Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Evlenecek Çiftlere Tasarruf Önerileri

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.05.2019 Güncelleme Tarihi: 14.08.2023

Havaların ısınmasıyla düğün sezonu da açılıyor.

Evlenecek Çiftlere Tasarruf Önerileri
Hisler kadar bütçenin de önemli olduğu bu süreçten, iyi bir bütçe planlaması yaparak daha az borçla hatta borçsuz şekilde çıkmak mümkün.

Evliliğin en önemli basamağı ve aynı zamanda en büyük masrafı düğündür. Birtakım tasarruf önerilerileri ile maddi zorluk yaşamadan düğün yapabilirsiniz.

Evlenmeye karar verdiyseniz bu kararı resmiyete dökecek organizasyon olan düğün için hazırlıklara başlamanız gerekir. Hazırlık sürecinde ise sizi yönlendiren unsur düğün masrafları, yani maddiyattır. Eksiksiz bir düğün için doğru tasarruf yöntemlerini uygulamanız, hayal kırıklığı yaşamanızı önler. Bütçe planı yapmak, masrafları paylaşmak, indirim fırsatlarını yakalamak gibi yöntemler, evlenecek çiftler için faydalıdır.

Düğün ve evlilik hazırlıklarını maddi sıkıntı yaşamadan tamamlamak mümkündür. Öncelikle çiftlerin birbirlerinin para karakterlerini, harcama alışkanlıklarını ve bütçelerini bilmesi gerekir. Bu detaylar bilindiğinde ortak bir bütçe yaratmak daha kolay olur. Evlenmeye karar verdiğiniz andan evleneceğiz tarihe kadar alınacak her şeyi planlayıp bütçelendirerek yarattığınız ortak bütçeyle hem gereksiz alışverişlerden kaçınırsınız hem de indirimleri takip ederek kazançlı alışveriş yapabilirsiniz.

Evlenecek çiftlere tasarruf önerileri

Hayal Ettiğiniz Düğüne Göre Bütçe Oluşturmak Yerine Bütçenize Göre Bir Düğün Yapmak

Alınacaklar listenizi bütçenize göre düzenlemelisiniz. Konu düğün olunca harcama kalemlerine nikâh, nikâh şekeri, fotoğraf, gelinlik, damatlık, takı, ev eşyası, balayı ve çok daha fazla detay eklenir. Hepsi ciddi bütçeler gerektiren harcamalardır. Bütün bunları bütçenize göre sınırlandırarak ödemekte güçlük çekeceğiniz borçlara girmek yerine yeni hayatınıza borçsuz ve tasarruflu başlayabilirsiniz.

Planlayarak Satın Alırsanız Genel Bütçeden Tasarruf Edersiniz

İyi bir piyasa araştırması, harcamalarınızda büyük oranda tasarruf etmenizi sağlar. İnternette evlenecek çiftler için yer alan ihtiyaç listelerinden birini kendi ihtiyaç ve özelliklerinize göre düzenledikten sonra almanız gereken her bir eşyanın yanına, o kaleme ne kadar bütçe harcayabileceğinizi yazın. Daha sonra her bir kalem için en az 3 fiyat bulacak şekilde bir piyasa araştırması yapın. Böylece fiyat/performans açısından ürünlerin en uygun fiyatını bulmuş ve bütçenizi en tasarruflu şekilde yönetmiş olursunuz.

Ayrıca kredi kartı kampanyaları da bu dönemde size çok fayda sağlayabilir. Kredi kartı kampanyalarını takip ederek özellikle beyaz eşya ve mobilyada indirim ve taksit imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Düğüne Kadar Tasarruf Yapın

Evlenme kararından sonra düğün için yapacağınız ilk hazırlık, tasarruf etmek olmalıdır. Düğüne kadar birikim yapmak hem yükünüzü hafifletir hem de sürpriz masraflardan olumsuz etkilenmenizi önler. Düğün için en güvenli para biriktirme yöntemleri ise birikim hesabı ya da çeyiz hesabı açmaktır. Bankada biriktireceğiniz para her geçen gün değer kazanır ve düğünden sonraki masraflarınız için de kullanabileceğiniz bir kaynak olur.

Birlikte Bütçe ve İş Planı Oluşturun

Düğün harcamaları için güçlerinizi birleştirmeniz en doğru hareket olur. Oluşturduğunuz ortak bütçenin planını da birlikte yaparak paranın en doğru şekilde harcanmasını sağlayabilirsiniz. Harcamalar için ilgi alanlarına göre iş planı oluşturmanız da daha tasarruflu alışverişler için faydalı olabilir. Ortak bütçe planlaması için kişisel finans planlaması yapmanız da önemlidir.

İndirim Fırsatlarını Yakalayın

Düğün alışverişi yaparken acele etmeyin. Çünkü erkenden aldığınız bir ürün, kısa bir süre sonra büyük oranda indirime girebilir. Bu nedenle indirim fırsatlarını ve kampanyaları yakından takip etmelisiniz. İhtiyaç listenizde yer alan ürünlerden hangilerinin değişken fiyatlara sahip olduğunu belirleyin ve beklemede kalın. Avantajlı indirim fırsatları için hem çevrenizdeki fiziksel satıcıların hem de internetteki alışveriş sitelerinin kampanyalarını sürekli takip edin.

Düğün Mekânı Masraflarını Paylaşın

Yapacağınız düğünün, eşiniz ile ortak bir hayata adım atmanızı sağlayacağını unutmamalısınız. Dolayısıyla her masraf gibi düğün mekânı masraflarını da paylaşmalısınız. Bu gibi yüksek giderleri tek bir tarafa yüklemek, sonrasında doğacak küçük ihtiyaçların karşılanabilmesini bile zorlaştırabilir. Bu nedenle ortak kararla bir düğün salonu seçip ücretini birlikte ödemelisiniz.

Ev Eşyalarını Tek Tek Değil Toplu Alın

Alışveriş konusunda en etkili tasarruf yöntemlerinden biri toplu alışveriştir. Özellikle ev eşyaları ve mobilyalarda paket ürünleri tercih etmek, önemli oranda tasarruf etmenizi sağlar. Çoklu ürünleri tek tek alarak bir kombin yaratmak her zaman daha pahalıya gelir. Bu nedenle mağazaların sunduğu paketlerden size uygun olanı seçerek tasarruf yapabilirsiniz. Mobilya alışverişlerinizde tüm odaların eşyalarını tek bir satıcıdan temin etmek avantajlı olabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası