Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama 2024

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama ve Kredi Kartı Minimum Borç Ödeme Faizi Hesaplama için Hangikredi hesaplama araçlarından faydalanın. 2024 gecikme zammı ve hesaplama örneklerini inceleyin.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Kredi Kartı Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 

Kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde borcunuza gecikme faizi ve akdi faiz uygulanır. Kredi kartı dönem borcunun sadece bir kısmının ödenmesi durumunda kalan hesap bakiyesine faiz işler. Kalan hesap bakiyesine, asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılması durumunda %4,25 oranında akdi faiz, asgari tutarın altında ödeme yapılması durumunda ise %4,55 oranında gecikme faizi uygulanır.

2024 Kredi Kartı Faiz Oranları Nedir?

 

Alışveriş ve nakit çekim için uygulanan 2024 güncel akdi faiz oranı aylık %5,00 iken güncel gecikme faiz oranı aylık %5,30 olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Faiz Hesaplama Formülü

 

Kredi kartı asgari ödeme gecikme faizi ödemeniz gereken asgari tutar ve asgari tutarın üstünde kalan kısma göre ayrı faiz oranlarına göre hesaplanıyor. Borcunuzu ödemediğinizde ya da sadece bir kısmını ödediğinizde borcunuza akdi faiz ya da gecikme faizi işler. Buna göre borcunuza uygulanacak faizlerin oranları şu şekilde olacak:

  • Akdi faiz uygulanacaksa %4,25
  • Gecikme faiz oranı uygulanacaksa %4,55

Kredi kartı borcunuz için ne kadar kredi kartı borcu gecikme faizi uygulanacağını kolayca hesaplamak için HangiKredi kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kredi Kartında Faiz Nasıl Katlanır?

 

Kredi kartı borcunun ödenmemesi ya da sadece asgari tutarının ödenmesi kredi kartı kullanmayı tüketiciler için riskli getirebiliyor. Borcunuzu ödemediğinizde ya da sadece asgarisini ödemediğinizde borcunuza uygulanacak faiz oranları borcunuzun katlanarak artmasına neden olur. Katlandıkça ödemenin daha da zorlu hale gelmesi en nihayetinde sizi borcunuzu ödeyemeyecek duruma sokar.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi uzun vadede hakkınızda yasal takip başlatılmasına yol açar. Kredi sicilinizin bozulmasına ve maaşınıza haciz konmasına neden olabilecek bu durumdan uzak durmak için kredi kartınızla ödeyebileceğiniz tutarda alışveriş yapmanızı ve borcunuzu zamanında ödemenizi tavsiye ederiz.

Kredi kartını daha avantajlı hale getirebilmek için doğru kartı seçmek önemli. Kart seçiminizi yaparken kredi kartı aidatı konusuna da dikkat etmek borcunuzu ödemek konusunda size yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

 

Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması için gecikme faiz oranı kullanılır. Bankaya olan toplam borcunuzun üzerine güncel gecikme faizi eklenir ve faiz eklenmiş tutar bir sonraki ekstresine eklenir. Borcunuza eklenen faiz sadece borcunuzun ana parasına eklenir. Yani, toplam borca eklenmiş faiz kısmına bir sonraki ay faiz eklemesi yapılmaz. Sadece ana paraya faiz eklenir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplamasının adımlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı hesaplanır.
  • Ödenen borç tutarı, asgari ödeme tutarından çıkartılır.
  • Asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yapılmışsa, ödenmeyen kısma %4,55 gecikme faizi uygulanır.
  • Asgari ödeme tutarının dışında kalan dönem borcuna %4,25 akdi faiz oranı uygulanır.
  • Gecikme faizi ve akdi faiz uygulandıktan sonra ortaya çıkan faiz toplamı o ay ödeyeceğiniz toplam faiz tutarını verir.  

Borca faiz uygulandıktan sonra, faiz üzerine KKDF (%15) ve BSMV (%15) vergileri de eklenir. Borç tutarı, faiz tutarı ve vergiler sizin bir sonraki ay ödemeniz gereken toplam dönem borcunuzu oluşturur. Dönem borcunuzu düzenli şekilde ödemek kredi notunuzu da olumlu yönde etkiler.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

 

Kredi kartı borcunun son ödeme gününe kadar ödenmesi gereken en düşük tutarına asgari ödeme tutarı denilir. Toplam dönem borcu yerine asgari tutarı ödediğinizde,  kalan tutar faizi ile birlikte sonraki aya devrolur ve asgari tutarı ödemeye devam ettiğiniz sürece borcunuz artmaya devam eder.

Asgari ödeme oranları kredi kartı limitinize göre değişiklik gösterir. Limit arttıkça asgari ödeme oranı da artar. Ancak hesaplama, kart limitiniz üzerinden değil ödemeniz gereken borç üzerinden yapılır.

Kredi kartı asgari hesaplama işlemini HangiKredi hesaplama aracından kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği

 

Gecikme faizi hesaplamasını HangiKredi Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama aracı ile kolayca yapabilirsiniz. Son ödeme tarihi geldiğinde örneğin 10.000 TL kredi kartı borcunuz varsa; kredi kartınızın limiti 25 bin TL ve üzerindeyse ödemeniz gereken tutar borcunuzun %40’ı yani 4 bin TL, 25 bin TL’nin altındaysa %20’si yani 2 bin TL’dir. Asgari tutar dışında kalan tutara ise akdi faiz işler. Borcun sadece asgari tutarını ödediğinizde:​ ​

Kalan Dönem Borcu: 10.000 TL – 4000 TL = 6000 TL​

Önümüzdeki Dönem Ödenecek Faiz: 6000 TL*%3,66 = 219,6​

Toplam Ödeme = 219,6 TL + 54,9 TL (KKDF ve BSMV) = 274.5‬ TL (Bu tutar bir sonraki dönem borcunuza eklenir.) ​

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 

Kredi kartı borcunuzun son ödeme günü geçtiğinde borcunuz için gecikme faizi uygulanır. Bir takvim yılı içinde üç ayrı dönemde asgari tutarı ödemezseniz kartınız nakit kullanımına, üst üste üç ay asgari tutarı ödemezseniz  kartınız nakit kullanımı ile birlikte mal ve hizmet alımına kapatılır. Kartnızın kullanıma açılması için tüm borcunuzu ödemeniz gerekir. Kartınız kullanıma tamamen kapatıldığında tüm dönem borcunu ödemezseniz hakkınızda yasal takip süreci başlatılır.

Kredi borcunda olduğu gibi 90 gün boyunca hiç bir şekilde ödeme gerçekleştirmezseniz ilk etapta banka size 7 günlük bir ek süre tanır. Bu süre zarfında borcun tamamını kapatırsanız hakkınızda yasal takip başlamaz ve kartınız kullanıma açılır. Bu süre içinde bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Yasal takip neticesinde genellikle maaş haczi kararı çıkar. Böyle bir durumda maaşınızın dörtte birine banka tarafından el konulur.

Kredi Kartı Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

 

Kredi kartı gecikme faiz oranı ve akdi faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenir. Oranlar belirlenirken mevcut ekonomik göstergeler baz alınır.

Kredi Kartı Gecikme Zammı Ve Faizi

 

Kredi kartı gecikme zammı olarak da adlandırılan gecikme faizi, borcunuzu ödemeyi ertelediğinizde mevcut borcunuza işleyen faizdir. Dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için gecikme faizi uygulanır. Asgari tutar dışında kalan kısın için akdi faiz uygulanır.

Gecikme Faizi

Dönem borcunun asgari tutara kadar olan kısmı

%4,55

Akdi Faiz

Dönem borcunun asgari tutar dışında kalan kısmı

%4,25

Kredi Kartı Borcu Gecikme Faizi

 

Kredi kartı, özellikle yüksek tutarlı satın almalarda sunduğu taksit imkanı sayesinde oldukça faydalı bir araç olsa da borcunun ödenmemesi sıkıntılara yol açabiliyor. Hem kredi kartı borçlarının ödenmemesinin gecikmemesi hem de bankanın bu gecikmeden ötürü uğrayacağı zararı minimize etmek amacıyla uygulanan gecikme faizi TCMB tarafından belirleniyor. Kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde borcunuza gecikme faizi uygulanıyor.

Kredi Kartı Borç Hesaplama 2024

 

Kredi kartı borcunuza uygulanacak gecikme faizi hesaplamasını bu sayfa üzerinden en güncel oranlarla yapabilirsiniz. HangiKredi kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracı sayesinde hesaplamanızı kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Akdi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Kredi kartı dönem borcunun asgari tutar dışında kalan kısmına uygulanan akdi faiz oranı hesaplaması için hesaplama aracımızdan destek alabilirsiniz. HangiKredi akdi faiz oranı hesaplama aracının ilgili kısımlarını doldurarak mevcut dönem borcunuza işleyecek olan gecikme faizi ve akdi faiz tutarını öğrenebilirsiniz.

Akdi Faiz Nedir?

 

Kredi kartı dönem borcunun asgari tutarını ödedikten sonra kalan kısmına akdi faiz uygulanmaktadır. Eğer asgari tutarı ödemezseniz ya da eksik öderseniz asgari tutara kadar olan borç için gecikme faizi işlemektedir.