Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Yeni Evli Çiftler İçin Tasarruf Yöntemleri

HangiKredi

HangiKredi

8.05.2019

Evlilik, birbirini seven iki insanın hayatlarını birleştirmesi olduğu kadar iki kişinin finansal birlikteliğini de oluşturduğu bir kurum.

Yeni Evli Çiftler İçin Tasarruf Yöntemleri

Evliliklerin çoğunun maddi problemlerden dolayı yıprandığı, sonlandığı yapılan araştırmalardan biliniyor. u durum hesaba katıldığında evlenen çiftlerin mutlu bir evlilik sürebilmesi için evliliklerini ekonomik açıdan sağlam bir temele oturtmaları gerekmekte.

Olabilecek en ekonomik şekilde nişan, düğün gibi süreçleri atlatıp evlendiğinizin ertesi günü borçsuz bir sabaha uyandığınızda bile yeni bir bütçe planına ihtiyacınız olacak. Üstelik ortak hedefleri olan evliliklerin diğer evliliklere oranla çok daha başarılı ve uzun ömürlü olması yeni evli çiftlerin mutlaka bir bütçe planı oluşturmasını gerekli kılmakta.

Ev ekonomisi hayat kurtarır

Ev ekonomisi; toplum içerisindeki ailenin geçim ve yaşayışını konu alan, tasarrufa dayalı, faydalı bir yönetim. Hayatınızın belki en kıymetli dönüm noktası olan evlilikte ekonomik zorluk yaşamamak için ev ekonomisi bilmenize, iyi bir bütçe planı ve iyi bir kriz planına ihtiyacınız var. Bütçe planı beraber yaşamaya başlayacak çiftin gelir gider dengesini oturtabilmesi, birbirlerinin harcamalarından haberdar olup ev ekonomisini idare edebilmesi, beklenmeyen giderler, öngörülemeyen masraflar ortaya çıktığında ekonomik sıkıntı yaşamaması için oldukça gerekli.

Çiftlerin çok para sahibi olmaları değil paralarını doğru yönetebilmeleri tasarruf edebilmeleri için önemli bir kıstas. Paranızı yönetirken yapmamanız gereken hataları bir diğer yazımızda bulabilirsiniz.

Peki, ev ekonomisi yönetimi nasıl olmalı?

Öncelikle çiftlerin birbirleriyle gelir giderlerini, harcama alışkanlıklarını, para karakterlerini açıkça konuşmasında fayda var. En başta sabit gelirler ve giderler olmak üzere bir liste hazırlanmalı, harcamalar bu listeye not edilerek bir ay boyunca paranın nasıl idare edileceği planlanmalı. Bu sayede paranızı nasıl yöneteceğinize birlikte karar vermiş olursunuz. Ayrıca sadece harcama yaparken değil ev içindeki birkaç alışkanlığınızı değiştirerek, gereksiz yanan ışığı kapatarak, çamaşır makinesini dolu çalıştırarak, kullanmadığınız elektronik aletlerin fişlerini prizden çekerek de tasarruf edebilirsiniz.

Planlı bütçe, özenli tutum, mutlu evlilik!

Alışverişlerinizde gereksiz harcamalardan kaçınmak, indirimleri takip etmek, faturaları minimuma indirmek gibi ufak hesaplarla ev ekonomisinde büyük kazanç sağlarsınız. Özellikle bu tasarruflardan elde ettiğiniz kazancı doğru yatırımla birikime bile dönüştürebilirsiniz.

Evliliklerinin çoğunun yıpranmasının hatta bitmesinin temelinde ekonomik problemler olduğu göz önüne alındığında, ev ekonomisini doğru yönetmeniz evliliğinizin mutluluğunu perçinleyecek.

Yazar Hakkında

HangiKredi

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.