Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Konut Kredisi Kullanılamayan Durumlar Nelerdir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 27.04.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kira derdinden kurtulup ev almak herkesin hayali.

Konut Kredisi Kullanılamayan Durumlar Nelerdir?
Gerek birikimlerin değerlendirilmesi ile gerekse konut kredisi çekerek ev sahibi olmak mümkün. Ancak emlak fiyatlarının oldukça yüksek olduğu günümüzde maalesef yaptığımız birikimler ancak almak istediğimiz evin peşinatı olabiliyor…

Konut kredileri uzun bir süreye yayılan taksitleri sayesinde ev almak isteyen tüketicilere önemli bir kolaylık sağlar fakat her zaman kullanılabilir değildir.

Ev kredisi almak için karşılamanız gereken bazı şartlar vardır. Bu şartların arasında gelir durumu, sigortalılık süresi, kredi notu, konutun krediye uygunluğu gibi detaylar yer alır. Fakat bu şartları karşılamanız tek başına yeterli değildir. Alıcı, satıcı ve konutun kendisi ile ilgili bazı detaylar, konut kredisi almanızı engelleyebilir.

Tüketiciler, konut satın alımı için gerekli finansmanı genellikle mortgage kredisi çekerek karşılamayı tercih etmektedir. Bu krediyi kullanmak ise diğer kredilere göre biraz daha zor olabilmektedir. Bunun sebebi krediyi kullanacak kişi ile birlikte evin satıcısı ve ev ile ilgili detayların da belirli şartları taşıması gerektiğidir. Kredi kullanımını engelleyen bazı durumlar vardır.

HangiKredi’den ev kredisi faiz oranı seviyelerine göz atabilir ve online kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Konutla İlgili Engelleyici Durumlar

Emlak kredisi kullanabilmek için, satın almak istediğiniz evin bu krediye uygun olması gerekir. Konutun uygunluğu, bankalar tarafından belirtilen detaylara göre incelenebilir. Krediye uygun evin taşıması gereken özelliklerden bazıları şöyledir:

 1. Tapuda mesken olarak geçmesi
 2. Tapuda haciz olmaması
 3. Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olması
 4. Belirli bir oranda tamamlanmış olması

Bununla birlikte apartmana ait otopark, bodrum gibi ortak alanların da tapuya dahil edilmiş olması gerekir. Dubleks olarak görünen dairelerin iki ayrı kapıyla iki ayrı meskene dönüştürülerek katların birbirinden ayrılmış olması da konut kredisi çekmeye uygun olmayan özelliklerdendir. Kredi ile almak istediğiniz konutun bu özellikleri taşıması hâlinde konut kredisine başvuru yapmanız mümkün olur.

Tapu Niteliğinin Mesken Olarak Geçmemesi

Ev kredisi başvurularınızda, satın alacağınız gayrimenkulün resmî anlamda da ev olması gerekmektedir. Evin sahip olduğu tapuda, nitelik olarak “mesken” ibaresi yer almalıdır. Tapu kaydında mesken olarak görünmeyen gayrimenkuller için konut kredisi kullandırılmaz.

Detaylı bilgi için “Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Tapuda Haciz Olmaması

Evin mevcut sahibinin yasal takibe girmiş bir borcu olabilir. Söz konusu borç bir haciz durumu yaratmışsa, avukatlık bürosu ya da varlık yönetim şirketi, evin tapusunun üzerine haciz koydurabilir. Eğer evin tapusunda haciz varsa, bu evin satışı yapılamayacağı için kredi almak da mümkün değildir.

Alınacak Konutun Tamamlanmamış Olması

İnşaat firmaları, henüz tamamlanmamış evleri indirimli fiyatlarla satışa sunarlar. Bu fırsattan yararlanmak istediğinizde, banka evin ne kadarının tamamlanmış olduğuna bakar. Eğer evin tamamlanma oranı %80’in altındaysa kredi başvurunuz onaylanmaz.

Konutun Krediye Uygunluğunun Olmaması

Bankalar, kredi verecekleri ev için bazı kriterler belirlemektedir. Değerlendirme sürecinde evin bu kriterlere uygun olmasına dikkat eder. Konutun kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olması en önemli kriterdir. Ayrıca evin fiziksel yapısı ve yapısı ile tapunun uyumlu olması da önemlidir.

Akrabadan Ev Almak

Satın almak istediğiniz evin mevcut sahibi birinci dereceden akrabanız ise banka ev kredisi başvurunuzu onaylamaz. Bunun sebebi, yüksek miktardaki nakit ihtiyaçları için, akrabalar arasında formaliteden ev satışı yapılmasının önüne geçmektir. Bu nedenle yakın akrabalarınızdan ev alırken kredi kullanmanız mümkün değildir.

Krediyi Çekecek Olan Kişiyle İlgili Engelleyici Durumlar

Bankalar, tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılamak ve işleri kolaylaştırmak adına, pek çok kredi ürününde gelair belgesi talep etmez ve tüketicinin beyanını esas alır. Fakat konut kredisi çekmek istiyorsanız, gelirinizi belgelemek durumundasınız. Mevcut gelir miktarınız ne olursa olsun eğer belgeleyemiyorsanız krediniz onaylanmaz.

Gelir belgesinin yanında sigortalı bir şekilde çalışmaya devam ediyor olmanız gerekir. Dikkate alınan bir diğer unsur da kredi notunuzdur. Sahip olduğunuz puan sizi riskli gruplarda gösteriyorsa, bu durum ev kredisi çekmenizi engeller.

En uygun konut kredisi seçeneklerine HangiKredi üzerinden ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

9 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Hiperenflasyon Nedir? 2.06.2023

  Hiperenflasyon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon