Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Projeden Ev Almak Mantıklı mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 11.08.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Projeden ev almak birçok avantajı barındırdığı gibi dezavantajı da beraberinde getirmektedir.

Projeden Ev Almak Mantıklı mı?
Kısa vadede büyük getirisi olabilecek bir yatırım olan proje evler, yanlış kişilerin elinde bir kabusa dönüşebilir.

Ortada henüz bir ev yokken maketten satın almak, pek çok kişi için riskli iken, yapım aşamasında daha ucuza ev sahibi olmak da bir o kadar cezbedici hale geliyor. Dolayısıyla bu konuda karar verirken dikkatli olunmalıdır.  

Genel olarak büyük inşaat firmaları tarafından sıkça başvurulan bu yöntemi günümüzde daha küçük ölçekli iş yapan müteahhitlik şirketleri de yapmaya başladı.

Doğru soruların sorulması ve mantıklı adımların atılması sonrasında proje halinde olan bir konut satışını gerçekleştirmek oldukça avantajlıdır. Ancak burada sizi kandırmak ve yıllarca uğraştırmak isteyen kişilere dikkat etmek gerekiyor. Konu hakkında yeterli donanıma sahip değilseniz bir uzmana danışmak ve bilgi almak sizin için yararlı olacaktır.

Halk arasında “topraktan satış” da denilen proje üzerinden pazarlama, henüz yapımı başlamamış, maket üzerinde satın alınan ev demektir. Bu tür satışlarda proje detaylı bir şekilde tüketiciye aktarılır. Buna bağlı olarak hazırlanan satış sözleşmesi ile satış resmiyete dökülür. Kısacası kişi belirtilen tarihte alacağı evine önceden ücret öder.

Projeden Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

İnşaatı başlamamış ya da devam eden projelerden ev satın alırken avantajlarına odaklanmak dikkat etmemiz gereken noktaları kaçırmamıza neden olabilir.

Genel olarak ilk bakmamız gereken projeyi gerçekleştirecek olan firmanın daha önceki işleri olmalıdır. Yarım kalan ya da iptal olan planlarının olup olmadığını bilmek, biz tüketiciler için güven bağının kurulmasında önemli rol oynar.

Size evin hangi muhitte olacağının net bilgisi mutlaka verilmelidir. Sunulan avantajlı fiyatların gerçekten öyle olup, olmadığını aynı yer ve konumdaki diğer evlerle karşılaştırarak bulunabilir. Lokasyon içerisinde yer alan, talip olduğunuz eve benzer daire fiyatlarındaki fark avantajınızı hesaplamaya yardımcı olur.

"Konut Değerleme Nedir? Nasıl Yapılır?" diye merak ediyorsanız Bilgi Merkezimize göz atın!

Konumundaki daireler ile arasında fazla fiyat farkı varsa o proje sizi yanıltabilir. Çünkü topraktan satışta her ne kadar tüketicinin avantajına farklar olsa da yüklenici firma yapım süresi içerisindeki maliyetini de düşünmek ve buna göre hareket etmek zorundadır. Firma bunu yapmayıp, tamamen size oynuyorsa o projeden uzaklaşın.

Dolayısıyla fiyatın uygunluğu konusunu araştırırken, tarafınıza ucuz, değerinin çok altında bir ev satışı yapan yerlerden de uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Satın alacağınız dairenin metrekaresini sorun. Eğer elinizde proje ile ilgili broşür varsa onu dikkatli bir biçimde okuyun. Çoğu tüketici dairelerin net ve brüt farkını ayırt edemediği için teslim alırken şok yaşıyor. Bu nedenle beğendiğiniz dairenin net metrekaresini sorun ve yaptığınız sözleşmede buna riayet edildiğini kontrol edin. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır.

Sözleşme yaparken her detayı dikkatli inceleyin. Bir ev satın alıyorsunuz ve bunun için binlerce lira para vereceksiniz. Dolayısıyla imzalayacağınız sözleşmede sizin elinizi kolunuzu bağlayıcı hükümlerin olup olmadığını titizlikle inceleyerek bakmalısınız. Aklınıza takılan bir soru olduğunda satış danışmanına sorup, kafanızdaki soruları netleştirebilirsiniz.

Konut kredisi faiz oranları için HangiKredi'den destek alın!

Projeden Ev Satın Almanın Avantajları Nelerdir?

Ev satın almak biraz da ticari düşünmeyi gerektirir. Bu bağlamda atacağınız bu önemli adımda öncelikle avantajları gözden geçirmelisiniz.

Düşük fiyatla sıfır konut sahibi olabilirsiniz. Konutu iki yıl içerisinde bitirme sözü veren firma bugün size sattığı fiyat, proje bitiminde üzerine koymalı ki konutun size topraktan yaptığınız alışverişin kar getirdiği ortaya çıksın.

Ödemelerde yüklenici firma tarafından yapılacak ayarlamalar sayesinde, avantajlı bir şekilde konut sahibi olabilirsiniz. Firma, ister vadeli ister peşin olsun çeşitli kampanyalar düzenler. Böylece ev sahibi olmak isteyen kişileri kendisine çekerek, projesini duyurabilir. Kısacası evi yapan ve satışa çıkaran firma, ödeme konusunda tüketiciye yardımcı olur. Dolayısıyla ödeme kolaylığı da bu avantajları arasında sayılabilir.

Temelden satışın bir diğer artısı da dilediğiniz kat ve daireyi seçebilme hakkına sahip olmaktır. Bitmiş bir projede kalan daireler satılırken, bu tür bir alım satımda henüz herhangi bir ev satılmadığı için seçtiğiniz apartman, kat ve daireyi siz alabilirsiniz.

Projeler genel olarak site şeklinde tasarlandığı için çevre düzenlemesi ile birlikte gelir. Bu bağlamda havuz, otopark, çocuk oyun alanları gibi yan haklar da alacağınız evin değerini yükseltecek etmenlerdir.

Projeden Ev Satın Almanın Dezavantajları?

Her işte olduğu gibi temelden ev satın alırken de karşılaşabileceğiniz olumsuzluklar yok değil. Sözleşmenizi doğru bir şekilde yapmaz, müteahhit firmanın sözlerine güvenirseniz sonunda hayal ettiğiniz eve kavuşamayabilirsiniz.

Sözleşmenize bitiş tarihi ekletmemeniz durumunda firma sizi yasal sürelerin sonuna kadar oyalayabilir. Dolayısıyla belli bir sürede evinize kavuşacağınız hayali ile hareket ederken bir anda bu ihtimalle hayalleriniz yıkılabilir.

Evi, size hazırlanan maketten beğenerek seçiyoruz ve alım işlemine başlıyoruz. Ancak ev tamamlandığında başka bir daire olarak karşınıza çıkabilir. Bunun için evin içerisinde bulunan demirbaşları ve planı sözleşmede belirtecek şekilde geçirmeniz yararınıza olacaktır.

Kullanılacak malzemenin düşük kalitede olup olmayacağını bilmek oldukça güçtür. Dolayısıyla projelerden ev alırken bu riski de satın almış oluyorsunuz. Bu gibi durumlarda firmaların geçmişini incelemek size fikir verebilir. Firmanın geçmişi iyi, yaptığı binalar hem estetik hem de sağlamsa bu size avantaj getirebilir.

Son Dönemde Projeden Konut Satışını Tetikleyen Etmenler

Projeden konut satışını tetikleyen iki büyük etmen vardır.

 • Birincisi kentsel dönüşüm. 8 yıl önce dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlayan kentsel dönüşüm ile Türkiye’de yaklaşık 7 milyon binanın elden geçirilerek, yenilenmesi planlanıyordu. Bu kapsamda özellikle İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyükşehirlerdeki çürük raporlu binalar birer birer yıkılıp, yenileri yapılmaya başlandı.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de kentsel dönüşümden yararlanmak isteyen vatandaşlara yardımcı olması bu hareketin hız kazanmasına yardımcı oldu. Bunun dışında dönüşümden kendi çabaları ile yararlanmak isteyen vatandaşlar, kapsam içerisindeki müteahhitler ile anlaşarak evlerini yenileme fırsatı buldular. Konutların yenilenmesi sırasında ekstra kat verilen yerlerde binayı yapan şirket, daireleri satışa koyarak henüz yapılmadan, topraktan satış yapmaya başladı. Dolayısıyla son yıllarda projeden ev almak çok cazip hale geldi.

 • İkinci etmen ise, büyük projeler. Özellikle metropollerde gözlemlenen, şehrin gelişmeye en elverişli noktalarında yapılan ve henüz daha maket halindeyken satışı gerçekleştirilerek faaliyete geçen bu projeler, gözde yerlerde en iyi koşullarda yaşamak isteyen, fiyat avantajının cazip geldiği kişilere hitap eden bir çalışmadır. Yıllardır var olan bu projeler, bazı durumlarda kişilere ciddi getiri sağlamaktadır. 

Temelden ev satın almak oldukça zorlu bir iş. Genel olarak bakıldığında ise projeden ev almak daha mantıklı diyebiliriz. İçerisinde risk barındırsa da oluşturduğu fiyat avantajı sizin yararınıza olacaktır. Ancak sadece fiyata bakıp, projeye dahil olmak sizi aldatabilir. Bu açıdan bakıldığında firmayı dikkatle incelemeli ve buna göre doğru adımları da atmalısınız. Eğer bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın ve onun bilgisi ışığında hareket edin. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

4,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?