Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 28.04.2021 Güncelleme Tarihi: 6.05.2021

Finans dünyasında aldığımız hizmetlerdeki değişimleri yaşayarak deneyim ediyoruz.

Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık
Tüm bu yaşanan gelişmeler hayatımızı hızlandırıyor, kolaylaştırıyor ve vaktimizi daha verimli kullanmamıza olanak sağlıyor.

26 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan 31167 sayılı Resmi Gazete ’deki 7247’nolu Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun (“Kanun”) yürürlüğe girmiştir. Bu gelişme ile, finansal hizmet veren kuruluşlar için müşteri edinim aşamalarındaki “Kimlik Tespiti” ve “Sözleşme” süreçlerinin fiziki olarak yürütülmesi zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Alınan kararla birlikte artık daha sık duyacağımız ‘Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi’ hayatımıza girecek. Finansal sistemde köklü bir dönüşümün habercisi sayılabilecek bu gelişmeler ışığında bankalar ile potansiyel müşteriler arasında ilk defa sözleşme ilişkisi tesis edilirken yüz yüze gelme ihtiyacı ortadan kaldırılarak süreçlerin dijital ortamda başlayıp dijital ortamda sonlanması mümkün hale gelmiştir.
 

Bankalar Kapanma Sürecinde Açık mı?

Yayımlanan genelgeye göre 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19:00’da başlayan tam kapanma süresinin 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te sona ermesine karar verilmiştir. Genelge doğrultusunda muaf tutulan sektörler dışında tüm iş yerleri, söz konusu tarihler arasında kapalı olacak. Bankaların kapanma sürecindeki çalışma saati ve koşulları.

Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi Nedir?

Dijital dönüşüm, hayatın her alanında olduğu gibi finans dünyasında da hayatımıza yenilikler katmaya devam ediyor. Finans dünyasında aldığımız hizmetlerdeki değişimleri yaşayarak deneyim ediyoruz. Tüm bu yaşanan gelişmeler hayatımızı hızlandıryor, kolaylaştırıyor ve vaktimizi daha verimli kullanmamıza olanak sağlıyor. Bu bağlamda, sektörel açıdan birçok gelişme müşteri odaklı olarak gerçekleşiyor.

Müşteriler, eskiden çok basit banka işlemleri için şubelerde uzun kuyruklar beklerken, şimdi tek bir tuşla verilen talimat ile telefondan veya tabletten istediği finansal işlemi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Bu konu da finans dünyasında yaşanan en önemli ve sıcak gelişmelerden biri de ‘Dijital On Boarding’ olarak tanımlanan ‘Uzaktan Müşteri Edinimi’dir.  Bu gelişme ile birlikte yapmak istediğiniz finansal işlemi herhangi bir fiziksel prosedüre gerek duymadan dijital platformlar üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. İşte bu tanımlamayı ‘Uzaktan Müşteri Edinimi’ olarak duyacağız. Yeni nesil bankacılığın finans sektörüne kazandırdığı bu kavramın her geçen gün artan bir ivme ile pazar içerisinde önemli bir paya sahip olması bekleniyor.  

Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi Faydaları Nelerdir?

Sonu gelen bazı zorunlu uygulamalar ve sağlanan avantajlar;

 • Islak imzaya son
 • Müşteri, finansal kuruluşun temsilcisi ile görüntülü görüşme yaparak kendini doğrular
 • Müşteri, dijital kimlik ve elektronik imza ile kendini doğrular.
 • Müşteri, biyometrik iz ile kendini doğrular.
 • Kağıt israfına son
 • Kurye ve posta masrafına son
 • Zamandan tasarruf
 • Daha güvenli ve kolay işlemler
 • Müşteri deneyiminde iyileşme
   

Yeni alınan kararla birlikte hayatımıza giriş yapan ‘Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi" birçok avantaj ile hayatımıza giriş yapacak. Normalde banka hesabı açmak için şubeye giden ve tonlarca kağıda ıslak imza atan müşteriler artık bu zorunluluktan kurtuldu. Uzaktan müşteri edinimi sistemi ile müşteriler tek bir talimat ile ister internet bankacılığını kullanarak internet sitesinden, isterlerse de telefonlarından veya tabletlerinden bu işlemi hızlı ve kolayca gerçekleştirebilecekler.

Özellikle Covid-19 salgının yaşandığı ülke şartlarında bu gelişmenin önemi daha da önemli hale geldi. Uzaktan müşteri edinimi sistemi sağlık açısından teması azaltarak riskleri aza indirmesine ek olarak, kağıt kullanımını da azaltacağı için doğaya da pozitif katkı sağlamaktadır.

Bankacılık işlemlerindeki fiziki süreçlerin en aza indirilmesi ile kağı tasarrufu da sağlanarak ağaçlar korunacak ve gereksiz israfa son verilecektir. Aynı zamanda bazı bankacılık hizmetlerine ilişkin evrakların kurye ve posta yoluyla iletilmesi dönemi de sona erdi. Bununla birlikte finansal kuruluşlarında giderlerinden bir kalem eksilterek tasarruf edecekler. Tabii ki diğer önemli bir başlık ise hiç şüphesiz zamandan tasarruf etmek. Çok basit banka işlemleri için saatlerce sıra beklemek zorunda kalan müşteriler istedikleri bankacılık işlemlerini tek bir tuş ile dijital kanallardan gerçekleştirebilecekler.

Müşterilere ek olarak, finans kurumlarında çalışan personellerinde iş yükü azalacak ve onlarda zamandan tasaruf edebileceklerdir. Uzaktan müşteri edinimi sistemi ile finansal işlemlerinde daha güvenli ve telafi edilebilir oldu. Yapılan işlemler yüksek güvenlik standardlarına sahip Türk bankacılık sistemi ile hem güvenli hem de hızlı bir döneme girdi.

Bu açıdan müşterilerine yeterli güvenlik prosedürlerini sağlayamayan finansal kuruluşlar para cezasında çarptırılabilir. Dünyada yükümlülüklerini yerine getirmeyen kuruluşlara 2019 yılında 8 milyar dolardan fazla para cezası verilmiştir. Ülkemizde de bu alanda görev yapan MASAK, yükümlülüklerini yerine getirmeyen kuruluşlarına ağır para cezaları vermektedir. MASAK’ın yayınladığı “2018 yılı Faaliyet Raporu” verilerine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen kuruluşlara 18 milyon liralık para cezası verildi.

Uzaktan Müşteri Edinim Sistemi ile Zaman Tasarrufu

Özellikle son bir senede hayatımıza giren maske-mesafe odaklı hayattan dolayı uzaktan müşteri edinimi sisteminin çok doğru zamanında devreye girdiğini ortak görüşü kamuoyunda hakim. Uzaktan müşteri sisteminin pandemi sonrası en büyük avantajın ise zamandan tasarruf ettirmesi olacağı ön görülüyor.

Müşteriler artık vadeli ya da vadesiz hesap açmak, döviz alıp satmak, emtia ve borsa işlemlerini güvenli ve hızlı bir şekilde yapabilecek. Bu zaman tasarrufu her ne kadar müşteriye avantaj sağlıyor gibi görünse de, finans kuruluşlarında çalışan personelde zamandan kazarak iş yükünü hafifletebilecek. Örneğin bir müşteri hesap açmak istediğinde görüntülü görüşme hizmeti ile müşteri olma ve online hesap açma işlemlerini dilediği zaman dilediğiniz yerde gerçekleştirebilecek.

Kaynaklar
https://www.bddk.org.tr/ContentBddk/dokuman/duyuru_0851_01.pdf
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/06/20200626.pdf

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

14 Oy

-

4,36 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon