Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi alma olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz. Findeks kredi notu kaç olmalı? Bu en çok merak edilen konu.

Konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi seçeneklerini bir arada görmek ve tüm hesaplamaları yapmak için kredi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir. Findeks kredi notu nedir? Yazımızdan çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

En yüksek kredi notu 1900. Kredi skoru değerleri 0 ile 1900 arasında değişiyor ve kişinin kredi notu 1900 puana yaklaştığı ölçüde risksiz hale geliyor. Yani 1900’e yaklaştıkça kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de artıyor.

Kredi skorunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Böyle bir durumda banka, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemez bu nedenle kredi vermek istemez. Kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Findeks kredi notunun aralıklarına göre risk değerleri şu şekildedir:

 • 0-699 En Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabiliyor.

Bu noktada unutmamanız gereken şu ki, kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Kredi almakta zorlanıyorsanız ve kredi notunuz düşükse kolay kredi veren bankalar yazımız ilginizi çekebilir.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Ölçütleri

Findeks kredi notu hesaplama işlemlerinde birden fazla ölçütü bir araya getiriyor. Bunların dağılımı ve ayrıntıları ise şöyle:

 • Kredi ödeme ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, yüzde 30 gibi bir oranı kapsıyor. Dolayısıyla geçmiş ödemeler en önemli kriter oluyor.
 • Hesap durumu ve borç durumu yüzde 25 oranında etkili. Borcu biten krediler, teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ile limitler dikkate alınıyor.
 • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları, ödeme performansı belli olmamakla birlikte yüzde 20 oranında genel notunuzu etkiliyor.
 • Kredi kullanım yoğunluğu da yüzde 15 oranında etkiliyor. Yani hiç kredi kullanmamış olanlar ile az ya da çok kredi kullananların durumları da Findeks notunu etkiliyor.
 • Diğer bazı ölçütlerin etkileme oranı da yüzde 10 olarak hesaplanıyor.

 

10.000 TL 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi için bankaların kredi teklifleri

BankaFaizAylık TaksitToplam Ödeme
%1,24498,55 TL12.015,20 TL Hemen Başvur
%1,83540,52 TL13.022,48 TL Hemen Başvur
%1,24498,55 TL12.017,70 TL Hemen Başvur
Tüm kredi tekliflerini gör

 

 

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmenin en kolay yolu BDDK’nın bir hizmeti olan Findeks. Findeks raporu için Findeks’in web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi notu öğrenme hizmet veren bankalar aracılığı ile de notunuzu öğrenmeniz mümkün.

En uygun kredi seçeneklerine tüm kredi türleri ve kampanyaları arasından yapacağınız incelemelerle kolayca ulaşmak ve güvenle kredi başvurusu yapmak için Hangikredi.com kredi hesaplama araçları en güncel verilerle hizmetinizde.

 • Ev satın alırken kullanacağınız kredi için gerekli olan tüm belgeleri, bankaların vaiz oranlarını ve vadi hesaplamalarını konut kredisi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.
 • Bankaların en çok tercih edilen ihtiyaç kredisi seçeneklerini ve kullanım şartlarını ihtiyaç kredisi sayfamızda bulabilirsiniz.
 • Arabanızı yenilemek ya da sıfırdan bir araba almak için ihtiyacınız olan taşıt kredisi ile ilgili tüm bilgileri sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.
Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
4 (80.28%) 360 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

109 yorum

 1. Benim kredi notum 1218 maaş aldığım banka onaylamadı daha önce cok basvurudan dolayı diğer kredi kartı kullandığım banka onaylarmı acaba 35 bin çok mu? Geliyor acaba kredi notuma göre

 2. Merhaba, kredi notum 1483,aylık gelirim 6000 civarı.. Memurum ve devam eden toplamda 20000 tl kredim mevcut. Mevcut kredimi de çekeceğim krediyle kapattığım taktirde 80000 tl kredi kullanabilir miyim?
  Bi de vergi dairesinde gecikmiş öğrenim krediai borcunu kapatmam notuma ve kredi kullanma limitime yansır mı? Çok uzun oldu ama cevaplarsanız çok mutlu olurum.

 3. Merhaba Murat,

  Geliriniz yeni bir kredi almaya uygunsa bankanın inisiyatifi doğrultusunda başvurunuz onaylanabilir.

 4. Bankalara kredi borcum yok ancak maaşımda icra takibi var maaşım 5250 tl maaşımdan 1250 tl icra takibi kesiliyor. Daha önceden 8 yıl önce bankada takibe düşen borçların oldu .kredi notumu nasıl öğrenebilirim veya kredi çekebilme durumum yok diyor bankalar.

 5. Merhaba Zinnur,

  Önceki bir borçlanma nedeniyle maaşında haciz varsa, haciz kalkana kadar kredi başvuruların onaylanmayacaktır.

 6. Benim takibim var 2019 da ve borçlarımı kapattım puanimda 1136 ama kredi çekemiyorum nasıl çeke bilirim

 7. Merhaba Murat,

  Kredi borcundan dolayı yasal takibe girmek kredi sicilini bozar. Kredi sicilinin düzelmesi için öncelikle tüm borcu kapatmak gerekiyor. Kredi sicili beş senede bir yenilendiğinden borç kapandıktan sonra bir süre beklemek gerekiyor.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir