Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Geçmişte ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu başta olmak üzere tüm vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi başvurusu işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en önemli nedeni ise kredi sicilinizin bozulması…

Banka sicili nasıl silinir?

Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemediyseniz ve yasal takip sürecine girdiyseniz artık kara listeye girmiş olursunuz ve bu listeden çıkmak için çok uzun süre geçmesi gerekiyor.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu beş sene içinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz bozuk olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş sene geçtikten sonra dilediğiniz tutarda kredi ya da kredi kartı alabilmek için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli kredi ve kredi kartı ödemesi yapmak başta olmak üzere vergili borçları zamanında ödemek gerekir. Kredi Notu Yükseltme adlı yazımızdan kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizle ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi sicili temizleme

Kredi siciliniz bozulmadan önce mevcut borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilirsiniz. Bunun için bankaların sunduğu borç yapılandırma, kredi borcu transferi ya da diğer adıyla refinansman hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi sicilinin kredi notundan farkı

Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı belirlemekte fayda var. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Borçlu olmamanız durumunda beş senede bir yenilenir. Kredi notu ise finansal geçmişinize göre şekillenen sayısal bir değer. Çeşitli borçlar sebebiyle etkilenen kredi notu, uzun süre kredi almanızı engelleyebilir.

Finansal durumunuza bağlı olarak sürekli değişebilen kredi notu, kredi ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. Kredi ya da kredi kartı borçlarınızı başarıyla öderseniz notunuz yükselir. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde ise kredi siciliniz bozulur ve bu da doğrudan kredi notunuzu düşürür.

Kredi SiciliKredi Notu
Finansal geçmişin tamamını içeren bir veritabanıdır.Finansal geçmişe göre şekillenen sayısal bir değerdir.
Tamamen silinmesi mümkün olmasa da 5 senede bir yenilenir.Finansal hareketlere göre düşer ya da yükselir.

Kredi sicili nasıl oluşur?

Kredi sicilini oluşturan bazı etmenler var. Bu etmenler belli bir oranda etki ederek sicilinizin oluşmasını sağlar. Kredi sicilini oluşturan etmenler aşağıdaki gibi:

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni%35
Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları%35
Yeni Alınan Kredi%11
Kredi Kullanma Sıklığı%10
Diğer Etmenler%9

Borç yapılandırma ya da tüm kredi türlerinde size uygun seçeneklere kolayca ulaşmak ve başvuru yapmak için Hangikredi.com ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama sayfalarıyla yanınızda.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
4.2 (84%) 20 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1.174 yorum

 1. Merhaba Mehmet,

  Borcun kapanmış olsa bile şu an sicilin bozuk olarak görünür. Kredi sicili beş yılda bir yenilenir. Bu nedenle yeni kredi alabilmek için bir süre beklemen gerekiyor.

 2. Merhaba Hüseyin,

  Kişi borcundan sorumlu olduğu için bankanın böyle bir yükümlülüğü yok. Şu an yasal takip sürecindeysen yapılabilecek fazla şey yok ancak yine de bir avukattan destek alabilirsin.

 3. Merhaba Filiz,

  Maalesef sicilin bozulduğu için yapılabilecek bir şey yok. Kredi sicili beş senede bir yenilenir ve bu sürenin geçmesini beklemen gerekir ancak yine de bu süre içinde ödemelerini düzenli şekilde yaparak kredi notunun yükselmesini sağlayabilirsin.

 4. Merhaba Ümran,

  Kredi sicili beş yılda bir yenilenmektedir bu nedenle yeniden kredi çekebilmek için bir süre beklemen gerekiyor.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir