Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut fiyatları düştü mü?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 8.02.2017 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Emlak sektöründe fiyatlar arttı mı azaldı mı? Peki yaşanan son gelişmelerin konut fiyatlarına bundan sonraki etkisi ne yönde olabilir? Merve Mumcu / Hangikredi.

Konut fiyatları düştü mü?
com Bu ve benzeri sorularla birlikte emlak piyasasının son dönemde yaşanan hareketlilik ve konut alımlarıyla ilgili olarak REMAX İkon’dan Serdar Kın ile görüştük İçinde bulunduğumuz siyasal durum ve özellikle son bir sene içinde yaşananların konut sektörüne etkileri ne yönde oldu? Gayrimenkul sektörüne negatif etki yaptı.

Emlak sektöründe fiyatlar arttı mı azaldı mı? Peki yaşanan son gelişmelerin konut fiyatlarına bundan sonraki etkisi ne yönde olabilir?

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Bu ve benzeri sorularla birlikte emlak piyasasının son dönemde yaşanan hareketlilik ve konut alımlarıyla ilgili olarak REMAX İkon’dan Serdar Kın ile görüştük

 • İçinde bulunduğumuz siyasal durum ve özellikle son bir sene içinde yaşananların konut sektörüne etkileri ne yönde oldu?

Gayrimenkul sektörüne negatif etki yaptı. Bilhassa 15 temmuz sonraki dönemde yüzde 20’den fazla yüzde 30’a yaklaşan bir gerilemeyi tespit ediyoruz.

 • Peki konut kredisi faiz oranlarında bir gerileme yaşandı. Aldığımız verilere göre konut kredisi satış oranlarında da bir yükseliş söz konusu. Talepte yaşanan bu artış konut fiyatlarını ne yönde etkiledi?

Haklısınız… Yılın ilk 6 ayına göre bir yükselme oldu. Bilhassa şirket satışlarında. Yani inşaat firmalarının satışlarında çok büyük artışlar oldu. Kendileri de birçok satış işleminde kredilendirme konusunda finansal yönetimde alıcı müşterilerine yardımcı oldukları için bilhassa şirket batışlarında artış oldu.

 • Özellikle 2017’ye girerken sürekli konut fiyatlarının düştüğüne yönelik haberlere rastlıyoruz. Bir emlak danışmanı olarak sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

15 Temmuz’dan sonra yaşadığımız siyasal dönemde yani ülke koşullarında ne kadar da kredi rakamları kredi oranları düşse de inşaat şirketi satışları artsa da bilhassa toplu konut çalışmalarında birçok inşaat şirketi toplu konut yapımlarında, çok büyük yapılaşmalarda ya da kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük miktarda bir arz oluştu. Ancak negatif durumlar ve bunun ekonomiye yansımalarından dolayı o nebzede bir talep bu arzın karşısına çıkamadı. Bu nedenle bir arz fazlası söz konusu.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İÇİN TIKLAYIN

Arz fazlasının olduğu yerde başka yatırım araçlarına yönelen müşteriler fiyatlarını değiştirmedi ya da fiyatlarını kısmen düşürdüler. Ancak bunu piyasaya etkisi yani fiyat eğrisini aşağı çeken konut fiyatlarını gerileten çok büyük bir etkisini göremiyoruz şu anda. Fiyatların hala belirli bir çizgide devam ettiğini söyleyebiliriz.

ÖTV İNDİRİMİ SONRASI EN UYGUN OTOMOBİL KREDİSİ HANGİ BANKADA? TIKLAYIN

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon