Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama 2020

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama ve Kredi Kartı Minimum Borç Ödeme Faizi Hesaplama için Hangikredi hesaplama araçlarından faydalanın. 2020 gecikme zammı ve hesaplama örneklerini inceleyin.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

 

Kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirdiğinizde borcunuza gecikme faizi ya da akdi faiz uygulanır. Gecikme faizi mevcut dönem borcunun, asgari ödeme tutarına kadar olan kısmı için uygulanır ve oranı %1,55'tir. Akdi faiz ise mevcut dönem borcunun asgari tutar dışında kalan kısmı için uygulanır ve oranı %1,25'tir. Dönem borcunuzun asgari tutara kadar olan kısmı için %1,25 akdi faiz, asgari tutarın üstünde kalan kısmına ise ödememeniz durumunda %1,55 gecikme faizi işler. 

2020 Kredi Kartı Faiz Oranları Nedir?

 

Kredi kartı kartlarına uygulanabilecek en yüksek kredi kartı gecikme faizi, 3 aylık periyotlarla Merkez Bankası tarafından açıklanır. Alışveriş ve nakit çekim için uygulanan 2020 güncel akdi faiz oranı aylık %1,25 iken güncel gecikme faiz oranı aylık %1,55 olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Faiz Hesaplama Formülü

 

Kredi kartı asgari ödeme gecikme faizi ödemeniz gereken asgari tutar ve asgari tutarın üstünde kalan kısma göre ayrı faiz oranlarına göre hesaplanıyor. Borcunuzu ödemediğinizde ya da sadece bir kısmını ödediğinizde borcunuza akdi faiz ya da gecikme faizi işler. Buna göre borcunuza uygulanacak faizlerin oranları şu şekilde olacak:

- Akdi faiz uygulanacaksa %1,25

- Gecikme faiz oranı uygulanacaksa %1,55

Kredi kartı borcunuz için ne kadar kredi kartı borcu gecikme faizi uygulanacağını kolayca hesaplamak için Hangikredi.com kredi kartı gecikme faizi hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kredi Kartında Faiz Nasıl Katlanır?

 

Kredi kartı borcunun ödenmemesi ya da sadece asgari tutarının ödenmesi kredi kartı kullanmayı tüketiciler için riskli getirebiliyor. Borcunuzu ödemediğinizde ya da sadece asgarisini ödemediğinizde borcunuza uygulanacak faiz oranları borcunuzun katlanarak artmasına neden olur. Katlandıkça ödemenin daha da zorlu hale gelmesi en nihayetinde sizi borcunuzu ödeyemeyecek duruma sokar.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi uzun vadede hakkınızda yasal takip başlatılmasına yol açar. Kredi sicilinizin bozulmasına ve maaşınıza haciz konmasına neden olabilecek bu durumdan uzak durmak için kredi kartınızla ödeyebileceğiniz tutarda alışveriş yapmanızı ve borcunuzu zamanında ödemenizi tavsiye ederiz.

Kredi kartını daha avantajlı hale getirebilmek için doğru kartı seçmek önemli. Kart seçiminizi yaparken kredi kartı aidatı konusuna da dikkat etmek borcunuzu ödemek konusunda size yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

 

Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması için gecikme faiz oranı kullanılır. Bankaya olan toplam borcunuzun üzerine güncel gecikme faizi eklenir ve faiz eklenmiş tutar bir sonraki ekstresine eklenir. Borcunuza eklenen faiz sadece borcunuzun ana parasına eklenir. Yani, toplam borca eklenmiş faiz kısmına bir sonraki ay faiz eklemesi yapılmaz. Sadece ana paraya faiz eklenir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplamasının adımlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

- Kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarı hesaplanır.

- Ödenen borç tutarı, asgari ödeme tutarından çıkartılır.

- Asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yapılmışsa, ödenmeyen kısma %1,55 gecikme faizi uygulanır.

- Asgari ödeme tutarının dışında kalan dönem borcuna %1,25 akdi faiz oranı uygulanır.

- Gecikme faizi ve akdi faiz uygulandıktan sonra ortaya çıkan faiz toplamı o ay ödeyeceğiniz toplam faiz tutarını verir.  

Borca faiz uygulandıktan sonra, faiz üzerine KKDF (%15) ve BSMV (%5) vergileri de eklenir. Borç tutarı, faiz tutarı ve vergiler sizin bir sonraki ay ödemeniz gereken toplam dönem borcunuzu oluşturur. Dönem borcunuzu düzenli şekilde ödemek kredi notunuzu da olumlu yönde etkiler.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir?

 

Kredi kartı borcunun son ödeme gününe kadar ödenmesi gereken en düşük tutarına asgari ödeme tutarı denilir. Toplam dönem borcu yerine asgari tutarı ödediğinizde,  kalan tutar faizi ile birlikte sonraki aya devrolur ve asgari tutarı ödemeye devam ettiğiniz sürece borcunuz artmaya devam eder.

Asgari ödeme oranları kredi kartı limitinize göre değişiklik gösterir. Limit arttıkça asgari ödeme oranı da artar. Ancak hesaplama, kart limitiniz üzerinden değil ödemeniz gereken borç üzerinden yapılır. Tüm kartlar için uygulanan oran %20'dir.

Kredi kartı asgari hesaplama işlemini HangiKredi hesaplama aracından kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu araç sayesinde QNB Finansbank kredi kartı gecikme faizi, İş Bankası kredi borcu gecikme faizi hesaplama gibi işlemleri birkaç saniye içinde yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama Örneği

 

Gecikme faizi hesaplamasını HangiKredi Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama programı kolayca yapabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda aynı borç tutarı için farklı miktarlarda ödeme yaptığınızda oluşacak gecikme faizi ile ilgili örnek bir hesaplama var.

Kart Limiti

Dönem Borcu

Ödenen Tutar

Asgari Ödeme Tutarı

Kalan Borca Eklenecek Gecikme Faizi

Vergi

Kalan Dönem Borcu

10.000 TL

2.000 TL

300 TL

400 TL

36,88 TL

7,38 TL

1.744,26 TL

10.000 TL

2.000 TL

600 TL

400 TL

30,10 TL

6,02 TL

1.436,12 TL

10.000 TL

2.000 TL

1000 TL

400 TL

21,50 TL

4,30 TL

1.025,80 TL

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 

Kredi kartı borcunuzun son ödeme günü geçtiğinde borcunuz için gecikme faizi uygulanır. Bir takvim yılı içinde üç ayrı dönemde asgari tutarı ödemezseniz kartınız nakit kullanımına, üst üste üç ay asgari tutarı ödemezseniz  kartınız nakit kullanımı ile birlikte mal ve hizmet alımına kapatılır. Kartnızın kullanıma açılması için tüm borcunuzu ödemeniz gerekir. Kartınız kullanıma tamamen kapatıldığında tüm dönem borcunu ödemezseniz hakkınızda yasal takip süreci başlatılır.

Kredi borcunda olduğu gibi 90 gün boyunca hiç bir şekilde ödeme gerçekleştirmezseniz ilk etapta banka size 7 günlük bir ek süre tanır. Bu süre zarfında borcun tamamını kapatırsanız hakkınızda yasal takip başlamaz ve kartınız kullanıma açılır. Bu süre içinde bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Yasal takip neticesinde genellikle maaş haczi kararı çıkar. Böyle bir durumda maaşınızın dörtte birine banka tarafından el konulur.