Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Kredisi Kullanılamayan Durumlar Nelerdir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 27.04.2016 Güncelleme Tarihi: 19.01.2021

Kira derdinden kurtulup ev almak herkesin hayali.

Konut Kredisi Kullanılamayan Durumlar Nelerdir?
Gerek birikimlerin değerlendirilmesi ile gerekse konut kredisi çekerek ev sahibi olmak mümkün. Ancak emlak fiyatlarının oldukça yüksek olduğu günümüzde maalesef yaptığımız birikimler ancak almak istediğimiz evin peşinatı olabiliyor…

Kira derdinden kurtulup ev almak herkesin hayali. Gerek birikimlerin değerlendirilmesi ile gerekse konut kredisi çekerek ev sahibi olmak mümkün. Ancak emlak fiyatlarının oldukça yüksek olduğu günümüzde maalesef yaptığımız birikimler ancak almak istediğimiz evin peşinatı olabiliyor…

Ev sahibi olmak için bankaların sunduğu konut kredileri imdada yetişiyor diyebiliriz ancak konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin taşıması gereken bazı şartlar var: Gelir durumu, sigortalılık süresi, kredi notu, konutun krediye uygunluğu… Bir de konut kredisi kullanılamayacak durumlar var. Hangi durumlarda konut kredisi kullanılamaz sorusunun yanıtını sizin için araştırdık.

Konut Kredisi Hesapla

Konutla İlgili Engelleyici Durumlar

Ev kredisi çekerek ev alabilmeniz için almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekir. Bu ne demek? Almak istediğiniz evin;

 • %80 oranında tamamlanmış olması,
 • Tapuda mesken olarak geçmesi,
 • Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olması,
 • Tapuda haciz olmaması

konut kredisine uygun olduğunu gösterir. Ayrıca apartmana ait otopark, bodrum gibi ortak alanların da tapuya dahil olması durumu ve dubleks olarak görünen dairelerin ayrılmış olup iki ayrı kapıyla iki ayrı meskene dönüştürülmüş olması da konut kredisi çekmeye uygun olmayan özelliklerdendir. Almak istediğiniz konut bu özellikleri taşıyorsa konut kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Akrabadan Ev Almak

Almak istediğiniz evin sahibi birinci dereceden akrabanızsa konut kredisi başvurunuz onaylanmaz. Bunun nedeni bu tip satışların yüksek tutardaki nakit ihtiyacını gidermek amacıyla yapıldığının düşünülmesidir. Bunun önüne geçmek için bu tip durumlarda banka konut kredisi vermeye yanaşmaz.

Krediyi Çekecek Olan Kişiyle İlgili Engelleyici Durumlar

Konut kadar krediyi çekecek kişinin de kredi çekebilmeye uygun olması gerekir. Buradaki temel koşul tabi ki kredi çekecek olan kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması. Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz ve devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Gelirinizi belgeleyemiyorsanız kredi çekmeniz mümkün değildir. Bankalar için önemli olan bir diğer kriter de kredi notu. Sizin bankalarla olan geçmişinize göre oluşan kredi puanınız, sizin kredi borcu ödemek konusundaki güvenilirliğinizi ortaya koyan bir puanlama sistemidir. Banka bu puanı baz alarak başvurunuzu değerlendirir.

Bir eve sahip olmak için en uygun konut kredisini arıyorsanız Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. Yaptığınız hesaplama ile tüm bankaların güncel faiz oranlarını ve çekmek istediğiniz vade-tutara göre aylık taksit ödemelerinizin ne kadar olacağını görebilir, online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon