Bankaların güncel ve avantajlı kredi faiz oranları listeleniyor.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kart limitiniz, borcunuz ve ödeme gücünüze göre ne kadar gecikme faizi ödeyeceğinizi Hangikredi.com ile kolayca hesaplayın.

TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Kredi Kartı Faiz Hesaplama

 

Kredi kartı borcu ödemesini geciktirdiğinizde, toplam borcunuza daha önceden belirtilmiş olan oran doğrultusunda faiz işler. Eğer mevcut borcunuzun asgari tutarının sadece bir kısmını ödediyseniz kalan asgari tutar için gecikme faizi uygulanır. Asgari tutar dışında kalan borç tutarına ise akdi faiz uygulanır. 

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

 

Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması ödediğiniz borç tutarına göre yapılır. Asgari ödeme tutarının altında bir borç ödemesi yaptıysanız asgari tutarın ödenmeyen kısmı için %2,75 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Asgari ödeme tutarı dışında kalan borcunuza ise %2,25 akdi faiz uygulanıyor. Eğer dönem borcunuz için belirlenmiş asgari tutarın tamamını ödediyseniz borcunuz için sadece akdi faiz işliyor.

Kredi kartı gecikme faizi hesaplaması yapmak için uzun uzun işlemler yapmanıza gerek yok. Hangikredi.com kredi kartı gecikme faizi aracını kullanarak kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Faiz Oranları

 

Gecikme faiz oranı ve akdi faiz oranı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Mevcut oranlar ise şöyle:

  • Gecikme faiz oranı %2,75
  • Akdi faiz oranı %2,25

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 

Kredi kartı borcunuzda 90 günlük yani 3 dönem ödeme gecikmesi olduğunda kartınız alışveriş ve nakit çekim kullanımına kapatılır. Banka size 7 günlük bir süre tanıyarak borcu kapatmanızı ister. Bu 7 günlük süreçte ödeme yapmamanız halinde hakkınızda yasal takip başlar.