Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.11.2014 Güncelleme Tarihi: 10.05.2023

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB notu, kredi alma olasılığınızı doğrudan etkiler. Söz konusu kredi notu, Findeks hesaplaması ile ölçülebilmektedir. Bu nedenle daha çok Findeks kredi notu olarak bilinir. Kredi alma sürecinizde dikkat edilecek en önemli değerlerden biri olan Findeks nedir ve Findeks kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi notu geniş bir skalada incelenir ve müşteriler risk durumlarına göre gruplara ayrılır. Bu skaladaki kredi skoru değerleri 0 ile 1900 arasında değişir. Doğrusal olarak ilerler ve en düşük not 0 iken en yükseği 1900 olarak kabul edilir. Findeks kredi puanınız 1900’e ne kadar yakın olursa kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali o kadar artar.

Kredi skorunuzun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Bu puan genellikle daha önce bankalarla ilişki kurmamış kişilere ait olur ve dolayısıyla bankalar, 0 puana sahip kişilerin risk durumundan emin olamaz. Kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Findeks kredi notu aralıkları ve değerlendirildikleri risk grupları şöyledir:

  Skor Aralığı   Grup   Kredi Alma Durumu  
0 - 699 Çok Riskli Alamaz
700 - 1099 Orta Riskli Alma İhtimali Düşük
1100 - 1499 Az Riskli Değişebilir
1500 - 1699 İyi Alabilir
1700 - 1900 Çok İyi Alabilir

Kolaylıkla kredi alabilecek kişiler, kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlardır. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en çok tereddütte kaldığı grup, 1100-1499 arası puana sahip az riskli gruptur. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabilir. Bu durumda değerlendirmeyi farklı kriterlere göre yapabilir.

Bu noktada unutmamanız gereken şu ki, kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

HangiKredi Finansal Raporu ile Kredi Sağlığınızı Öğrenin!

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankalar, kredi başvurularını pek çok kritere göre değerlendirse de en belirleyici unsur Findeks kredi notudur. Bu notun hesaplanma sürecinde ise birden fazla belirleyici unsur vardır. Başvuru yapmadan önce bilmeniz gereken findeks kredi notu nasıl hesaplanır?

Findeks hesaplama ölçütleri ve oranları şöyledir:

 • Kredi ödeme ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, %35 gibi bir oranı kapsar. Dolayısıyla geçmiş ödemeler en önemli kriterlerden biridir.
 • Hesap durumu ve borç durumu da aynı şekilde %35 oranında etkilidir. Bu ölçütte borcu biten krediler, teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ile limitler dikkate alınır.
 • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları, ödeme performansı belli olmamakla birlikte %11 oranında genel notunuzu etkiler.
 • Kredi kullanım yoğunluğunun ise %10 oranında etkisi var. Bu nedenle önceden kredi kullanıp düzenli ödeme yapmışsanız, hiç kredi kullanmayan kişilere göre daha yüksek bir puana sahip olabilirsiniz.
 • Diğer bazı ölçütler de KKB notunun %9’luk bölümünü oluşturur.

Findeks Nedir?

Findeks, bankalar ile olan ilişkinizden doğan ve başvuru sürecinizi doğrudan etkileyen kredi notunuzu öğrenmenizi sağlayan online platformdur. 11 Nisan 1995 tarihinde, Türkiye’nin 9 öncü bankasının ortaklığı ile kurulmuş, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hizmete açılmıştır. 2019 yılının sonu itibariyle Findeks üyesi bankaların sayısı 46’ya ulaşmıştır. Onlarca finansal kurumun da dahil olduğu toplam üye sayısı 164’tür.

BDDK ve bağımsız şirketler tarafından denetlenen bu platformu kullanmak son derece güvenlidir. Kredi başvuruları öncesinde kullanılması ise söz konusu kredinin onaylanma ihtimali ile ilgili bilgi verir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için “Findeks kredi notu nedir?” içeriğimize göz atabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu öğrenme işleminin en kolay yolu, BDDK’nın bir hizmeti olan Findeks. Findeks raporu için Findeks’in web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca pek çok banka da bu hizmeti vermektedir. Müşterisi olduğunuz bankalar ile iletişime geçerek kredi skorunuzu öğrenebilmeniz de mümkündür.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Eğer Findeks raporu sonucunda aldığınız sonuçlar kredi notunuzun düşük olduğunu gösteriyorsa, ihtiyaç duyduğunuz nakit desteğini alamazsınız. Bu durumda bankacılık işlemlerindeki davranışlarınız ile puanınızı yükseltmeniz mümkün. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi skorunuzu yükseltmenizin en etkili yolu, düzenli ödemeler yapmanızdır. Puanınız belirlenirken kredi ve kredi kartı borçlarınızı ne düzende ödediğinize dikkat edildiği için bu önemli bir kriterdir. Ayrıca mevcut bir borcunuz varsa, bu borcunuzu da minimuma indirmelisiniz. Borcunuz azaldıkça notunuz yükselir. Bu süreçte başvuru için acele etmemelisiniz. Sık sık başvuru yapmanız sonuca etki etmeyeceği için öncelikle gerekli şartları karşılamanız gerekmektedir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz sık sık değişmez. Bankalarla olan ilişkinizin başladığı andan puanınızı hesapladığınız güne kadar olan sürenin tamamını kapsar. Bu süreçte uzun vadeli ya da devamlılığı olan bir ödemeniz bulunabilir. Dolayısıyla ödemenin tamamlanmasına kadar geçecek uzun sürede kredi notunuz değişmeyebilir. İhtiyaç halinde kredi notu hesaplama işlemleriniz için kullanabileceğiniz en verimli platform, Kredi Kayıt Bürosu destekli Findeks internet sitesidir. Findeks notunuzu öğrendikten alabileceğiniz kredileri hesaplayabilmek için kredi hesaplama araçlarımızdan faydalanabilirsiniz.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks raporu, ilişkide bulunduğunuz tüm bankalardaki kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarınızın durumunu toplu olarak görebileceğiniz bir rapordur. Toplam borcunuzu, limitlerinizi ve ödeme rutininizi bu rapor üzerinden takip edebilirsiniz. Findeks kredi raporunun içerdiği bazı bilgiler şöyledir:

 • Findeks kredi notu
 • Kredi notunun Türkiye ortalaması ile karşılaştırması
 • Kredi notundaki değişim
 • Sahip olunan kredili ürünler
 • Tüm bankalardaki toplam borç ve limitler
 • Geçmiş ödeme performansı
 • Kredili ürünlerin açık/kapalı olma durumu
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

333 Oy

-

4,1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

103 Yorum

Esra
Esra 20.07.2020 • 00:00

Merhaba, kredi notum 1483,aylık gelirim 6000 civarı.. Memurum ve devam eden toplamda 20000 tl kredim mevcut. Mevcut kredimi de çekeceğim krediyle kapattığım taktirde 80000 tl kredi kullanabilir miyim? Bi de vergi dairesinde gecikmiş öğrenim krediai borcunu kapatmam notuma ve kredi kullanma limitime yansır mı? Çok uzun oldu ama cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Yanıtla Beğen(62)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Esra, Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ne kadar kredi alabileceğini hesaplayabilirsin: https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(123)
Hasan
Hasan 18.07.2020 • 00:00

Benim kredi notum 1218 maaş aldığım banka onaylamadı daha önce cok basvurudan dolayı diğer kredi kartı kullandığım banka onaylarmı acaba 35 bin çok mu? Geliyor acaba kredi notuma göre

Yanıtla Beğen(31)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Hasan, Kredi notun bankalar tarafından düşük bulunmuş olabilir. Ayrıca talep ettiğin tutar gelirinle orantılı olmayabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ne kadar kredi alabileceğini hesaplayabilirsin. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(38)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon