Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kanuni takip ile idari takip arasındaki fark nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 6.07.2018 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Krediler nakit ihtiyaçları için en kolay çözüm olsa da ödenemediği durumlarda idari takip ve yasal takip gibi sonuçlara neden olabiliyor.
Kanuni takip ile idari takip arasındaki fark nedir?
Peki idari takip ve yasal takip nedir, sonuçları nelerdir? Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.

Krediler nakit ihtiyaçları için en kolay çözüm olsa da ödenemediği durumlarda idari takip ve yasal takip gibi sonuçlara neden olabiliyor. Peki idari takip ve yasal takip nedir, sonuçları nelerdir?

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

İdari takip

Bankaya olan kredi borçları için tüketiciye tanınan gecikme süresi 90 gündür. 90 güne ulaşılmadan önce banka tüketiciye borcunu ödemesi yönünde  uyarılarda bulunur. Borcun ödenmediği 54. gün borçluya ihtar çekilir. Ödenmeyen borca istinaden ilk önce banka tarafından idari takip başlatılır. Borçluya yine ihtar çekilerek 7 gün içinde tüm borcu ödemesi istenir. 7 günlük süre içinde borç ödenmezse banka yeniden borçluyla iletişme geçer ve borcu yapılandırmayı talep eder. Yapılandırmanın reddedilmesi ya da yapılandırılmış borcun da ödenmemesi durumunda bir sonraki basamak olan kanuni takip başlar.

Yasal takip

İdari takip sürecinde kalan borcu alamayacağını anlayan banka borçlunun dosyasını avukata ya da varlık şirketine devreder. Bu noktada artık kanuni süreç başlamış olur. Avukat ya da varlık şirketi sizden borcun tamamını talep edebilir ya da yapılandırma teklif edebilir. Anlaşmaya varılamazsa ya da anlaşmaya varıldığı halde borçlu borcunu ödememeye devam ederse yasal takibin sonucunda borçlu hakkında haciz kararı çıkabilir. Bu haciz kararı genellikle maaş haczi olmakla birlikte maaşın sadece dörtte birine haciz konulmaktadır.

YAPILANDIRMA HESAPLAMASI YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

2,71 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon