Konut fiyatları düştü mü?

Emlak sektöründe fiyatlar arttı mı azaldı mı? Peki yaşanan son gelişmelerin konut fiyatlarına bundan sonraki etkisi ne yönde olabilir?

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Bu ve benzeri sorularla birlikte emlak piyasasının son dönemde yaşanan hareketlilik ve konut alımlarıyla ilgili olarak REMAX İkon’dan Serdar Kın ile görüştük

  • İçinde bulunduğumuz siyasal durum ve özellikle son bir sene içinde yaşananların konut sektörüne etkileri ne yönde oldu?

Gayrimenkul sektörüne negatif etki yaptı. Bilhassa 15 temmuz sonraki dönemde yüzde 20’den fazla yüzde 30’a yaklaşan bir gerilemeyi tespit ediyoruz.

  • Peki konut kredisi faiz oranlarında bir gerileme yaşandı. Aldığımız verilere göre konut kredisi satış oranlarında da bir yükseliş söz konusu. Talepte yaşanan bu artış konut fiyatlarını ne yönde etkiledi?

Haklısınız… Yılın ilk 6 ayına göre bir yükselme oldu. Bilhassa şirket satışlarında. Yani inşaat firmalarının satışlarında çok büyük artışlar oldu. Kendileri de birçok satış işleminde kredilendirme konusunda finansal yönetimde alıcı müşterilerine yardımcı oldukları için bilhassa şirket batışlarında artış oldu.

  • Özellikle 2017’ye girerken sürekli konut fiyatlarının düştüğüne yönelik haberlere rastlıyoruz. Bir emlak danışmanı olarak sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

15 Temmuz’dan sonra yaşadığımız siyasal dönemde yani ülke koşullarında ne kadar da kredi rakamları kredi oranları düşse de inşaat şirketi satışları artsa da bilhassa toplu konut çalışmalarında birçok inşaat şirketi toplu konut yapımlarında, çok büyük yapılaşmalarda ya da kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük miktarda bir arz oluştu. Ancak negatif durumlar ve bunun ekonomiye yansımalarından dolayı o nebzede bir talep bu arzın karşısına çıkamadı. Bu nedenle bir arz fazlası söz konusu.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İÇİN TIKLAYIN

Arz fazlasının olduğu yerde başka yatırım araçlarına yönelen müşteriler fiyatlarını değiştirmedi ya da fiyatlarını kısmen düşürdüler. Ancak bunu piyasaya etkisi yani fiyat eğrisini aşağı çeken konut fiyatlarını gerileten çok büyük bir etkisini göremiyoruz şu anda. Fiyatların hala belirli bir çizgide devam ettiğini söyleyebiliriz.

ÖTV İNDİRİMİ SONRASI EN UYGUN OTOMOBİL KREDİSİ HANGİ BANKADA? TIKLAYIN
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir