Paranızı Yönetirken Bu Hataları Yapmayın

Yatırım yapabilmek için öncelikle birikim yapmak gerekiyor fakat birikim yapmak bir kenara dursun, ay sonunu getiremeyenlerimiz var…

Doğru para yönetimi ile hem aylık bütçenizi doğru şekilde planlayabilir hem de birikim yapabilirsiniz ancak paranızı yönetirken bu hataları yapmamanız gerekiyor…

Bütçe planı yapmamak

Para yönetiminde yapılan en büyük hatalardan biri bütçe planı yapmamak. Paranızı geldiği gibi harcarsanız nasıl bittiğini de anlamazsanız. Bunun yerine aylık net harcamalarınızı (kira, fatura, taksit) bir kenara ayırdıktan sonra kalan tutarı hafta sayısına bölmek ve haftalık bütçe ile geçinmek. Bu şekilde paranızı daha kontrollü bir şekilde harcayabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesapla

Birikiminizi ay başında yapın!

Birikim, tüm harcamalardan sonra kalan parayla değil başta kenara koyulan para ile olur. Bu nedenle maaşınızı aldığınızda birikim yapacağınız tutarı da aylık bütçe planınıza göre belirleyip kenara koymanız gerekir. Birikim yapacağınız miktarı maaşınız geldiği gibi ayırarak ve o yokmuş gibi davranarak birikim yapabilir ve ilerleyen zamanda birikimlerinizi yatırıma dönüştürecek adımlar atabilirsiniz.

Birikim yapabilmek için kendinize büyük hedefler koymayın, birdenbire yüklü birikim yapmak hedefinde olmayın. Bu şekilde düşündüğünüzde “zaten yapamam” diye düşünerek baştan pes edebilirsiniz. Bunun yerine küçük birikimleri zamanla büyütmek daha etkili bir yol olacaktır.

Gereksiz harcamalardan kaçının

Tabii ki para yönetiminde yapılan en yaygın hata gereksiz harcamalar. Bunun önüne geçmek için ihtiyaç listeleri hazırlayabilirsiniz. Örneğin market alışverişine çıkmadan önce ihtiyaç listesi yaparak doğrudan alacağınız ürünlere yönelebilirsiniz. Aynı şekilde ihtiyacınız olan diğer tüm şeyler için listeler hazırlayarak gereksiz harcama yapmanın önüne geçebilirsiniz. Burada unutmamanız gereken altın kural gelirinizden fazla harcamamak, gelirinize göre yaşamak.

Birikimlerinize yön vermek, küçük birikimlerinizi çoğaltmak için Hangikredi.com Yatırım sayfasına göz atabilirsiniz.

Yatırım Araçlarını İncelemek İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir