenen çiftlerin mutlu bir evlilik sürebilmesi için evliliklerini ekonomik açıdan sağlam bir temele oturtmaları gerekmekte.

Çiftlerin çok para sahibi olmaları değil paralarını doğru yönetebilmeleri tasarruf edebilmeleri için önemli bir kıstas. Paranızı yönetirken yapmamanız gereken hataları bir diğer yazımızda bulabilirsiniz.

Olabilecek en ekonomik şekilde nişan, düğün gibi süreçleri atlatıp evlendiğinizin ertesi günü borçsuz bir sabaha uyandığınızda bile yeni bir bütçe planına ihtiyacınız olacak. Üstelik ortak hedefleri olan evliliklerin diğer evliliklere oranla çok daha başarılı ve uzun ömürlü olması yeni evli çiftlerin mutlaka bir bütçe planı oluşturmasını gerekli kılmakta.

Ev ekonomisi hayat kurtarır

Ev ekonomisi; toplum içerisindeki ailenin geçim ve yaşayışını konu alan, tasarrufa dayalı, faydalı bir yönetim. Hayatınızın belki en kıymetli dönüm noktası olan evlilikte ekonomik zorluk yaşamamak için ev ekonomisi bilmenize, iyi bir bütçe planı ve iyi bir kriz planına ihtiyacınız var. Bütçe planı beraber yaşamaya başlayacak çiftin gelir gider dengesini oturtabilmesi, birbirlerinin harcamalarından haberdar olup ev ekonomisini idare edebilmesi, beklenmeyen giderler, öngörülemeyen masraflar ortaya çıktığında ekonomik sıkıntı yaşamaması için oldukça gerekli.

Peki, ev ekonomisi yönetimi nasıl olmalı?

Öncelikle çiftlerin birbirleriyle gelir giderlerini, harcama alışkanlıklarını, para karakterlerini açıkça konuşmasında fayda var. En başta sabit gelirler ve giderler olmak üzere bir liste hazırlanmalı, harcamalar bu listeye not edilerek bir ay boyunca paranın nasıl idare edileceği planlanmalı. Bu sayede paranızı nasıl yöneteceğinize birlikte karar vermiş olursunuz. Ayrıca sadece harcama yaparken değil ev içindeki birkaç alışkanlığınızı değiştirerek, gereksiz yanan ışığı kapatarak, çamaşır makinesini dolu çalıştırarak, kullanmadığınız elektronik aletlerin fişlerini prizden çekerek de tasarruf edebilirsiniz.

Planlı bütçe, özenli tutum, mutlu evlilik!

Alışverişlerinizde gereksiz harcamalardan kaçınmak, indirimleri takip etmek, faturaları minimuma indirmek gibi ufak hesaplarla ev ekonomisinde büyük kazanç sağlarsınız. Özellikle bu tasarruflardan elde ettiğiniz kazancı doğru yatırımla birikime bile dönüştürebilirsiniz.

Evliliklerinin çoğunun yıpranmasının hatta bitmesinin temelinde ekonomik problemler olduğu göz önüne alındığında, ev ekonomisini doğru yönetmeniz evliliğinizin mutluluğunu perçinleyecek.

Yeni Evli Çiftler İçin Tasarruf Yöntemleri
5 (100%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir