Konut Kredisi Kullanılamayan Durumlar Nelerdir?

Kira derdinden kurtulup ev almak herkesin hayali. Gerek birikimlerin değerlendirilmesi ile gerekse konut kredisi çekerek ev sahibi olmak mümkün. Ancak emlak fiyatlarının oldukça yüksek olduğu günümüzde maalesef yaptığımız birikimler ancak almak istediğimiz evin peşinatı olabiliyor…

Ev sahibi olmak için bankaların sunduğu konut kredileri imdada yetişiyor diyebiliriz ancak konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin taşıması gereken bazı şartlar var: Gelir durumu, sigortalılık süresi, kredi notu, konutun krediye uygunluğu… Bir de konut kredisi kullanılamayacak durumlar var. Hangi durumlarda konut kredisi kullanılamaz sorusunun yanıtını sizin için araştırdık.

Konut Kredisi Hesapla

Konutla İlgili Engelleyici Durumlar

Ev kredisi çekerek ev alabilmeniz için almak istediğiniz evin konut kredisine uygun olması gerekir. Bu ne demek? Almak istediğiniz evin;

  • %80 oranında tamamlanmış olması,
  • Tapuda mesken olarak geçmesi,
  • Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olması,
  • Tapuda haciz olmaması

konut kredisine uygun olduğunu gösterir. Ayrıca apartmana ait otopark, bodrum gibi ortak alanların da tapuya dahil olması durumu ve dubleks olarak görünen dairelerin ayrılmış olup iki ayrı kapıyla iki ayrı meskene dönüştürülmüş olması da konut kredisi çekmeye uygun olmayan özelliklerdendir. Almak istediğiniz konut bu özellikleri taşıyorsa konut kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Akrabadan Ev Almak

Almak istediğiniz evin sahibi birinci dereceden akrabanızsa konut kredisi başvurunuz onaylanmaz. Bunun nedeni bu tip satışların yüksek tutardaki nakit ihtiyacını gidermek amacıyla yapıldığının düşünülmesidir. Bunun önüne geçmek için bu tip durumlarda banka konut kredisi vermeye yanaşmaz.

Krediyi Çekecek Olan Kişiyle İlgili Engelleyici Durumlar

Konut kadar krediyi çekecek kişinin de kredi çekebilmeye uygun olması gerekir. Buradaki temel koşul tabi ki kredi çekecek olan kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması. Bankalardan kredi çekebilmek için belgelenebilir geliriniz ve devam etmekte olan sigortanız olmalıdır. Gelirinizi belgeleyemiyorsanız kredi çekmeniz mümkün değildir. Bankalar için önemli olan bir diğer kriter de kredi notu. Sizin bankalarla olan geçmişinize göre oluşan kredi puanınız, sizin kredi borcu ödemek konusundaki güvenilirliğinizi ortaya koyan bir puanlama sistemidir. Banka bu puanı baz alarak başvurunuzu değerlendirir.

Bir eve sahip olmak için en uygun konut kredisini arıyorsanız Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak hesaplama yapabilirsiniz. Yaptığınız hesaplama ile tüm bankaların güncel faiz oranlarını ve çekmek istediğiniz vade-tutara göre aylık taksit ödemelerinizin ne kadar olacağını görebilir, online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir