Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Yurt Dışı Harcamaları Taksitlendirilir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 15.02.2024 Güncelleme Tarihi: 15.02.2024

31 Temmuz 2023 tarihinde BDDK'nın yayınladığı karara göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hariç yurt dışına ilişkin harcamalar ve yurt dışında yapılan harcamalarda taksitlendirme yapılmamasına karar verilmiştir.

Yurt Dışı Harcamaları Taksitlendirilir mi?
Karara göre, bundan sonra havayolları, seyahat acenteleri ve konaklamaya ilişkin yurt dışı harcamalarında taksitlendirme yapılmayacak. 

2023 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından verilen karar ile yurt dışı alışveriş taksitlendirme imkânı tamamen kaldırılmış durumda. İlgili karara göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haricinde yurt dışında yapacağınız harcamaları taksite bölemezsiniz. Bununla beraber bu karar sadece yurt dışındayken yaptığınız harcamaları kapsamaz. Örneğin, yurt dışına tatile çıkmak için bir seyahat acentesiyle anlaştıysanız onun ödemesini de taksitli bir şekilde yapamazsınız. Ayrıca alacağınız uçak biletinde de taksitlendirme imkânı ilgili kararla tamamen kaldırılmıştır.

Yurt dışı harcama taksitlendirme kapsamına elektronik ya da kıyafet alışverişleri de dahil. Örneğin, KKTC haricinde dünyanın herhangi bir yerinde kıyafet alışverişi yapmaya kalkarsanız bunu kredi kartınız üzerinden taksitlendiremezsiniz. Yeni düzenlemeyle beraber bütün bu harcamaları tek çekim ya da nakit olarak yapmanız beklenir. Yurt dışıyla ilgili harcamalarda taksitlendirmenin kaldırılması, döviz kurundaki dalgalanmalara karşı alınan finansal bir önlem olarak değerlendirilebilir. Taksitli alışveriş, döviz kurundaki ani değişiklikler sonucunda finansal riskleri beraberinde getirebilir. Bu karar ile tüketicilerin döviz kuru değişimlerinden kaynaklanan ve ortaya çıkabilecek ek maliyetlere karşı dirençli olmaları hedeflenir.

Kredi kartında hangi harcamalar taksitlendirilir?

Yurt dışı harcamalardaki taksit yasağı hangi sektörleri etkiler?

“Herhangi bir harcama için yurt dışında taksit var mı?” diye merak ediyorsanız 2023 yılının Temmuz ayından itibaren yürürlükte olan düzenlemelerle birlikte herhangi bir harcama için yurt dışında taksit seçeneği bulunmadığını bilmelisiniz. Bu karardan sektör ayırmaksızın her iş kolu etkilenir. Bu karardan önce yurt içinde tatil yapmanın enflasyon kaynaklı yükselmesi sonucunda yurt dışına olan talep artmıştı. Bununla beraber taksitlendirme imkânının ortadan kaldırılması ve bütün harcamaların nakit gerçekleştirilmeye teşvik edilmesi seyahat acentelerini doğrudan etkileyebilir.

Yurt dışı taksit yasağı havayolu şirketlerini de doğrudan etkiler. Normal şartlarda yurt dışına uçak bileti alırken taksitlendirme imkânı sunulurken yeni düzenlemeyle beraber bu olanağın ortadan kalkması, yurt dışı bilet satışlarını azaltabilir. Benzer şekilde e-ticaret sektörü de bu düzenlemeden etkilenebilir. Yurt dışından kozmetik dışında bir alışveriş yapıldığında alıcılar bunu taksitlendirebilirken artık tek çekim ödemek zorunda. Bu zorunluluk, yurt dışından daha uygun fiyatlı olsa da alışveriş yapma imkânını ortadan kaldırabilir. Sektörlerin yanı sıra bu karar kişileri de doğrudan etkiler. Yurt dışında bir eğitim almak isteyen genç, yeni kararla bütün harcamaları tek çekim gerçekleştirmek zorunda kalır.

En avantajlı kredi kartlarına göz atın!

Yurt dışı harcamalardaki taksit yasağı ne anlama gelir?

Türkiye’de son yıllarda döviz kuru dalgalanmaları ve yüksek enflasyon hakim. Yeni vergi düzenlemeleri ile beraber ürün fiyatlarında da yükseliş meydana gelmekte. Bu durum, yurt dışına yapılan harcamaların artmasına ve dolayısıyla ülkeden döviz çıkışı olmasına neden olur. Yurt dışından yapılan harcamalarda ücreti belirli bir sınırın altında kalan ürünler için gümrük vergisi muafiyeti bulunur. Ayrıca bazı ürünlerde yurt dışından vergi indirimi de alınabilir. Çoğu durumda bu vergi indirimi alındığında fiyatlar Türkiye piyasasından daha uyguna gelir. Karar öncesinde taksitlendirme imkânı olduğunda insanlar yurt dışından mal almayı tercih edebilirdi. Bununla beraber yeni kararla beraber yurt dışına döviz çıkmasını engellemek için buna bir engel getirilmiş  durumda.

Yurt dışı taksit yasağı, ülkeden döviz çıkmasının önüne geçmek için ortaya çıkarılan bir önlem olarak değerlendirilebilir. Bir Türk vatandaşı yurt dışına çıktığında oradaki harcamaların karşılığı Türk lirasından euro ya da dolar gibi yabancı paralara çevrilerek ödenir. Taksitlendirme imkânı sunulduğunda, bu ödemeler vadeli olarak gerçekleştirilir. Vatandaşlar o anda bütün harcamayı kapatmaktansa bunu belirli bir süreye bölerek taksitli bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu durum, sonrasında döviz fiyatları yükseldiğinde borcunun da artmasına neden oluyordu.

Yeni düzenlemeye göre bir vatandaş yurt dışında 1.000 euroluk bir alışveriş yaptığında karşılığını o anda 1.000 euro olarak ödemek zorunda. Yani bu durumda 1.000 euro Türkiye’den yurt dışına çıkmış olur. Bununla beraber taksitlendirme imkânı olsaydı aynı vatandaş bu tutarı 3 ay taksitle ödeyebilecekti. Bu ödeme kolaylığının sunulması da vatandaşlara yurt dışında alışveriş yapmayı çekici hale getirebilir. Aynı zamanda 1.000 euronun değeri alışveriş yapıldığı sırada 30.000 TL iken sonrasında 35.000 TL’ye çıkabilir ve bu durum, harcama yapan kişi için ek bir yük olabilir.

Yurt dışı harcamalarındaki taksit yasağının olası sonuçları nelerdir?

Yurt dışı alışveriş taksitlendirme kısıtlamasının hem olumlu hem de olumsuz sonuçları olabilir. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek muhtemel sonuçlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

Taksitlendirme imkânının ortadan kaldırılması sonucunda Türkiye’den daha az kişi yurt dışına çıkabilir. Bu durum, Türk lirasının ülke içinde kalmasına neden olur ve döviz çıkışının önüne geçer. Böylece döviz kuru koruma altına alınabilir.

 • Türk vatandaşları döviz kurunun dalgalanmalarına karşı koruma altına alınabilir. Gelecekteki aylarda euro ya da Amerikan doları Türk lirası bazında yükselirse harcamayı yapan kişinin de daha fazla TL ödemesi gerekir. Bununla beraber taksitlendirme ortadan kaldırıldığında böyle bir sorun yaşanmaz.
 • Taksitlendirme yapılamadığında yurt dışına seyahatlerde kayda değer bir düşüş meydana gelebilir. Türk vatandaşları yurt dışına çıkmak yerine yurt içi turizmde artış meydana gelebilir.
 • Yurt dışı seyahatlerinde ortaya çıkabilecek azalmalar, havayolu şirketleri ve seyahat acenteleri için olumsuz sonuçlar doğurur. Müşteri sayısı azalacağı için bu işletmelerde gelir kaybı meydana gelebilir.
 • Yurt dışında eğitim gören bir Türk vatandaşı için harcamalarını karşılama noktasında sorunlar ortaya çıkabilir. Öğrenciler finansman bulmakta zorlanabilir, eğitimlerini tamamlamakta çeşitli zorluklar yaşayabilir.
 • e-Ticaret sektörü de yurt dışı taksit yasağından etkilenir. Yurt dışından alışveriş yapan kişilerin sayısında azalmalar olabilir. Bununla beraber aynı Türk vatandaşı, alışverişlerini yurt dışından yapmaya başlayabilir.
 • Taksit fırsatının ortadan kaldırılması, tüketici harcamalarında bir değişiklik olmasına neden olabilir. Daha önce taksitlendirmeyle daha büyük alışverişler yapan kişiler, tek çekim zorunluluğu geldiğinde bu alışverişlerden kaçınabilir.

Genel olarak yurt dışı taksit yasağı döviz kuru ve ekonomik istikrarı sağlama amacı taşısa da hem olumlu hem de olumsuz sonuçları mevcut. HangiKredi üzerinden kredi kartlarını inceleyerek harcamalarınızı daha rahat bir şekilde yapabileceğiniz kartlara ulaşabilir, yurt içi harcamalarınızdaki taksitlendirme fırsatlarına göz atabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse