Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Birkaç yıl önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da kamuoyundaki adıyla “kara liste” gibi uygulamalar bunun temel nedeni.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası bünyesinde bulunan kredi sicili bir yana, kişilerin kredi başvurusu için sorun çıkaran kısım, kredi notudur. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, önemli süreçlerde kredi almanızı engelleyebilir.

Sizin mali durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarıyla öderseniz notunuz daha da artar. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemedi iseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi notu yükseltme konusu ile ilgili detaylara aşağıdaki makaleden ulaşabilirsiniz:

Kredi Notu Yükseltme

Kredi Sicili Temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Tags:

851 Yorum

 1. hüseyin yılmaz

  Merhaba,Kefil olduğum kişi geç ödeme yapmasından dolayı takibe düştüm. Daha sonra ödemeler yapıldı ve dosya kapatıldı. Kredi çekebilmek için ne gibi işlemler yapabilirim.

  • Sayın Hüseyin Yılmaz,

   Öncelikle kredi notunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz. Kefillikten dolayı yaşamış olduğunuz bu sıkıntı kredi notunuzu düşürmüş olabilir. Kredi notunuz düşükse, kredi çekebilmek için öncelikle kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir.

 2. Ömer

  Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim. 2 yıl önce adıma Ziraat Gençbankkart çıkartıldı ve ayrıca kredi kartını da aktifleştirdim. Bu 500 TL limitli kredi kartımı kullandım ve son 3 ay ödeme yapmadığım için takibe düştü ve kredi kartım iptal edildi. Sonrasında borcumu ödedim; fakat yine de sicilimin bozulmuş olabileceğini tahmin ediyorum. Böyle bir şey varsa öğrenci olmama rağmen yine de 5 yıl zorunluluğu var mı? Bu durumu düzeltmenin başka hangi yolları var?(Başka bankalarda kredi kartım bulunmamaktadır.)

  • Sayın Ömer,

   Sicilinizdeki durum bankalar tarafından her zaman görünür olacaktır. Eğer borcunuzdan dolayı hakkınızda yasal takip başlatıldıysa KKB’nin kara listesine girmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumca kara listeden çıkmak için yaklaşık beş yıl kadar beklemek gerekebiliyor. Findeks’ten kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 3. Merhaba ben varlık şirketlerine olan borçlarımı 5 ay önce kapattım bu aşamada gecen yıl kullandığım kredi,kredi karti ve kmh da bi sıkıntı yok kkb puanımda 1473 ama istihbarat olumsuz diyorlar…bu ödediğim borçların borcu yokturları ile merkez bankasına herhangi bi başvuru durumu varmıdır onu öğrenmek istiyorum…

  • Sayın Sezgin,

   KKB tarafından tutulan sicil kaydınız, borcunuzu ödedikten beş sene sonra silinmektedir. Bu süreç halk arasında kara liste olarak adlandırılan süreçtir. Bu süreçte yaptığınız kredi ve kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali oldukça düşüktür.

 4. yılmaz

  2013 de kredi kartı borcumdan dolayı kartım kapatıldı son hiçbir banka kredi kartı talebimi onaylamadı ama 2 ay önce yaptığım kredi kartı başvurum kabul edildi puanımı nasıl arttırabilirim çünkü kredi çekmem gerekiyor

  • Sayın Yılmaz,

   Kredi kartınız ile düzenli harcamalar yapıp, tüm dönem borcunu vaktinde kapatarak kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 5. Sayın Kenan,

  İdari takip ile yasal takip farklıdır. Eğer yasal takibe düşmüş iseniz uzun vadeli çalışmanız gerekir. Aşağıdaki makalemizden sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/krediler-ile-ilgili-sikca-sorulan-sorular-ve-merak-edilenler/

 6. Sayın Mustafa,

  Sorununuzla ilgili olarak Kredi Kayıt Kurumu’na danışmanızı tavsiye ederiz.

 7. Sayın Mustafa Emre,

  Aşağıdaki makaleden destek alabilirsiniz:

  http://www.hangikredi.com/bilgi-merkezi/kredi-notu-yukseltme/

 8. Sayın Gecemavisi,

  Kredi notunun düşmesi de yükselmesi de uzun süreçlerde gerçekleşen olaylardır. Düzenli ödemelerinize devam ederek kredi notunuzun yükselmesini bekleyebilirsiniz.

 9. Sait

  Borcun tamamını ödeseniz ya da yapılandırsanız dahi sicil affı Bankalar bunu dikkate almayabilir şeklinde çıkmış. Yani eski veriler silinmiyor

 10. Zekeriya unal

  Bende kırmızı kalem yedim ama puanım 132 idi 3 adet kredi kartı yapılandırdım 24 ay taksitle bitti puanım 503 iken kredi kartı aldım su an 652 oldu.

1 41 42 43
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz