Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Banka sicili nasıl silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bu listeden çıkmak için çok uzun süre geçmesi gerekiyor.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi Notu Yükseltme adlı yazımızdan kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi sicili temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi sicilinin kredi notundan farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Borçlu olmamanız durumunda beş senede bir yenilenir. Kredi notu ise finansal geçmişinize göre şekillenen sayısal bir değer. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, uzun süre kredi almanızı engelleyebilir.

Finansal durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. Kredi ya da kredi kartı borçlarınızı başarıyla öderseniz notunuz yükselir. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Kredi SiciliKredi Notu
Finansal geçmişin tamamını içeren bir veritabanıdır.Finansal geçmişe göre şekillenen sayısal bir değerdir.
Tamamen silinmesi mümkün olmasa da 5 senede bir yenilenir.Finansal hareketlere göre düşer ya da yükselir.

Kredi sicili nasıl oluşur?

Kredi sicilini oluşturan bazı etmenler var. Bu etmenler belli bir oranda etki ederek sicilinizin oluşmasını sağlar. Kredi sicilini oluşturan etmenler aşağıdaki gibi:

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni%35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları%35
Yeni Alınan Kredi%11
Kredi Kullanma Sıklığı%10
Diğer Etmenler%9

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
4.8 (95.06%) 85 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1.219 yorum

 1. Öncelikle merhaba ben askeri personelim 2018 de kredi karti kullandim ve askerlik nedeniyle odeyemedim yakın takibe düştüm ve askerden sonra ödedim borcumu ve bitti yaklasık bir seneden bu yana askeri personelim maasım yüksek ve her hangi borcum yok ve maas musterisi oldugum bankadan yakin zamanda kredi karti talebinde bulundum ve onaylandi kredi kartim aktif şuan kullaniyorum ve benim kredi puanımda yükseliyor bunlar olmasına rağmen kredi kullanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

 2. Merhaba 2011 de takibe düşen kredi kartı borcumu yapılandırarak 2013 de düzenli ödeme ile kapattım. Bu sebebden kara listeye eklendiğimi ve 5 yıl sonra kara listeden çıkacağımı banka personeli söyledi. Yıl 2020 ve hala kredi kartı başvurularım olumsuz. Banka personeli sadece zamanla düzelir diye bilgi veriyor başka birşey yapmıyorlar.
  Nerdeyse 9 yıl olacak daha ne kadar geçmesi lazım anlamadım. Bu hususu düzelteceğimizi bir yol varmı. Teşekkürler

 3. Merhaba Ferhat,

  Kredi sicilinin düzelmesi için gereken süre dolmuş olsa da bu hemen kredi alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sicilinizin bozulmasına neden olan ödeme gecikmeleri nedeniyle kredi notunuz düşer. Kredi notunuz düşükken yapacağınız başvuruların onaylanma ihtimali de düşüktür. Öncelikle Findeks’ten kredi notunuzu kontrol etmenizi ve düşükse buna yönelik adımlar atmanızı tavsiye ederiz.

 4. Merhaba Mehmet,

  Yasal takip nedeniyle kredi sicilin bozulmuş olabilir. Kredi sicili bozukken yapılan kredi başvuruları genellikle onaylanmaz. Kredi sicili beş senede bir yenilendiğinden bir süre beklemeni tavsiye ederiz. Bu esnada mevcut kredi kartınla düzenli ödemeler yaparak kredi notunun yükselmesini sağlayabilirsin.

 5. Bbenim sorunum çok farklı borçlarımı ödedim icralarimi kapadım fakat bankalarda açık takip görünüyor bunun için nasıl bir itiraz mekanizması var findeks kredi puanım 1600 ama bankalar açık takip var diyor yardımcı olursanız sevinirim

 6. Merhaba Oktay,

  Konuyla ilgili olarak açık takibin göründüğü bankalarla iletişim kurmanı tavsiye ederiz.

 7. Merhaba Aynur,

  Bu durumun sebebi kredi notunun düşük olması olabilir. Öncelikle kredi notunu öğrenmeni ve buna göre hareket etmeni tavsiye ederiz.

 8. Merhaba Coşkun,

  Banka takibi ya da yasal takip dediğimiz süreç borcunuzdan dolayı başlatılan hukuki süreçtir. Kredi sicili ise Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi sicil kaydınızdır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir