Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Bütçenizi Yönetmek için: 50-30-20 Kuralı

Zeynep Ceren Taş

Zeynep Ceren Taş

4.02.2020

Maaşınızı alır almaz harcamaya başlıyorsanız, parayı elimde tutamıyorum diyorsanız, ay sonunda nakde sıkışıyorsanız, para biriktirme hayalleri kuruyorsanız bütçenizi yöneterek kolayca hepsini yapabilirsiniz.

Bütçenizi Yönetmek için: 50-30-20 Kuralı

Peki, bütçenizi nasıl yöneteceksiniz? 50-30-20 kuralını uygulayarak bütçenizi yönetmeye başlayabilirsiniz.

Maaşınızı alır almaz harcamaya başlıyorsanız, parayı elimde tutamıyorum diyorsanız, ay sonunda nakde sıkışıyorsanız, para biriktirme hayalleri kuruyorsanız bütçenizi yöneterek kolayca hepsini yapabilirsiniz. Peki, bütçenizi nasıl yöneteceksiniz?

50-30-20 kuralını uygulayarak bütçenizi yönetmeye başlayabilirsiniz. 50-30-20 kuralına göre; gelirinizin yüzde 50’sini temel ihtiyaçlarınıza, gelirin yüzde 30’unu isteklerinize ve değişken giderlerinize, geriye kalan yüzde 20’sini de birikimlerinize ayırarak bu basit kuralla bütçenizi kolayca yönetebilirsiniz.

Karmaşık Planları Unutun

Bütçe planı yapmaktan söz edince, hesap makineleri, elektronik tablolar hazırlamak, çizelgeler yapmak, not defterine her şeyi tek tek not almak gibi karmaşık işler aklınıza geliyor ve bu da sizi korkutuyorsa 50-30-20 kuralını uygulamak tam size göre! Bu basit kuralı uygulayarak bütçenizi kolay ve etkili şekilde yönetebilirsiniz.

Haydi bir örnekle bu kuralı uygulayalım:

İlk iş olarak toplam gelirinizi hesaplamalısınız. Sabit bir geliriniz varsa zaten gelirinizi hesaplamak çok kolay ancak kira geliri gibi ek gelirleriniz varsa bunları tek tek toplamalı toplam geliri bulmalısınız. Örneğin toplam gelirinizin 5.000 TL olduğunu varsayalım.

İkinci adım olarak ihtiyaçlarınızın ne olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Her ay düzenli olarak ödemek zorunda olduğunuz giderleri, ödemelerinizi toplayarak kolayca bunu hesaplayabilirsiniz. Faturalarınız, kira, kredi kartı ödemesi, market alışverişi gibi temel ve zorunlu harcamalarınızın gelirinizin %50’sini, yani örnek üzerinden devam edecek olursak 2.500 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

İstek mi İhtiyaç mı?

Burada en önemli nokta hangi harcamalarınızın gerçekten ihtiyaç hangilerinin istek olduğunu ayırt etmeniz. İhtiyaçlarınız için ayırdığınız bütçeyi her ay aşıyorsanız, bu konuda sıkıntı çekiyorsanız ihtiyaçlarınızı azaltmanın bir çözümü olmadığına bakabilirsiniz. Örneğin kredi kartınızla yaptığınız harcamalarda ekstrenizi kontrol ederek harcamalarınızın dağılımını görebilir, ihtiyacınız olmayan harcamaları azaltabilirsiniz. Ayrıca tasarruf yolları ile ihtiyaçlarınızı azaltmak için bir çözüm sağlayabilirsiniz.

TASARRUF ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYIN

Gelelim isteklerinize. İstekleriniz, toplam gelirinizin %30’unu geçmemesi gerekiyor. Örnek üzerinden devam ettiğimizde 1.500 TL sizin istekleriniz için ayırabileceğiniz maksimum bütçe olmalı. Tatil, konser, tiyatro, dışarıda yemek yeme ya da hobilerinize ayırabileceğiniz bu %30’luk kısım, olmazsa olmaz ihtiyaçlarınız değil ama yapmaktan keyif alacağınız, sizi mutlu edecek harcamalar olabilir.

Son olarak maaşınızın %20’isini ise birikim ve yatırım için ayırmalısınız. Örnek bütçede 1.000TL olan bu tutarla birikim, yatırım yapabileceğiniz gibi bir yandan da kötü gün parası olarak düşünebilir, acil durumlarda kullanılmak üzere kenara ayırabilirsiniz.

50-30-20 kuralını yukarıdaki örnekten yola çıkarak basitçe kendi gelirinize uygulayabilir, bütçenizi yönetebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Zeynep Ceren Taş

İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. İletişim bilimlerinin yanı sıra psikoloji ve sosyoloji meraklısı. Güncel ve yaratıcı içerikler yazmayı seviyor. 

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

 • Kesin Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır? 3.01.2021

  Kesin Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.