Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 15.04.2013 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor.
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
 Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması.

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Banka sicili nasıl silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bu listeden çıkmak için çok uzun süre geçmesi gerekiyor.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi Notu Yükseltme adlı yazımızdan kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi sicili temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi sicilinin kredi notundan farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Borçlu olmamanız durumunda beş senede bir yenilenir. Kredi notu ise finansal geçmişinize göre şekillenen sayısal bir değer. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, uzun süre kredi almanızı engelleyebilir.

Finansal durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. Kredi ya da kredi kartı borçlarınızı başarıyla öderseniz notunuz yükselir. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Kredi Sicili Kredi Notu
Finansal geçmişin tamamını içeren bir veritabanıdır. Finansal geçmişe göre şekillenen sayısal bir değerdir.
Tamamen silinmesi mümkün olmasa da 5 senede bir yenilenir. Finansal hareketlere göre düşer ya da yükselir.

Kredi sicili nasıl oluşur?

Kredi sicilini oluşturan bazı etmenler var. Bu etmenler belli bir oranda etki ederek sicilinizin oluşmasını sağlar. Kredi sicilini oluşturan etmenler aşağıdaki gibi:

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni %35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları %35
Yeni Alınan Kredi %11
Kredi Kullanma Sıklığı %10
Diğer Etmenler %9

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1179 Yorum

Ferhat Akar
Ferhat Akar 11.08.2020 • 00:00

Merhaba 2011 de takibe düşen kredi kartı borcumu yapılandırarak 2013 de düzenli ödeme ile kapattım. Bu sebebden kara listeye eklendiğimi ve 5 yıl sonra kara listeden çıkacağımı banka personeli söyledi. Yıl 2020 ve hala kredi kartı başvurularım olumsuz. Banka personeli sadece zamanla düzelir diye bilgi veriyor başka birşey yapmıyorlar. Nerdeyse 9 yıl olacak daha ne kadar geçmesi lazım anlamadım. Bu hususu düzelteceğimizi bir yol varmı. Teşekkürler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Ferhat, Kredi sicilinin düzelmesi için gereken süre dolmuş olsa da bu hemen kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sicilinizin bozulmasına neden olan ödeme gecikmeleri nedeniyle kredi notunuz düşer. Kredi notunuz düşükken yapacağınız başvuruların onaylanma ihtimali de düşüktür. Öncelikle Findeks'ten kredi notunuzu kontrol etmenizi ve düşükse buna yönelik adımlar atmanızı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Adem
Adem 29.07.2020 • 00:00

Merhaba kredi puanim 1107 sicilimi 2016 temizledim ama yinede bana kredi wermiyolar bunun icin ne yapmam gerek acil kredi cekmem lazim bana yardimci olirmusuniz acaba

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Adem, Kredi notun, pek çok bankanın belirlediği alt sınırın altında kalıyor olabilir. Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu yükseltmeni tavsiye ederiz. Kredi notu yükseltme ile ilgili ilgili aşağıdaki bağlantıya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsin. https://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

Beğen(1)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon