SSL Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

ssl sertifikası

İnternet ve teknolojinin yaşamımızdaki yeri büyüdükçe web sitelerinin sayısı da buna paralel olarak artmaya başladı. Bu web sitelerinde gerçekleşen işlemler ve uygulamalar çeşitlenmeye başladıkça, veri trafiğini güvenli yönetmek büyük bir gereksinime dönüştü. Web sitelerinin veri trafiğini sağlayabilmek için ihtiyaç duyulan şey ise SSL Sertifikası‘dır.

“SSL sertifikası nedir, SSL sertifikası nasıl alınır?” gibi  SSL sertifikası hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulmak için bu içerikten destek alabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir?

SSL’in tam adı ‘’Secure Sockets Layer‘’, Türkçe’de ise Güvenli Giriş Katmanı’dır. Sunucu ile ziyaretçi arasında oluşan veri trafiğini şifreleyerek güvenli hale getirmenize yardımcı olur. SSL Sertifikası, internet sitesinin üzerinde yer aldığı barındırma hizmetine (hosting) entegre edilir.

Kurulum öncesinde ‘’http’’ protokolü ile fonksiyonlarını yerine getiren internet sitesi, kurulumdan sonra güvenli protokolü izleyerek ‘’https’’ olarak faaliyet göstermeye başlar. Sunucu ile siteyi ziyaret eden arasındaki bu şifreli veri trafiği 128 bit ve 256 bit gibi uluslararası geçerlilikler ile güvenli hale getirilir. SSL satın alırken unutmamanız gereken en önemli şey ise SSL sertifikalarının, sitenizin yazılımından ve sitenin güvenliğinden sorumlu olmadığıdır. SSL ürünü, sadece websitenize yapılan kullanıcı girişlerinde kullanıcı ile websitesi arasındaki veri trafiğini şifreler. Bu sayede kredi kartı numarası, kimlik numarası gibi önemli bilgilere 3. kişiler tarafından ulaşılmasını engeller. Bir ziyaretçi olarak SSL sertifikası sorgulamasını girdiğiniz websitesinin linkine bakarak yapabilirsiniz. Bağlantının “https” ile başladığından emin olmalısınız.

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

SSL sertifikası almak için iki yol izleyebilirsiniz. İlki birçok hosting firmasının ücretsiz SSL sertifikasını tercih etmek. SSL sertifikasını ücretsiz olarak almak için kendiniz panel içine kurulum yapabilirsiniz.

Kurulumu oldukça kolay olan bu yol için Cpanel ya da Plesk Panel içindeki Let’s Encrypt kısmına girmeniz yeterlidir. Sonrasında açılan ekranda alan adı adresine ait bir mail adresi yazmanız ve devam butonuna tıklamanız halinde SSL aktive olacaktır.

Alan adının  başlangıcına https:// yazarak SSL’nin aktif hale gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Sonraki aşamada site içindeki bütün linklerin https:// şeklinde açılmasını sağlamanız gerekir. Böylece arama motorlarında kayıtlı indexlere tıklandığında sayfalar https:// başlığı ile açılır. Bir süre sonra tüm indexler https:// olarak arama motorları içerisinde değişecektir.

ASP siteler için de sayfa yönlendirmesi yapabilir, PHP siteler içinse 301 sayfa yönlendirmesini yapabilirsiniz. Veya HTTACES dosyasından http:// başlığını https:// ile değiştirebilirsiniz.

Fiber internet kampanyalarını HangiKredi internet kampanyaları sayfasından inceleyebilirsiniz.

ASP’de HTTP://’den HTTPS://’ye Yönlendirme

Bu yönlendirmeyi yapmak için aşağıdaki kodu ilgili sayfaya kopyalamanız yeterli.

<%

If Request.ServerVariables(“SERVER_PORT”)=80 Then

Dim strSecureURL

strSecureURL = “https://”

strSecureURL = strSecureURL & Request.ServerVariables(“SERVER_NAME”)

strSecureURL = strSecureURL & Request.ServerVariables(“URL”)

strSecureURL = strSecureURL & “?” & Request.querystring

Response.Redirect strSecureURL

End If

%>

  • Söz konusu kodları forcessl.asp dosyası oluşturmanızın ardından aynı dosyaya kopyalayın. Sonraki aşamada da Servere yükleme yapın.
  • Bundan sonraki adımda ise sayfaların üst bölümüne <!– #include file=”forcessl.asp” –> şeklinde eklemeyi gerçekleştirin.
  • Bu aşamadan sonra ücretsiz olarak SSL güvenliği aktif hale gelecektir.
  • Sayfalarınızdan birkaçı ya da tümünde include edilmiş header.asp sayfalar varsa o sayfalara da ekleme yapın.

En avantajlı evde internet fırsatlarını takip etmek ve karşılaştırma yapmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ücretli ssl sertifikası kurulumu yapmak için öncelikle SSL sertifikası fiyatlarına göz atın. Websiteniz için hosting hizmeti alırken bu adıma da dikkat ederek karar verebilirsiniz. SSL sertifikası kurulumu için ilk izlemeniz gereken adım, SSL sertifikası satın almak ve sonrasında CSR (sertifika imzalama talebi) oluşturmaktır. CSR’da bulunma adımı ile sertifikanızı kullanacak sunucuyu tanımlarken SSL sertifikası kuracağınız alan adlarını da belirleyebilirsiniz.

En uygun internet paketlerine göz atmak için sayfamızı ziyaret edin.

CSR ve Private Key (özel anahtar) Ne Demek?

SSL sertifikası kurulumunu anlatmadan önce en temelden başlayıp CSR ile Private Key kavramlarının ne olduğunu açıklamak yararlı olacaktır. CSR, üst paragrafta ifade ettiğimiz gibi Türkçe karşılığı olan “sertifika imzalama talebi” tanımlamasından da anlayabileceğiniz gibi bir SSL sertifikasını kullanmanın talep etabına verilen addır.

Bu etaba geldiğiniz zaman şifrelenmiş bir yazı alırsınız. Bu şifrelenmiş yazının içinde şirket adınız, alan adınız, şehriniz ve ülkeniz gibi bilgiler yer alır. Bununla beraber yine bu şifrelenmiş yazı içinde sizin Private Key’niz yani özel anahtarınız bulunur. Bu özel anahtarı tek bilen kişinin siz olması gerekir. Eğer bu şifrelenmiş yazı grubunu kaybedersiniz sertifikanızı da kaybetmiş olursunuz, bu yüzden bu yazıyı güvende tutmaya özen göstermeniz gerekir.

SSL Sertifikası Kurulumu İçin CSR (sertifika imzalama talebi) ve Private Key (özel anahtar) Oluşturma Aşamaları

CSR yani sertifika imzalama talebi oluşturma adımı için çeşitli yollar vardır. Bu aşama talep ettiğiniz sertifikanın çeşidine, işletim sisteminize ve web panelinize göre farklılık gösterir. cPanel ya da Plesk Panel kullanıyorsanız bunlar için kurulum aşamalarını aratıp gerekli adımları takip ederek talebinizi oluşturabilirsiniz.

En hızlı internet tarifeleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

SSL kısaltmasının açılımının Secure Socket Layers olduğunu belirtmiştik. Güvenli giriş katmanı anlamına gelen bu sertifika, sunucuyla alıcıların iletişimi sırasında verilerin şifrelenerek güvenli bir ortam yaratılmasını sağlar.

SSL sertifikasının sağladığı bu teknoloji ile veri alışverişi etabında sunucu ile internet tarayıcısı arasındaki iletişim şifrelenerek korunur. Böylelikle web sitenizi ziyaret eden bireylerin kişisel bilgileri ve kredi kartı numaraları gibi önemli bilgileri güvende kalır.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir