Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartları alışverişlerde tüketiciye pek çok avantaj sağlasa da yanlış kullanıldığında borç, ödenemeyecek seviyelere ulaşabiliyor. Ay sonu düşünülmeden yapılan alışverişler ve kredi kartı borcunun sadece asgari tutarının ödenmesi bunun en önemli sebeplerinden. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, yani borcunuz artık ödeyemeyeceğiniz bir seviyeye geldiğinde kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Hesaplaması

Kredi kartı borç yapılandırma hesaplaması bankanın belirlediği kredi kartı yapılandırma şartları doğrultusunda yapılır. Bu noktada bankaların kredi kartı borcu yapılandırma faiz oranı birbirinden farklı olabilir. Borcunuzu yapılandırmak için bankanızla görüşerek yapılandırma faiz oranını öğrenebilirsiniz. 12 aydan daha uzun süreli taksitlendirme yapmak istiyorsanız yine bankanızla birebir görüşerek kredi kartı borcunuzu ihtiyaç kredisi ile ödemeyi teklif edebilirsiniz. Böyle bir durumda borcunuz 60 aya kadar vadelendirilebilir.

İhtiyaç kredisi ile yapacağınız 60 ay vadeli 20.000 TL kredi kartı borcu yapılandırma hesaplama işlemi için örnek tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz.*

BankaFaiz OranıAylık TaksitToplam Ödeme
ING%0,94460,57 TL27.734,20 TL
İş Bankası%1,05477,06 TL28.723,60 TL
CEPTETEB%0,89453,18 TL27.190,80 TL
Garanti BBVA%1,54554,38 TL33.362,80 TL

*Hesaplama 28.01.2020 tarihinin güncel verilerine göre yapılmıştır.

İHTİYAÇ KREDİSİ HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYIN!

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanırsanız bankanızla görüşerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Kredi kartı borçları en fazla 12 ay vade ile yapılandırılabiliyor. Kredi kartı borcunuzu ödemek için ihtiyaç kredisi çekmek isterseniz 60 aya kadar vade söz konusu olabilir ancak kredi kartı borcunuzdan dolayı kredi notunuz düşmüş olacağından bu konuyu bankanızla birebir görüşmeniz gerekir.

Örneğin Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma işlemi yapmak istiyorsanız bunun için doğrudan Ziraat Bankası ile görüşmeniz gerekir. VakıfBank kredi kartı yapılandırma işleminiz için Garanti BBVA’dan ihtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız doğrudan Garanti BBVA ile görüşmeniz gerekir.

KREDİ YAPILANDIRMA HESAPLAMASI İÇİN TIKLAYIN!

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemezseniz Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur tüketicilerin aklına takılan bir soru. Kredi kartı borcunu ödememenin ciddi sonuçları olabilir:

 • Borcunuzun asgarisini ya da tamamını ödememeniz durumunda öncelikle borcunuza  gecikme faizi uygulanmaya başlar.
 • Bir takvim yılı içinde, borcunuzun asgari ödeme tutarını üç kez ödemezseniz kartınız nakit kullanımına kapatılır. Borcunuzu ödediğinizde kullanıma açılır.
 • Borcunuzu üst üste üç kere ödememeniz durumunda  kartınız tamamen kapatılır. Borcunuzu öderseniz kartınız kullanıma açılır ancak ödememeye devam ederseniz yasal takip süreci başlatılır. Ayrıca bu borçlar nedeni ile kredi notunuz da düşer.

Borcunuzla ilgili kredilerde olduğu gibi 90 günlük süreci aştığınızda banka öncelikle borcunuzu ödemek için size 7 günlük bir süre tanır. Bu süre 7 günde borcunuzu öderseniz hakkınızda yasal takip başlatılmaz ancak tanınan bu hakka rağmen ödeme yapmazsanız hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Böyle bir durumda banka tarafından maaşınızın dörtte birine el konulur.

Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi başvurularında olduğu gibi kredi kartı başvurularında da bankanın üzerinde durduğu iki önemli kriter var: Kredi notu ve belgelenebilir gelir. Geliriniz iyi olsa da çeşitli sebeplerden dolayı kredi notunuz düşmüş olabilir. Böyle bir durumda kolay kredi kartı veren bankalar imdadınıza yetişiyor. Aşağıdaki tabloda diğer kartlara nazaran daha kolay kredi kredi kartı veren bankalar listesini bulabilirsiniz.

BankaKartYıllık Ücret
CEPTETEBCEPTETEB Kredi Kartı105 TL
Garanti BBVABonus164 TL
QNB FinansbankCardFinans145 TL
AkbankAxess134,50 TL
Enpara.comEnpara.com Kredi Kartı0 TL
Yapı KrediWorldcard142,50 TL
En Avantajlı Kredi Kartını Bul

Kredi Kartı Borcu Taksitli Nakit Avans İle Nasıl Yapılandırılır?

Bir yapılandırma yöntemi olmasa da kredi kartınızdan taksitli nakit avans çekerek kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi kartı limitleriniz kapsamında nakit avans çektikten sonra dönem borcunuzu kapatarak kalan borcu yeniden taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Ancak bu yöntemden yararlanabilmek için kredi kartı limitinizin yüksek olması gerekir çünkü nakit avansı da kredi kartı limitinize göre çekebiliyorsunuz. Taksitli nakit avans hesaplama işlemini Hangikredi.com’dan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, kartınız ile yapabileceğiniz en yüksek harcama tutarını ifade eder. Üst harcama limiti olarak da ifade edilen bu limit, kredi kartı başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz bilgiler doğrultusunda belirlenir. Kart limiti belirlenirken dikkate alınan iki unsur var. Bunlar kredi notunuz ve belgelenebilir aylık geliriniz.

Kart limiti, her bir kart için ayrı ayrı belirlenmez. Kişinin kart limiti olur. Örneğin kredi kartı limitiniz 5000 TL ise sahip olduğunuz tüm kartların toplam limiti 5000 TL’yi aşmayacak şekilde düzenlenir. Ayrıca limit belirlenirken uygulanan şöyle bir yöntem var:

 • İlk yıl için gelirin maksimum 2 katı
 • İlk yıldan sonra gelirin maksimum 4 katı

Bu bağlamda geliriniz her yıl artıyorsa kredi limitiniz de her yıl artabilir. Bireysel kredi kartı limitinizi aşmayacak şekilde sahip olduğunuz kartlar için bankadan limit arttırımı talep edebilir ya da limitin düşürülmesini isteyebilirsiniz.

Bazı gelirler için kredi kartı limiti hesaplaması:

Aylık Gelirİlk Yıl İçin Limitİlk Yıldan Sonrası İçin Limit
2200 TL4400 TL8800 TL
3000 TL6000 TL12.000 TL
5000 TL10.000 TL20.000 TL
7000 TL14.000 TL28.000 TL

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı borcunuzun ödemesini geciktirdiğinizde borcunuza faiz işlemeye başlar. Kredi kartı borçlarına uygulanan iki tür faiz vardır: Akdi faiz ve gecikme faizi. Akdi faiz, dönem borcunun asgari tutar dışında kalan kısmına uygulanan faizdir. Gecikme faizi ise dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına uygulanır.

Örnek üzerinden açıklamak gerekirse mevcut dönem borcunun sadece asgari tutarını öderseniz kalan borcunuza sadece akdi faiz uygulanır. Asgari tutarın altında bir ödeme yaparsanız hem akdi faiz hem de gecikme faizi uygulanır. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi için uygulanacak güncel faiz oranları ise şu şekilde:

 • Akdi faiz %1,40
 • Gecikme faizi %1,70

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Asgari ödeme tutarı , son ödeme gününe kadar borcun ödenmesi gereken kısmını gösterir. Bu tutar hesaplanırken kredi kartı limitlerine göre belirlemiş oranlar baz alınır. Limitlere göre kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama oranları şu şekilde:

LimitOran
Yeni kartlarda 1 yıla kadar%40
1. yıldan sonra%30

Kredi ve Kredi Kartı Borcunu 30-60 Ay Vade İle Yapılandırma

Yapılan hesaplama limite göre bir orana sahip olsa da toplam borcunuz üzerinden yapılır. Örneğin 10.000 TL limitli kartınızda toplamda 1000 TL borç varsa ödemeniz gereken asgari tutar 300 TL olacaktır.

BDDK’nın Şubat 2019’da yönetmelikte yaptığı değişiklikle kredi ve kredi kartı yapılandırmasında maksimum vade 60 aya çıktı. 60 ay yani 5 senede ödeyebileceğiniz yapılandırma sayesinde yasal takibe alınmadan borcunuzun küçük taksitlere bölünmesini sağlayabilirsiniz. Yönetmeliğe geçici madde olarak eklenen bu haktan yararlanmak isteyen tüketicilerin şu şartları sağlaması gerekiyor:

 • Borç, geçici maddenin yürürlük tarihinden önceye ait olmalıdır.
 • Borçlu banka şubesine giderek bizzat yapılandırma başvurusunda bulunmalıdır.
 • Kredi notu yüksek olmalıdır.
 • Bankaya belgelenebilir gelir sunulmalıdır.

Kredi yapılandırma hesaplama işlemi için Hangikredi.com’un hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz!

Kredi Kartı Yapılandırma
4 (80%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

30 yorum

 1. Merhaba Berkay,

  Kredi yapılandırma süreci bankaların inisiyatifinde olduğundan bankalarla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.

 2. Merhaba Yeliz,

  Yapılandırma işlemi bankaların inisiyatifinde olduğundan bankanızla birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.

 3. Kredi kartımı ödüyemedım buna istinaden banka ile iletişime geçtim kart borçunu yapılandırmak istedim banka görevlisi yapılandırma sonuçu oluşabilecek risk raporu artması ve kişisel olarak 3 yıl boyunca kara listede ve diğer bankalar ile kredi kredi kartı olumsuz olacağını bilidirdi. Böyle birsey varmı daha önce yine kredi kart yapılandırması yaptım ama olmadı
  Teşekkürler

 4. Merhaba Erdoğan,

  Hangikredi bankalar ile tüketiciyi buluşturan, kredi ile ilgili hesaplama, karşılaştırma ve başvuru hizmeti veren online bir platformdur. Talebinizle ilgili banka yetkilileri ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

  İyi günler dileriz.

 5. Merhaba Sevde,

  Yasal takibe neden olan gecikme süresi aralıksız 90 gün değil toplam 90 gündür.

  İyi günler dileriz.

 6. Kredi kartımı yapılandırmak istiyorum

 7. Merhaba Bekir,

  Borcunuzu ödeyemediğinizde yapılandırma yoluna gitmeniz iyi bir tercih. Borcunuzun yapılandırmasının hesaplaması için bankanızın belirlediği kredi kartı yapılandırma şartları geçerli olacaktır. Bu noktada bankaların borç yapılandırma faiz oranı birbirinden farklı olabileceğini bilmenizde fayda var.

  Borcunuzu yapılandırmak için bankanızla görüşerek yapılandırma faiz oranını öğrenebilir, borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

  İyi günler dileriz.

 8. Merhaba Pınar,

  Bankalarla görüşerek borç transferi kredisi talebinde bulunabilirsin. Borç transferi ile tüm borcunu tek çatı altında toplayıp ödemen mümkün.

 9. Merhabalar. Daha yeni kredi kartı çıktı , limiti 5000 TL. Tek seferde hepsini kullanmayı düşünüyorum, bu durumda kredi kartı borcunu tek seferde 5000 TL ödemek zorunda mı kalırım yoksa taksitle ödeyebilir miyim?

 10. Merhaba Enver,

  Taksitlendirdiğin ürünler nedeniyle ekstrene 5000 TL olarak yansımayabilir. Bunun dışında ekstrenin sadece asgari tutarını ödeyebilirsin ancak borcun sürekli bir şekilde sadece asgari tutarını ödemek borcun katlanarak artmasına neden olacağından ödemen gereken borcun tamamını ödemeni tavsiye ederiz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir