Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ev Almak İçin Birikim Yapma Yolları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 19.06.2020 Güncelleme Tarihi: 28.02.2024

Her ay kira ödeme derdinden kurtularak ev sahibi olmak şüphesiz herkesin hayali.

Ev Almak İçin Birikim Yapma Yolları
Yeni bir ev satın almak, mevcut koşullarda her ne kadar güç gibi görünse de doğru bir finansal yönetim stratejisiyle konut sahibi olmak mümkün. Bu süreçte sizi gereksiz harcamalardan uzaklaştıracak ve birikim yapmanızı sağlayacak bazı alışkanlar edinmeniz faydalı olabilir. İlk etapta basit gibi görünse de birikimlerinizi katlayacak ve sizi bir ev sahibi yapacak alışkanlıklar edinmek için belirli bir zaman gerekiyor. HangiKredi olarak bu yazımızda ev almak için birikim yapmanıza yardımcı olarak hayatınızı kolaylaştıracak önemli bilgilere değindik.

Ev Sahibi Olmak için Nasıl Birikim Yapılır?

Ev sahibi olma hayali kuran herkesin yeterli miktarda bütçesi olmayabilir. Bu durum, hayalinize ulaşmanızın önünde bir engel teşkil etmiyor. Eğer yeterli nakitiniz yoksa ev almak için birikim yapmanız gerekiyor. Bu süreçte peşinat için birikim yapmanız ve banka kredisi ödemeniz gerekebilir.

Para biriktirmek, her ne amaç ile olursa olsun gerçekten disiplin ve fedakârlık gerektiren bir süreç. Hele ki konu ev satın almak gibi geniş zaman aralığına yayılan ve büyük ölçekli bir yatırım olunca muhakkak uzun vadeli bir finansal planlama sürecine ihtiyaç var. Ev sahibi olmanın ilk adımı, belirli bir miktarda birikim yapmak.

Konut kredisi çekerek bir ev satın almak istediğinizde belirli oranda peşinatınız olmalı.

Bu peşinat tutarı ne kadar yüksek olursa kredi taksitleriniz o oranda azalır ve vade süreleri kısalır. Eğer gelecek planlarınız arasında birikim ile ev almak varsa yazımızın devamında bahsedeceğimiz ipuçlarını takip ederek hedefinize ulaşabilirsiniz.

Yol Haritası Belirleyin

Ev almanın yollarını arayan pek çok kişi, nereden başlamak gerektiği noktasında kararsız kalabilir. Emek ve sabır gerektiren bu sürecin ilk adımı kesinlikle bir yol haritası belirlemekten geçiyor. Tasarruf yapmanızı sağlayacak öneriler, bu noktada size yardımcı olacaktır. Zira tasarrufun birçok modeli olabilir ve farklı yatırımlarla desteklenebilir. Doğru bir yol haritası belirlemek, hedefe doğru ilerlemek açısından oldukça önemlidir.

Ev satın almak için tasarruf planında ilk olarak satın almak istediğiniz konutun bütçesini belirlemelisiniz. Elbette bu tutarın ne kadarını peşinat olarak ödeme şansınız olduğunu ve ne kadarını kredi ile ödeyebileceğinizi de hesaba katmalısınız. Örneğin; 400 bin TL’lik bir ev satın almak istediğinizi ve yüzde 20 oranında peşinat verebileceğinizi varsayalım. Bu durumda ev almak için birikim hedefiniz 80 bin TL olmalıdır. Bu hedefe 5 yıl içerisinde ulaşabilmek için yaklaşık 1,300 TL civarında birikim yapmanız gerekir. Üstelik ulaşılabilir ve ölçülebilir bir hedef belirlemek, tasarruf motivasyonuna sahip olmanızı da sağlayacaktır.

Bütçe Planlaması Yapın

İlk etapta klişe bir tavsiye gibi gelse de somut ve etkili bir bütçe planlaması ile para biriktirmek mümkün. Bunun için gelir ve gider durumunuzu çok iyi analiz etmelisiniz. Dilerseniz öncelikle nakit veya kredi kartı ile yaptığınız harcamaları takip edebileceğiniz bir mobil uygulama kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer harcamalarınızı genellikle kredi kartı ile yapıyorsanız yine cep telefonunuzdan istediğiniz an erişebileceğiniz mobil şubeler aracılığıyla ödemelerinizi ve kart hareketlerinizi takip edebilirsiniz. Böylelikle harcamalarınızı sınıflandırma şansınız da olur. Örneğin; gıda, elektronik, ulaşım, kozmetik ve benzeri amaçlarla ne kadar para harcadığınızı detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Bu sayede gereksiz veya acil olmayan harcamalarınızı kolay bir şekilde belirlemeniz ve para biriktirmeye hemen başlamanız mümkün olur.

Her Ay Belirli Oranda Para Biriktirin

Özellikle maaşlı çalışanlar için ev alabilmenin yolları, düzenli birikim yapmaktan geçiyor.

Doğru para biriktirme alışkanlıkları edinerek ev almak için birikim yapabilirsiniz. Bu noktada her ay hesaba yatan ücretin belirli bir kısmını tasarruf hesabına yönlendirme yöntemi tercih edilebilir. Üstelik bu işlemi internet bankacılığından veya mobil şubelerden otomatik hâle getirmeniz de mümkün. Bu sayede hem her ay düzenli para biriktirebilir hem de azalan maaşınızı daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Tasarruf Hesabı Açın

Pek çoğumuzun sahip olduğu ve zaman zaman açıp kapattığı tasarruf hesapları, para biriktirmek için oldukça işlevsel bir yöntem. Ev almak için tasarruf hesabı açtırmak isteyenler, günümüz teknolojisi sayesinde bu işlemi son derece pratik şekilde gerçekleştirebilir. Bankaya dahi gitmeden cep telefonu uygulamalarından hızlı bir şekilde tasarruf hesabı açabilirsiniz. Böyle bir hesabı açmak elbette önemli bir adım olsa da tek başına yeterli olmayabilir. Para biriktirmek ve bu tasarrufları kayda değer tutarlara ulaştırabilmek için diğer adımları da takip etmelisiniz.

Ekstra Gelirlerinizi Tasarruf Hesabına Yatırın

Para biriktirme sürecinde ekstra gelirler, bonuslar, ikramiyeler ve benzeri kazançlar bütçenizi epey rahatlatacaktır. Fakat tüm bu gelirleri doğrudan tasarruf hesabınıza aktarmalısınız; zira bu tarz birikimler her ne kadar ufak gibi görünse de kısa zaman içerisinde büyüyerek ciddi yatırımlara dönüşecektir. Bunun için çok acil bir ihtiyaç olmadığı müddetçe ekstra gelirlerinizi birikim hesabınıza yönlendirmeyi bir alışkanlık hâline getirmelisiniz.

Birikimlerinizi Sepet Yatırım Mantığı ile Değerlendirin

Tasarruf sürecinde giderlerden kısmak, daha çok para biriktirmenizi sağlayarak sizi motive edecek. Bununla birlikte elde ettiğiniz birikimleri nasıl değerlendieceğiniz de önemli. Bu aşamada tercih edebileceğiniz yatırım seçeneklerinden bazıları şunlardır:

Türk Lirası Mevduat Hesabı
Dolar ve Euro gibi Döviz Yatırımları
Gram Altın
Borsa İstanbul

Türk lirası mevduat hesabı ile paranızı vadeli olarak tutabilir ve faiz geliri alabilirsiniz. Buna alternatif olarak dolar ve euro gibi döviz yatırımını, gram altını ya da Borsa İstanbul’u da düşünebilirsiniz. Yatırım uzmanlarının genel önerisi, tüm birikimleri tek bir potada değerlendirmemek.

Buradan hareketle örnek vermek gerekirse; 10,000 TL’lik birikiminizi 2,500 TL’lik parçalar hâlinde dövizde, mevduat hesabında, altında ve borsada değerlendirebilirsiniz. Bu, ‘tüm yumurtaları aynı sepete koymama’ mantığı olarak da bilinir. Ev almak için birikim yapma ve hedefe ulaşma doğrultusunda sizi destekler.

Gereksiz Sayılabilecek Lüksleri Azaltmaya Çalışın

Pek çoğumuzun hayatında gereksiz ve pahalı olarak kabul edilebilecek birçok farklı alışkanlık söz konusu. Yaptığımız harcamalar, zaruri ya da keyfi olmaları fark etmeksizin yaşamımızın bir parçası. Ancak ev sahibi olmayı planlıyorsanız yaptığınız bazı harcamalardan kısmanız gerekebilir. Çok acil olmayan, kısmen veya tamamen hayatınızdan çıkarabileceğiniz bu alışkanlıklar için ödediğiniz tutarları olabildiğince en aza indirmeye çalışırsanız kısa sürede para biriktirmeye başlarsınız. Dilerseniz “Tasarruf ve Yatırımın Püf Noktaları” isimli içeriğimize göz atarak konuya ilişkin faydalı ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ek İş Yapmayı Deneyin

Ev almak için birikim yaparken hedeflerinize daha hızlı ulaşabilmek için ek iş seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ek iş bulmak, her ne kadar mesai sistemiyle çalışan biri için zor gibi görünse de aslında biraz çaba sarf ederek bunu gerçekleştirmek mümkün. Örneğin; içerik üretmek, bebek bakıcılığı, köpek yürüyüşü, serbest fotoğrafçılık, özel ders, sanat eğitimleri veya uzman olduğunuz bir konuda danışmanlık hizmeti vermek bu alanda sıkça tercih edilen seçenekler.

Yeteneklerinize, eğitiminize ve ilgi alanlarınıza uygun bir alanda ek iş yaparak ev almak için birikim yapabilirsiniz. Ev almaya karar verdiğinizde birikiminizi peşinat olarak ödeyip üstüne konut kredisi çekmeniz gerekecek. Eğer ek işinizi devam ettirirseniz ev kredisinin aylık taksitlerini ödemekte zorlanmamış olursunuz.

Sabit Harcamalarınızı Düşürün

Sabit harcamaları azaltmak, ev alırken dikkat edilecekler arasında oldukça önemli bir yere sahip. Ödediğiniz kira, telefon faturanız, internet, su, elektrik faturaları, sabit gider kalemleridir. Ayrıca ödediğiniz krediler bu giderler içinde yer alır. Bu harcamalar, elbette yaşam giderleri içinde zorunlu bir kategoriyi temsil ediyor. Ancak sabit ve düzenli giderler olması nedeniyle bu harcamalarda yaratabileceğiniz küçük bir fark, size büyük bir birikim olarak geri dönebilir.

Konu, basit bir örnek üzerinden daha iyi açıklanabilir. Örneğin; 2,000 TL kira, 150 TL aidat vererek oturduğunuz bir 3+1 evde, doğal gaz, elektrik ve su için her ay 1,000 TL ödediğinizi varsayalım. Cep telefonu faturanız ise 150 TL olsun. Daha tasarruflu bir plana geçmek adına 1,400 TL kirası ve 100 TL aidatı olan 2+1 bir eve geçmeniz durumunda aylık tasarrufunuz 650 TL olacaktır.

Küçük bir evde yaşamayı tercih ettiğinizde faturalarda 100 TL’lik bir azalma, aylık tasarrufunuzu 750 TL yapabilir. Buna ek olarak kişisel telefon faturanızda ise daha düşük bir tarifeye geçerek 50 TL tasarruf yapmanız toplamda 800 TL’lik bir birikim sunacaktır. Aylık olarak çok fazla gelmese de bu tutar, yıllık 9,600 TL’ye, 5 yılda ise 48 bin TL’ye denk geliyor. Sadece küçük birtakım değişikliklerle bu türden büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

Kredi Borçlarınızı Erken Kapatma Avantajı ile Kapatın

Finansal giderler, tasarruf sürecinde ne yazık ki birçok kişi için âdeta yüke dönüşebiliyor. Pek çok tüketici, maaşları temel ihtiyaçlarını gidermeye yetmediğinde kredi ürünlerine yöneliyor. Ancak konu ev almak için tasarruf yapmak olunca bu doğrultuda atılacak ilk adımlardan biri, uzun süredir ödenmemiş ve faiz eklenen borçları kapatmak olacaktır.

Kredilerde erken kapatma ödemesi yaparak ciddi oranlarda faiz indirimi alabilirsiniz. Kredi kartları, borcu aksatıldığı takdirde faiz işleyen ürünlerdir. Dolayısıyla bankaların sunduğu bu ürünleri dikkatli şekilde kullanarak daha avantajlı bir hâle getirmek oldukça önemli.

Ev almak için tasarruf yapma hususunda bunlara ek olarak sayılabilecek birçok konu var. Hedeflediğiniz ev peşinatını topladığınızda tek yapmanız gereken uygun faiz oranlı bir konut kredisi başvurusunda bulunmak. Bu noktada konut kredisi masraflarını da araştırarak seçim yapmalısınız. Aylık gelirinizi zorlamayacak bir kredi planı ile hayal ettiğiniz eve kolay bir şekilde kavuşabilir, kira vermekten kurtulabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

28 Oy

-

3,04 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?