Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı doğru kullanıldığında oldukça faydalı bir araç olsa da bazen yapılan aşırı harcamalar neticesinde borçlar birikebiliyor. Özellikle “Bu ay asgari tutarı ödeyeyim, önümüzdeki ay tamamını öderim.” düşüncesinde olanlar istemeden kendilerini bir borç çıkmazı içinde bulabiliyorlar. Böyle bir durum yaşayanların en çok merak ettiği şey ise kredi kartı borcu ödenmediğinde neler olabileceği…

Borcun sadece asgari tutarını ödemek

Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde borcunuza alışveriş faizi uygulanır. Her ay kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemek isteyebilirsiniz ancak unutmayın borcun kalan kısmına alışveriş faizi işler ve bu bir çığ gibi aydan aya büyümeye devam eder. Kredi limitinizin azalması da cabası.

15 gün içinde borcunuzu öderseniz…

Kredi kartı borcunuzun son ödeme günü geçtiğinde borcunuz için gecikme faizi uygulanmaya başlar. Süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genellikle 15 gün içinde borcu öderseniz kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bankanın tanıdığı süre içinde borcun tamamını ya da asgarisini ödememeniz halinde kartınız kullanıma kapatılır. Asgari tutarını ya da tamamını ödemeniz halinde kartınız yeniden kullanıma açılır ancak hiçbir şekilde ödeme yapmazsanız bir sonraki adım yasal takip.

Yasal takip

Kredi kartı borcundan dolayı hakkınızda yasal işlem başlatılabilmesi için tıpkı kredi borcunda olduğu gibi 90 gün boyunca ödeme yapmamış olmanız gerekir. 90 gün boyunca hiç bir şekilde ödeme gerçekleştirmezseniz ilk etapta banka size 7 günlük bir ek süre tanır. Bu süre zarfında borcun tamamını kapatırsanız hakkınızda yasal takip başlamaz. Yine bu süre zarfında bankanızdan yapılandırma da talep edebilirsiniz. Eğer ikisi de olmuyorsa hakkınızda yasal takip başlatılır. Dosyanız avukata ya da hukuk bürosuna sevk edilir ve bundan sonraki muhattabınız onlar olur.

Yasal takip sürecinin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Böyle bir durumda maaşınızın dörtte birine haciz konulur. Eğer takip sürecindeyken borcunuzu ödeme sözü verir ve yine de ödemezseniz hapis ihtimali söz konusu olabilir.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

40 yorum

 1. Benim 3 tane kredim var artı kredi kartımda var toplam 70 bin borcum var ödeyemesem ne olur

  • Sayın Nurhan Gülen,

   90 gün boyunca gerçekleşmeyen ödemeler için yasal takip başlatılır. Yasal takibin neticesinde maaş ya da mal haczi gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda maaşınızın 1/4’üne haciz gelir ve ilk haciz talebinde bulunan banka öncelikli olmak üzere bankalar sırayla borcu tahsil ederler. Bir bankaya olan borcunuz bitmeden öteki banka haciz koyamaz. Yasal takip sürecinde borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunur ve borcu ödemezseniz hakkınızda hapis kararı çıkabilir.

 2. benim şu an bankaya 4 bin tl borcum var tek bankaya 90 gün boyunca borcun ödenmediği taktirde yasal takip başlayacağını biliyorum fakat bu süreçte 90 günlük periyotda ara ara hesap kesimden sonra 50-100 tl civarı yatırsam gene de takibe düşermiyim

  • Sayın Şenol,

   90 günlük sürenin arka arkaya olması gerekmez. Toplam gecikme gününüz 90 günü aştığında yasal takip süreci başlar.

 3. 4-5 bankaya toplamda 50 bin borcum var. evliyim eşim çalışıyor. babamın evinde ikamet ediyorum. üzerime hiç bi şey yok. babamın evine haciz gelir m? (kefil değil)i eşimin maaşına veya arabasına (kefil değil) haciz gelir mi? borçları ödeyemiyorum…

  • Sayın Abdullah,

   Borçtan dolayı sadece kişinin maaşına ve mal varlığına haciz gelebilir.

 4. Kredi kartimin asgarisini de yatirmadigim icin ekstre toplam borc tutari …. tl yi odemeni, durumunda tekrar kullanima acilacagini belirtiriz diye mesaj geldi diger ay asgarisini odesem ise kullanabilir miyim.

  • Sayın Gizem,

   Bu durum gecikme süresine göre değişiklik gösterebilir. Borcunuzun tamamını ödeyerek kredi kartınızın yeniden kullanıma açılmasını sağlayabilirsiniz.

 5. kredi kartını 90 günde asgari tutarı yatırdık daha sonraki dönemde yinemi bankanın 90 beklemesi gerekir avukatlık olması için yoksa bir sonraki dönemde asgari tutarı yatıramazsak avukatlık mı oluruz

  • Sayın Ayhan,

   90 günlük gecikme neticesinde hakkınızda yasal takip başlatılır ve banka dosyanızı avukata devreder.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir