Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Banka sicili nasıl silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bu listeden çıkmak için çok uzun süre geçmesi gerekiyor.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi Notu Yükseltme adlı yazımızdan kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi sicili temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi sicilinin kredi notundan farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Borçlu olmamanız durumunda beş senede bir yenilenir. Kredi notu ise finansal geçmişinize göre şekillenen sayısal bir değer. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, uzun süre kredi almanızı engelleyebilir.

Finansal durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. Kredi ya da kredi kartı borçlarınızı başarıyla öderseniz notunuz yükselir. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Kredi SiciliKredi Notu
Finansal geçmişin tamamını içeren bir veritabanıdır.Finansal geçmişe göre şekillenen sayısal bir değerdir.
Tamamen silinmesi mümkün olmasa da 5 senede bir yenilenir.Finansal hareketlere göre düşer ya da yükselir.

Kredi sicili nasıl oluşur?

Kredi sicilini oluşturan bazı etmenler var. Bu etmenler belli bir oranda etki ederek sicilinizin oluşmasını sağlar. Kredi sicilini oluşturan etmenler aşağıdaki gibi:

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni%35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları%35
Yeni Alınan Kredi%11
Kredi Kullanma Sıklığı%10
Diğer Etmenler%9

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

957 yorum

 1. Merhaba, 2017 de yasal takipteydim borcu kapattim 2 sene gecti findeks notumuda yukselttim 1500e. Kredi karti limitimi yukseltebildim ancak krediyi vermiyorlar hala. Bankayla da gorustum onlarda 5 sene dediler. Onumuzdeki ay tekrar sansimi deneyecegim.

 2. Ben kredilerimi düzenli odeyemiyorum su anda kara listede değilim gecikmiş borclarimi odedigimde kredi alabilir miyim ?

 3. Sayın Samet Çalışkan,

  Kredi notunuz yüksek olursa başvurularınız onaylanabilir.

 4. Sayın Ahmet Ağaslan,

  Borcun tamamını kapatmanız durumunda kartlarınızı kullanabilirsiniz. Kredi notunuz yüksekse kredi başvurularınız onaylanabilir.

 5. Merhaba
  2010 da iş bankasi ögrenci karti kullandim ben odendi ve kapandi saniyorudum ama bu borc varlik yonetim şirketine devredilmiş 2019 yilinda beni arayp .. Sirketine devredilmiştir dedi ve odemesini yaptim borcu yoktur yazisini aldim. 2017 yilinda akbank esnek hesap yuzunden avukata verildim onuda ödedim şuan findeks puanim 987 devlet işcisiyim kredi kullanabilirmiyim 5 sene beklemem mi gerekiyor ?

 6. Sayın Erkan,

  Kredi sicili beş senede bir yenilenmektedir. Bunun yanı sıra mevcut kredi ya da banka kartlarınızdan düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 7. Sayın Kullanıcımız,

  Borcunuz bittikten sonra maaşınızdan kesinti yapılmaya devam edilmeyecektir. Borçlarınız bittikten sonra düşük limitli bir kredi kartı ya da mevduat hesabınıza bağlı banka kartı ile düzenli alışverişler, fatura ödemeleri vs. yaparak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir