Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 1.10.2021 Güncelleme Tarihi: 19.10.2023

İnternetin hayatın her yerinde olması pek çok konuda avantaj sağlar.

Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Fakat erişimin bu kadar kolay olması, birtakım riskleri de beraberinde getirir. Özellikle bilinçsiz bir şekilde ya da çocuklar tarafından kullanıldığında, güvenlik unsurlarına dikkat etmek ciddi önem taşır.

İnternet kullanımında kontrollü olmamak, maddi ve manevi kayıplara yol açabilir. Bu nedenle BTK ve internet servis sağlayıcıları, güvenli internet hizmetini başlattı.

Güvenli İnternet Nedir?

Güvenli internet, internetin tüm bileşenlerini etkileyen ve ilgilendiren bir kavramdır. İnternet servis sağlayıcısı, web tarayıcılar, yazılımlar, programlar, aplikasyonlar, internete bağlanan cihazlar ve internet kullanıcılarının her biri, interneti hem tehlikeli hem de çok güvenli bir ortama çevirebilecek unsurlardır. Bu nedenle hem web servislerinin hem de cihazların güvenliğinden emin olmak ve bilinçli bir şekilde internetten faydalanmak gerekir. Veri hırsızlığı, kimlik avı, dolandırıcılık gibi tehlikelerin riskini azaltan teknolojiler ve servisler ile güvenli internet ortamı sağlanabilir.

Güncel ve avantajlı internet kampanyaları için HangiKredi’yi takip edebilirsiniz.

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Güvenli internet kullanımı aslında çok da zor değildir. Birkaç önemli detaya dikkat edilmesi hâlinde olası risklere karşı korunmak mümkündür. İnternetin tüm güzelliklerinden faydalanmak ve bu güzelliklerden faydalanırken zararlı olabilecek unsurlardan da uzak durmak, kullanıcı tarafından yönetilebilen bir durumdur.

Alışveriş Siteleri

Güvenli internet alışveriş sitelerini doğru seçmek ile de ilgilidir. İnternetten alışveriş yapmak her zaman avantajlıdır. Sürekli indirimler, uygun fiyatlar, geniş ürün yelpazesi gibi önemli imkânlar sunar. Ayrıca satın alınan ürün kapıya kadar gelir, herhangi bir uğraşa gerek kalmaz.

Online alışverişin bu kadar kolay olmasını fırsata çevirmeye çalışan kötü amaçlı siteler de vardır. İşte bu sitelerden korunmak, internetten daha güvenli bir şekilde faydalanmak için gereklidir. Çünkü online ödeme aşamasında kart bilgileri, sitede yer alan forma yazılır. Güvenilir olmayan sitelerden alışveriş yapmak, kart bilgilerini kötü amaçlı internet korsanlarına teslim etmek demektir. Bu nedenle alışverişler bilindik sitelerden yapılmalı, sitelerin künyeleri incelenmeli ve 3D Secure her zaman aktif olmalıdır.

Şifreleriniz

Şifreler, kişisel verilerin korunabilmesini sağlayan en önemli güvenlik kalkanlarıdır. Bu nedenle her zaman güçlü şifreler tercih edilmelidir. Ad, soyad, doğum tarihi ve telefon numarası gibi tahmin edilebilir bilgiler içermeyen, ardışık harfler ve rakamlardan oluşmayan şifreler kullanılmalıdır. Güçlü olması için büyük harf, küçük harf, rakam, sembol ve özel karakterler içeren bir kombinasyon oluşturulmalıdır. Ayrıca her bir üyelik için farklı bir şifre kullanılmalı ve şifreleri ulaşılabilir bir yere kaydetmek yerine akılda tutmak daha faydalıdır.

Virüsler

Virüsler, ne yazık ki internetin ve bilişim cihazlarının bitmek bilmeyen bir sorunudur. Kötü amaçlı yazılımcılar tarafından üretilip internet ortamından cihazlara yayılması sağlanır. Her geçen gün sayıları artıyor olsa da bu virüslerden korunmak oldukça kolaydır. Kaliteli bir antivirüs programı ile virüsler etkisiz hâle gelir. Kullanıcılar da güvenilir olmayan sitelerden, bilinmeyen dosyaları bilgisayara indirmeyerek riski azaltabilir.

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir?

Güvenli internet hizmeti; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından desteklenen ve internet servis sağlayıcıları tarafından talep eden kullanıcılara ücretsiz olarak verilen bir hizmettir. Bu hizmet aileleri, çocukları ve tüm kullanıcıları, internetteki zararlı içeriklerden koruyan, alternatif bir internet servisidir. İsteyen her kullanıcı, hizmet aldığı internet servis sağlayıcısına başvuru yaparak güvenli bir profil oluşturabilir. Bu sayede güvenilir olmayan ve risk içeren sitelere erişim engellenir, sadece güvenli sitelerin bulunduğu sınırlı bir ortam yaratılır.

HangiKredi sayesinde hem güvenli hem de hızlı internete ulaşabilirsiniz. Fiber internet paketleri ve tekliflerini görüntüleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Güvenli İnternet Seçenekleri Nelerdir?

Güvenli internet hizmetinde iki farklı profil seçeneği vardır. Bu profillerden biri çocuklar, diğeri de aileler içindir. Çocuk profili son derece kısıtlıdır ve güvenlik düzeyi en üsttedir. Aile profili ise biraz daha esnektir. Bu hizmet hem ev internetinde hem de mobil internette kullanılabilir. Güvenli internet hizmetine geçiş yapmak için internet servis sağlayıcısının bir şubesine gidilebilir, müşteri hizmetleri aranabilir, internet sitesi üzerinden işlem gerçekleştirilebilir ya da SMS ile başvuru yapılabilir. Ücretsiz SMS başvurusu ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir.

Servis Sağlayıcı Firma  Yazılacak SMS Gönderilecek Numara 
Aile Profili İçin Çocuk Profili İçin
TTNET GUVENLI AILE GUVENLI COCUK 6606
TTMobil GUVENLI AILE GUVENLI COCUK 2500
Turknet GUVENLI AILE GUVENLI COCUK 3371
Turksat GUVENLI AILE HIZMETNO GUVENLI COCUK HIZMETNO 5126
Turkcell GUVENLI AILE GUVENLI COCUK 2500
Superonline GUVENLI AILE GUVENLI COCUK 2220
Vodafone GUVENLI AILE GUVENLI COCUK 2500
DSmart GUVENLI AILE ABONE NO GUVENLI COCUK ABONENO 2850

İzinli liste yöntemi ile çalışan çocuk profili ile sadece kurul tarafından onaylanmış sitelere erişilebilir. Bu kurul pedagoji, psikoloji, hukuk ve sosyoloji alanlarında uzmanlığa sahip akademisyenlerden oluşmaktadır. Çocuk profili sayesinde çocuklar, yabancıların ulaşabileceği gibi bir sistemi olmayan sitelere girebilir. Bedensel ve ruhsal sağlığı olumsuz etkileyecek oyunlara, filmlere ve sosyal medya sitelerine giriş yasaktır. Ebeveynler için ise bankacılık, alışveriş, haber, e-posta gibi hizmetler sunan siteler erişime açıktır.

Aile profilinin çalışma prensibi yasaklı listeye dayanır. Kurul tarafından yasaklanmış siteler haricindeki tüm sitelere erişim serbesttir. Bu profilde cinsel istismar, tehlikeli madde, şiddet, terör, ırkçılık, fuhuş, intihar, kumar gibi temaları olan siteler ve içerikler yasaktır. Sosyal medya, oyun ve sohbet siteleri ise isteğe bağlıdır.

Kotalı internet kullanmak sizin için avantajlı değilse HangiKredi’de yer alan sınırsız internet paketlerine göz atabilir ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Yüksek oranda risksiz ve güvenli bir internet deneyimi sunar.
 • Kullanıcıları zararlı yazılımlara ve dolandırıcılık amaçlı sitelere karşı korur.
 • Hizmete kaydolmak son derece kolaydır ve tamamen ücretsizdir.
 • Herhangi bir kuruluma ya da prosedüre gerek yoktur.
 • Süreli değildir ve kullanıcı istediği zaman farklı profile geçiş yapabilir ya da hizmeti sonlandırabilir.
 • Çocuklar internet üzerinden ders çalışırken dikkatlerini dağıtacak bir siteye giremezler.
 • Çocukların ruh sağlığını olumsuz etkileyen oyunlar ve içerikler engellenir.
 • İstenmeyen tüm siteler erişime kapatılabilir.
 • Kontrol her zaman kullanıcının elinde olur.
 • İnternetin sadece faydalı servislerine ulaşılır, güvenli ve risksiz bir şekilde kullanılabilir.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

1,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?

 • Big Mac Endeksi Nedir? 17.05.2024

  Big Mac Endeksi Nedir?