Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 28.04.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Gelişen teknolojilerle birlikte finans dünyasında aldığımız hizmetler de değişiyor.

Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık
Tüm bu yaşanan gelişmeler hayatımızı hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve vaktimizi daha verimli kullanmamıza olanak sağlıyor.

26 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan 31167 sayılı Resmi Gazete ’deki 7247’nolu Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun (“Kanun”) yürürlüğe girdi. Bu gelişme ile, finansal hizmet veren kuruluşlar için müşteri edinim aşamalarındaki “Kimlik Tespiti” ve “Sözleşme” süreçlerinin fiziki olarak yürütülmesi zorunluluğu ortadan kalktı.

Alınan kararla birlikte artık daha sık duyacağımız ‘Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi’ hayatımıza girecek. Finansal sistemde köklü bir dönüşümün habercisi sayılabilecek bu gelişmeler ışığında bankalar ile potansiyel müşteriler arasında ilk defa sözleşme ilişkisi tesis edilirken yüz yüze gelme ihtiyacı ortadan kaldırılarak süreçlerin dijital ortamda başlayıp dijital ortamda sonlanması mümkün hale geldi. Yani banka şubesine gitmeden online olarak bankalarda hesap açmak mümkün olacak.

Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi Nedir?

Dijital dönüşüm, hayatın her alanında olduğu gibi finans dünyasında da hayatımıza yenilikler katmaya devam ediyor. Finans dünyasında aldığımız hizmetlerdeki değişimleri yaşayarak deneyim ediyoruz. Tüm bu yaşanan gelişmeler hayatımızı hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve vaktimizi daha verimli kullanmamıza olanak sağlıyor. Bu bağlamda, sektörel açıdan birçok gelişme müşteri odaklı olarak gerçekleşiyor.

Müşteriler, eskiden çok basit banka işlemleri için şubelerde uzun kuyruklar beklerken, şimdi tek bir tuşla verilen talimat ile telefondan veya tabletten istediği finansal işlemi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Bu konuda finans dünyasında yaşanan en önemli ve sıcak gelişmelerden biri de ‘Dijital Onboarding’ olarak tanımlanan ‘Uzaktan Müşteri Edinimi’dir.  Bu gelişme ile birlikte yapmak istediğiniz finansal işlemi herhangi bir fiziksel prosedüre gerek duymadan dijital platformlar üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. İşte bu tanımlamayı ‘Uzaktan Müşteri Edinimi’ olarak duyacağız. Yeni nesil bankacılığın finans sektörüne kazandırdığı bu kavramın her geçen gün artan bir ivme ile pazar içerisinde önemli bir paya sahip olması bekleniyor.  

Peki Şubeye Gitmeden Online Olarak Nasıl Bankalarda Hesap Açabiliriz?

 1. Öncelikli olarak yeni TC kimlik kartı ve akıllı bir telefona sahip olmanız gerekiyor.
 2. Hasarlı olan TC kimlik kartlarıyla işlem yapılamıyor bu nedenle kimlik kartınızın hasarsız ve okunabilir olması gerekiyor.
 3. Akıllı cep telefonunuza hesap açmak istediğiniz bankanın uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Buna alternatif olarak bankanın internet sitesine de girebilirsiniz.
 4. İndirdiğiniz uygulamanın bankanın kendi uygulması olduğundan veya girdiğiniz sitenin bankanın gerçek adresi olduğundan emin olun.
 5. Kimlik onayı için banka temsilcisi ile görüşmeden önce aydınlık ve sakin bir ortama geçin.
 6. Banka temsilcisi kimlik onaylaması yapacağı için güneş gözlüğü, maske vb yüzü kapatacak aksesuarları kullanmayın.
 7. İşlemleri yaparken cep telefonu daima yanınızda olsun. İşlemi bilgisayarla yapsanız da cep telefonu gerekiyor. İnternete bağlı olduğunuzdan ve kameranızın açık olduğundan da emin olun.
 8. Telefonlarda NFC yani Yakın İletişim Teknolojisi var. Bunun hangi menüden kullanılacağını önceden öğrenin. Banka bunun kullanılmasını isteyebilir. Bu özellik genellikle kimlik kartının tanımlanmasında kullanılıyor.
 9. Hesap doğrulaması için ise başka bir banka hesabından bu yeni açılan hesaba para transferi yapmanız istenebilir.
 10. Tüm bu işlemler sırasında güncel ve eksiksiz bilgiler verin, sorulan sorulara da net cevaplar verin.
 11. Görüntü ve ses kalitesi bu görüşmeler kaydedildiği için önemli. Bağlantınızın iyi, görüntü ve sesinse sorunsuz olduğundan emin olun.
 12. Görüşme kişiye özel bir görüşme bu nedenle üçüncü şahıslardan destek ya da yardım almayın. Müşteri temsilcisi hesap açılması esnasında size yardım edecektir.

Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi Faydaları Nelerdir?

Sonu gelen bazı zorunlu uygulamalar ve sağlanan avantajlar;

 • Islak imzaya son
 • Müşteri, finansal kuruluşun temsilcisi ile görüntülü görüşme yaparak kendini doğrular
 • Müşteri, dijital kimlik ve elektronik imza ile kendini doğrular.
 • Müşteri, biyometrik iz ile kendini doğrular.
 • Kağıt israfına son
 • Kurye ve posta masrafına son
 • Zamandan tasarruf
 • Daha güvenli ve kolay işlemler
 • Müşteri deneyiminde iyileşme
   

Normalde banka hesabı açmak için şubeye giden ve tonlarca kağıda ıslak imza atan müşteriler artık bu zorunluluktan kurtuldu. Uzaktan müşteri edinimi sistemi ile müşteriler tek bir talimat ile ister internet bankacılığını kullanarak internet sitesinden, isterlerse de telefonlarından veya tabletlerinden bu işlemi hızlı ve kolayca gerçekleştirebilecekler.

Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Özellikle Covid-19 salgını şartlarında bu gelişme daha da önemli hale geldi. Bu yenilikle insanlar arasında temas azalacağından sağlık açısından riskler de azalacak.

Bankacılık işlemlerindeki fiziki süreçlerin en aza indirilmesi ile kağı tasarrufu da sağlanarak ağaçlar korunacak ve gereksiz israfa son verilecektir. Aynı zamanda bazı bankacılık hizmetlerine ilişkin evrakların kurye ve posta yoluyla iletilmesi dönemi de sona erdi. Bununla birlikte finansal kuruluşlarında giderlerinden bir kalem eksilterek tasarruf edecekler. Tabii ki diğer önemli bir başlık ise hiç şüphesiz zamandan tasarruf etmek. Çok basit banka işlemleri için saatlerce sıra beklemek zorunda kalan müşteriler istedikleri bankacılık işlemlerini tek bir tuş ile dijital kanallardan gerçekleştirebilecekler. Finans kurumlarında çalışan personellerinde iş yükü azalacak ve onlar da zamandan tasaruf edebilecekler.

Uzaktan müşteri edinimi sistemi ile finansal işlemler de daha güvenli olacak. Bu açıdan müşterilerine yeterli güvenlik prosedürlerini sağlayamayan finansal kuruluşlar para cezasına çarptırılabilir. Dünyada yükümlülüklerini yerine getirmeyen kuruluşlara 2019 yılında 8 milyar dolardan fazla para cezası verilmiştir. Ülkemizde de bu alanda görev yapan MASAK, yükümlülüklerini yerine getirmeyen kuruluşlara ağır para cezaları vermektedir. MASAK’ın yayınladığı “2018 yılı Faaliyet Raporu” verilerine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen kuruluşlara 18 milyon liralık para cezası verildi.

Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi ile Zaman Tasarrufu

Özellikle son bir senede hayatımıza giren maske-mesafe odaklı hayattan dolayı uzaktan müşteri edinimi sisteminin çok doğru zamanında devreye girdiği ortak görüşü kamuoyunda hakim. Uzaktan müşteri sisteminin pandemi sonrası en büyük avantajın ise zamandan tasarruf ettirmesi olacağı ön görülüyor.

Müşteriler artık vadeli ya da vadesiz hesap açmak, döviz alıp satmak, emtia ve borsa işlemlerini güvenli ve hızlı bir şekilde yapabilecek. Bu zaman tasarrufu her ne kadar müşteriye avantaj sağlıyor gibi görünse de, finans kuruluşlarında çalışan personelde zamandan kazarak iş yükünü hafifletebilecek. Örneğin bir müşteri hesap açmak istediğinde görüntülü görüşme hizmeti ile müşteri olma ve online hesap açma işlemlerini dilediği zaman dilediğiniz yerde gerçekleştirebilecek.

Kaynaklar: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200626.pdf

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

16 Oy

-

4,38 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası