Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme, kredi notu düşük olup da kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu. Kredi notunuzu yükseltebilmek için uzun bir sürece yayarak yapmanız gereken bazı şeyler var.

Bildiğiniz üzere kredi notu KKB ve TBB kurumları tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Kredi notunuz hesaplanırken bankalarla olan tüm ilişiğiniz yani ödeme düzeniniz, borç durumu, kullandığınız krediler, kredi kartınızın limiti gibi durumlar ve risk raporu göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işlemi yapılır. Kredi skoru sabit bir puan değildir. Bankalarla olan ilişkinize göre düşebilir ya da yükselebilir. Düşmesi durumunda kredi çekme ihtimaliniz de düşer. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

Tüm Borçlarınızı Kapatın

Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notu birdenbire yükselmez. Kredi notunuzu yükseltebilmek için yapmanız gereken ilk şey, var olan borçlarınızın tümünü ödemek. Kredi borcu ve kredi kartı borcunun yanı sıra fatura borçlarınız da ödemeniz gereken borçlar arasında çünkü yapılan son düzenleme ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıkları da kredi notunu etkileyen etmenler arasına eklendi. Kredi notu, gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerine göre değişiklik gösteren bir puan türü olduğundan borçlarınızı ödeyip beklemek kredi notunuzu yükseltmeyecektir. Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapacağınız doğru hamleler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Alın

Tüm borçlarınızı ödedikten sonra yapmanız gereken ikinci hamle düşük limitli bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli ve tam bir şekilde ödemek. Bu noktada dikkat! Kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, kredi kartınızın aylık asgari tutarını değil tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde olumlu rol oynayacaktır.

Düşük Tutarlı Kredi Alın

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bir diğer hamle düşük miktarlı bir kredi çekmek. Çektiğiniz kredinin borcunu her ay düzenli ödeyerek kredi notunuzun yükselme sürecine olumlu katkı sağlayabilirsiniz. Tüm borcunuzu ilk taksitte kapatmak da notunuzu yükseltecek etkili adımlardan biri.

Kredi Alma İhtimalimi Nasıl Arttırırım?

Kredi Ya Da Kredi Kartı Alamıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Eğer kredi notunuz bankaların size kredi ya da kredi kartı veremeyeceği kadar düşükse bir banka hesabı açtırarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Maaşınızı aldığınızda paranızı bu hesaba yatırın ve tüm harcamalarınızı bu hesap üzerinden yapın. Kira ödemeniz ve otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemeleriniz de bu hesap üstünden gerçekleşsin. Bu hesap üstünden birkaç ay düzenli ödeme yaptıktan sonra bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı talebinde bulunun. Yine bu kartı birkaç ay düzenli bir şekilde kullanıp, her ay düzenli bir şekilde borcunuzun tamamını ödedikten sonra limit yükseltme talebinde bulunun… Uzun bir sürece yayılmış olan bu işlemler kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi notunuzun düşmesine neden olan borç ve ödeme alışkanlıklarını düzelttiğinizin göstergesi olan bu etkili hamlelerle kredi notunuz zaman içinde yükselecektir.

Kredi Hesaplama

701 Yorum

 1. Adem CAN

  5-6 aydır akbankda 300 tl kadar kredi kartımın bir borcu vardı avukata düşmüş dosyam faizi ücretleri derken toplamda 1 ay önce 700 küsur tl yatırıp her şeyimi kapattım ama son 1 senedir garanti bankasına aylık 2000 tl nin üstünde taşıt kredimi 1 gün bile geçirmeden yatırdım ve borcumu problemsiz erken bitirdim. bugün kredi çekmek için garanti bankasını aradım ama bana yasal takibe alınmşsınız 5 sene men olarak gözüküyorsunuz dediler yani kısacası ben aylık 2000 tl gününde kredimi ödedim ama 250 300 tl yi 5 ay yatırmadığım için 5 sene men edilmişim bunun başka bir yolu yok mudur işim gereği kredi çekmeye ihtiyacım var
  bu bahsettiğim avukatlık olan dosyam geçtiğimiz 5-6 ay içerisinde olan bir durum ve geçen ay kapattım zaten bunun bedeli bu kadar ağır olabilir mi başka bir çıkar yolu söyleyebilir misiniz veya nasıl sildirebilirim kendimi yasal takipten

  • Sayın Adem Can,

   90 gün boyunca ödeme yapmamanız durumunuzda hakkınızda yasal takip başlatılır. İdari ve yasal takip süreçlerinde 5 yıl boyunca kara listede yer alırsınız. Eğer bu süre içerisinde borcunuzu öderseniz ilgili bankadan alacağınız borcu yoktur kağıdı ile tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Değerlendirme süreci yine banka inisiyatifinde olacaktır.

  • anonim

   Arkadaş bende aynı dert vardı çözdüm kimse de söylemiyor bunu. Şimdi sen avukatlık olmuşsun ya o avukatlık şirketini bul ara onları ve merkez bankası sisteminden dosyanı kaldırmaları için mail atmalarını iste. İnan bana 1 günde dosya kalkıyor. Kredi kartın varsa düzenli kullan yoksa da teb den para bloke ettirerek kredi kartı çıkar hemen düzeliyor. Bu dediklerimi yap pişman olmazsın. ben banka banka gezdim kimse söylemedi en son bir bireyselci arkadaş söyledi de halloldu çok şükür.

 2. tahsin avcıoğlu

  25 yaşındayım.Daha önce hiç bir bankadan kredi çekmedim ve kredi kartı almadım özel sektör çalışanıyım başvurduğum bütün kredi ve kredi kartı başvuruları neden reddediliyor

 3. ipek bilişim

  Güzel ve faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

 4. ipek bilişim

  Merhabalar. Bütün faturalarım otomatik ödeme de. Bu kredi notu nasıl etkiler? Ve ayrıca düzenli olarak kredi kartı kullanıp aksatmadan yatırıyordum. Yalnız 3 senedir hiç kullanmıyorum. ihtiyaç duymuyorum. Problem olur mu? Düşer mi? Teşekkür ederim.

  • Sayın İpek Bilişim,

   Her türlü düzenli ödeme kredi notunuzu olumlu etkileyecektir.

 5. Abdullah Şahin

  Merhaba, 48 aylığına çektiğim konut kredisini yasal takibe düşmeden (90 günlük gecikme ile) tamamen ödedim ve kapattım. Ancak KKB raporunda idari takip görünüyor. Şu an KKB notum 1016. Şu anda sadece 4 kredi kartım var limitleri yüksek ancak hiçbir zaman gecikmeli ödemedim, kartlarımı hep zamanında yatırdım. Bana şu an 5.000 tl tutarında bir teminat mektubu lazım ancak (parayı da nakit yatırmak istememe rağmen) bankalar idari takipten dolayı vermiyorlar. Bu durum ne zaman biter? kimisi birkaç ay diyor, konut kredisi aldığım banka ise 5 yıl sürer diyor. teminat mektubunu almam lazım zor durumda kaldım.

  • Sayın Abdullah Şahin,

   İdari takip, yasal takip, ödeme gecikmeleri gibi her türlü durum kredi geçmişinizde her zaman bankalar tarafından görünür olacaktır. Düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 6. Sayın Doğan,

  Hangikredi.com olarak kredi karşılaştırma ve başvuru hizmetleri veren bir internet sitesiyiz. Sitemiz üzerinden online kredi başvurusu yaparak bankaların size geri dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/hangikredi/ihtiyac.aspx

 7. Sayın Gencer Ozabay,

  Makalemizdeki adımları takip ederek kredi notunuzu zamanla yukarı çekebilirsiniz.

 8. Sayın Mustafa Düzenli,

  Kredi Kayıt Bürsosu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 9. Sayın Uğur,

  Kredi notunuz oldukça yüksek ancak kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı dışında mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler de durumunuzu etkiler. Bu nedenle sitemizden online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

 10. Sayın Onur,

  Findeks, KKB’nin hizmetidir ve kesinlikle doğrudur. Kredi notunuz oldukça yüksek olsa da kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. Belgelenebilir geliriniz, sigortalılık süreniz ve mevcut borç durumunuz bankanın kararını etkiler. Ayrıca kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifindedir. Almak istediğiniz kredi tutarı, aylık taksit ödemeleriniz kazancınızın %50’sini geçmeyecek şekilde belirlenir. Sitemiz üzerinden online kredi başvurusu yaparak bankaların size geri dönmesini bekleyebilirsiniz.

 11. Sayın Esra,

  Öncelikle kredi notunuzu yükseltmenizi tavsiye ederiz.

 12. Sayın Tamer Tosun,

  Çekebileceğiniz tutar sadece kredi notunuzla ilgili değildir. Belgelenebilir geliriniz ve sigortalılık süreniz de bankanın başvuru değerlendirme sürecinde dikkat ettiği etmenlerdendir. Sitemiz üzerinden online başvuru yaparak bankaların geri dönüşünü bekleyebilirsiniz.

 13. Gizem

  Findeks kredi notumu öğrenmek istediğimde 1271 ile az riskli durumunu çıkardı ve kredi kullnamıyorum ne yapmalıyım

 14. ilhan

  e devletten takibimi kaldırttım bankadan kredi alabilir miyim

 15. Sayın Gizem,

  Kredi çekebilmek için kredi notunuzu biraz daha yükseltebilirsiniz. Ayrıca kredi alabilmek için belgelenebilir geliriniz ve en az üç aylık sigortanız olmalıdır.

 16. Sayın İlhan,

  Kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifinde olduğundan sitemiz üzerinden kredi başvurusu yaparak bankaların cevabını beklemenizi tavsiye ederiz.

1 33 34 35
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz