Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 11.04.2017 Güncelleme Tarihi: 25.03.2021

Kredi başvurularının değerlendirilmesindeki en önemli kriter kredi notu.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Pek çok tüketici kredi notunun nasıl yükseltilebileceğini merak ediyor. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

İster kurumsal olun isterse bireysel artık bankaların hemen hemen tamamı müşterilerine nakit ihtiyaçlarının gidermek için kredi hizmeti sunuyor.  Ağırlıklı olarak ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi gibi konularda verilen bu hizmet, tüketicilerin o anlık nakit ihtiyacının gidermeye yönelik oluyor.

Ancak bir nokta var; bankalar müşterileri tarafından edilen her kredi talebine olumlu yanıt veremiyor. Bu bağlamda bankalar bu hizmeti sunarken kredi talep eden müşterilerinin bazı kriterleri yerine getirmesini bekliyor. Bunlardan belki de en önemlisi kredi notu. Peki nedir kredi notu? Bankalar için neden bu kadar önemli? Ve daha da önemlisi düşük olan kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi Notu Nedir?

 Kredi notu, bireylerin bankalardan kullandığı kredi kredi kredi kartı ve mevduat hesaplarının kullanım ve ödeme düzenlerine göre belirlenen bir nottur.

Kredi notunuzun yüksek olması, ödemelerinizi düzenli yaptığınız ve kredi alma ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Kredi notunuz düşükse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali daha düşük olacaktır.

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu kaç ile kaç arasında bir değer ve bankalardan kredi alabilmek için en az kaç olması gerekiyor? Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Kredi alabilmek için en azından az riskli grupta olmanız gerekmektedir. Az riskli gruba girebilmek için kredi notunuzun 1100 ile 1499 arasında kredi notunuz olmalıdır.

Kredi Notu Nereden Öğrenelir?

 Tüketiciler kredi notlarını, Kredi Kayıt Bürosu’nun sitesi Findeks’ten öğrenebilirler. Ayrıca bankalardan da öğrenmek mümkün. Özellike maaş müşterisi olunan bankalarda bankalar bazen ücretsiz olarak kredi notunu iletebiliyorlar. 

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notunu etkileyen belli başlı sebepler var. Düzensiz ödemeler, sık yapılan kredi başvuruları, kredi kartı borcunun sadece asgari tutarının ödenmesi ve hatta fatura borçları bile kredi notunu etkiler. Borcun ödenmemesi ile birlikte yasal takibe girildiyse ve kişinin sicili bozulduysa böyle bir durumda kredi notu sıfıra düşebilir. 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek düzenli ödemeler yapmaya bağlı. Bankanın sizi tanımasını sağlayan bir uygulama olan kredi notunda ne kadar düzenli ödemeler yaparsanız kredi notunuz o kadar yükselir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa banka da sizden o derece emin olur ve başvurunuzun onaylanma ihtimali artar. Tüm kredi ve kredi kartı borçları en aza indirilip düzenli ödemeler gerçekleştirilirse, kredi kartı ihtiyaç duyulan limite indirilirse ve sık kredi başvurusu yapılmazsa kredi notu yükselecektir.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

8 Yorum

Berkehan
Berkehan 21.03.2019 • 00:00

Merhaba benim sadece bir bankaya parça parça çekilmiş toplamı 28 bin faizli ile 40 bin lira borcum var şuanda Kredi başvurusu yaptığımda onaylanmiyor daha yeni olduğu için ve odemem odeme günü gelmeden önce ödüyorum hiç aksatmadan istediğim aylık taksit tutarı 1100 TL bu ödemeler sayesinde ortalama kaç ay içinde yeni Kredi gelebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 1.04.2019 • 00:00

Sayın Berkehan, Alabileceğiniz kredi tutarı gelirinizle doğru orantılıdır. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sitemizde yer alan ne kadar kredi alabilirim hesaplama aracı ile ne kadar kredi alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(0)
Berrin çimili
Berrin çimili 9.10.2017 • 00:00

85 yaşındayım kredi alabilirmiyim

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 10.10.2017 • 00:00

Sayın Berrin Çimili, Kredi konusunda bankaların yaş sınırı bulunmaktadır. Bankadan bankaya değişebilse de genellikle 80 yaş üstüne kredi kullandırılmamakta. Fakat yine de bankalarla birebir görüşerek yaş sınırlarını öğrenebilirsiniz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • İskonto ve İştira Kredisi Nedir? 14.04.2021

  İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

 • Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler 13.04.2021

  Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler

 • En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar 13.04.2021

  En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon