Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 20.11.2014 Güncelleme Tarihi: 7.01.2021

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?
Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi alma olanağınızı belirliyor.

Kredi almak isteyenler için en büyük kriter kredi notu. Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB puanı, kredi alma olanağınızı belirliyor. Kredi skoru ile ilgili en sık sorulan soru ise “Kredi notum kaç olmalı?”. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca kredi notunun ne olduğundan bahsedeceğiz. Findeks kredi notu kaç olmalı? Bu en çok merak edilen konu.

Konut, taşıt ya da ihtiyaç kredisi seçeneklerini bir arada görmek ve tüm hesaplamaları yapmak için kredi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en basit tanımıyla sizin kredi geçmişinizdir. Geçmiş yıllarda yaptığınız kredi ve kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeler, kredi ya da kredi kartı borcundan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sisteme göre hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankaya kredi başvurusu yaptığınızda banka sizin kredi puanınızı inceleyerek kararını ona göre verir. Findeks kredi notu nedir? Yazımızdan çok daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

En yüksek kredi notu 1900. Kredi skoru değerleri 0 ile 1900 arasında değişiyor ve kişinin kredi notu 1900 puana yaklaştığı ölçüde risksiz hale geliyor. Yani 1900’e yaklaştıkça kredi başvurusunun onaylanma ihtimali de artıyor.

Kredi skorunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Böyle bir durumda banka, sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemez bu nedenle kredi vermek istemez. Kredi notunuz 0 ise öncelikle kredi notu oluşturmanız gerekir.

Findeks kredi notunun aralıklarına göre risk değerleri şu şekildedir:

 • 0-699 En Riskli
 • 700-1099 Orta Riskli
 • 1100-1499 Az Riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Kredi skoru 1500 ile 1900 arasında olanlar kolaylıkla kredi alabilir. KKB puanı 0 ile 1099 arasında olanların kredi alma ihtimali ise neredeyse yoktur. Bankaların en tereddütte kaldığı grup az riskli gruptur yani 1100-1499 arası. Kredi notu sizin ödeme düzeniniz ile ilgili detaylı bilgiler içerdiği için banka az riskli gruba dahil bireylerin başvurusunu incelerken kararsız kalabiliyor.

Bu noktada unutmamanız gereken şu ki, kredi notunuz en yüksek seviyede bile olsa banka kredi vermeyebilir. Kredi vermek tamamen bankanın inisiyatifindedir ve kredi notunuzun dışında gelir durumunuz ile sigortalılık süreniz de banka tarafından incelenir.

Kredi almakta zorlanıyorsanız ve kredi notunuz düşükse kolay kredi veren bankalar yazımız ilginizi çekebilir.

Findeks Kredi Notu Hesaplama Ölçütleri

Findeks kredi notu hesaplama işlemlerinde birden fazla ölçütü bir araya getiriyor. Bunların dağılımı ve ayrıntıları ise şöyle:

 • Kredi ödeme ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, yüzde 30 gibi bir oranı kapsıyor. Dolayısıyla geçmiş ödemeler en önemli kriter oluyor.
 • Hesap durumu ve borç durumu yüzde 25 oranında etkili. Borcu biten krediler, teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ile limitler dikkate alınıyor.
 • Yakın zamanda yapılan kredi başvuruları, ödeme performansı belli olmamakla birlikte yüzde 20 oranında genel notunuzu etkiliyor.
 • Kredi kullanım yoğunluğu da yüzde 15 oranında etkiliyor. Yani hiç kredi kullanmamış olanlar ile az ya da çok kredi kullananların durumları da Findeks notunu etkiliyor.
 • Diğer bazı ölçütlerin etkileme oranı da yüzde 10 olarak hesaplanıyor.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notunuzu öğrenmenin en kolay yolu BDDK’nın bir hizmeti olan Findeks. Findeks raporu için Findeks’in web sayfasını ziyaret ederek kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra kredi notu öğrenme hizmet veren bankalar aracılığı ile de notunuzu öğrenmeniz mümkün.

En uygun kredi seçeneklerine tüm kredi türleri ve kampanyaları arasından yapacağınız incelemelerle kolayca ulaşmak ve güvenle kredi başvurusu yapmak için Hangikredi.com kredi hesaplama araçları en güncel verilerle hizmetinizde.

 • Ev satın alırken kullanacağınız kredi için gerekli olan tüm belgeleri, bankaların vaiz oranlarını ve vadi hesaplamalarını konut kredisi sayfamızdan öğrenebilirsiniz.
 • Bankaların en çok tercih edilen ihtiyaç kredisi seçeneklerini ve kullanım şartlarını ihtiyaç kredisi sayfamızda bulabilirsiniz.
 • Arabanızı yenilemek ya da sıfırdan bir araba almak için ihtiyacınız olan taşıt kredisi ile ilgili tüm bilgileri sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

22 Oy

-

4,36 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

103 Yorum

Esra
Esra 20.07.2020 • 00:00

Merhaba, kredi notum 1483,aylık gelirim 6000 civarı.. Memurum ve devam eden toplamda 20000 tl kredim mevcut. Mevcut kredimi de çekeceğim krediyle kapattığım taktirde 80000 tl kredi kullanabilir miyim? Bi de vergi dairesinde gecikmiş öğrenim krediai borcunu kapatmam notuma ve kredi kullanma limitime yansır mı? Çok uzun oldu ama cevaplarsanız çok mutlu olurum.

Yanıtla Beğen(6)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Esra, Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ne kadar kredi alabileceğini hesaplayabilirsin: https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(7)
Hasan
Hasan 18.07.2020 • 00:00

Benim kredi notum 1218 maaş aldığım banka onaylamadı daha önce cok basvurudan dolayı diğer kredi kartı kullandığım banka onaylarmı acaba 35 bin çok mu? Geliyor acaba kredi notuma göre

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Hasan, Kredi notun bankalar tarafından düşük bulunmuş olabilir. Ayrıca talep ettiğin tutar gelirinle orantılı olmayabilir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ne kadar kredi alabileceğini hesaplayabilirsin. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(3)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

 • İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir? 31.03.2021

  İşsizlik Maaşı Yardımı Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon