Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Yurtdışında Yaşayanlar Konut Kredisi Kullanabilir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.11.2012 Güncelleme Tarihi: 28.02.2024

Yurt dışında yaşıyorsanız ve Türkiye’de ev sahibi olmak istiyorsanız bankalardan bazı özel koşullar dâhilinde konut kredisi alabilirsiniz.

Yurtdışında Yaşayanlar Konut Kredisi Kullanabilir mi?
Türkiye’de ev satın almak istediğinizde yurt dışında yaşıyor olmanız bir engel teşkil etmez. Aynı durum konut kredisi için de geçerli. Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yurt içinde bir ev almak amacıyla kredi kullanabilirler. Böyle bir girişiminiz varsa bankaların tekliflerini inceleyebilir ve TL ya da döviz cinsinden mortgage kredisi çekebilirsiniz.

Yurt dışı konut kredisi almak için bankadan bankaya değişiklik gösterebilen şartları yerine getirmelisiniz. Türkiye’de ev sahibi olmak isteyenler için bankaların sunduğu çeşitli konut kredileri mevcut. Bu sayede yurt dışında yaşıyor olsanız bile bütçeniz dâhilinde taksitler ödeyerek kendi ülkenizden ev alabilirsiniz. Sürece bir adım atmadan önce konut kredisi hesaplamaları ve kampanyaları için HangiKredi’ye göz atmayı unutmayın. Dilerseniz önce konut kredisi hakkında bilmeniz gerekenlere, sonra da sizi bekleyen fırsatlara birlikte bakalım.

Yurt Dışında Yaşayanlar için Türkiye’de Mortgage İmkânları Nelerdir?

Konut kredisi, mortgage olarak da adlandırılan bir bankacılık ürünü. Yurt dışında yaşayanlar için mortgage, hemen hemen her banka tarafından sunulan bir kredi türüdür. Hangi ülkede yaşadığınız fark etmeksizin Türkiye’de ev sahibi olmak isteyenler için hazırlanmış özel konut kredisi paketlerinden faydalanabilirsiniz. Bu paketlerde karşınıza farklı koşullar, faiz oranları ve vade süreleri çıkar. Gelirinize ve ödeme planınıza uygun yurt dışı konut kredilerinden birini tercih edebilirsiniz.

Yurt dışında yaşayıp Türkiye’de ev sahibi olmak için konut kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız birkaç seçeneğiniz vardır. Bunlardan biri, TL’ye ve dövize bağlı konut kredisi ürünlerini, sabit ya da değişken faizli mortgage şeklinde kullanmak. Sabit faizli kredi, ödemeleri vade sonuna kadar aynı oran üzerinden gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Böylece faiz oranlarındaki dalgalanmalardan korunabilir, bütçe planlamanızı daha kolay yapabilirsiniz. Değişken faizli kredide ise nispeten daha düşük oranlar olur. Ancak değişken faizdeki dalgalanmalardan dolayı ödeme tutarında artışlar meydana gelebilir.

HangiKredi üzerinden mortgage faizi hesaplama işlemi yapabilir ve bankaların tekliflerine göz atabilirsiniz.

Yurt Dışında Yaşayanlar için Konut Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Yurt dışında yaşayanlar için kredi başvuru şartları, Türkiye’de hizmet veren bankalardan hangisinin tercih edildiğine göre değişir. Her banka size farklı şartlar sunar ve belgeler ister. Bu durumda bankalar arasında karşılaştırma yaparak kendiniz için en uygun olanı seçmelisiniz. Bazı bankalar, 240 aya kadar vade fırsatı verir. Bazı bankalardaki vade süresi ise 120 ay ile sınırlıdır. Aynı şekilde kredinin döviz ya da TL olarak kullanılabilme şartı da her bankada aynı değil. Yurt dışında yaşayanlar için konut kredisi şartları aşağıdaki gibidir.

1. Geçerli bir pasaportla başvuru yapmak
2. Düzenli ve yeterli gelire sahip olmak
3. Kredi notunun risksiz bir seviyede yer alması
4. Taşınmazın değerinin kredi limitinin altında kalması

Bu noktada mortgage için kredi notunun önemine değinelim. Yüksek bir kredi notu, ev sahibi olmak için finansman bulmanızı kolaylaştırır. Kredi puanın risk seviyesi, 0’dan 1.900’a kadar değişir. Notunuzla beraber kredi alma şansınız da yükselir. Örneğin kredi notunuz 1.700 ila 1.900 arasındaysa yurt dışı konut kredisi başvurunuz büyük ihtimalle onaylanır.

Türkiye’de Konut Kredisi Kullanacak Yurt Dışı İkametli Vatandaşların Tapu İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Kredi işlemleri ve tapu işlemleri ayrı kurumlarda yürütülür. Buna bağlı olarak Türkiye’ye gelme zorunluluğunuz da kurumların şartlarına göre değişir. Daha önce birlikte çalıştığınız bir bankaya başvurduysanız krediniz doğrudan mevcut hesabınıza aktarılır. Böyle durumlarda Türkiye’ye gelmenize gerek kalmaz. Fakat bazı bankalar, bizzat şubeye gelmenizi talep edebilir.

Hem kredi hem de tapu işlemlerini yaşadığınız yerden ayrılmadan yürütmek istiyorsanız Türkiye’de yaşayan bir tanıdığınıza vekâlet verebilirsiniz. Noter tarafından çıkarılan vekâletnameyle yetkilendirilen kişi, sizin adınıza bu işlemleri gerçekleştirir. Böylece ev satın alırken izlenen prosedürleri dilediğiniz her yerden tamamlamanız mümkün hâle gelir.

Konut Kredisi ile Ev Alırken Ne Kadar Tapu Masrafı Çıkabilir?

Kredi kullanarak ev aldığınızda ödemeniz gereken bazı masraflar doğar. Konut kredisi masrafları arasında dosya giderleri ve ekspertiz ücretleri yer alır. Bunların haricinde tapu işlemleri için de ödemekle yükümlü olduğunuz tutarlar mevcut. Esasında konut alımından başlıca gider kalemi, taşınmaz malların devri sırasında istenen tapu harcıdır. Tapu harcı, ev değerinin %4’ü kadardır. Örneğin 250.000 TL değerindeki bir ev için tapu masrafı 10.000 TL olur. Genellikle alıcı ve satıcı anlaşarak bu masrafı yarı yarıya öder.

Konut kredisi ile alınan evin tapu harcı hesaplaması için HangiKredi araçlarından faydalanabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvuru Sürecinde Yurt Dışında Yaşayanların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kredisi başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken hususların başında banka seçimi gelir. Tercih ettiğiniz bankaya göre sizi bekleyen faiz oranları ve vade süreleri değişiklik gösterir. Konut kredisi alırken göz önünde bulundurabileceğiniz bir diğer nokta da teminat konusu. Teminat, satın alan taşınmazın kredi ödemesi bitene kadar ipotek altında tutulmasıdır. Banka, ilgili gayrimenkulü ipotekleyerek kendi kaynaklarını güvenceye alır. Kredi taksitlerinin tamamını ödediğinizde konutun üzerindeki ipotek kalkar. Banka, teminat, faiz oranı ve vade gibi detayları gözeterek sizin için en uygun konut kredisini belirleyebilirsiniz.

Yurt Dışı Geliri ile En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Yurt dışı geliri ile çekilebilecek kredi miktarı, banka tarafından belirlenir. Burada en önemli detay, kullanılabilecek kredi miktarını uzman görüşüyle öğrenme şartı. Bankalar, krediye konu olan eve eksper gönderir. Ekspertiz raporunda yazılı olan değer üzerinden bir kredi kullandırım oranı* tespit edilir. Bazı bankalar, ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi verir. Bazı bankalarda ise bu oran, %90’a kadar çıkabilir. Kredi kullandırım oranı, yurt dışında yaşayanlar için %50 ila %70 arasında. Ancak bu oranın kişinin finansal durumuna, kredi notuna ve diğer borçlarına göre değişebileceğini belirtelim.

Yurt Dışında Yaşayanlar için Konut Kredisi Faiz Oranları Nelerdir?

Yurt dışında yaşayanlar için konut kredisi faiz oranları, bankadan bankaya değişir. Düşük faiz oranlı kredi almanız, geri ödemede sıkıntı yaşamamanız açısından oldukça önemli. Böylece hayalinizdeki eve sizi finansal açıdan zorlamayan kredi seçenekleriyle sahip olabilirsiniz. HangiKredi, güncel konut kredisi faiz oranlarını öğrenmenizi sağlar. En avantajlı faiz oranlarını inceleyerek bütçenize uygun ödeme planını sunan konut kredilerine başvurabilirsiniz.

Yurt Dışında Yaşayanlar için Türkiye'de Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Yurt dışında yaşayanların Türkiye’de konut kredisi alabileceği pek çok banka bulunur. Yani hâlihazırda yurt içinde ikamet edenlere kredi veren hemen hemen tüm bankalardan finansman desteği bulabilirsiniz. Banka tercihinde ise faiz oranları, vade süreleri, başvuru ve teminat şartları size yol gösterir. Örneğin başvuruyu Türkiye’ye gelerek bizzat yapmanızı istemeyen bankalar, süreci sizin için daha pratik hâle getirir. Sayılan detaylara dikkat ederek yurt dışında ikamet edenler için konut kredisi veren bankalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Türkiye'de Ev Sahibi Olmak İsteyen Yurt Dışındaki Türk Vatandaşları için Özel Konut Projeleri

Bankalar, Türkiye’de yürütülen özel konut projeleri için çeşitli kredi ürünleri sunar. Yurt dışında yaşayanlar, bu projelerden ev satın alırken konut kredisi kullanabilir. Bu noktada pek çok kişi, projeden ev almak konusunda kafa karışıklığı yaşar. Şartları kesin olarak belirlenmiş sözleşmelerle bu süreçte yaşayacağınız mağduriyetleri önleyebilirsiniz. Söz konusu kredilerden faydalanmak için birtakım belgeleri teslim etmelisiniz. İstenen belgelerden bazıları şunlardır:

 • Vergi kimlik numarası
 • Pasaport veya Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Konuta ait kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu
 • Yurt dışındaki ikamet adresi
 • Çalıştığı ülkedeki gelir belgesi
 • Üç aylık kredi kartı ekstresi

Gelir belgesi ve varsa kira kontratı da özel konut projesi kredilerinde istenen belgeler arasında. Sayılanlara ek olarak krediye başvuran kişiden proje sahibinden alınan ön talep formu ve satış sözleşmeleri de talep edilir. Bahsi geçen belgeleri eksiksiz olarak teslim ederek özel konut projelerinden krediyle ev alabilirsiniz.

Notlar:

*bankaların müşterilerine ne kadar kredi verebileceğini belirler

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

43 Oy

-

2,98 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

49 Yorum

Ismail Ersoy
Ismail Ersoy 16.12.2019 • 00:00

Türkiye de konut sahibi olmak istiyorum , konut kredilerinden yararlanmak istiyorum, bilgilerinizi rica ederim saygilaimla. Ismail Ersoy

Yanıtla Beğen(6)
ikon
Hangikredi.com 17.12.2019 • 00:00

Sayın İsmail, Hangikredi.com olarak kredi sorgulama, karşılaştırma ve başvuru hizmeti vermekteyiz. Aşağıda linki bulunan kredi sorgulama sayfamızdan kredi sorgulaması yapabilir ve online konut kredisi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. https://www.hangikredi.com/kredi/konut-kredisi

Beğen(10)
Şemsettin Bingöl
Şemsettin Bingöl 8.09.2019 • 00:00

Merhabalar. Yurtdışında yaşıyorum. Türkiyede biri yaklaşık 250000 biride 150000 değerinde iki tane dairem var. Yeni bir daire almak istiyorum. Elimde nakit olmadığı için ne kadar ve nasıl kredi çekebilirim. Karşılığında var olan dairelerimi teminat olarak gostereebilirmiyim...

Yanıtla Beğen(9)
ikon
Hangikredi.com 10.09.2019 • 00:00

Sayın Şemsettin Bingöl, Bankaların gurbetçilerin için hazırladığı konut kredilerinden yararlanabilirsiniz. Bankalarla birebir görüşerek konut kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

Beğen(7)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?