Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Paranızı Yönetirken Bu Hataları Yapmayın!

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 2.12.2016 Güncelleme Tarihi: 29.12.2021

Yatırım yapabilmek için öncelikle birikim yapmak gerekiyor fakat birikim yapmak bir kenara dursun, ay sonunu getiremeyenlerimiz var.

Paranızı Yönetirken Bu Hataları Yapmayın!
 Doğru para yönetimi ile hem aylık bütçenizi doğru şekilde planlayabilir hem de birikim yapabilirsiniz ancak paranızı yönetirken bu hataları yapmamanız gerekiyor

Bütçe Planı Yapmamak

Para yönetiminde yapılan en büyük hatalardan biri bütçe planı yapmamak. Paranızı geldiği gibi harcarsanız nasıl bittiğini de anlamazsanız. Bunun yerine aylık net harcamalarınızı (kira, fatura, taksit) bir kenara ayırdıktan sonra kalan tutarı hafta sayısına bölmek ve haftalık bütçe ile geçinmek. Bu şekilde paranızı daha kontrollü bir şekilde harcayabilirsiniz.

Vadeli mevduat hesaplaması yapmak için HangiKredi'den destek alın!

Birikiminizi Ay Başında Yapın!

Birikim, tüm harcamalardan sonra kalan parayla değil başta kenara koyulan para ile olur. Bu nedenle maaşınızı aldığınızda birikim yapacağınız tutarı da aylık bütçe planınıza göre belirleyip kenara koymanız gerekir. Birikim yapacağınız miktarı maaşınız geldiği gibi ayırarak ve o yokmuş gibi davranarak birikim yapabilir ve ilerleyen zamanda birikimlerinizi yatırıma dönüştürecek adımlar atabilirsiniz.

Birikim yapabilmek için kendinize büyük hedefler koymayın, birdenbire yüklü birikim yapmak hedefinde olmayın. Bu şekilde düşündüğünüzde “zaten yapamam” diye düşünerek baştan pes edebilirsiniz. Bunun yerine küçük birikimleri zamanla büyütmek daha etkili bir yol olacaktır.

Gereksiz Harcamalardan Kaçının

Tabii ki para yönetiminde yapılan en yaygın hata gereksiz harcamalar. Bunun önüne geçmek için ihtiyaç listeleri hazırlayabilirsiniz. Örneğin market alışverişine çıkmadan önce ihtiyaç listesi yaparak doğrudan alacağınız ürünlere yönelebilirsiniz. Aynı şekilde ihtiyacınız olan diğer tüm şeyler için listeler hazırlayarak gereksiz harcama yapmanın önüne geçebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken altın kural gelirinizden fazla harcamamak, gelirinize göre yaşamak.

Birikimlerinize yön vermek, küçük birikimlerinizi çoğaltmak için HangiKredi Yatırım sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yatırım Araçlarını İncelemek İçin Tıklayın!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları 1.12.2022

  Bankaların Emeklilik Promosyon ve Kampanyaları

 • Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun 29.11.2022

  Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun

 • EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi? 25.11.2022

  EYT İçin Çırak ve Staj Sigortası Başlangıç Olarak Sayılabilir mi?

 • Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar 23.11.2022

  Faiz Oranları, Konut Satışları Ve Fiyatlar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon