Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.07.2019 Güncelleme Tarihi: 28.12.2021

Kredi kartı borcu konusunda zaman aşımı olup olmadığı en çok merak edilen konulardan birisidir.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı
 Vatandaş, kredi kartı borcunun zaman aşımına uğrayarak silinip silinmediği konusunda bilgi almak istiyor. Peki nedir bu işin aslı?

Kredi kartı borcu, 90 gün ödenmediği zaman yasal takibin başlamasına neden oluyor. Bu borçların zaman aşımı var. Fakat bunun da kendisine göre şartları bulunuyor. Kredi kartı borcu zaman aşımı 10 yıl olarak belirlenmiştir. Fakat bu borcun zaman aşımına uğraması için 10 yıl boyunca borca yönelik herhangi bir işlem yapılmaması gerekmektedir. Diyelim zamanında kredi kartı başvurusu yaptınız, daha sonra bu kartı kullandınız ve borç yaptınız. Bu borca 10 sene boyunca herhangi bir işlem yapılmazsa borcunuz siliniyor.

Bankanın borcunuza yönelik başlatacağı yasal süreç de 10 yıllık süreyi sıfırlar. Yani kredi kartı borcunun zaman aşımına uğraması için tabiri caizse bankanın bu borcu unutması gerekir. Eğer ki kredi kartı borcunuz banka tarafından herhangi bir “varlık şirketine” devredildiyse bu durumda zaman aşımı 20 yıla çıkar.

Kredi Kartı Borcu Erteleme

Günümüzde en sık kullandığımız ödeme yöntemlerinden birisi olan kredi kartında borç erteleme gibi bir fırsatımız da bulunur. Bazı zamanlar kredi kartı dönem borcu ödeme konusunda sıkıntılar yaşayabiliriz. Her ne kadar dönemi kaçırmadan borç ödemek bizim lehimize olsa da bazen kredi kartı borcu atlatma ya da kredi kartı borcu erteleme gibi hizmetleri de kullanmamız gerekebilir. Peki kredi kartı borcu erteleme işlemi nasıl yapılır? Kredi kartı borç erteleme faizi var mıdır?

Bankanızı arayarak kredi kartı ödemenizi erteleme imkanınız bulunur. Bazen bankalar bunu kendileri dahi teklif edebilir. Yine aynı şekilde internet bankacılığı ve mobil uygulamalar aracılığıyla da kredi kartı borcu erteleyebiliyorsunuz. Peki bankalar neden size bu hizmeti sunar? Bunun nedeni şudur: Bankalar rekabet içerisinde oldukları için müşterilerini de elinde tutmak ister. Bu nedenle de zaman zaman bankalar müşterilerine böyle hizmetler sunar.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı Borcu Ödeme

İnternet bankacılığı bize birçok kolaylık sunar. Bu nedenle bu alandan kredi kartı borcu ödeme de oldukça basit bir işlem. Peki internet üzerinden borcumuzu nasıl öderiz? Bu adımlar birçok banka için aynı:

 • Bankanın internet bankacılığına girin ya da mobil uygulamaya giriş yapın.
 • Gerekli bilgileri kullanarak sisteme girin.
 • Doğrulama koduyla giriş yapın.
 • Menüden kartlarım seçeneğine girin ve “kredi kartı borcu öde” kısmına tıklayın. Bundan sonrası bankalar için farklılaşabilir. Uygulamanın size sunduğu adımları takip ederek borcunuzu ödemeniz mümkün olur.

Eğer mevduat hesabınızda gerekli para yoksa, başka banka uygulamasından da borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bunun için kart numarasına EFT yapmanız yeterli olacak.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıldır?

Kredi kartı borcu zaman aşımı bankalar için 10, varlık şirketleri için 20 senedir. Bu sürenin işlemesi için borcunuz üzerinden herhangi bir işlem yapılmaması gerekir. Kısaca borcunuzun unutulması şart. Bu süreçten sonra da borcunuz tamamen silinir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kur korumalı mevduat üst faiz sınırı kaldırıldı! 27.01.2023

  Kur korumalı mevduat üst faiz sınırı kaldırıldı!

 • Banka Çalışma Saatleri 27.01.2023

  Banka Çalışma Saatleri

 • e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir? 24.01.2023

  e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

 • 4A, 4B, 4C Sigorta Tanımları ve Özellikleri 24.01.2023

  4A, 4B, 4C Sigorta Tanımları ve Özellikleri

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon