Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Yurtdışında Yaşayanlar Konut Kredisi Kullanabilir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.11.2012 Güncelleme Tarihi: 3.01.2022

Yurt dışında yaşıyorsanız ve Türkiye’de ev sahibi olmak istiyorsanız, bankalardan bazı özel koşullar dahilinde konut kredisi almanız mümkündür.

Yurtdışında Yaşayanlar Konut Kredisi Kullanabilir mi?

Türkiye’de ev satın almak istediğinizde yurt dışında yaşıyor olmanız bir engel teşkil etmez. Aynı durum konut kredisi için de geçerlidir.

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye sınırları içerisinde bir ev almak için kredi kullanabilirler. Böyle bir girişiminiz varsa bankaların tekliflerini inceleyebilir ve TL ya da döviz cinsinden mortgage kredisi çekebilirsiniz.

Yurt dışı konut kredisi almak, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilen şartları yerine getirmek ile mümkündür. Türkiye’de ev sahibi olmak için Türkiye’deki bankaların sunduğu konut kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede yurt dışında yaşıyor olsanız bile bütçeniz dahilinde taksitler ödeyerek kendi ülkenizden ev alabilirsiniz. Kredi çekmeden önce konut kredisi kampanyaları için HangiKredi’ye göz atmanızda fayda vardır.

Yurt Dışında Yaşayanlar İçin Mortgage

Konut kredisi mortgage olarak da adlandırılan bir bankacılık ürünüdür. Yurt dışında yaşayanlar için mortgage, hemen her banka tarafından sunulan bir kredidir. Hangi ülkede olursanız olun, Türkiye’den ev sahibi olmak isteyen gurbetçiler için hazırlanmış özel konut kredisi paketlerinden faydalanarak ev kredisi kullanabilirsiniz. Bu paketler bazı özel koşullar içerebilir ve faiz oranları da değişkendir.

Yurt dışında yaşıyorsanız ve Türkiye’de ev sahibi olmak için konut kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız TL’ye ve dövize bağlı konut kredisi ürünlerini, sabit faizli ya da değişken faizli mortgage şeklinde kullanmanız mümkün olmaktadır.

HangiKredi üzerinden mortgage faizi hesaplama işlemi yapabilir ve bankaların tekliflerine göz atabilirsiniz.

Özel Konut Projeleri

Bankalar, Türkiye’de yürütülen özel konut projeleri için de kredi ürünlerini hizmete sunar. Yurt dışında yaşayanlar, bu projelerden ev satın almak için de konut kredisi kullanabilir. Bu noktada pek çok kişi, projeden ev almak mantıklı mı sorusunun cevabını merak eder. Bu şüphe, inşaat firmasına doğru sorular sorularak ortadan kaldırılabilir. Süreci başlatarak bu kredilerden faydalanmak isterseniz sizden birtakım belgeleri ibraz etmeniz istenir. İstenen belgelerden bazıları şunlardır:

 • Vergi kimlik numarası
 • Pasaport veya Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Konuta ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu
 • Yurt dışındaki ikamet adresi
 • Çalıştığı ülkedeki gelir belgesi
 • Üç aylık kredi kartı ekstresi

Yurt Dışında Yaşayanların Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Yurt dışında yaşayanları kredi başvuru şartları, Türkiye’de hizmet veren bankanın çalışma prensiplerine bağlı olarak değişir. Her banka size farklı şartlar sunar ve farklı belgeler ister. Bu durumda bankalar arasında karşılaştırma yaparak size en uygun olanı seçmelisiniz. Örneğin bazı bankalar 240 aya kadar vade fırsatı sunarken bazı bankalarda vade 120 ay ile sınırlıdır. Aynı şekilde kredinin döviz ya da TL olarak kullanılabilme şartı da her bankada aynı değildir.

Yurt Dışı Geliri ile En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Yurt dışı geliri ile çekilebilecek kredi miktarı da banka tarafından belirlenir. Bunlarla birlikte en önemli detay, kullanılabilecek kredi miktarının belirlenme şartıdır. Bankalar, krediye konu olan eve eksper gönderirler ve ekspertiz raporunda yazılı olan değer üzerinden kredi kullandırırlar. Bazı bankalar ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verirken bazı bankalarda bu oran %90’a kadar çıkabilmektedir. Bu oran Türkiye’de ikamet edenler için daha yüksek iken yurt dışında yaşayanlar için %50 - %70 arasında tutulabilmektedir.

Kredi ve Tapu İşlemleri İçin Türkiye’ye Gelmeli miyim?

Kredi işlemleri ve tapu işlemleri ayrı kurumlarda yürütülür. Bu nedenle Türkiye gelme zorunluluğunuz kurumların şartlarına göre değişir. Daha önce birlikte çalıştığınız bir bankadan kredi çekiyorsanız, kredinin doğrudan bankadaki hesabınıza aktarılması mümkündür. Böyle durumlarda Türkiye’ye gelmenize gerek yoktur. Fakat bazı bankalar bizzat şubeye gelmenizi talep edebilir.

Hem kredi hem de tapu işlemlerini Türkiye’ye gelmeden yürütmek istiyorsanız, Türkiye’de yaşayan bir tanıdığınıza vekâlet verebilirsiniz. Noter tarafından çıkarılan vekâletname sayesinde belgede adı yazan kişi, sizin adınıza bu işlemleri gerçekleştirmek için yetkilendirilir. Dolayısıyla Türkiye’de olmanıza gerek kalmaz.

Tapu Masrafları Ne Kadar Olur?

Kredi kullanarak ev aldığınızda ödemeniz gereken bazı masraflar doğar. Bankaya ödeyeceğiniz kredi ve dosya masrafları haricinde tapu işlemleri için de ödemekle yükümlü olduğunuz tutarlar vardır. Başlıca gider kalemi tapu harcıdır. Tapu harcı, ev değerinin %4’ü kadardır. Örneğin 250.000 TL değerindeki bir ev için tapu masrafı 10.000 TL olur. Bu masraf için genellikle alıcı ve satıcı anlaşır ve yarı yarıya öder.

Konut kredisi ile alınan evin tapu harcı hesaplaması için HangiKredi araçlarından faydalanabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

3,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

49 Yorum

Ismail Ersoy
Ismail Ersoy 16.12.2019 • 00:00

Türkiye de konut sahibi olmak istiyorum , konut kredilerinden yararlanmak istiyorum, bilgilerinizi rica ederim saygilaimla. Ismail Ersoy

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 17.12.2019 • 00:00

Sayın İsmail, Hangikredi.com olarak kredi sorgulama, karşılaştırma ve başvuru hizmeti vermekteyiz. Aşağıda linki bulunan kredi sorgulama sayfamızdan kredi sorgulaması yapabilir ve online konut kredisi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. https://www.hangikredi.com/kredi/konut-kredisi

Beğen(2)
Şemsettin Bingöl
Şemsettin Bingöl 8.09.2019 • 00:00

Merhabalar. Yurtdışında yaşıyorum. Türkiyede biri yaklaşık 250000 biride 150000 değerinde iki tane dairem var. Yeni bir daire almak istiyorum. Elimde nakit olmadığı için ne kadar ve nasıl kredi çekebilirim. Karşılığında var olan dairelerimi teminat olarak gostereebilirmiyim...

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 10.09.2019 • 00:00

Sayın Şemsettin Bingöl, Bankaların gurbetçilerin için hazırladığı konut kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bankalarla birebir görüşerek konut kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Devalüasyon Nedir? 8.02.2023

  Devalüasyon Nedir?

 • KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı 7.02.2023

  KKM ve Dövizden Dönüşümlü KKM Farkı

 • Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi 6.02.2023

  Emeklilikten Sonra Çalışmada Maaş Kesintisi

 • Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur? 1.02.2023

  Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon