Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Kartı Yapılandırma

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.06.2019 Güncelleme Tarihi: 5.01.2022

Kredi kartı ekstreniz aylık olarak kesilir ve aylık ödemeler yapmanız gerekir.

Kredi Kartı Yapılandırma
Ödeyemediğiniz durumlarda ise borç birikir, ödemesi zorlaşır, gecikmeye girer ve yasal takip başlar.

Kredi kartı yapılandırma işlemi ise gecikmeye giren borçların yasal takibe düşmemesi için uygulanan bir çözüm yöntemidir. Bu yöntem sayesinde biriken borç taksitlendirilir ve kart sahipleri, borçlarını daha esnek bir şekilde ödeme şansına sahip olur.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Hesaplaması

Kredi kartı borç yapılandırma hesaplaması, bankanın belirlediği şartlar doğrultusunda yapılır. Bu noktada bankaların kredi kartı yapılandırma faizleri birbirinden farklı olabilir. Borcunuzu yapılandırmak için bankanızla görüşerek yapılandırma faiz oranını öğrenebilirsiniz. 12 aydan daha uzun süreli taksitlendirme yapmak istiyorsanız yine bankanızla birebir görüşerek kredi kartı borcunuzu ihtiyaç kredisi ile ödemeyi teklif edebilirsiniz. Böyle bir durumda borcunuz 36 aya kadar vadelendirilebilir.

İhtiyaç kredisi ile yapacağınız 36 ay vadeli 20.000 TL kredi kartı borcu yapılandırma hesaplama işlemi için örnek tablo aşağıdadır.

Banka Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Toplam Ödeme
ING % 1,69 788TL 28.374,84TL
İş Bankası % 1,65 782,14TL 28.157,04TL
TEB % 1,6 774,61TL 27.885,99TL
Garanti BBVA % 2,07 846,93TL 30.489,63TL
QNB Finansbank % 1,49 568,64TL 20.471,24TL
Akbank % 1,92 823,47TL 29.645,03TL
Denizbank % 2,23 872,33TL 31.404,03TL

Bu tablo örnek verilere göre hazırlanmış olup söz konusu oranlar ve tutarlar değişkenlik gösterebilmektedir. Tablodaki toplam ödeme tutarlarına kredi tahsis ücretleri ve vergiler de dahildir. HangiKredi ihtiyaç kredisi hesaplama aracı ile detaylı hesaplama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Borç Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartınıza olan borcunuzu taksit taksit ödeyebilmeniz mümkündür. Bazı bankalar, belirli kredi kartları için, özel taksitlendirme uygulamaları sunar. Bu uygulamalardan biri, dönem içinde yapılan bir harcamadan doğan borcu taksitlendirmektir. Ayrıca kesilmiş olan bir ekstreyi taksitlendirmeyi mümkün kılan bankalar da vardır. Fakat gecikmeye girmiş borçlu kredi kartlarını taksitlendirmenin yolu yapılandırma işlemidir.

Yapılandırma talep etmeniz hâlinde mevcut borcunuza, bankanın belirlediği bir faiz uygulanır. Faiz uygulaması sonucu elde edilen tutar, mümkün olduğunca çok sayıda vadeye bölünerek aylık taksit tutarı azaltılır. Sonuç olarak kredi kartı borcunuz taksitlendirilmiş olur. İhtiyaç kredisi çekip kredi kartı borcunuzu kapatabilir ve sonrasında krediyi taksit taksit ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Ödeyemezseniz Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu herhangi bir sebepten dolayı ödeyememiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda banka, alacaklarını tahsil etmek için, yasal hakları çerçevesinde bazı yöntemler uygular. Söz konusu uygulamalar sonucunda bazı yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde oluşacak muhtemel senaryo şöyledir:

 • Borcunuzun asgarisini ya da tamamını ödememeniz durumunda öncelikle borcunuza gecikme faizi uygulanmaya başlar.
 • Bir takvim yılı içinde, borcunuzun asgari ödeme tutarını üç kez ödemezseniz kartınız nakit kullanımına kapatılır. Borcunuzu ödediğinizde kullanıma açılır.
 • Borcunuzu üst üste üç kere ödememeniz durumunda kartınız tamamen kapatılır. Borcunuzu öderseniz kartınız kullanıma açılır ancak ödememeye devam ederseniz yasal takip süreci başlatılır.
 • Düzensiz ödeme, gecikme ve yasal takibe girme nedeni ile kredi notunuz da düşer.
 • Borcunuzla ilgili kredilerde olduğu gibi 90 günlük süreci aştığınızda banka öncelikle borcunuzu ödemek için size 7 günlük bir süre tanır. Bu süre bankanın inisiyatifine göre değişebilir.
 • Size tanınan sürede borcunuzu öderseniz hakkınızda yasal takip başlatılmaz ancak tanınan bu hakka rağmen ödeme yapmazsanız hakkınızda yasal takip başlatılır.
 • Yasal takip sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Böyle bir durumda banka tarafından maaşınızın dörtte birine el konur.
 • Yasal takibe giren borçla birlikte sizin de adınız kara listeye dahil edilir. Kara listeye girmenizin ardından 5 yıl boyunca herhangi bir kredi ya da kredi kartı ürünü kullanamazsınız.

Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi başvurularında olduğu gibi kredi kartı başvurularında da bankanın üzerinde durduğu iki önemli kriter vardır:

 1. Kredi notu
 2. Belgelenebilir gelir

Geliriniz iyi olsa da çeşitli sebeplerden dolayı kredi notunuz düşmüş olabilir. Böyle bir durumda, kredi kartı kullandırma konusunda çok katı davranmayan bankalardan faydalanabilirsiniz. Diğer bankalara göre daha kolay kredi kredi kartı veren bankalar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Banka Kart Yıllık Ücret
CEPTETEB CEPTETEB Kredi Kartı 116TL
Garanti BBVA Bonus 158,50TL
QNB Finansbank CardFinans 162TL
Akbank Axess 171,50TL
Enpara.com Enpara.com Kredi Kartı Yıllık ücret yok
Yapı Kredi Worldcard 139,50TL

Bu tablo örnek verilere göre hazırlanmış olup söz konusu oranlar ve tutarlar değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Taksitli Nakit Avans ile Nasıl Yapılandırılır?

Bir yapılandırma yöntemi olmasa da kredi kartınızdan taksitli nakit avans çekerek kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi kartı limitleriniz kapsamında nakit avans çektikten sonra dönem borcunuzu kapatarak kalan borcu yeniden taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Ancak bu yöntemden yararlanabilmek için kredi kartı limitinizin yüksek olması gerekir. Çünkü nakit avansı kredi kartı limitiniz dahilinde çekebilirsiniz. Hesaplama araçlarımız ile taksitli nakit avans hesaplama işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, kartınız ile yapabileceğiniz en yüksek harcama tutarını ifade eder. Üst harcama limiti olarak da ifade edilen bu tutar, kredi kartı başvurusu sırasında sunmuş olduğunuz bilgiler doğrultusunda belirlenir. Kart limitiniz belirlenirken dikkate alınan iki unsur vardır. Bunlar kredi notunuz ve belgelenebilir aylık gelirinizdir.

Kredi kartı limitlerinin belirlenme şartları, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında ifade edilmiştir. Kanunda yeni alınacak kredi kartlarının üst limitleri şu şekilde belirtilmiştir:

 • İlk yıl için aylık ortalama net gelirin maksimum 2 katı
 • İkinci yıl için aylık ortalama net gelirin maksimum 4 katı

Sonraki yıllar için kart limiti, kanun hükümlerine bağlı olmak kaydıyla banka tarafından belirlenebilir fakat kart sahibinden onay alınmadan yükseltilemez. Bazı gelirler için kredi kartı limiti hesaplaması ise tablodaki gibidir.

Aylık Gelir İlk Yıl İçin Üst Limit İkinci Yıl İçin Üst Limit
2.800TL 5.600TL 11.200TL
3.500TL 7.000TL 14.000TL
5.000TL 10.000TL 20.000TL
7.500TL 15.000TL 30.000TL

Bu bağlamda geliriniz her yıl artıyorsa kredi limitiniz de her yıl artabilir. Bireysel kredi kartı limitinizi aşmayacak şekilde sahip olduğunuz kartlar için bankadan limit artırımı talep edebilir ya da limitin düşürülmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca tek bir limitiniz olur ve her bir kartınız için ayrı ayrı limit belirlenmez. Örneğin kredi kartı limitiniz 5.000 TL ise sahip olduğunuz tüm kartların toplam limiti 5.000 TL’yi aşamaz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuzun ödemesini geciktirdiğinizde borcunuza faiz işlemeye başlar. Akdi faiz ve gecikme faizi olmak üzere kredi kartı borçlarına uygulanan iki tür faiz vardır. Akdi faiz, dönem borcunun asgari tutar dışında kalan kısmına uygulanan faizdir. Kredi kartı gecikme faizi ise dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına uygulanır.

Örnek üzerinden açıklamak gerekirse mevcut dönem borcunun sadece asgari tutarını öderseniz kalan borcunuza sadece akdi faiz uygulanır. Asgari tutarın altında bir ödeme yaparsanız hem akdi faiz hem de gecikme faizi uygulanır. Söz konusu faizler TCMB tarafından belirlenir ve dönem dönem güncellenir. Kredi kartı gecikme faizi hesaplama işlemi için uygulanacak olan ve en son güncellenen faiz oranları şu şekildedir:

 • Akdi faiz: %1,89
 • Gecikme faizi: %2,19

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Asgari ödeme tutarı, en son kesilen hesap ekstresinin son ödeme gününe kadar ödenmesi gereken minimum borcu ifade eder. Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesabı, BDDK tarafından belirlenen oranlar doğrultusunda yapılır. Önceden kartın kullanım süresi ve limitleri dikkate alınmaktaydı. Fakat 30.03.2020 tarihli ve 8975 sayılı BDDK kararı ile kartın nitelikleri fark etmeksizi asgari ödeme tutarı, dönem borcunun %20’si olmak üzere sabitlenmiştir.

Kredi ve Kredi Kartı Borcunu 30-60 Ay Vade ile Yapılandırma

BDDK’nın Şubat 2019’da yönetmelikte yaptığı değişiklik ile birlikte kredi kartı ve kredi borçlarına ilişkin yapılandırmalarda vade sayısının üst limiti 60 aya çıkarıldı. 5 yıla tekabül eden 60 aylık yapılandırma sayesinde yasal takibe alınmadan borcunuzun küçük taksitlere bölünmesini sağlayabilirsiniz. Yönetmeliğe geçici madde olarak eklenen bu haktan yararlanmak için şu şartları sağlamanız gerekmektedir:

 1. Borç, geçici maddenin yürürlük tarihinden önceye ait olmalıdır.
 2. Borçlu banka şubesine giderek bizzat yapılandırma başvurusunda bulunmalıdır.
 3. Kredi notu yüksek olmalıdır.
 4. Bankaya belgelenebilir gelir sunulmalıdır.

Kredi yapılandırma hesaplama işlemi için HangiKredi’nin hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

28 Yorum

Bekir
Bekir 16.03.2020 • 00:00

Kredi kartımı yapılandırmak istiyorum

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 16.03.2020 • 00:00

Merhaba Bekir, Borcunuzu ödeyemediğinizde yapılandırma yoluna gitmeniz iyi bir tercih. Borcunuzun yapılandırmasının hesaplaması için bankanızın belirlediği kredi kartı yapılandırma şartları geçerli olacaktır. Bu noktada bankaların borç yapılandırma faiz oranı birbirinden farklı olabileceğini bilmenizde fayda var. Borcunuzu yapılandırmak için bankanızla görüşerek yapılandırma faiz oranını öğrenebilir, borcunuzu yapılandırabilirsiniz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)
Erdoğan
Erdoğan 13.03.2020 • 00:00

Kredi kartımı ödüyemedım buna istinaden banka ile iletişime geçtim kart borçunu yapılandırmak istedim banka görevlisi yapılandırma sonuçu oluşabilecek risk raporu artması ve kişisel olarak 3 yıl boyunca kara listede ve diğer bankalar ile kredi kredi kartı olumsuz olacağını bilidirdi. Böyle birsey varmı daha önce yine kredi kart yapılandırması yaptım ama olmadı Teşekkürler

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.03.2020 • 00:00

Merhaba Erdoğan, Hangikredi bankalar ile tüketiciyi buluşturan, kredi ile ilgili hesaplama, karşılaştırma ve başvuru hizmeti veren online bir platformdur. Talebinizle ilgili banka yetkilileri ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul   5.07.2022

  BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul  

 • BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul 5.07.2022

  BDDK’ dan TL Ticari Kredi Kullanımına Yeni Koşul

 • İstanbulkartlılara Faizsiz Kredi İmkanı   27.06.2022

  İstanbulkartlılara Faizsiz Kredi İmkanı  

 • BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme 24.06.2022

  BDDK’dan Konut Kredilerine Düzenleme

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon