Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

İlk Altı Aylık Tutar:
{{calcHalfValue}} TL
İkinci Altı Aylık Tutar:
{{calcHalfValue}} TL
Yıllık Toplam Tutar:
{{calcValue}} TL
En Uygun İhtiyaç Kredisi ve Finansmanı
Aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmayı unutmayın!
Motorlu taşıtlar verginizi kredi kartı ile taksitle ödeyebilirsiniz!
Aracınıza kasko yaptırarak hasarlara karşı güvence altına alın!
Taşıt kredisi faiz oranlarını inceleyin, en uygun krediyi bulun!

MTV Banka Kredi Kartı Ödeme Seçenekleri

Garanti Bankası

Garanti BBVA kredi kartları ile MTV ödemesi yapabilirsiniz. Garanti BBVA Bonus kredi kartları ve Garanti BBVA Miles&Smiles kredi kartları ile yapacağınız Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesini taksitlendirebilirsiniz. MTV ödemesi ocak ve temmuz aylarında olmak üzere senede iki kere yapılmaktadır. Bu aylarda Garanti BBVA’nın açıkladığı kampanyalardan faydalanarak MTV ödemesi yapabilirsiniz.

 

VakıfBank

VakıfBank kredi kartları ile MTV ödemesi yapabilirsiniz. MTV ödemeleri için VakıfBank kredi kartınızı kullanarak aylık taksitlere bölebilirsiniz. Her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi için bankaların sunduğu MTV kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

 

Türkiye İş Bankası

İş Bankası’nın Maximum özellikli kredi kartları ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapabilirsiniz. İş Bankası Maximum kredi kartları ile yapacağınız Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesini aylık taksitlere bölerek bütçenizi zorlamadan verginizi ödeyebilirsiniz. Her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenmesi gereken MTV ödemesinde Türkiye İş Bankası’nın sunduğu diğer fırsatlardan da faydalanabilirsiniz.

 

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın sunduğu Happy ve Türkiye Finans Kredi Kartı ile Motorlu Taşıtlar Verginizi ödeyebilirsiniz. Türkiye Finans Katılım Bankası MTV kampanyalarını takip ederek MTV borcunuzu taksitlendirerek aylık taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

 

DenizBank

Denizbank kredi kartları ile MTV ödemesi yapabilirsiniz. DenizBank Motorlu Taşıtlar Vergisi kampanyalarını takip ederek Deniz Bonus kredi kartınızla vergini borcunuzu aylık taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Her yıl ocak ve temmuz aylarında motorlu araç sahiplerinin ödemesi gereken bu vergi için bankaların sunduğu MTV kampanyalarını takip ederek bütçenizi zorlamadan verginizi taksitler halinde ödeyebilirsiniz.

 

QNB Finansbank

QNB Finansbank’ın sunduğu CardFinans kredi kartı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapabilirsiniz. QNB Finansbank Motorlu Taşıtlar Vergisi kampanyaları kapsamında CardFinans ile gerçekleştireceğiniz vergi ödemesini taksitlendirebilirsiniz. Her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenmesi gereken bu vergi için CardFinans’ınızı kullanarak bütçenizi zorlamadan vergi borcunuzu aylık taksitlere bölebilirsiniz.

 

Aktif Bank

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesini Aktif Bank kredi kartı ile gerçekleştirebilirsiniz. Her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere iki kere ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar vergisi için bankaların sunduğu MTV kampanyalarını takip ederek avantajlı MTV fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni kredi kartı ile aylık taksitlere bölerek ödemeniz mümkün.

 

TEB

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinizi TEB kredi kartları ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye Ekonomi Bankası MTV kampanyaları ile Motorlu Taşıtlar Verginizi aylık taksitlere bölerek bütçenizi zorlamadan ödemeniz mümkün. Her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenmesi gereken bu vergi için bankaların MTV kampanyalarını takip edebilirsiniz.

 

Yapı Kredi

Yapı Kredi Bankası kredi kartları ile MTV ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi MTV kampanyaları kapsamında vergi borcunuzu aylık taksitlere bölebilir aynı zamanda Yapı Kredi Bankasının sunduğu diğer güncel Motorlu Taşıtlar Vergisi kampanyalarından da yararlanabilirsiniz.

 

Akbank

Akbank kredi kartları arasında yer alan Axess, Wings, Free, Axess Business, Wings Business kredi kartları ve Neo banka kartı ile MTV ödemesi yapabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez ödenir. MTV ödemesini Akbank kredi kartları ile taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

 

Halkbank

Halkbank kredi kartı Paraf Card ile Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni kredi kartı ile ödeyerek birkaç aya bölebilirsiniz. Ayrıca bankaların sunduğu diğer MTV fırsatlarından da faydalanabilirsiniz.

 

HSBC

HSBC Bank kredi kartı Advantage Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. HSBC Motorlu Taşıtlar Vergisi kampanyaları kapsamında Advantage kart ile yapacağınız ödemeler belirlenen güncel vadeye göre taksitlendirilir. Ayrıca MTV kampanyaları kapsamında sunulan diğer fırsatlardan da yararlanabilirsiniz.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

 

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden trafik şubelerine kayıtlı motorlu kara, hava ve deniz taşıtlarından yılda iki kere alınan bir vergi türüdür. Motorlu araç vergisinin  ilk taksidi ocak ayında ikinci taksidi ise temmuz ayında ödenir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplaması aracın türüne (otomobil, otobüs, kamyon, motosiklet, helikopter vs.), yaşına ve silindir hacmine göre yapılır. Silindir hacmi sadece otomobil ve motosikletlerde dikkate alınırken otobüslerin vergi hesaplamasında oturma kapasitesi, kamyonların vergi hesaplamasında ise aracın azami toplam ağırlığı dikkate alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ne zaman Ödenir?

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi iki taksit halinde yapılır. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin birinci ödemesi ocak ayında ikinci ödemesi ise temmuz ayında yapılır. Bu verginin ödemesinin gecikmesi durumunda araç sahibine cezai işlem uygulanır. İki taksidin de ödenmemesi durumunda araç sahibi ilk olarak uyarılır, uyarıya rağmen ödeme gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı’nın emri ile araç sahibinin banka hesaplarına haciz konularak vergi ödemesi tahsil edilir. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulamasını Hangikredi.com’dan kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi ne kadar sorusunun cevabı için MTV sorgulama aracımızda yer alan ilgili kısımları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıtlar borç sorgulama işlemi yaparak ocak ve temmuz taksitleri için ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergi hesaplamasının doğru sonucuna ulaşmak için motorlu taşıt vergi hesaplaması yaparken aracınıza ait doğru bilgileri girdiğinizden emin olmalısınız. Girdiğiniz yanlış ya da eksik bilgiler hesaplama sonucunun da yanlış çıkmasına neden olacaktır. Doğru bilgiler girmek için Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulaması sırasında araç ruhsatının yanınızda olmasında fayda vardır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2019 Oranları

 

2019 MTV oranı 1 Ocak 2019’da onaylanarak yürülüğe girdi. 2019 değerleme oranları aracın yaşına ve silindir hacmine göre değişiklik gösteriyor. 

Motor Silindir Hacmi (cm3)

1-3 Yaş

4-6 Yaş

7-11 Yaş

12-15 Yaş

16 Yaş+

1300 cm3 ve aşağısı

861

600

336

254

90

1301-1600 cm3 e kadar

1.499

1.124

652

461

177

1601-1800 cm3 e kadar

2.647

2.068

1.218

742

288

1801-2000 cm3 e kadar

4.170

3.211

1.888

1.124

443

2001-2500 cm3 e kadar

6.253

4.540

2.837

1.695

671

2501-3000 cm3 e kadar

8.720

7.585

4.739

2.549

936

3001-3500 cm3 e kadar

13.279

11.948

7.197

3.592

1.318

3501-4000 cm3 e kadar

20.878

18.028

10.617

4.739

1.888

4001 cm3 ve yukarısı

34.170

25.624

15.175

6.820

2.647

 

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ödeme Yöntemleri

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi aracın bağlı olduğu il ya da ilçede yer alan vergi dairesine yapılabilir. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet safyasında yer alan online ödeme kısmından da MTV ödemesi yapılabilir. Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı bankalardan da MTV ödemesi yapılabilir. Anlaşmalı bankaların MTV ödemesi için sunduğu kampanyalardan faydalanarak vergi borcunu, kredi kartına taksitlendirerek ödeyebilirsiniz.

Motorlu taşıt vergileri ödemesi için anlaşmalı olan bankaların internet bankacılığından faydalanarak da MTV ödemesi yapabilirsiniz ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. İnternet bankacılığını kullanarak yapacağınız Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesine istinaden size gönderilecek olan e-dekont, vergi makbuzu yerine geçmez. Bu nedenle ilgili bankanın herhangi bir şubesine giderek tahsilat makbuzu almanız gerekir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) Yapılandırma

 

2016 yılında yürürlüğe giren karara göre ödenmeyen vergiler ve bunlara bağlı olan gecikme cezaları yapılandırılabilecek. Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne ilişkin geçmiş dönemden kalan borcunuz varsa vergi dairesine başvururak yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

Yapılan yapılandırma ile Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunuzu taksitlendirerek bütçenizi zorlamayacak şekilde ödeyebilirsiniz. MTV gecikme cezası almamak için Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme dönemlerini takip etmenizi ve verginizi zamanında ödemenizi tavsiye ederiz.