Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ev Almak İçin Birikim Yapma Yolları

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 19.06.2020 Güncelleme Tarihi: 23.12.2021

Her ay kira ödemede derdinden kurtulup bir ev sahibi olmak şüphesiz herkesin hayali.

Ev Almak İçin Birikim Yapma Yolları
Her ne kadar çok zor gibi görünse de bazı şeyleri alışkanlık haline getirerek ev satın almayı biraz daha kolaylaştırmak mümkün.

Eğer bir ev satın alacak kadar nakitiniz yoksa, peşinat için para biriktirmeniz ve bir süre banka kredisi ödemeniz gerekiyor. Bu da hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına geliyor.

Bu süreçte sizi gereksiz harcamalardan uzaklaştıracak ve birikim yapmanızı sağlayacak bazı alışkanlar edinmelisiniz. İlk etapta basit gibi görünse de birikimlerinizi katlayacak ve sizi bir ev sahibi yapacak alışkanlıklar hemen edinilmiyor.

Para biriktirmek her ne amaç ile olursa olsun gerçekten disiplin ve fedakarlık gerektiren bir süreçtir. Özellikle ev satın almak gibi uzun sayılabilecek bir döneme yayılan ve tutarı 100 binler ile ölçülen bir yatırım için gerçekten de uzun vadeli harcama planları yapılmalıdır. Bunun için her şeyden önce belirli miktarda birikim yapılması zorunludur. Çünkü ev kredisi çekerek bir ev satın almak istediğinizde belirli oranda bir peşinatınız olmalı.

Bu peşinat tutarı ne kadar yüksek olursa kredi taksitleriniz o oranda azalır veya kredi vadesi kısalır. Bu nedenle, ev almak istiyorsanız şimdi bahsedeceğimiz para biriktirme yollarını mutlaka takip etmelisiniz.

Tasarruf hesabı açın

Her ne kadar birçoğumuz pek çok defa açıp kapatmış olsa da tasarruf hesapları, para biriktirmek için ilk etapta atılabilecek en önemli adımdır. Günümüz teknolojisinde böyle bir hesap açtırmak artık çok kolay. Bankaya dahi gitmeden cep telefonu uygulamalarından hızlı bir şekilde tasarruf hesabı açabiliyorsunuz.

Böyle bir hesabı açmak elbette ki çok önemli olsa da tek başına yeterli değil. Para biriktirmek ve bu birikimlerin kayda değer tutarlara ulaşabilmesi için diğer adımları da takip etmelisiniz.

EN DÜŞÜK FAİZ ORANI HANGİ BANKADA?

Her ay belirli oranda para biriktirmeyi alışkanlık haline getirin

Eğer maaşlı çalışan biriyseniz, her ay hesabınıza yatan ücretin belirli bir kısmını doğrudan tasarruf hesabınıza yönlendirin. Bunu bankanızın internet veya mobil şubelerinden otomatik hale getirmeniz mümkün. Bu işlem, hem her ay düzenli para biriktirmenizi sağlayacak hem de azalan maaşınızı daha verimli kullanmanıza yardımcı olacak.

Gereksiz sayılabilecek lüksleri azaltmaya çalışın

Birçoğumuz aksini iddia edecek olsa da hayatımızda gereksiz ve pahalı birçok alışkanlık var. Örneğin dergi abonelikleri, pahalı kitaplar, dışarıdan yemek söylemek, saç kesimi, kıyafetler ve daha birçok şey için aslında her ay çok ciddi bir oranda para ödüyoruz. Ev kredisi çektiğimizde ödemelerde çok zorlanmamak için mutlaka bir birikimimiz olmalı. Çok acil olmayan, kısmen veya tamamen hayatınızdan çıkarabileceğiniz bu alışkanlıklar için ödediğiniz tutarları olabildiğince en aza indirmeye çalışırsanız kısa sürede para biriktirmeye başlarsınız.

Bütçe planlaması yapın

İlk etapta çok klişe bir tavsiye gibi gelse de somut bir bütçe planlaması ile etkili ve uzun süreli para biriktirmek mümkün. Bunun için gelir ve giderlerinizi çok iyi analiz etmelisiniz. Bunun için nakit veya kredi kartıyla yaptığınız harcamalarınızı takip edebileceğiniz bir mobil uygulama indirebilirsiniz. Eğer harcamalarınızın çoğunu kredi kartı ile yapıyorsanız, yine cep telefonunuzdan istediğiniz an erişebileceğiniz mobil şubeler aracılığıyla bütün ödemelerinizi ve kart hareketlerinizi takip edebilirsiniz. Böylelikle, harcamalarınızı sınıflandırma şansınız da oluyor. Yani gıda, elektronik, ulaşım, kozmetik vb. gibi amaçlarla ne kadar para harcadığınızı da görebiliyorsunuz. Bunlar arasında gereksiz olanları kolay bir şekilde belirleyebilir ve para biriktirmeye hemen başlayabilirsiniz.

Ekstra gelirlerinizi tasarruf hesabına yatırın

Para biriktirme sürecine girdiğiniz zaman ekstra gelirler, bonuslar, ikramiyeler vs. sizi çok rahatlatacaktır. Fakat bütün bunları doğrudan tasarruf hesabınıza aktarmalısınız çünkü ufak gibi görünse de bu tarz yatırımlar kısa zaman içerisinde büyüyerek ciddi birikimlere dönüşecektir. Bu nedenle çok acil bir ihtiyaç olmadığı müddetçe ekstra gelirlerinizi birikim hesabınıza yönlendirmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bazı üyeliklerinizi dondurun

Her ne kadar vazgeçmesi zor olsa da spor salonu üyeliği, dergi aboneliği ve buna benzer aylık ya da yıllık ödemeleri olan diğer üyeliklerinizi en azından bir süreliğine iptal edebilirsiniz. Çok sıkı spor yapan biri olsanız dahi kendinize evde veya açık havada spor yapacak imkanlar oluşturabilirsiniz. İnternetteki ücretsiz spor derslerine katılabilir veya cep telefonunuza spor uygulamaları indirebilirsiniz. Aynı şekilde dergi aboneliğiniz varsa iptal edip dergileri yine internetten ücretsiz veya indirimli şekilde takip edebilirsiniz. Bu tip ufak birikimlerin ileride kocaman bir yatırıma dönüştüğünü göreceksiniz.

Ek iş yapmayı deneyin

Aylık gelirinizi artırıp daha hızlı para biriktirmek istiyorsanız ek iş seçenekleri sizin için büyük bir fırsat olabilir. Her ne kadar mesaili bir çalışan için ek iş bulmak zor gibi görünse de aslında biraz çaba sarf ederek ikinci bir işte çalışabilirsiniz. İçerik üretmek, bebek bakıcılığı, köpek yürüyüşü, serbest fotoğrafçılık, özel ders, sanat eğitimleri veya uzman olduğunuz bir konuda danışmanlık hizmeti vermek ek işlere örnek. Ev almaya karar verdiğinizde birikiminizi peşinat olarak ödeyip üstüne konut kredisi çekmeniz gerekecektir. Eğer ek işinizi devam ettirirseniz ev kredisinin aylık taksitlerini ödemekte de zorlanmamış olursunuz.

Mevcut kira tutarını düşürecek yollar bulun

Şu anki ödediğiniz kira tutarını az da olsa düşürebilirseniz bu da sizin için diğer bir para biriktirme fırsatıdır. Çünkü kira ödemesi muhtemelen herkes için aylık en büyük gider kalemidir. Bunu azaltmak için kirası daha uygun bir eve taşınabilir veya kendinize bir ev arkadaşı bulabilirsiniz. Böylelikle hem daha az kira öder hem de elektrik, su, doğal gaz gibi faturaları yarı yarıya düşürme şansı elde edersiniz. Ayrıca evin mutfak, banyo, temizlik ve buna benzer ortak giderlerini de ev arkadaşınızla paylaşarak ciddi bir tasarruf sağlamış olursunuz.

Varsa mevcut borçlarınızı kapatın

Eğer varsa, ilk etapta mevcut borçlarınızı kapatmalısınız. Çünkü hem borç ödeyip hem para biriktirmek gerçekten de çok zor. İleride alacağınız eve yatırım yapmak istiyorsanız bankalarla aranızı iyi tutmalısınız. Ödenmemiş kredi kartı borçları veya zamanında yatırılmayan aylık taksitler, ileride ev kredisi çekmek istediğinizde size düşük kredi puanı olarak dönecektir. Bu nedenle, birikim yapmaya başlamadan evvel, öncelikle mevcut borçlarınızı ödemenizi tavsiye ederiz. Böylelikle kredi puanınız düşmeyecek ve birikimleriniz ev için peşinat olacak tutara ulaştığı zaman istediğiniz bankadan uygun faizler ile kredi alabileceksiniz.

Ev almak için para biriktiriyorsanız şu önerilerimize de göz atın:

 • Çalıştığınız şirketten maaşınıza zam yapmasınız isteyebilirsiniz.
 • Kredi puanınızı her zaman yüksek tutmaya çalışın.
 • Kitap ve dergileri para ile almaktansa bir kütüphaneye üye olmayı deneyin.
 • Dışarıda yemek yemeyi olabildiğince azaltın. Eğer yiyecekseniz de internette kampanya ve fırsatları takip edin.
 • Paradan tasarruf etmenizi sağlayacak mobil uygulamaları kullanın. Fakat bir veya birkaç seferlik değil, bütün harcamalarınızı takip edecek şekilde kullanmaya özen gösterin.
 • Ev için para biriktirirken bir yandan da konut sektöründeki gelişmeleri takip edin.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

10 Oy

-

3,1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

 • Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği 31.01.2023

  Merkez Bankasından Döviz Dönüşüm Desteği

 • Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı! 30.01.2023

  Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon