Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi alma olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz. Findeks kredi notu kaç olmalı? Bu en çok merak edilen konu.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

En yüksek kredi notu 1900. Kredi skoru değerleri 0 ile 1900 arasında değişiyor ve kişinin kredi notu 1900 puana yaklaştığı ölçüde risksiz hale geliyor. Yani 1900’e yaklaştıkça kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de artıyor. Kredi skorunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Böyle bir durumda banka, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemez bu nedenle kredi vermek istemez. Kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Findeks kredi notunun aralıklarına göre risk değerleri şu şekildedir:

 • 0-699 En Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabiliyor. Bu noktada unutmamanız gereken şu ki, kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Ölçütleri

Findeks kredi notu hesaplama işlemlerinde birden fazla ölçütü bir araya getiriyor. Bunların dağılımı ve ayrıntıları ise şöyle:

 • Kredi ödeme ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, yüzde 30 gibi bir oranı kapsıyor. Dolayısıyla geçmiş ödemeler en önemli kriter oluyor.
 • Hesap durumu ve borç durumu yüzde 25 oranında etkili. Borcu biten krediler, teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ile limitler dikkate alınıyor.
 • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları, ödeme performansı belli olmamakla birlikte yüzde 20 oranında genel notunuzu etkiliyor.
 • Kredi kullanım yoğunluğu da yüzde 15 oranında etkiliyor. Yani hiç kredi kullanmamış olanlar ile az ya da çok kredi kullananların durumları da Findeks notunu etkiliyor.
 • Diğer bazı ölçütlerin etkileme oranı da yüzde 10 olarak hesaplanıyor.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmenin en kolay yolu BDDK’nın bir hizmeti olan Findeks. Findeks raporu için Findeks’in web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi notu öğrenme hizmet veren bankalar aracılığı ile de notunuzu öğrenmeniz mümkün.

En uygun kredi seçeneklerine tüm kredi türleri ve kampanyaları arasından yapacağınız incelemelerle kolayca ulaşmak ve güvenle kredi başvurusu yapmak için Hangikredi.com kredi hesaplama araçları en güncel verilerle hizmetinizde.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
4.7 (94.12%) 17 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

40 yorum

 1. Sayın Said Bey,

  Daha önceki kredi borçlarınızdan dolayı kredi siciliniz bozuk olduğu için krediniz onaylanmıyor olabilir.

 2. 1265 kredi notum banka kredi verirmi

 3. Sayın Ozkan,

  Banka olmadığımız için Hangikredi.com olarak bu konuda size yardımcı olamayız ancak kredi sorgulama sayfamızdan kredi sorgulaması yapabilir ve online başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 4. Benim skor puanım 1710 150000 kredi kullanabilirmiyim ihtiyaç

 5. 1053 kredi notum var banka bana kredi verir mi?

 6. Sayın Sercan,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

 7. 6000 tl kredi kartı borcum var ama maaşım 3000 tl son ödeme tarihi geçmeden 3000 tlsini yatırıp nakit avans olarak geri çekip onunla kalan 3000 tlsini yatırsam tamamını yatırmış oluyor muyum kredi notumun düşmesine sebep olur mu bu?

 8. Sayın Emre,

  Kredi kartı borcunuzun dönem borcunu değil de bir kısmını ödemeniz kredi notunu düşüren bir eylemdir. Kredi notunuzun yükselmesi için kredi kartı dönem borcunuzun tamamını ödemeniz gerekir. Limitiniz yeterli ise nakit avans kullanabilirsiniz. Tüm bunlar kredi kartı borcunuzun tamamını kapatmaya yetmediğinde kredi notunuz düşecektir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir