Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Konut Fiyatları Düştü mü?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.02.2017 Güncelleme Tarihi: 23.12.2021

Son dönemlerde inşaat firmalarının satışlarında çok büyük artışlar oldu.

Konut Fiyatları Düştü mü?
Emlak sektöründe yaşanan hareketlilik ve konut alımlarıyla ilgili olarak REMAX İkon’dan Serdar Kın ile görüştük

 • İçinde bulunduğumuz siyasal durum ve özellikle son bir sene içinde yaşananların konut sektörüne etkileri ne yönde oldu?

Gayrimenkul sektörüne negatif etki yaptı. Bilhassa 15 temmuz sonraki dönemde yüzde 20’den fazla yüzde 30’a yaklaşan bir gerilemeyi tespit ediyoruz.

 • Peki konut kredisi faiz oranlarında bir gerileme yaşandı. Aldığımız verilere göre konut kredisi satış oranlarında da bir yükseliş söz konusu. Talepte yaşanan bu artış konut fiyatlarını ne yönde etkiledi?

Haklısınız… Yılın ilk 6 ayına göre bir yükselme oldu. Bilhassa şirket satışlarında. Yani inşaat firmalarının satışlarında çok büyük artışlar oldu. Kendileri de birçok satış işleminde kredilendirme konusunda finansal yönetimde alıcı müşterilerine yardımcı oldukları için bilhassa şirket batışlarında artış oldu.

 • Özellikle 2017’ye girerken sürekli konut fiyatlarının düştüğüne yönelik haberlere rastlıyoruz. Bir emlak danışmanı olarak sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

15 Temmuz’dan sonra yaşadığımız siyasal dönemde yani ülke koşullarında ne kadar da kredi rakamları kredi oranları düşse de inşaat şirketi satışları artsa da bilhassa toplu konut çalışmalarında birçok inşaat şirketi toplu konut yapımlarında, çok büyük yapılaşmalarda ya da kentsel dönüşüm çalışmalarında büyük miktarda bir arz oluştu. Ancak negatif durumlar ve bunun ekonomiye yansımalarından dolayı o nebzede bir talep bu arzın karşısına çıkamadı. Bu nedenle bir arz fazlası söz konusu.

EN UYGUN KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İÇİN TIKLAYIN

Arz fazlasının olduğu yerde başka yatırım araçlarına yönelen müşteriler fiyatlarını değiştirmedi ya da fiyatlarını kısmen düşürdüler. Ancak bunu piyasaya etkisi yani fiyat eğrisini aşağı çeken konut fiyatlarını gerileten çok büyük bir etkisini göremiyoruz şu anda. Fiyatların hala belirli bir çizgide devam ettiğini söyleyebiliriz.

ÖTV İNDİRİMİ SONRASI EN UYGUN OTOMOBİL KREDİSİ HANGİ BANKADA?

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • E-Devlet Üzerinden SGK Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? 30.09.2022

  E-Devlet Üzerinden SGK Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

 • Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir? 28.09.2022

  Kesin Onaylı Kredi Kartı Nedir?

 • HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye 28.09.2022

  HangiKredi'den Ümraniyespor Forması Hediye

 • Dijital Ayak İzi Nedir? 27.09.2022

  Dijital Ayak İzi Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon