Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi alma olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz. Findeks kredi notu kaç olmalı? Bu en çok merak edilen konu.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

En yüksek kredi notu 1900. Kredi skoru değerleri 0 ile 1900 arasında değişiyor ve kişinin kredi notu 1900 puana yaklaştığı ölçüde risksiz hale geliyor. Yani 1900’e yaklaştıkça kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de artıyor. Kredi skorunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Böyle bir durumda banka, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemez bu nedenle kredi vermek istemez. Kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Findeks kredi notunun aralıklarına göre risk değerleri şu şekildedir:

 • 0-699 En Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabiliyor. Bu noktada unutmamanız gereken şu ki, kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Ölçütleri

Findeks kredi notu hesaplama işlemlerinde birden fazla ölçütü bir araya getiriyor. Bunların dağılımı ve ayrıntıları ise şöyle:

 • Kredi ödeme ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, yüzde 30 gibi bir oranı kapsıyor. Dolayısıyla geçmiş ödemeler en önemli kriter oluyor.
 • Hesap durumu ve borç durumu yüzde 25 oranında etkili. Borcu biten krediler, teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ile limitler dikkate alınıyor.
 • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları, ödeme performansı belli olmamakla birlikte yüzde 20 oranında genel notunuzu etkiliyor.
 • Kredi kullanım yoğunluğu da yüzde 15 oranında etkiliyor. Yani hiç kredi kullanmamış olanlar ile az ya da çok kredi kullananların durumları da Findeks notunu etkiliyor.
 • Diğer bazı ölçütlerin etkileme oranı da yüzde 10 olarak hesaplanıyor.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmenin en kolay yolu BDDK’nın bir hizmeti olan Findeks. Findeks raporu için Findeks’in web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi notu öğrenme hizmet veren bankalar aracılığı ile de notunuzu öğrenmeniz mümkün.

En uygun kredi seçeneklerine tüm kredi türleri ve kampanyaları arasından yapacağınız incelemelerle kolayca ulaşmak ve güvenle kredi başvurusu yapmak için Hangikredi.com kredi hesaplama araçları en güncel verilerle hizmetinizde.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
4.6 (92.31%) 13 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

30 yorum

 1. Selam 1522 findeks notum var şimdi aldım akbank dan garanti kredi kartı 15000 TL axess platınum 32700 TL axess kartım bugün 22 den 32 ye yükseldi garanti 3 yıldır hep 15 de neden?

 2. Sayın Gülşah Uyar,

  Kredi kartı limiti gelirinize bağlıdır. Gelirin en fazla dört katına kadar limit arttırılabilir. Bu limit kişiye ait olup her banka için ayrı ayrı maaşx4 değildir. Hala limitiniz varsa bankanızdan limit arttırımı talebinde bulunabilirsiniz.

 3. merhaba ,
  mevcut bir kredim var ve aktif kullandığım bi kredi kartım daha önceki kredilerimde gecikmeli ödemelerim oldu ama son 4 aydır bu durumu düzelttim kredi notum riskliden az riskliye yüksekli suan puanım 1203 ama tekrar kredi kullanmam gereken bir durumum var maaşım 3.250 ödediğim kredi taksiti ayda 165 tl bu durumda puanım 1350 lilere yükseldiğinde vadeyi uzun tutarak 24.000 kredi çekmeyi düşünüyorum. 1500 beklemelimiyim sizce? muhtemelen 3 aydan önce bu puana yükselmeyecektir. ama red de yemek istemiyorum değerli görüşlerinizi öğrenebilirmiyim?

  teşekkürler

 4. Merhaba. Yaklaşık 6-7 yıldır kredi kartı kullanıyorum ve zaman zaman mevduat hesabımda birikim yapmışlığım da vardı.3 ay önce kredi notumu sorguladım. 1294 çıkmıştı. Hiç gecikmem yada asgari ödemem yok hep zamanında tam olarak yapmışım. 3 ay önce 2000 tl 3 ay vadeli kredi çekmiştim. Düzenli ödedim bitti. Bugün ne kadar kredi çıkar diye bankaya gittim. Başvuru yapmak istemedim red olursa notum etkilemesin diye. Görevli notuma baktı 1300 dedi şaşırdım. Bu puan neden yükselmemiş 3 ayda. Görevlinin söylediği aylık güncelleniyormuş. Kredi kartıma toplam 1900 tl borcum var 2 taksit bu borç etkilemiş olabilir mi? Ama hiç gecikmem yok. 27 bin tl kredi çekmem gerekiyor bu puanla zor. Çıksada faizi çok olur hızlı bir şekilde nasıl çözebilirim bu durumu?

 5. Puanım az risklide 1138 askeri personelim 20.000 lira alabilirmiyim alamazsam nasıl alabilirim.

 6. Sayın Komutan,

  Kredi başvurusunu onaylayıp onaylamamak tamamen bankanın inisiyatifindedir. Kredi notunuz düşükse başvurunuz onaylanma ihtimali de azalır. Dilerseniz başvurunuzun onaylanma ihtimalini arttırmak için ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerine başvuru yapabilirsiniz.

 7. Sayın Selim,

  Kredi notunun ne kadar sürede yükseleceğini öngörebilmek maalesef mümkün değil. Geçmiş dönemlerde yaşadağınız gecikmeler ya da yasal takipler nedeniyle kredi notunuz düştüyse bunun yükselmesi zaman alabilir. Düzenli ödemelere devam ederek notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 8. Kredi notum 1465 maaş aldığım banka bile kredi vermiyor neden acaba

 9. Sayın Said Bey,

  Daha önceki kredi borçlarınızdan dolayı kredi siciliniz bozuk olduğu için krediniz onaylanmıyor olabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir