Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

12 Konuk 12 Yazar

Sektörün uzmanlarından güncel yazılar. 

  • Sıralama

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 24 Eylül Perşembe günü  hızla yükselen döviz kurlarının ateşini düşürebilmesi adına piyasalarda oluşan faiz artışı beklentisine cevap vererek politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 8,25’ten yüzde 10,25 seviyesine çıkardı.

Devamını oku

2020 yılı pandemi ile tanışma yılı oldu umarız 2021 yılı pandemi ile vedalaşma yılı olacak. Hiçbirimiz 2020 yılını iyi hatırlamayacağız ve 2021 yılını şuphesiz umutla bakmak isteyeceğiz. Peki 2021 yılında bizleri neler bekliyor?

Devamını oku

Ekonomi Profesörü Emre Alkin, ekonominin geleceğini nelerin şekillendireceğini; altın, döviz ve bitcoindeki son durumu değerlendiriyor. Herkes para pul derdinde, bir yere kadar anlıyorum. Ancak, hangi bankada kaç faiz veriliyor hesabını verimli şekilde yapabilmemiz için etrafımızdan haberdar olmak gerekiyor. Parayı saklamak kadar, gerektiği gibi harcamak da hünerdir bunu unutmayalım.

Devamını oku

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) yürüttüğü para politikasında eğer zamanlama doğru olmuyorsa bilin ki maliyeti her zaman büyük oluyor. 

Devamını oku

1929 büyük buhranı neredeyse 100 yıl konuşuldu. Muhtemelen Koronavirüs, diğer adıyla Covid19 da gelecek yüzyıl  konuşulacak. Tüm dünyayı etkisine alan Koronavirüs salgınının bir yandan ne kadar büyük bir risk olduğunu, hızla yayılarak bir sürü can aldığını gözlemlerken bir yandan da hem reel sektörü hem de finansal sistemi nasıl zorladığına tanık olduk. Merkez bankaları para basarak, devletler ise serbest piyasa ekonomisine zorunlu olarak müdahale ederek tarihte hiç görülmemiş şekilde önlemler aldılar. Hatta sokağa çıkma yasağına varacak kadar yaşam şeklimizi bile değiştirdiler. Bununla birlikte tedarik zincirlerini etkileyen hem arz tarafında, hem talep tarafından ciddi bir şok yaşandı.

Devamını oku

2018 senesinin ağustos ayında yaşanan kur şoku ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemişti. Daralan ekonomi sonrasında yabancı sermaye çıkışları yaşanmış ve buna paralel yükselen dolar, faiz ve ülke risk primleri (CDS) ekonomi üzerinde hasar yaratmıştı. Yüzde 24 seviyesine kadar yükselen TCMB politika faizleri sonrası mevduat oranları yükselmiş ve kredi talepleri artan maliyetlerden dolayı önemli ölçüde azalmıştı.

Devamını oku

2019 epeyce zor geçen bir yıl oldu. Ne ticaret savaşı eksik kaldı ne sıcak savaşı ne de polemiği. Hep tetikte kalınması gereken, değişen koşullara hızlıca adapte olunması gereken bir yıldı. Koşullar baş döndürücü bir hızda değişiyordu ki bu çok daha zordu. Saat farkından sebep durum çok daha yorucu hale geliyordu. Zira Trump, şu küçük mavi kuşu çok seviyor, sabah uyanır uyanmaz başlıyordu “cik cik cik…”. Atılan her twit açık bulunan piyasanın saatine göre bir fiyatlama yaratıyor, biz fanilerin kafası karışırken algoritmalar efsane yazıyordu.

Devamını oku

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.