Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

En Popüler Para Biriktirme Alışkanlıkları Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.08.2020 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Para biriktirmek her geçen gün daha da önemli hale geliyor.

En Popüler Para Biriktirme Alışkanlıkları Nelerdir?
Özellikle gelecek planını kurmak isteyen gençlerin birikim yapması oldukça önemli. Kendi geleceğini koruma altına almak isteyenlerin kullandıkları birbirinden farklı para biriktirme alışkanlığı söz konusu. En önemlisi banka hesabı iken teknoloji neticesinde para biriktirme uygulamaları da klasikleşen birikim yöntemleri arasında yerini alıyor.

Para biriktirmek, gelecek planlamasını doğru yapmak adına edinilmesi gereken en önemli alışkanlıklardan biridir.

Başta gençler olmak üzere iyi bir gelecek planı kuran herkesin birikim yapması oldukça önemlidir. Kendi geleceğini koruma altına almak isteyenlerin kullandıkları birbirinden farklı para biriktirme alışkanlığı mevcuttur. En önemlilerinden biri banka hesabı iken mobil uygulamalar, bireysel emeklilik programları ya da geleneksel kumbara yöntemi, para biriktirmek için kullanışlıdır.

Para biriktirmek genellikle zor gibi görünür ve eğer alışkanlık hâline getirilmezse, birikim mümkün değildir. Birkaç yöntem uygulamak kaydıyla para biriktirmek son derece kolay bir hâl alabilir. Geleneksel ya da yeni nesil yöntemleri kullanmak birikim konusunda size yardımcı olabilir. Peki, en kolay birikim nasıl yapılır?

En İyi Para Biriktirme Taktikleri Nelerdir?

Nakit durumda ya da banka hesabınızda boşta duran bir miktar paranız varsa bu parayı her an harcamanız mümkündür. Paranızı harcamamanız için, söz konusu bakiyeyi birikim olarak kabul edebilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde birikim yapmaya çalıştığınızda her zaman verimli sonuçlar alamazsınız. Birikim hesabı açmak gibi bazı birikim yapma yöntemleri ile önemli miktarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Banka Hesabı Açmak

Banka hesapları, en güvenilir ve kazançlı birikim araçları arasında yer almaktadır. 18 yaşından büyük olan herkesin anında banka hesabı açması mümkündür. Yaşı küçük olanlar için ise ebeveynler tarafından hesap açılabilir. İstediğiniz bir bankadan hesap açarak elinizdeki parayı bu alanda biriktirebilir hatta ilerleyen dönemlerde yatırıma çevirebilirsiniz.

Bankada birikim yapmak, faiz kazandırdığı için sıklıkla tercih edilir. Hemen her bankanın, belirli bir faiz oranına sahip vadeli mevduat hesabı bulunur. Birikim olarak bu hesapta bulundurduğunuz paranın ilerleyen dönemlerde kendi kendine kâr elde etmesini sağlayabilirsiniz. Bankaların faiz oranları ise dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir.

Mobil Uygulamalar Kullanmak

Çok para harcayan kişilerin tercih ettiği en önemli yöntemler arasında mobil uygulamalar bulunmaktadır. Bu mobil uygulamalar gelir gider hesabı yapmakta zorlanan, bütçe planlaması yapamayan ve çok para harcamaktan şikâyetçi olanlar için kullanışlıdır. Harcamaların kontrol edilmesini sağlayan bu mobil uygulamalarda farklı sistemler söz konusudur. Harcamaların belirli bir tutara ulaşması ile uygulama sizi uyarır ve tasarruf etmenizi sağlar.

Bireysel Emeklilik Seçenekleri

Bankaların sunmuş olduğu bireysel emeklilik seçenekleri sayesinde uzun süreli birikim yapabilmeniz mümkündür. Özellikle çalışma hayatı bittikten sonra, yani emeklilik döneminde rahat bir hayat geçirmek için, bankaların bireysel emeklilik imkânlarını mutlaka değerlendirmelisiniz.

Maaşınızdan otomatik olarak kesilen ya da belli dönemlerde sizin hesabınıza para yatırmanız suretiyle, sizin adınıza bir birikim yapılır. Bireysel emeklilik sisteminde dikkat etmeniz gereken unsur, uzun süre birikime dokunmamaktır. Belirlenen vade öncesi paranızı çekmeniz, alacağınız primin miktarını düşürür.

Kumbara Edinmek

Kumbara edinmek, en eski para biriktirme yöntemlerinden biridir. Bunun için sadece bir kumbaraya sahip olmanız yeterlidir. Kumbara almak yerine herhangi bir objeyi de kumbaraya çevirebilirsiniz. Ayrıca kumbara, birikim için alışkanlıklar edinmenize de yardımcı olur.

Özellikle bankada birikim yapmak isteyenler, bankaya yüklü miktarda para yatırabilmek için kumbarayı bir basamak olarak kullanır. Küçük tasarruflarla kumbarada yapılabilecek bir birikim, banka hesabında daha da değerlenir. Biriktirilen bu para yatırım araçları ile de değerlendirilebilir.

Masraf Yönetimi Yapmak

Birikiminizi bankada, dijitalde ya da kumbarada yapıyor olmanız fark etmeksizin masraf yönetimine mutlaka dikkat etmelisiniz. Özellikle harcamalardan kaynaklı birikmeyen paralar için liste tutma yöntemini kullanabilirsiniz. Bunu da uygulamalar üzerinden ya da manuel olarak yapmanız mümkündür.

Masraflarınızı doğru yönetebilmek için öncelikle gelirinizi hesaplamanız gerekir. Gelirinizi elde etmenizin ardından ilk olarak zorunlu harcamaları yapmanız ve kalan miktarı da belirli bir plan dahilinde değerlendirmeniz önemlidir. Temel ve özel giderler için de liste yapabilir ve her ay bu listeler için belirli bir bütçe ayırabilirsiniz.

Abonelikleri Kontrol Etmek

Tasarruf yapmanın yollarından biri de abonelikleri düzenli olarak kontrol etmektir. Başta telefon faturanız olmak üzere tekrarlayan ödeme gerektiren abonelikler, uzun vadede sizi zarara sokabilir. Bu nedenle abone olduğunuz hizmetlerin ne kadarını kullandığınıza dikkat etmelisiniz. Örneğin telefon faturanızdaki kullanım haklarınızın büyük bir kısmını kullanmıyorsanız, daha ekonomik bir pakete geçerek tasarruf edebilirsiniz.

Aynı durum, internet ve televizyon abonelikleri için de geçerlidir. Az internet kullanıyorsanız, kotası düşük bir aboneliğe geçmelisiniz. Televizyon aboneliklerinizde ise izlemediğiniz kanalları içermeyen, düşük fiyatlı paketlere yönelmelisiniz.

Alternatif Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Para biriktirmenize yardımcı olabilecek en etkili çözümlerden biri alternatif bir gelir elde etmenizdir. Gelir elde edebileceğiniz yatırım araçlarını tercih edebilir ya da ek iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Bu sayede mevcut gelirinizin yanında ekstra bir bütçeniz olur. Söz konusu ekstra bütçenizi ise harcamadan birikim yapabilirsiniz. Eğer mevcut bir birikiminiz varsa vadeli mevduat hesabı ya da birikim hesabı faizleri ile de alternatif gelir elde edebilirsiniz.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Para biriktirmek için banka hesabı seçeneğini tercih ediyorsanız, öncelikle bir banka hesabı açtırmalısınız. Banka hesabı açtırmak son derece basittir. Hâlihazırda çalıştığınız bir banka varsa mobil uygulama üzerinden hızlıca hesap açabilirsiniz. Banka hesabı açabileceğiniz kanallar şöyle sıralanabilir:

 • Bankanın mobil uygulaması
 • İnternet bankacılığı
 • Telefon bankacılığı (çağrı merkezi)
 • Şubeler
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?