Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Banka Hesabı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 30.06.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Günümüz şartları ve ekonomi devrine ayak uydurmak için bir banka hesabının olması şart.
Banka Hesabı Nasıl Açılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Bankalarla ilişkiye girmemek için direnebileceğini en uzak nokta işe başlama tarihiniz oluyor. En geç işe başlama tarihiniz itibariyle maaşınızı alabilmek ve sigorta girişinizin yapılabilmesi için bir banka hesabı zorunlu tutuluyor.

Günümüz şartları ve ekonomi devrine ayak uydurmak için bir banka hesabının olması şart. Bankalarla ilişkiye girmemek için direnebileceğini en uzak nokta işe başlama tarihiniz oluyor. En geç işe başlama tarihiniz itibariyle maaşınızı alabilmek ve sigorta girişinizin yapılabilmesi için bir banka hesabı zorunlu tutuluyor.

Dolayısıyla hiçbir şekilde banka sisteminin içine girmek istemeseniz bile hayatınızın bir noktasında mutlaka banka hesabı açmak hatta aktif kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Bunun için de banka hesabı nasıl açılır ve nelere dikkat etmek gerekir başlıklarına özellikle dikkat etmek gerekiyor. 

Bireysel Banka Hesabı Nedir?

Bireysel banka hesabı, kullanıcıların para yatırıp çekebildikleri, isterse başka hesaplara para aktarımı yapabildiği bir sistem. Her banka için hesap açma işlemi temel hizmetler arasında yer almaktadır. 18 yaşını doldurmuş her bireyin dilediği banka üzerinden hesap açabilmesi mümkün.

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu iki çeşit banka hesabı bulunuyor: Vadeli banka hesabı ve vadesiz banka hesabı. Vadeli banka hesabı, kullanıcıların paralarını yatırdıktan sonra belli bir faiz oranı ile para biriktirmelerine yarayan sistemdir ve bu işlemden sonra para çekmek için vade tarihinin gelmesi beklenmelidir.

Vadesiz hesap ise klasik tüm işlemlerin gerçekleştirilebileceği, kullanıcıların belli bir kurala bağlı olmadan para çekme, gönderme, yatırma işlemlerini yapabildiği seçenektir. Paramı bankaya yatırayım ve çekmediğim süre boyunca aylık kâr elde edeyim diyorsanız vadeli, param bankada dursun ama istediğim zaman istediğim işlemi yapayım diyorsanız da vadesiz banka hesabını seçmelisiniz.

Bu arada belirtmek isteriz ki herhangi bir vadeli hesap açabilmek için önce vadesiz banka hesabı açtırmanız gerekir. Vadeli hesap, bu hesaba bağlı olarak açılır. Eskiden sadece şubeye giderek hesap açabiliyorken, gelişen teknoloji ve işlem kolaylığı sayesinde internetten de kolayca hesap açabilirsiniz. 

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her bankadan hesap açmak için belli prosedürleri gerçekleştirmek gerekiyor. Bankaların sistemlerine sizi kayıt etmeleri ve ilerleyen dönemlerde işlemlerinizi kusursuz gerçekleştirmeniz için talep edilenleri teslim etmeniz gerekiyor.

Başvurunuzun ardından istenen zorunlu belgelerinizi tamamlamamanız hesap açma işlemlerinizi aksatır. Banka kartı herhangi bir borç ya da ödeme üzerine kurulu olmadığı için gelir belgesi zorunlu değildir. Yine de sistemlerine kaydetmek için gelir belgesi talep eden fakat bunu zorunlu tutmayan bankalar bulunuyor. Banka hesabı açmak için gerekli belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • e-Devlet üzerinden de kolaylıkla alınabilen ikametgah belgesi
 • Açık adres ve iletişim bilgileri
 • Varsa sabit bir telefon numarası, yoksa bankanın size ulaşabileceği bir cep telefonu numarası
 • Bilgilerinizin tamamlanması için zorunlu olmaksızın mesleki bilgiler ve gelir belgesi

Gelir belgesi talep edilmesinin en önemli sebebi belli fırsatlarla kredi kartı seçeneğinin de sunulmasıdır. Bunun dışında banka hesabı açmak için illa sabit bir geliriniz ya da gelir belgeniz olmasına gerek yok. 

Banka Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banka hesabı açmak ilk aşamada kredi kartı ya da kredi gibi çok araştırılması gereken bir konu olarak algılanmayabilir. Fakat işlemlerinizi sorunsuz, kesintisiz, kolay ve uygun seçeneklerle gerçekleştirmek için banka hesabı açarken de dikkatli olmanız gerekiyor. Banka hesabı açarken dikkat edilmesi gereken noktaları ATM ve şube sayısı, EFT ve havale işlemleri, yıllık hesap işlem ücreti ve kampanyalar şeklinde sıralayabiliriz. 

ATM ve şube sayısı: Her bankanın şube ve ATM’lerinin sayısı çok fazla gözükse de bu alanda öne çıkan kurumlar mevcut. Acil bir sorun yaşadığınızda ya da işlemlerinizi gerçekleştirmek istediğinizde, bulunduğunuz bölgede tercih ettiğiniz bankanın ATM ya da şubesi yoksa büyük sorunlar meydana gelebilir. Bu yüzden banka hesabını açacağınız bankanın size iyi hizmet verebilmesi için şube ve ATM sayısını dikkate almanızda fayda var. 

EFT ve havale işlemleri: Banka hesabı olan kişilerin ATM ya da mobil uygulama üzerinden en çok gerçekleştirdiği işlemler arasında EFT ve havale, yani para aktarma işlemi bulunuyor. EFT başka bir başka bir bankanın hesabına, havale ise aynı bankaya ait farklı bir hesaba para aktarma anlamına geliyor. Havale işlemlerinde genelde bankalar işlem ücretlerini düşük tutsa da işin içine EFT girdiğinde çok yüksek ücretlendirmeler olabiliyor. Her bankada bu ücretler farklı olduğu için karar vermeden önce mutlaka para transfer işlem ücretini de incelemenizde fayda var. 

Yıllık hesap işletim ücreti: Banka müşterilerini son zamanlarda en çok rahatsız eden konulardan biri yıllık hesap işletim ücreti. Bazı bankalar bu uygulamayı kaldırma kararı almış olsa da bazen bilgi verilmeksizin hesabınızdan belli miktarda yıllık hesap işletim ücreti kesilebiliyor. Bir anda böyle bir durumla karşılaşmamak için banka hesabınızı açacak olan görevliye böyle bir ücret olup olmadığını mutlaka sormalısınız. 

Kampanyalar: Bankaların kampanyaları sadece kredi kartları için geçerli değil. Banka kartlarını da alışverişte kullanan müşteriler için pek çok kampanya ve indirim düzenleniyor. Aynı zamanda kredi kartında olduğu gibi banka kartında da puan biriktirme sistemi ön planda. Kampanyaları müşteri olmadan önce nasıl öğreneceğim derseniz sorunun cevabı çok basit. Hemen hemen her bankanın internet sitesi üzerinden anlaşmalı olduğu markaları ve seçeneklerini görebilirsiniz. 

Banka Hesabı Açmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Banka şubelerine en çok yöneltilen sorular arasında yaş sınırı yer alıyor. Banka hesabı açma konusunda da yaş sınırı önemli bir kriter. Eğer 18 yaşından büyük değilseniz, banka hesabı açmak da dahil olmak üzere hiçbir işlem yapmanız mümkün değil. Bunun en önemli sebebi reşit olmamaktan kaynaklanıyor. Devletin ve resmi kurumların gözünde hala aileye bağlı ve onların vekaleti ile işlem yapmanız uygun olduğundan banka hesabı açmak da aynı kurallara bağlı. Yasal olarak 18 yaşının doldurulmasının hemen ardından herhangi bir banka üzerinden hesap açabilirsiniz. 

18 yaşının altında kullanıcılar için banka hesabı açmak mümkün değil gibi gözükse de vasisi üzerinden bu işlemin yapılabildiği durumlar söz konusudur. Reşit olmayan kişinin adına hesap açılacaksa, resmi vasisinin belgeleri üzerinden bu işlem yapılabilmektedir. Reşit olan bir bireye banka hesabı açmaktan daha çetrefilli bir iş olduğu için bankalar özelinde farklı prosedürler uygulanabiliyor. Bunun için de hesap açma talebinden önce banka ile görüşülmesinde fayda var. 

İnternetten Banka Hesabı Açılabilir mi?

İnternet bankacılığı ve mobil uygulamalar bu kadar popüler hale gelmeden önce banka ile ilgili işlemlerinizin tamamını şubeden tamamlamanız gerekiyordu. Telefon üzerinden gerekli talimatlar ve başvurular yapılsa bile işlemlerin son aşamaya gelmesi ve hesabınızı aktif olarak kullanmanız mümkün değildi. Özellikle son 5 senedir aktif bir şekilde kullanılan internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden anında banka hesabı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sizden istenen belgeleri mail ya da bankanın talep ettiği diğer yollarla ilettikten sonra hesabınız açılacak, vermiş olduğunuz adrese kartınız gönderilecektir. Çok daha hızlı ve uğraşsız bir şekilde banka hesabınızı açmak için internet en kolay yol. 

Aynı Anda Birden Fazla Banka Hesabına Sahip Olabilir miyim?

Banka müşterilerinin ya da adaylarının aklındaki hesap sayısı sorusunu da ortadan kaldırmak gerekiyor. Aynı anda ister aynı banka üzerinden ister başka bankalar üzerinden, istediğiniz sayıda banka hesabına ve banka kartına sahip olabilirsiniz. Sınırlandırılacağınız tek konu banka kartlarınıza bağlı olan kredi kartları olacaktır. Banka kartı sayısında ne kadar özgürseniz, kredi kartı konusunda da bir o kadar kontrollü ve takip altında işlem yapma imkanınız bulunuyor. 

Banka Kartıma Ne Kadar Sürede Sahip Olabilirim?

Banka hesabı açmanın en son aşaması kartınızın size ulaştırılması ve aktif hale gelmesi. Banka hesabının açılma süresi çok kısa sürüyor. İşlemleriniz için gerekli belgeler kayda alındıktan sonra anında size hesap bilgileriniz verilebiliyor. Fakat kartınızın elinize ulaşması da bir o kadar uzun sürebilir. Kartınızın hazırlanması, size özel hali ile aktif hale gelmesinden sonra sizin elinize geçmesi için genelde 14 gün gibi bir süre verilmektedir. Banka taleplerinin çokluğuna ya da kargo şirketlerinin yoğunluğuna istinaden verilen bu süre bu kadar uzun da sürebilir, birkaç gün içerisinde de size ulaşabilir.

Hesap açma işleminizin ardından kartınızı ister şubeye isterseniz de adresinize talep edebilirsiniz. Kartınızı aldıktan sonra ATM, telefon bankacılığı ya da internet bankacılığı üzerinden şifre belirleyerek kartınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. 

Tüm bu aşamalar doğrultusunda artık siz de banka hesabı sahibi olabilirsiniz. Bankaların fırsatlarını, haklarında yapılan yorumları ve işlem seçeneklerini inceleyerek çalışacağınız kuruma karar verebilir, ardından hemen banka hesabı açma işlemlerinizi başlatabilirsiniz. 

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

23 Oy

-

4,39 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon