Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hellobar image
hangikredi.com

Kur Korumalı Mevduat Faiz Oranları

Merkez Bankası tarafından açıklanan kur bilgisidir.

Vade sonu kur tahmininizi giriniz.

Hesapla

50.000 TRY için 91 Gün Dövize Endeksli Mevduat Kazançları

07 Temmuz : 1 USD = 17,2 TRY


Diğer Mevduat Kazançları

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir?

 

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap, birikimlerini TL Mevduat hesaplarında değerlendiren kullanıcıların döviz kurlarındaki olası hareketlilik karşısında birikimlerini koruyabilmelerini sağlar.

Kur korumalı TL mevduat sisteminin başlıca amacı Türk Lirasına yatırımı teşvik etmek ve finansal istikrarı sağlamaktır. Yatırımcı açısından en önemli avantaj ise, kur değeri düşse dahi vade sonunda kişi TL mevduatından faiz gelirini elde edeceği için zarar etmiş olmayacaktır.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesaplama

 

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap ile; vade bittiğinde, vadenin başladığı ve sonlandığı kur farkı üzerinden hesaplanan tutar ile mevduata uygulanan TL faiz tutarı karşılaştırılır. Eğer kur artışı olmuş ise kullanıcı artan kur değeri üzerinden gelir elde eder. Kur azalışı olmuş ise kullanıcı vade bitiminde sadece TL mevduata uygulanan gelirini alabilir.

Kur farkında meydana gelebilecek olumsuz hareketliliklere karşın kullanıcıların birikimleri TL mevduat faizi ile güvenceye alınırken, yüksek kur değerinde kullanıcılar için ayrıca kazanım sağlayacak bir mevduat ürünüdür.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Özellikleri

 
  • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesap açılışı ücretsizdir. Türkiye’de yerleşik Gerçek kişiler tarafından kullanılabilir.
  • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap yalnızca Türk Lirası cinsinden açılabilir ve stopaj oranı 0 (sıfır) olacaktır.
  • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap 3 ay (92 gün), 6 ay (181 gün) 9 ay (272 gün) ve 12 ay (366 gün) vadelerde açılabilir.
  • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesaba asgari olarak TCMB Politika Faiz Oranı uygulanacak olup, kısmi para çekme işlemi yapılamayacaktır.
  • Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesap, vade bitiminde vadesi yenilenmeyerek hesap otomatik olarak kapatılır, bakiye vadesiz TL hesaba aktarılır.
  • Vadeden önce hesaptan para çekildiği takdirde hesap vadesiz hesaba dönüşür ve faiz hakkı ortadan kalkar.
  • Hesap açılışı için size yakın banka şubelerine müracaat edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.