Kanuni takip ile idari takip arasındaki fark nedir?

Krediler nakit ihtiyaçları için en kolay çözüm olsa da ödenemediği durumlarda idari takip ve yasal takip gibi sonuçlara neden olabiliyor. Peki idari takip ve yasal takip nedir, sonuçları nelerdir?

Merve Mumcu Bayraklı/Hangikredi.com

İdari takip

Bankaya olan kredi borçları için tüketiciye tanınan gecikme süresi 90 gündür. 90 güne ulaşılmadan önce banka tüketiciye borcunu ödemesi yönünde  uyarılarda bulunur. Borcun ödenmediği 54. gün borçluya ihtar çekilir. Ödenmeyen borca istinaden ilk önce banka tarafından idari takip başlatılır. Borçluya yine ihtar çekilerek 7 gün içinde tüm borcu ödemesi istenir. 7 günlük süre içinde borç ödenmezse banka yeniden borçluyla iletişme geçer ve borcu yapılandırmayı talep eder. Yapılandırmanın reddedilmesi ya da yapılandırılmış borcun da ödenmemesi durumunda bir sonraki basamak olan kanuni takip başlar.

Yasal takip

İdari takip sürecinde kalan borcu alamayacağını anlayan banka borçlunun dosyasını avukata ya da varlık şirketine devreder. Bu noktada artık kanuni süreç başlamış olur. Avukat ya da varlık şirketi sizden borcun tamamını talep edebilir ya da yapılandırma teklif edebilir. Anlaşmaya varılamazsa ya da anlaşmaya varıldığı halde borçlu borcunu ödememeye devam ederse yasal takibin sonucunda borçlu hakkında haciz kararı çıkabilir. Bu haciz kararı genellikle maaş haczi olmakla birlikte maaşın sadece dörtte birine haciz konulmaktadır.

YAPILANDIRMA HESAPLAMASI YAPMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kanuni takip ile idari takip arasındaki fark nedir?
4.2 (84%) 5 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir