Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

En Popüler Para Biriktirme Alışkanlıkları

Gökçe Türkmen

Gökçe Türkmen

25.08.2020

Para biriktirmek her geçen gün daha da önemli hale geliyor.

En Popüler Para Biriktirme Alışkanlıkları

Özellikle gelecek planını kurmak isteyen gençlerin birikim yapması oldukça önemli. Kendi geleceğini koruma altına almak isteyenlerin kullandıkları birbirinden farklı para biriktirme alışkanlığı söz konusu. En önemlisi banka hesabı iken teknoloji neticesinde para biriktirme uygulamaları da klasikleşen birikim yöntemleri arasında yerini alıyor.

Para biriktirmek her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Özellikle gelecek planını kurmak isteyen gençlerin birikim yapması oldukça önemli. Kendi geleceğini koruma altına almak isteyenlerin kullandıkları birbirinden farklı para biriktirme alışkanlığı söz konusu. En önemlisi banka hesabı iken teknoloji neticesinde para biriktirme uygulamaları da klasikleşen birikim yöntemleri arasında yerini alıyor.

Banka Hesabı Açmak

Bu dönemde en güvenilir ve kaliteli birikim araçları arasında banka hesapları yer alıyor. 18 yaşından büyük olan herkesin anında banka hesabı açması mümkün. İstediğiniz bir bankadan hesap açarak elinizdeki parayı bu alanda biriktirebilir hatta ilerleyen dönemlerde yatırıma çevirebilirsiniz.

Hemen hemen bütün bankaların faiz oranlarıyla sunmuş olduğu vadeli mevduat hesabı sayesinde, birikim olarak bulundurduğunuz paranın ilerleyen dönemlerde kendi kendine kar elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil Uygulamalar

Çok para harcayan kişilerin tercih ettiği en önemli yöntemler arasında mobil uygulamalar bulunuyor. “Ben çok para harcıyorum, dayanamıyorum, elimde ne kadar para olursa olsun yetmiyor” diyenlerin kendilerini kontrol etmelerini sağlayan bu mobil uygulamalarda farklı sistemler söz konusu.

Kimisinde harcanan para miktarı kimisinde de ana para üzerinden sizi bildirim göndererek kontrol altına alan mobil uygulamaları inceleyerek size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Seçenekleri

Bankaların sunmuş olduğu bireysel emeklilik seçenekleri sayesinde uzun süreli birikim yapmak mümkün. Özellikle çalışma hayatı bittikten sonra rahat bir hayat geçirmek için bankaların bireysel emeklilik imkanlarını mutlaka değerlendirmek gerekiyor.

Maaşınızdan otomatik olarak kesilen ya da belli dönemlerde sizin hesabınıza para yatırmanız yöntemiyle birikim yapmış oluyorsunuz. Bireysel emeklilik hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, çok uzun süre içinden para çekemeyecek olmanız. Vadenin bozulması durumunda bireysel emeklilikten elde edeceğiniz primlerin miktarı düşebilir.

Rüya Kumbarası

Dijital yöntemler ve bankalar para biriktirmek için çok önemli olsa da belli bir miktarda paranız olmadan bankada hesabınız olmasını istemeyebilirsiniz. Bazen de hiçbir sebep yokken nostaljik yöntemler daha çekici gelebilir. Bu yüzden rüya kumbarası, hayal kumbarası, gelecek kumbarası gibi isimlerle kendinize bir kutu edinerek birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Genelde genç yaşta birikim yapmak isteyenlerin en önemli tercihi olan kumbara yöntemini renkli hale getirmek için kumbaranızı süsleyebilir ve doldurmaya başlayabilirsiniz. Uzun vadede birikimlerinizin değerini kaybetmemesi için mutlaka bankalara yatırım yapmanız gerektiğini unutmayın.

Masraf Yönetimi Yapın

Birikiminizi ister dijitalde ister kumbarada yapın, mutlaka ama mutlaka masraf yönetimine dikkat edin. Özellikle harcamalardan kaynaklı birikmeyen paralar için liste tutma yöntemini kullanabilirsiniz. Bunu da uygulamalar üzerinden ya da manuel olarak yapmanız mümkün.

Kazandığınız para ne olursa olsun, aylık alacağınız tutar belli olduğunda öncelikle kesin ve zorunlu harcamalarınızın listesini çıkarmalısınız. Sonrasında elinizdeki paradan bu tutarı düşerek kalan tutarı elde edersiniz. Kalan tutardan da mutlaka kenara koymak için para ayırdıktan sonra diğer harcamalarınıza geçebilirsiniz.

Aboneliklerinizi Kontrol Etmelisiniz

Aboneliklerle ne ilgisi olabilir dendiğinde aslında çok büyük ilgisi olduğunu söylemekte fayda var. Öncelikle telefon faturanızdan başlayabilirsiniz. Çok iyi imkanlar sunulduğu için telefon faturaları zaman içerisinde çok yüksek tutarlara çıkabiliyor.

Ay sonunda paketinizde bulunan seçeneklerin ne kadarını kullandığınızı kontrol ederek, fazla gelmesi durumunda farklı bir pakete geçebilirsiniz. Aynı şey televizyon, internet paketleriniz için de geçerli. Kullanmadığınız kadar kotanız ya da çok fazla kanalınız olduğunda sadece ödediğiniz tutar artmakta. Bu durumlar belli dönemlerde kontrol edilerek, daha uygun seçeneklere geçilebilir. 

Alternatif Para Kazanma Yolları

Para biriktirmek için en önemli seçeneklerden biri de esas maaşınızın yanında ek gelirinizin olması. Bu dönemdeki işsizlik oranları neticesinde bu durum mantıksız gelse de belli dönemlerde karşınıza çıkabilecek fırsatları değerlendirmenizde büyük fayda var. Ekstra gelen tüm miktarı birikim olarak tutmak, uzun vadede iyi bir başlangıç olabilir.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Tüm yöntemleri değerlendirdikten sonra birikim yönteminiz olarak banka hesabını tercih ederseniz yapmanız gereken şey çok basit. Hali hazırda çalıştığınız bir banka varsa internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden anında birikim hesabı açabilirsiniz.

Eğer bankadan herhangi bir işleminiz bu zamana kadar olmadıysa, ilgili kurumun şubelerinden çok kısa süre içerisinde hesap açma işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.