Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

879 Yorum

 1. ERCAN

  Merhaba; HSBC bankasına kredi kartımla avukatlık oldum Akbank mevduat hesabıyla ilgilide aynı şekilde. Yapıkredi bankasına kredi başvuruda bulunduğumda borçlarınızı ödedikten sonra 24 ay geçmesi gerekiyor ve hemen hemen bütün bankalarda aynı şekildedir cevabını aldım.

 2. Yakup Konak

  2016 Yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait Ziraat Bankasının Öğrenci iken tarafıma verdiği 500 TL limitli kredi kartımı 90. Güne kadar ödemedim, ve 95.Gün 14/01/2017 Yılında bankaya giderek ilgili tutarın tamamını İcra Takibine ve Avukata devredilmeden önce ödemiş bulunmaktayım. Fakat yaptığım Findex sorgulamasında ilgili Kredi İçin borcunun olmadığını söylüyor Fakat ” Kanuni Takip ” olarak sisteme eklenmiş ve kapanış bicimi bu şekilde bildirilmiştir. Banka ile yapmış olduğum görüşmelerden sonra ilgili ibare 90.Günden sonra ödeme yapıldığından konulduğunu ve değiştirilemeyeceğini söylediler. Şuan 12 Aydır sigortalıyım düzenli kredi kart kullanıyorum ve findex kredi notum 1600 civarında. Bankalardan kredi ihtiyacım yok, fakat ola ki ihtiyaç durumunda bu ” Kanuni Takip ” ibaresi benim için olumsuzluk teşkil edecek midir?

  • Hangikredi.com

   Sayın Yakup Konak,

   Güncel kredi notunuzun yüksek olması banka tarafında, sizin açınızdan olumlu bir izlenim bırakacaktır. Ancak yine de sicilinizde bulunan kanuni takip bankanın karar verme sürecinde etkili olabilir. Kredi verip vermemek tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durum. Geçmişte bir takip olması olumsuz bir durum olsa da kredi notunuzu yüksek tutarsanız kredi alma şansınız artabilir.

 3. murat

  ben daha önce 2015 2016 senelerinde kredi çektim kredi kartı kullandım .farklı bankalardan. ödemeleri geciktirdiğim için yasal takibe düştüm ve hemen hepsini kapattım borçlarımın, sadece kmh kartım var ve onu düzenli ödüyorum (kkb skorum 1003) herhangi bir bankaya da borcum yok kmh hesabım dışında onuda düzenli ödeme yapıyorum. ama kredi kartı yada kredi başvurdugumda ret veriyor? bu kkb skorumdan mı yoksa geçmişte yasal takibe düştüğüm için mi? şuanda krediye de ihtiyacım var, ve nasıl ne zaman başvurdgumda onay alabilirim. teşekkürler

  • Hangikredi.com

   Sayın Murat,

   Kredi başvurularınız kredi notunuz düşük olduğu için reddediliyor olabilir. Kredi notunuzun yükselmesi için düzenli ödemelere devam etmenizi tavsiye ederiz.

 4. SONER TUNCEL

  HOCAM BEN SİZE BİR SORU SORACAĞIM BEN VAKIFBANKIN VERDİĞİ 3000 TL KREDİ KARTININ LİMİTİNİ ALIŞVERİŞLE ÇEKMİŞTİM ŞU ANDA ÖDEME DURUMUM YOK BUNU YAPILANDIRABİLİR MİYİM. 3000 TL Yİ 10 AYA TAKSİTLENDİREBİLİR MİYİM.

  • Hangikredi.com

   Sayın Soner Tuncel,

   Yapılandırma ile ilgili bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz.

 5. Bilal

  Merhaba
  2012 yılında finans bank tan almış olduğum 3000 tl kredinin son 3 taksit geçirmiş olduğum çok ağır (ölümlü) bir trafik kazası sebebi ile 90 günden fazla olarak ödenmedi ve kara listeye alındım. ayağa kalktığımda faiz ve avukat masrafları dahil tamamını temizledim
  aradan geçen 6 sene boyunca bankalarla herhangi bir ödeme problemi yaşamadım.
  şimdi 5 seneden fazla süre geçmesine rağmen konut kredisine başvurdum (vakıfbank) ve geçmişteki kapanmış olan dosyalar yüzünden kredi veremeyeceklerini söylediler bu durumu düzeltebilmek mümkün’mü acaba yardımcı olursanız sevinirim

  • Hangikredi.com

   Sayın Bilal,

   Kredi başvurusunu onaylamak tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Banka kredi geçmişinizdeki pürüzden dolayı sizi riskli bulmuş olabilir. Başka bir bankaya konut kredisi başvurusu yaparak şansınızı deneyebilirsiniz.

 6. trabzonli61

  merhabalar benim bankalardan kredi başvuru sayım fazla olduğu için kredi alamıyorum kbb puanım 1568 iyi benim ne yapmam gerekiyor nakite ihtiyacım var 6 ay beklemem gerekiyomuş eski başvurularımın silinmesi için krediyi almam için başka bir yol yokmu

  • Hangikredi.com

   Sayın Kullanıcımız,

   Bekleme süresi için net bir şey söylemek doğru değil ancak arka arkaya sık başvuru yaptıysanız bir süre beklemenizi ve yapacağınız bir sonraki başvuru için toplu şekilde birden fazla bankaya başvuru yapmamanızı, kredi ürünlerini inceleyerek sadece bir ya da birkaç bankaya başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

 7. Orhan

  Merhaba. Finansbanktan 2013 yılında icralık oldum. Takibe alınma tarihim 20/06/2013. Ancak ben borcumu 25/12/2014 tarihinde kapattım.
  Bu kayıt benim raporumdan 20/06/2018 tarihinde mi silinir, yoksa 25/12/2019 tarihinde mi silinir. Süreç takibe alınma tarihinden itibaren mi başlar, yoksa icraya konu olan borcun bittiği tarihten itibaren mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Cihan özmen

  Kara listeye girdiğimi nasıl öğrenebilirim.?

  • Hangikredi.com

   Sayın Cihan Özmen,

   Kredi Kayıt Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz.

 9. Caner

  Selam sayın yetkili;
  Bir bankadan Kredi kartım, Tüketici kredim İcralık oldu diyelim. Ev kredisini de aynı bankadan kullanmışım ev kredim de icralık olur mu bu iki krediden dolayı. Teşekkürler. Cevabınızı e postama gönderirseniz sevinirim.

  • Hangikredi.com

   Sayın Caner,

   Bir borcun yasal takip sürecine girmesi için 90 gün boyunca ödeme yapmamış olmanız gerekir. Herhangi bir borcunuz icralık olduğunda diğer borçlarınız icralık olmaz. Sadece 90 gün ödeme yapmadığınızda borcunuz yasal sürece girer.

 10. HangiKredi.com

  Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  https://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 11. HangiKredi.com

  Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 12. HangiKredi.com

  Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 13. HangiKredi.com

  Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

 14. Sait

  Borcun tamamını ödeseniz ya da yapılandırsanız dahi sicil affı Bankalar bunu dikkate almayabilir şeklinde çıkmış. Yani eski veriler silinmiyor

 15. Zekeriya unal

  Bende kırmızı kalem yedim ama puanım 132 idi 3 adet kredi kartı yapılandırdım 24 ay taksitle bitti puanım 503 iken kredi kartı aldım su an 652 oldu.

1 42 43 44

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz