Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.07.2020 Güncelleme Tarihi: 5.03.2021

Son yıllarda en çok tercih edilen ödeme yöntemi olan kredi kartı, kullanım açısından büyük kolaylık sağlar.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
Kredi kartı kolaylık sağladığı için çok tercih edilen bir ödeme aracı olsa da doğru kullanmadığınızda ödeme zorluğu yaşayabilirsiniz. Borcunuzu ödemeyi geciktirirseniz borcunuza uygulanacak gecikme faizi, kredi kartı yasal takip süreci, haciz işlemleri, kredi kartının kullanıma kapatılması gibi durumlara maruz kalırsınız.

Son yıllarda en çok tercih edilen ödeme yöntemi olan kredi kartı, kullanım açısından büyük kolaylık sağlar. Kredi kartı kolaylık sağladığı için çok tercih edilen bir ödeme aracı olsa da doğru kullanmadığınızda ödeme zorluğu yaşayabilirsiniz. Borcunuzu ödemeyi geciktirirseniz borcunuza uygulanacak gecikme faizi, kredi kartı yasal takip süreci, haciz işlemleri, kredi kartının kullanıma kapatılması gibi durumlara maruz kalırsınız.

Eğer kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanırsanız en avantajlı ödeme aracı olan kartların avantajlarından, kampanyalarından faydalanır, kârlı harcamalar yapabilirsiniz. Nakit kullanmayı tercih etmediğiniz, kredi kartlarının taksit imkânlarından faydalanmak istediğiniz ya da kartların çeşitli kampanyalarından yararlanmak için kredi kartı kullanabilirsiniz. Özellikle bankaların kredi kartları için dönemsel olarak hazırladığı kredi kartı kampanyalarından faydalanmak alışverişlerinizde kâr etmenizi sağlar. Mesela ramazan ayı için her bankanın kendi özelindeki kartlarında çeşitli kampanyalar bulunmaktadır.

Bazen kampanyalar, taksit imkânları cazip gelince bütçenizi zorlayan alışverişler yaparsınız ve birden durum içinden çıkılmaz bir hale gelir. Kredi kartınızın borcunu ödeyemediğinizde bankalar size çeşitli imkânlar sunarlar. Mesela bankaların 2019 yılı kredi kartı kampanyalarında en çok tercih edilen kampanyalardan biri erteleme kampanyası. Bu kampanya peşin veya taksitli alışverişinizi, o ayki ekstre yerine ileri dönem ekstrelere yansıtarak, size o dönemki borcunuzu öderken kolaylık sağlar.

Kredi Kartı Borcu

Kredi kartınızı seçerken en başta ödeme alışkanlıklarınızı, sonrasında da kartın avantajlarını göz önünde bulundurarak bir seçim yaptığınızda kredi kartını öderken de kullanırken yaşadığınız kolaylıkları yaşayabilirsiniz. Kredi kartı seçerken bilmeniz gereken tüm detayları ve kredi kartı aidatlarını öğrenmek için Kredi Kartı Aidatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Mesela çok seyahat eden biriyseniz mil biriktiren kredi kartlarını tercih edebileceğiniz gibi taksitli alışveriş yapmayı tercih ediyorsanız çeşitli taksit imkânı bulunduran kredi kartlarını tercih edebilirsiniz.

Kredi kartınızı kullanırken bütçenizi aşan harcamalar yapsanız bile taksit erteleme, şimdi al sonra öde gibi kampanyalardan faydalanıp ödeyebiliyorsanız toplam borcu, o şansınız yoksa minimum asgari ücret tutarındaki ödemenizi gerçekleştirin.

*Şirketleriniz ya da ticari işlemleriniz için gerekli olan ticari kredi kartı sayfamızdan gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzun asgarisini ya da tamamını ödeyemediğinizde ise öncelikle borcunuza  gecikme faizi uygulanmaya başlar. Bir takvim yılı içerisinde, borcunuzun asgari ödeme tutarını üç kez ödemezseniz kartınız nakit kullanımına kapatılır. Üst üste üç kez borcunuzu ödemezseniz de kartınız tamamen kapatılır. Kapatılan kartınızı borcunu ödeyerek kullanıma tekrar açabilirsiniz.

Kredi kartı borcunuzdan dolayı hakkınızda yasal takip sürecinin başlaması için ise kredi borcunda da olduğu gibi 90 gün içerisinde ödeme yapmamış olmanız gerekmektedir. 90 gün ödeme yapmamanız halinde ilk önce banka size 7 günlük ek süre tanır.

Bu 7 gün içerisinde ödeme yaparsanız yasal takip süreci başlamaz ve verilen ek sürede borcunuz için yapılandırma talep edebilirsiniz. Eğer bu ek süre zarfında da ödeme yapmazsanız hakkınızda yasal takip başlatılır. Dosyanız avukata ya da hukuk bürosuna sevk edilir ve bundan sonraki muhatabınız banka değil onlar olur.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir?

Kredi kartı borcunuz bütçenizi aştığında, nasıl ödeyeceğinizi bilemediğinizde kredi kartı borç yapılandırma seçeneğine başvurabilirsiniz. Kredi kartınızı ödemediğinizde banka size borcunuzu yapılandırmayı önerir.

Yapılandırma seçeneğini tercih ettiğinizde hem icra dosyası için masraf borcunu da ödememiş olur hem de kredi kartı puanınızın olumsuz etkilenmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Kredi Kartı Geç Ödeme Faizi Ne Kadar?

Kredi kartınızın son ödeme tarihini geçirdiğinizde borcunuza alışveriş faizi uygulanır. Kredi kartlarına uygulanabilecek en yüksek faiz merkez bankası tarafından her yılın çeyrek diliminde açıklanır. 2019 Haziran aynın sonuna kadar belirlenen geç ödeme faizi %2,40’tır.

 • Örnek geç ödeme faizi tablosu
Akdi Faiz Oranı %2
Gecikme Faiz Oranı %2,40
Asgari Ödeme Oranı %30
Dönem Borcu 5.000 ₺
Ödenecek Tutar 2.500 ₺
Gecikme Süresi 20    gün (Max. 30)
 • Yukarıdaki verilere göre hesaplanan örnek gecikme faiz oranı tablosu
Dönem Borcu 5.000 ₺
Ödenmesi Gereken Asgari Tutar 1.500 ₺
Yapılan Ödeme 2.500 ₺
Borç Bakiyesi 2.500 ₺
Gecikme Süresi 20 gün
Günlük Net Gecikme Faiz Tutarı 1,79 ₺
Gecikme Tutarı 35,83 ₺
BSMW Tutarı (%5) 1,79 ₺
KKDF Tutarı (%15) 5,37 ₺
Ödenecek Toplam Gecikme Faiz Tutarı 42,99 ₺
Ödenecek Toplam Borç Tutarı 2.542,99 ₺

Kredi Kartı Yasal Takibe Düşerse Ne Olur?

Bankalar, tahsil edemediği borçluları, avukatları aracılığıyla yasal takip sürecine dâhil ederler. Yasal takip süreciyle beraber icra süreci başlar. Borçlu olan kişiden borç miktarı kadar mal icra yoluyla tahsil edilir. Böyle bir süreçte bazı bankalar borçları ya kapatmak için ya da yapılandırmak için kredi imkânı da sunarlar.

Kredi Kartı Kullanıma Ne Zaman Kapanır?

Bir yıl içerisinde 3 ya da daha fazla borcun asgari miktarının bile ödenmemiş olması durumunda bankanın kredi kartını kullanıma kapatma yetkisi vardır. Ayrıca üst üste 2 ay kredi kartınızın yalnızca asgari tutarını öderseniz ya da kredi kartınıza 1 aydan fazla ödeme yapmazsanız kartınız geçici olarak kapatılır.

Bu durumda karar verme yetkisi bankalarda olduğu için bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Mesela bir banka, siz sürekli asgari tutarı ödemenizi yaptığınız hâlde kartınıza herhangi bir kısıtlama getirmezken bir diğer banka iki ay üst üste yalnızca asgari tutarı yatırdığınız için kart özelliklerinizi kısıtlayabilir. Bu konudaki en doğru ve kesin bilgiyi çalıştığınız bankadan öğrenebilirsiniz.

Maaşınıza Kredi Kartı Borcu Dolayısıyla Haciz Gelebilir Mi?

Bu soru borcunu ödeyemeyen kişilerin en çok merak ettiği sorudur. Bu sorunun ilk yanıtı evet, maaşınıza haciz gelebilir. Maaş haczi borç tahsil edilirken en sık uygulanan yöntemdir. İkinci yanıt ise bu haciz uygulamasında bir sınırlama yapıldığı için maaşınızın tamamına el konulamayacağıdır.  Sizin izniniz olmadan maaşının ¼’ünden fazlası hiçbir şekilde kesilemez.

Kredi Kartı Borcu Yüzünden Ailenize Haciz Gelir Mi?

Ailenizle yani anne babanızla aynı evde yaşamanız hâlinde siz de o evde yaşadığınız için evdeki eşyalar haczedilebilir. Ancak sizin borcunuz nedeniyle ailenizin taşınmazına ya da maaşına bir haciz söz konusu değildir. Ayrıca bir eşin kredi kartı borcu yüzünden diğer eşe haciz gelemez.

Kredi Kartı Borcu Taşınmaz Mallarınıza, Evinize Haciz Getirtir Mi?

Kredi kartı kullanıcısının taşınmaz ve banka hesaplarına alacaklı banka tarafından haciz işlemi başlatılabilir. Ayrıca borç miktarı taşınmaz mallarınıza, evinize haciz gelmemesi için bir kıstas değildir. Banka borcunuzu belirlenen zaman aralığı ve prosedür doğrultusunda ödemediğinizde yasal olan her yöntemi uygulayarak borcu tahsil etme yetkisine sahiptir.

Varlık Yönetim Şirketleri ve Kredi Kartı Borçları

Bankalar 2-3 yıl hukuki takipten sonra tahsil edemedikleri, tahsili gecikmiş borç dosyalarını ihale yoluyla varlık yönetim şirketlerine devredebilirler. Borcunuzun 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda tahsili gecikmiş borç statüsüne geçer ve yasal takip süreci başlatılır. Bu 90 günlük süreçte banka sözlü ve/veya yazılı olarak ulaşıp borcun ödemesini hatırlatır.

Borcu devralan Varlık Yönetim Şirketi sizinle iletişime geçer ve borcunuzun bankadan kendilerine devredildiği hakkında bilgi verir. Borcunuzu kapatabilmeniz için uygun bir yapılandırma modeli sunar. Sizin borcunuzu devralan Varlık Yönetim Şirketi iletişimde kalarak ve onların sunduğu ödeme planına sadık kalmanız yeterlidir.

Kredi Kartı Borcu Yasal Takibi Masrafı Var mıdır?

Kredi kartınızın son ödeme tarihini geçirdiğinizde, son ödeme tarihinden sonraki 15. gün kredi kartınızın en az asgarisini ödemeniz gerekmektedir. Ödemediğiniz takdirde ise yasal takip süreci 90 gün içerisinde başlatılır. Bu süre zarfında da ödenmezse banka ihtar çektirerek sizden 7 iş günü içerisinde kart borcunun tamamını ödemenizi ister. Ödemediğiniz zaman kredi kartı idari takip birimi tarafından takibe alınarak banka tarafından yeni bir ödeme planı hazırlanır.

Bu süreç genellikle banka inisiyatifindedir. Geçen bütün süre zarfı için temerrüt faizi uygulanır. Temerrüt faizi gecikme faizinden sonra gelen bir aşamadır ve fiilin yani ödemenin geciktiği günden itibaren anaparaya eklenerek hesaplanır. Ayrıca bu faize ek olarak avukat ve icra masrafları da mevcuttaki borcunuza yansıtılarak ek masraf borcu uygulanır.

Borç Nedeniyle Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açtırılabilir?

Kredi kartınız borç nedeniyle kapatıldığında bankalar kapatılan kredi kartını tekrar açmıyorlar. Yeni bir kredi kartı başvurunda bulunarak başka bir kredi kartı almanız gerekecek. Bu noktada bilmeniz gereken bir diğer husus kredi puanınız borç nedeniyle düşeceği için bankalarda riskli müşteri olarak görüneceksiniz. Bu bilgiler tüm bankalar tarafından görülebildiği için bu noktada maaş bankanızı tercih etmek seçenek olabilir. Özellikle yeni açılan bankaların kredi kartı verirken çok daha esnek koşulları var.

Kredi Kartı Alışveriş ve Gecikme Faizi Nedir?

Kredi kartınızın dönem borcunun tamamını son ödeme tarihine kadar ödememeniz hâlinde son ödeme tarihinden itibaren alışverişlerinizden kalan borcunuza hesap kesim tarihinden başlayarak uygulanan faiz alışveriş faizidir.

Kredi kartı borcunuzun en az ödenmesi gereken tutarının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi durumunda asgari ödeme tutarının ödenmeyen kısmı üzerinden uygulanan faiz oranına gecikme faiz oranıdır.

Bu faiz oranları merkez bankası tarafından belirlenir ve 3 ayda bir açıklanır.

Kredi Kartı Borcunu Geç Öderseniz Kredi Notunuz Etkilenir mi?

Kredi kartınızı bir gün bile geç ödediğinizde kredi sicili ve kredi notu olumsuz etkilenir. Asgari ödeme tutarını 30 gün yani bir yeni ekstre tarihine kadar ödemezseniz veya asgari ödeme miktarından daha az öderseniz kredi kartınızı geç ödemiş olursunuz. Bu durumda bir aylık gecikme ve akdi faiz kredi kartı borcunuza eklenecektir. Bu bir dönemlik gecikmede herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu değildir ancak kredi sicilinize bir dönem gecikmiş olarak işlenecektir. Bu da kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi notunuzun düşmesi ileride daha yüksek limitli bir kart almaktan çekmek isteyeceğiniz herhangi bir krediye kadar birçok işlemi kötü etkileyecektir. Mesela bir araba almaya karar verdiniz ve bunun için taşıt kredisi çekmek istiyorsunuz. Fakat kredi notunuz düşük olduğu için bankalar size kredi vermeyecektir. Bu nedenle kredi kartınızı kullanırken ödeme planınıza sadık kalmalısınız.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartınızın limitine göre kredi kartı dönem borcu üzerinden alınabilecek olan en alt ödeme tutarı kredi kartı asgari ödeme tutarıdır. Eğer bu tutarı ödemekte gecikirseniz borcunuz için banka gecikme prosedürünü uygular. Bu da kredi sicilinizi ve kredi notunuzu etkiler.

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

4,4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

67 Yorum

Uğraş
Uğraş 15.02.2020 • 00:00

Merhaba iyi çalışmalar bir bankaya kredi kartı borcumdan dolayı 2 ay odeme yapamadım ama 2. Ayın son odeme gunu daha gelmedı bu ay gecen ayla bırlıkte olan borcumu odesem kartı kulanmaya devam edebılırmıyım ?

Yanıtla Beğen(2)
ikon
Hangikredi 3.04.2020 • 00:00

Merhaba Uğraş, Tüm borcu ödedikten sonra kartınız kullanıma açılır.

Beğen(2)
Ahmet Can
Ahmet Can 14.02.2020 • 00:00

Merhaba Benim hem kredi hem kredi kartı borcum var Bunları ödeyecek durumum yok duyduğum kadarıyla banka haciz yoluyla maaşın dörtte birine el koyuyormuş benim merak ettiğim soru şu Diyelim maaş 2000 TL dörtte biri 500 TL yapar banka avukatı bunu haciz yoluyla kredi için alacak dörtte birini. Peki kredi kartı borcu ve kredi kartı hacizi nasıl olacak yani bir 500 TL daha mı kesilecek Yoksa kredi borcunun bitmesimi beklenecek Nasıl oluyor bu işlemler Şimdiden teşekkür ederim. Kredi borcu 68.000 TL Kredi Kartı 1.000 TL EK Hesap 2.000 TL

Yanıtla Beğen(4)
ikon
Hangikredi 3.04.2020 • 00:00

Ahmet Bey Merhaba, Her banka borç için ayrı ayrı sıraya girer. Bir bankaya olan borcunuz bitmeden diğer banka maaşınıza haciz koyamaz.

Beğen(3)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon