Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı doğru kullanıldığında oldukça faydalı bir araç olsa da bazen yapılan aşırı harcamalar neticesinde borçlar birikebiliyor. Özellikle “Bu ay asgari tutarı ödeyeyim, önümüzdeki ay tamamını öderim.” düşüncesinde olanlar istemeden kendilerini bir borç çıkmazı içinde bulabiliyorlar. Böyle bir durum yaşayanların en çok merak ettiği şey ise kredi kartı borcu ödenmediğinde neler olabileceği…

Borcun sadece asgari tutarını ödemek

Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde borcunuza alışveriş faizi uygulanır. Her ay kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemek isteyebilirsiniz ancak unutmayın borcun kalan kısmına alışveriş faizi işler ve bu bir çığ gibi aydan aya büyümeye devam eder. Kredi limitinizin azalması da cabası.

15 gün içinde borcunuzu öderseniz…

Kredi kartı borcunuzun son ödeme günü geçtiğinde borcunuz için gecikme faizi uygulanmaya başlar. Süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilse de genellikle 15 gün içinde borcu öderseniz kartı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bankanın tanıdığı süre içinde borcun tamamını ya da asgarisini ödememeniz halinde kartınız kullanıma kapatılır. Asgari tutarını ya da tamamını ödemeniz halinde kartınız yeniden kullanıma açılır ancak hiçbir şekilde ödeme yapmazsanız bir sonraki adım yasal takip.

Yasal takip

Kredi kartı borcundan dolayı hakkınızda yasal işlem başlatılabilmesi için tıpkı kredi borcunda olduğu gibi 90 gün boyunca ödeme yapmamış olmanız gerekir. 90 gün boyunca hiç bir şekilde ödeme gerçekleştirmezseniz ilk etapta banka size 7 günlük bir ek süre tanır. Bu süre zarfında borcun tamamını kapatırsanız hakkınızda yasal takip başlamaz. Yine bu süre zarfında bankanızdan yapılandırma da talep edebilirsiniz. Eğer ikisi de olmuyorsa hakkınızda yasal takip başlatılır. Dosyanız avukata ya da hukuk bürosuna sevk edilir ve bundan sonraki muhattabınız onlar olur.

Yasal takip sürecinin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Böyle bir durumda maaşınızın dörtte birine haciz konulur. Eğer takip sürecindeyken borcunuzu ödeme sözü verir ve yine de ödemezseniz hapis ihtimali söz konusu olabilir.

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Kapatabilirim?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

36 Yorum

 1. Hamdi

  Bankaya kredi ve kart borçlarım var.. Şimdi siz 90 gün boyunca ödeme yapmazsanız yasal süreç başlar diyorsunuz. Peki bir ay bir bankayı ödeyip diğer bankayı da diğer ay ödesem süreç nasıl işler.. Tabi 90 gün ödememezlik yapmayacağım. Arada kırk elli gün oynar..

  • Sayın Hamdi,

   90 güne kadar olan gecikmeler için borcunuza gecikme faizi işler.

 2. UĞUR

  Bir bankadan kredi kartım ve emekli maaşımı da aynı bankadan alıyorum.Kredi kartımı otomatik ödemede her ayın 1 de maaşım yatıyor ve oradan kesiyorlardı bende kartın borcu sıfırlansın diye hiç kullanmadım ve bir kenara koydum.maaşım yattıktan sonra bile 1-2 bekleyip öyle çekiyordum.Banka kredi kartının borcunu kesmemiş ve ödenmedi diye takibe alınmış hesabıma bloke koymuşlar.gecikse bile ödemem maaş yatar yatmaz otomatik olarak çekmeleri gerekmiyor muydu en azından askarisini ? şimdi hesabıma bloke koymuşlar bunu nasıl çözebilirim ?

  • Sayın Uğur,

   Konuyla ilgili bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 3. mehmet

  Merhabalar, uzun süredir kredi kartı kullanıyorum esnafım ve işlerim kötü gittiği için şuan kredi kartına 2000 lira bir borç söz konusu üstümde tapulu dairem var eve haciz gelme veya tapuma ipotek söz konusumu birde yasal süreçte bu borç gene ödenmediği takdirde hapis cezası yattıktan sonra bu borç iptal ediliyormu cevap için şimdiden teşekkürler.

  • HangiKredi.com

   Sayın Mehmet,

   Ödemesi 90 günü geçen borç için yasal takip başlatılır. Yasal takibin neticesinde maaş ya da mal haczi gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda maaşınızın 1/4′üne haciz gelir ve ilk haciz talebinde bulunan banka öncelikli olmak üzere bankalar sırayla borcu tahsil ederler. Bir bankaya olan borcunuz bitmeden öteki banka haciz koyamaz. Yasal takip sürecinde borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunur ve borcu ödemezseniz hakkınızda hapis kararı çıkabilir.

 4. Erkan

  Kredi ve kredi kartı borcumu 1,5 yıldır ödeyemiyorum yapılandırma sözüde vermedim hiç bişey yapmadım hapis yatarmıyım üzerime kayıtlı hiçbir mal yok

  • Sayın Erkan,

   Hakkınızda açılacak dava sonucunda farklı kararlar çıkabilir ancak nihai sonuç için mahkeme sürecinin bitmesini beklemelisiniz.

 5. Filiz Çoban

  Merhabalar;

  1 yılı aşkın süredir bir bankanın kredi kartına borcum var ancak ara ara komple borcumu kapattığım oldu. Son 6 aylık dönemde işlerim kötü gidiyor maaşımızı 2 ayda alabiliyoruz. Buna istinaden şuan bankaya 9 bin tl borcum var. Ve son 2 aylık dönemde bunun sadece minumum ve ya daha altını ödüyorum. Size sorum şu : 2 ay hiçbir şekilde minumum tutar dahi ödemesem banka yapılandırmayı kabul eder mi? Diğer bankalarda kredi vermiyor. Yardımlarınızı rica ederim.

  • Sayın Filiz Çoban,

   Yapılandırma tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durum olduğundan bu konuyu bankaya danışmanızı tavsiye ederiz.

 6. Nurhan gülen

  Benim 3 tane kredim var artı kredi kartımda var toplam 70 bin borcum var ödeyemesem ne olur

  • Sayın Nurhan Gülen,

   90 gün boyunca gerçekleşmeyen ödemeler için yasal takip başlatılır. Yasal takibin neticesinde maaş ya da mal haczi gerçekleştirilebilir. Böyle bir durumda maaşınızın 1/4’üne haciz gelir ve ilk haciz talebinde bulunan banka öncelikli olmak üzere bankalar sırayla borcu tahsil ederler. Bir bankaya olan borcunuz bitmeden öteki banka haciz koyamaz. Yasal takip sürecinde borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunur ve borcu ödemezseniz hakkınızda hapis kararı çıkabilir.

 7. şenol

  benim şu an bankaya 4 bin tl borcum var tek bankaya 90 gün boyunca borcun ödenmediği taktirde yasal takip başlayacağını biliyorum fakat bu süreçte 90 günlük periyotda ara ara hesap kesimden sonra 50-100 tl civarı yatırsam gene de takibe düşermiyim

  • Sayın Şenol,

   90 günlük sürenin arka arkaya olması gerekmez. Toplam gecikme gününüz 90 günü aştığında yasal takip süreci başlar.

 8. ABDULLAH

  4-5 bankaya toplamda 50 bin borcum var. evliyim eşim çalışıyor. babamın evinde ikamet ediyorum. üzerime hiç bi şey yok. babamın evine haciz gelir m? (kefil değil)i eşimin maaşına veya arabasına (kefil değil) haciz gelir mi? borçları ödeyemiyorum…

  • Sayın Abdullah,

   Borçtan dolayı sadece kişinin maaşına ve mal varlığına haciz gelebilir.

1 2

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz