Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kanuni Takip İle İdari Takip Arasındaki Fark Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.07.2018 Güncelleme Tarihi: 7.12.2021

Krediler nakit ihtiyaçları için en kolay çözüm olsa da ödenemediği durumlarda idari takip ve yasal takip gibi sonuçlara neden olabiliyor.

Kanuni Takip İle İdari Takip Arasındaki Fark Nedir?
Peki idari takip ve yasal takip nedir, sonuçları nelerdir? 

İdari takip

Bankaya olan kredi borçları için tüketiciye tanınan gecikme süresi 90 gündür. 90 güne ulaşılmadan önce banka tüketiciye borcunu ödemesi yönünde  uyarılarda bulunur. Borcun ödenmediği 54. gün borçluya ihtar çekilir. Ödenmeyen borca istinaden ilk önce banka tarafından idari takip başlatılır. Borçluya yine ihtar çekilerek 7 gün içinde tüm borcu ödemesi istenir. 7 günlük süre içinde borç ödenmezse banka yeniden borçluyla iletişme geçer ve borcu yapılandırmayı talep eder. Yapılandırmanın reddedilmesi ya da yapılandırılmış borcun da ödenmemesi durumunda bir sonraki basamak olan kanuni takip başlar.

Yasal takip

İdari takip sürecinde kalan borcu alamayacağını anlayan banka borçlunun dosyasını avukata ya da varlık şirketine devreder. Bu noktada artık kanuni süreç başlamış olur. Avukat ya da varlık şirketi sizden borcun tamamını talep edebilir ya da yapılandırma teklif edebilir. Anlaşmaya varılamazsa ya da anlaşmaya varıldığı halde borçlu borcunu ödememeye devam ederse yasal takibin sonucunda borçlu hakkında haciz kararı çıkabilir. Bu haciz kararı genellikle maaş haczi olmakla birlikte maaşın sadece dörtte birine haciz konulmaktadır.

YAPILANDIRMA HESAPLAMASI YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

2,71 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Enflasyon Artık En Büyük Derdimiz 26.05.2022

  Enflasyon Artık En Büyük Derdimiz

 • Su Dalgalanmaya Başladı 24.05.2022

  Su Dalgalanmaya Başladı

 • Yüzde 0,89 ve 0,99 Faizli Kredi Kampanyasının Şartları Açıklandı! 12.05.2022

  Yüzde 0,89 ve 0,99 Faizli Kredi Kampanyasının Şartları Açıklandı!

 • Borç Yiğidin Kamçısı 6.05.2022

  Borç Yiğidin Kamçısı

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon