Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Limit Hesaplama

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.06.2019 Güncelleme Tarihi: 10.05.2023

Kredi kartları doğru kullanıldığında alışverişlerde, ödemelerde bize önemli avantajlar sağlıyor.

Kredi Kartı Limit Hesaplama
Kredi kartı limiti özelinde kampanyalar olması, kişiye özel ödeme planı sunulması, yüksek tutardaki harcamalar için taksit imkânı sağlaması kredi kartı kullanımını cazip kılan özelliklerdir. Bu sebeple kartların en önemli özelliklerin biri de limitidir. 

Kredi kartınızı sadece limitleri dahilinde kullanabilirsiniz. Kredi kartı limitiniz belirlenirken de bazı kriterler dikkate alınır.

Sunulan kampanyalar, taksit imkânları, puan uygulamaları gibi detaylar kredi kartı kullanımını cazip kılarken kart limiti, en önemli unsurlardandır. Çünkü kart limiti, yapılabilecek maksimum harcamayı ifade eder. Limitiniz, bankanıza beyan ettiğiniz gelirinize göre hesaplanır. Bununla birlikte ödeme alışkanlıklarınız doğrultusunda periyodik olarak artış ya da azalma göstermesi mümkündür.

Kredi kartı limiti, kart için başvurduğunuzda belirttiğiniz gelir doğrultusunda belirlenen, harcayabileceğiniz en üst tutardır. Örneğin, 3.000 ₺ limiti olan bir kartla maksimum harcama tutarınız 3.000 ₺’dir. Kartların limiti kişiden kişiye değişmekle birlikte aylık gelir, borcun düzenli ödenmesi gibi faktörlerden de etkilenir. Aidatsız kredi kartları için de bu limitler farklı olabilir.

Limitiniz hakkında bilmeniz gereken bir diğer detay da her bir banka için tek bir müşteri limitiniz olduğudur. Yani aynı bankadan ikinci bir kredi kartı talep ettiğinizde mevcut limitiniz yükselmez. Mevcut limitiniz, iki kart için toplam limit olarak kabul edilir ve maksimum harcama sınırınız yine aynı kalır. Örneğin 3.000 ₺ limiti olan bir kartınız varken aynı bankadan ikinci bir kart aldığınızda, iki kartınızla toplada 3.000 ₺’lik harcama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Hesaplama Formülü

Kredi kartları için belirlenebilecek limitler, ilgili kanun ve yönetmelikler ile belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre sahip olabileceğiniz toplam kart limiti; ilk yıl için aylık gelirinizin 2 katından, sonraki yıllarda ise aylık gelirinizin 4 katından fazla olamaz. Bu detaylara göre örnek hesaplama formülü şöyledir:

 • Aylık belgelenebilir toplam geliriniz 4.000 ₺ olarak kabul edildiğinde;
 • İlk defa kredi kartı alıyorsanız ilk yıl için 4.000 x 2 = 8.000 ₺
 • Sonraki yıllarda ise 4.000 x 4 = 16.000 ₺ toplam kredi kartı limitiniz olur.

Eğer hâlihazırda bir kartınız varsa kredi kartı limit öğrenme işlemi için internet şubesi ve mobil uygulamadan faydalanabilirsiniz. Bu kanallardan hızlıca kredi kartı limit sorgulama işlemi yapabilir, kullanılabilir limitinizi görebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limiti artırma, sadece sizin onayınızla gerçekleşen bir işlemdir. Eğer yasal olarak izin verilen maksimum tutarın altında bir limitiniz varsa, bankanız size limit artırma teklif eder. Onaylamanız hâlinde limitiniz yükselir. Bunun dışında siz de artırma talep edebilirsiniz. Ödeme düzeniniz, borçlu olma durumunuz, kart kullanma aktifliğiniz gibi pek çok detay bankanız tarafından değerlendirilir ve duruma göre limitiniz artar.

Eğer toplam kart limitleriniz, yasalarda belirtilen en üst tutara ulaşmışsa, limitinizin artması için öncelikle gelirinizin artması gerekmektedir.

Kartınızı aktif olarak kullanmanız da limit artırımında önemlidir. Sadece tek seferlik yüksek tutardaki harcamalar için değil düzenli ödemeler için kartınızı kullanmanız kredi notunuzu yükselteceği gibi kredi kartı limitinizi de artıracaktır. Örneğin kartınızdan otomatik ödeme talimatları vererek aktif bir kullanıcı olabilirsiniz. Burada önemli olan bankanız aracılığıyla işlem yaparak bankadaki işlem hacminizi artırmaktır.

Ayrıca hesabınıza para giriş-çıkışı olması bankanın size güven duymasını sağlayacağı için maaş bankanızdan kredi kartı edinebilir ya da başka bankadan kartınız varsa maaşınızı kullandığınız kredi kartına yatırarak aylık para girişi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitiniz bankalar tarafından, kredi notunuz ve gelir düzeyinize göre belirlendiği için talebinizden yüksek bir limite sahip olabilirsiniz. Kartınızın limitinin yüksek olması ve sizin bu yüksek limite uygun bir gelire sahip olmamanız, ödeme güçlüğü yaşamanıza sebep olabilir. Kredi kartı limitinizi yükseltmek istediğinizde bazı teminatlar gerekmektedir ancak kredi kartı limitinizi düşürmek istediğinizde işler daha kolay ilerlemektedir.

Kredi kartı limit düşürme işlemi bankanıza ulaşabildiğiniz tüm kanalları kullanabilirsiniz. Limit düşürme işlemi için kullanabileceğiniz alternatifler şöyledir:

 1. Kartın bağlı olduğu şubeye gitmek
 2. Şubeye gitmeden internet bankacılığı üzerinden işlem yapmak
 3. Müşteri hizmetlerini arayarak telefon bankacılığından faydalanmak

Bunlara ek olarak kredi kartı limiti düşürmeyle ilgili önemli olan bir diğer detay ise kartınızda otomatik limit artışı özelliği olup olmadığını bilmenizdir. Kredi kartınızda otomatik limit artış özelliği aktif ise banka size sormadan kart limitinizi yükseltebilir. Bu durum limitinizin gelirinizi aşmasına sebep olabilir. Bu nedenle otomatik artış izni vermek yerine bu işlemi kontrol altında tutmak daha faydalıdır.

Geliri Olmayanların Kredi Kartı Limiti Kaçtır?

Kredi kartına sahip olabilmeniz için birkaç şart gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olmak, kredi notunuzun banka değerlendirmesine göre riskli seviyede yer almaması ve belgelenebilir gelirinizin olması. Bu şartlar karşılanmadığında ise kredi kartı başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağı tamamen banka inisiyatifindedir.

Bankalar geliri olmayan ya da gelirini belgeleyemeyen müşterilerine de kredi kartı verebilir. Geliri olmayanların kredi kartı limiti, BDDK tarafından en fazla 2.000 ₺ olarak belirlenmiştir.

Geliriniz yoksa ya da belgelenebilir geliriniz istediğiniz limit için yetersiz kalıyorsa kolay kredi kartı veren bankaları tercih edebilirsiniz. Kart başvurularını onaylamak bankanın inisiyatifinde olduğu için bazı bankalar şartları daha esnek tutmaktadır. Bu nedenle en kolay kredi kartı veren bankalar arasından birini seçerek başvuru yaparsanız, başvurunuzun onaylanma ihtimali daha yüksek olur.

Düzenli bir geliriniz yoksa kredi kartı kullanmanız riskli olabilir. Çünkü yaptığınız harcamaları düzenli olarak ödemeniz gerekir. En azından kredi kartı asgari ödeme tutarını karşılayacak bir gelirinizin olmasında fayda vardır.

Asgari Ücretli İçin Kredi Kartı Limiti Nedir?

Kart limitleri, asgari ücretliler için de yasalarda belirtildiği gibi, yani ilk yıl maaşın en fazla 2 katı, sonraki yıllarda ise maaşın en fazla 4 katı olacak şekilde belirlenir.

2021 yılı için en düşük asgari ücret yaklaşık 2.825 ₺ olarak belirlenmiştir. Bu maaş üzerinden bankaya kredi kartı için başvuruda bulunan kişiye, bankanın onaylaması hâlinde, ilk yıl 5.650 ₺, takip eden yıllarda ise 11.300 ₺ maksimum limit verilebilir. Eğer asgari ücretle çalışan kişinin ek gelirleri varsa ve bu ek gelirler belgelenebiliyorsa kredi kartı limiti hesaplanırken bu gelirler de dikkate alınır. Bu limitler en üst tutarı göstermekte olup bankanın uygun gördüğü daha düşük bir limit de müşteriye sunulabilir.

Kredi Kartı Limiti Yıllık Aidat Ödemesini Etkiliyor mu?

Bankalar kredi kartları için aidat ya da yıllık ücret adı altında bir kart kullanım bedeli tahsil ederler. Bununla beraber her bankanın mutlaka bir tane aidatsız kredi kartı da bulunmaktadır. Bankalar aidatsız olduğunu belirtmedikleri sürece bütün kartlarından kart aidatı yani kart kullanım bedeli talep edebilirler. Ancak TCMB’nin tebliğine göre kesintisiz olarak 180 gün süreyle kartınızı kullanmazsanız ve kartınızda işlem hareketi olmazsa kart aidatı alınmaz. Ayrıca sanal olarak açılan kredi kartları da yıllık ücretten muaf tutulur.

Kredi kartı aidatı kartın türüne göre belirlenir. Dolayısıyla kart limiti, aidatla ilişkili değildir. Aynı şekilde mevcut kredi limitleriniz de bu ücreti etkilemez.İstisnai olarak kredi kartlarında aidat belirleme yetkisi bankada olduğu için, limiti yüksek kredi kartlarına daha yüksek kart aidatı yansıtmaları da muhtemeldir.

Kredi Kartı Limiti Belirlenmesinde Kredi Notu Önemli mi?

Kredi notunuz, bankalardan aldığınız hemen her hizmeti doğrudan etkiler. Bu hizmetlerden biri de kredi kartı olduğu için, kredi notunuz limitiniz için önemlidir. Kart limitiniz belirlenirken öncelikle gelirinize bakılıyor olsa da eğer kredi notunuz düşükse, başvurunuz reddedilebilir ya da talep ettiğiniz tutarın altında bir limit verilir. Sonraki dönemlerde de limit artışı talep ettiğinizde yine kredi notunuza bakılır. Kredi notunuzun düşük olması hâlinde limit artışı taleplerinize de olumlu cevap verilmez.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

18 Oy

-

3,89 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Omer
Omer 20.07.2020 • 00:00

İyi günler ben kyk dan burs alıyorum haliyle bursumda ziraat bankasından yatıyor ziraat bankası bana 1000 TL limitli kredi kartı verdı bankayı limit arttırımı için aradığımda bana öğrenci kartlarda en yüksek limit bu olduğunu söylediler acaba bddk son açıkladığı kararda yani " geliri olmayanların kart limiti 2000 TL ye yükseltilmesi" kararından biz öğrenciler faydalaniyozmu

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Ömer, Uygulamada farklılıklar olabilir bu nedenle bankanın müşteri temsilcisinden destek almanı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Aydın
Aydın 12.07.2020 • 00:00

Merhabalar banka şubesine gidip maaş bordrosuyla limit artırım talebinde bulunabilirmiyiz cepten yapıyorum red cevabı geliyor şube direk artırım yapabilirmi teşekkür ederim.

Yanıtla Beğen(1)
ikon
Hangikredi 13.07.2020 • 00:00

Merhaba Aydın, Limit artırım işlemi için bankanın çağrı merkezinden destek alabilirsin.

Beğen(2)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Kira Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur? 7.06.2023

  Kira Kredisi Nedir? Nasıl Başvurulur?

 • Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 5.06.2023

  Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon