Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Limiti ve Kullanımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.06.2019 Güncelleme Tarihi: 9.02.2024

Kredi kartları doğru kullanıldığında alışverişlerde ve ödemelerde önemli avantajlar sağlıyor.

Kredi Kartı Limiti ve Kullanımı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Limite göre kampanyalar olması, kişiye özel ödeme planı sunulması, yüksek tutardaki harcamalar için taksit imkânı sağlanması, kredi kartı kullanımını cazip kılan özelliklerden bazıları. Ancak kredi kartınızı, sadece limitleri dâhilinde kullanabilirsiniz. Çünkü bu tutar, yapılabilecek maksimum harcamayı ifade eder. Örneğin, 3.000₺ limiti olan bir kartla en fazla 3.000₺ harcama gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi kartı limitiniz belirlenirken bazı kriterler dikkate alınır. Limitiniz, bankanıza beyan ettiğiniz gelire göre hesaplanır. Ödeme alışkanlıklarınıza göre periyodik olarak artar ya azalır. Kişiden kişiye değişen kart limitleri, borcun düzenli ödenmesi ve aktif kullanım gibi faktörlerden etkilenir.

Bankalar, müşterileri için tek bir kredi kart limiti belirler. Yani aynı bankadan ikinci bir kredi kartı talep ettiğinizde mevcut limitiniz yükselmez. Mevcut tutar, iki kart için toplam limit olarak kabul edilir ve maksimum harcama sınırınız aynı kalır. Örneğin 3.000₺ limiti olan bir kartınız varken aynı bankadan ikinci bir kart aldığınızda toplamda 3.000₺’lik harcama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limitini Öğren

Pratik Kullanım Sunan Kredi Kartının Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartları limitleri, ilgili kanun ve yönetmelikler ile belirtilmiştir. Yönetmeliğe göre sahip olabileceğiniz toplam kart limiti; ilk yıl için aylık gelirinizin 2 katından, sonraki yıllarda ise 4 katından fazla olamaz. Bu detaylara göre örnek kredi kartı limiti hesaplama formülü şöyledir:

 • Aylık belgelenebilir toplam geliriniz 40.000₺ olarak kabul edildiğinde;
 • İlk defa kredi kartı alıyorsanız ilk yıl için 40.000 x 2 = 80.000₺
 • Sonraki yıllarda ise 40.000 x 4 = 160.000₺ toplam kredi kartı limitiniz olur.

Harcamalarınızı kontrol altında tutmak için kart limitinizi doğru bilmelisiniz. Eğer hâlihazırda bir kartınız varsa kredi kartı limit öğrenme işlemi için bankanızın internet şubesinden ve mobil uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Asgari Ücretli için Kredi Kartı Limiti Nedir?

Asgari ücretliler için kart limitleri; ilk yıl maaşın en fazla 2 katı, sonraki yıllarda ise maaşın en fazla 4 katıdır. 2024 yılı için en düşük asgari ücret 17.002 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücretle bankaya yapılan kredi kartı başvurularında ilk yıl 34.000 TL, takip eden yıllarda ise 68.000 TL maksimum limit verilebilir. Asgari ücretle çalışan kişinin belgelenebilir ek gelirleri, kredi kartı limiti hesaplanırken dikkate alınır. Bu sınırlar, en üst tutarı gösterir. Yani müşteriye bankanın uygun gördüğü daha düşük bir limit de sunulabilir.

Geliri Olmayanların Kredi Kartı Limiti Kaçtır?

Kredi kartına sahip olabilmeniz için birkaç şartı yerine getirmelisiniz. Bu şartlar arasında 18 yaşını doldurmanız, kredi notunuzun risksiz kabul edilmesi ve belgelenebilir gelirinizin olması yer alır. Söz konusu koşullar karşılanmadığında kredi kartı başvurusunun onaylanma durumu tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Bankalar, geliri olmayan ya da belgeleyemeyen müşterilerine de kredi kartı verebilir. Geliri olmayanların kredi kartı limiti, yıllara ve bankalara göre değişiklik gösterir. Geliriniz yoksa ya da istediğiniz limit için yetersiz kalıyorsa kolay kredi kartı veren bankaları tercih edebilirsiniz. Şartları daha esnek tutan, en kolay kredi kartı veren bankalarda başvurunuzun onaylanma ihtimali daha yüksek.

Gelir beyansız kredi kartı başvurularında da bazı şartlar aranır. Örneğin kredi notunuzun düşük olmaması istenir. Ayrıca düzenli bir geliriniz yoksa kredi kartı kullanmanın riskli olduğunu belirtelim. Çünkü yaptığınız harcamaları her ay zamanında ödemelisiniz. İleride finansal açıdan zorlanmamak için en azından kredi kartı asgari ödeme tutarını karşılayacak bir geliriniz olmalı.

Kredi Kartı Limiti Yıllık Aidat Ödemesini Etkiler mi?

Bankalar, kredi kartları için aidat ya da yıllık ücret adı altında bir kullanım bedeli tahsil eder. Bununla beraber bankaların aidatsız kredi kartları da bulunur. Bankalar, aidatsız olduğunu belirtmedikleri sürece bütün kartlarından kullanım bedeli talep edebilir. Ancak TCMB’nin tebliğine göre kesintisiz olarak 180 gün süreyle kartınızda kullanım ve işlem hareketi olmazsa aidat alınmaz. Ayrıca sanal olarak açılan kredi kartları da yıllık ücretten muaftır.

Kredi kartı aidatı, kartın türüne göre belirlenir. Dolayısıyla kart limiti, aidatla ilişkili değildir. Aynı şekilde mevcut kredi limitleriniz de bu ücreti etkilemez. Kredi kartlarında aidat belirleme yetkisi bankadadır. Bu nedenle bankalar, limiti yüksek kredi kartlarına daha fazla kart aidatı yansıtabilir.

Kredi Kartı Limiti Belirlenmesinde Kredi Notu Önemli midir?

Kredi notunuz, bankalardan aldığınız hizmetleri doğrudan etkiler. Bu hizmetler arasında kredi kartı limitinin belirlenmesi de yer alır. Kart limitiniz belirlenirken öncelikle gelirinize bakılır. Geliriniz yeterli olmasına rağmen kredi notunuz düşükse başvurunuz reddedilebilir ya da size talep ettiğiniz tutarın altında bir limit verilebilir. Sonraki dönemlerde limit artışı istediğinizde yine kredi notunuz incelenir. Kredi notunuz düşükse limit artışı taleplerinize de olumlu cevap verilmez.

Fırsatlar Yaratan Kredi Kartlarının Limiti Nasıl Artırılır?

Kredi kartı limiti artırma, sadece sizin onayınızla gerçekleşen bir işlemdir. Eğer yasal olarak izin verilen maksimum tutarın altında bir limitiniz varsa bankanız size artırma teklif eder. Bu teklifi onaylamanız hâlinde limitiniz yükselir. Bunun dışında siz de artırma talep edebilirsiniz. Ödeme düzeniniz, borçlu olma durumunuz, kart kullanma aktifliğiniz gibi pek çok detay bankanız tarafından değerlendirilir. Bu kriterleri yerine getiriyorsanız yüksek limitli kredi kartı veren bankalara başvurabilirsiniz.

Eğer toplam kart limitleriniz, yasalarda belirtilen en üst tutara ulaşmışsa artırım için öncelikle gelirinizin yükselmeli. Ayrıca kartınızı aktif olarak kullanmanız da limit artırımını etkiler. Sürekli ödemeler için kart kullanmak hem kredi notunuzu hem limitinizi artırır. Örneğin kartınızdan otomatik ödeme talimatları vererek aktif bir kullanıcı olabilirsiniz. Hesabınıza düzenli para giriş-çıkışı olması, bankanın size güven duymasını da sağlar. Bunun için maaş aldığınız bankadan kredi kartı edinebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Artırmanın Yolları Nelerdir?

Kredi kartı limitinizi artırabilmeniz için öncelikle kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Kredi notu, finansal performansınızı gösterir. Bu nedenle bankaların limit belirleme ve artırma süreçlerinde önemli rol oynar. Kredi notu artırmanın çeşitli yolları bulunur. Bu notun artması için öncelikle aktif olarak kredi kartı kullanmalısınız. Kart ödemelerinin düzenli olması ise kredi notunuzu artıran bir diğer etmen. Ayrıca kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı vermek de limitinizi artırabilir.

İnternet Bankacılığı Üstünden veya SMS Üzerinden Kredi Limiti Nasıl Yükseltilir?

Kredi kartı limitinizi, internet bankacılığı üzerinden yükseltebilirsiniz. Üstelik internet bankacılığı aracılığıyla limit artırma talebinde bulunmak son derece kolay. Dilerseniz SMS yoluyla da kredi kartı limitinizi artırabilirsiniz. Genellikle bankalar, bu talebiniz için sizden kartın son 6 hanesini ve aylık net gelirinizi ister. Bankalar arasında değişiklik gösteren kredi kartı limit artırma adımlarını öğrenerek bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Daha Kontrollü Bir Deneyim için Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Bankalar, kart limitinizi kredi notunuz ve gelir düzeyinize göre belirler. Bazen size talebinizden daha yüksek bir limit teklif edilir. Ancak aylık gelirinizi aşan harcamalar, ödeme güçlüğüne sebebiyet verebilir. Kredi kartı limitinizi yükseltmek istediğinizde bazı teminatları yerine getirmelisiniz. Kredi kartı limitinizi düşürmek ise nispeten daha kolay. Kredi kartı limit düşürme işlemi için şu yolları izleyebilirsiniz.

1. Kartın bağlı olduğu şubeye gitmek
2. İnternet bankacılığı üzerinden işlem yapmak
3. Müşteri hizmetlerini arayarak telefon bankacılığından faydalanmak

Bu noktada kartınızda otomatik limit artış özelliği olup olmadığını kontrol etmenin önemini hatırlatalım. Kredi kartınızda otomatik limit artış özelliği aktif ise banka size sormadan işlem yapabilir. Bu durum limitinizin gelirinizi aşmasına sebep olabilir. Dolayısıyla otomatik artış izni vermek yerine bu işlemi kontrol altında tutmalısınız.

Kredi Kartı Limit Aşımı Durumunda Ne Olur?

Hemen hemen her yetişkinin artık kredi kartı kullandığına tanık oluyoruz. Taksit seçenekleri ve düzenlenen kampanyalarla kredi kartlarının cazibesi iyiden iyiye artmış durumda. Tabi bunun bazı sakıncaları da mevcut. Kontrolsüz harcama yapmak, kredi kartı limit aşımına neden olur. Genellikle kredi kartı limitini aştığınızda alışverişiniz onaylanmaz. Ayrıca bu durum, kredi notunuzu da etkiler.

Kredi Kartı Limitini Aşarsam Kredi Notum Nasıl Etkilenir?

Limit aşımı durumunda kredi notunuz olumsuz yönde etkilenir. Zira bu not, finansal başarınıza göre belirlenir. Ödemelerin gecikmesi ya da limiti aşan harcamalar, bankalar tarafından mali istikrarsızlık olarak kabul edilir. Notunuz düştüğünde kredi çekme ve kredi kartı çıkarma gibi işlemlerde problem yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ileride doğacak nakit ihtiyaçlarında zorlanmamak için kredi kartı limitleriniz dâhilinde harcama yapmalısınız.

Kredi Kartı Limit Aşımı Sonrası Alışverişler Onaylanır mı?

Kredi kartı limit aşımı sonrasında alışverişlerin onaylanmama ihtimali söz konusu. Alışverişinizi yaptıktan sonra kötü sürprizlerle karşılaşmamak için kart limitinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Ayrıca bankanızla yaptığınız anlaşmaya ve geçmişteki finansal performansınıza bağlı olarak size “gölge limit” oluşturabilir. Gölge limit sayesinde maksimum tutarı aştığınız durumlarda dahi harcama yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Gölge Limiti Nedir?

Kredi kartı gölge limiti, size tanına harcama sınırını aştığınız anda alışverişe devam etmenizi sağlar. Bankanın inisiyatifine göre kullanabileceğiniz bu limit, ilerleyen zamanlarda size zorluk çıkarabilir. Zira bütçeyi aştıkça borcunuz da artacaktır. Gölge limit, her kredi kartında bulunmaz. Genellikle bankaların uzun yıllardır müşterisi olan ve ödemelerini düzenli yapan kişilere verilir.

Limit Aşımı Yaratan Kredi Kartı Harcamalarının Cezası Var mı?

Kredi kartı limit aşımının özel olarak bir cezası bulunmaz. Bankanız, size limiti aştığınız için herhangi bir yaptırım uygulamaz. Ancak kredi kartı limitinizi aşmanız, kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle kredi kartınızın limitini, harcama alışkanlıklarınıza göre belirlemeli ve süreç içerisinde bu sınırlara bağlı kalmalısınız. Dilerseniz HangiKredi üzerinden en yüksek kredi kartı limiti veren bankalara ulaşabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

57 Oy

-

3,39 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Omer
Omer 20.07.2020 • 00:00

İyi günler ben kyk dan burs alıyorum haliyle bursumda ziraat bankasından yatıyor ziraat bankası bana 1000 TL limitli kredi kartı verdı bankayı limit arttırımı için aradığımda bana öğrenci kartlarda en yüksek limit bu olduğunu söylediler acaba bddk son açıkladığı kararda yani " geliri olmayanların kart limiti 2000 TL ye yükseltilmesi" kararından biz öğrenciler faydalaniyozmu

Yanıtla Beğen(7)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Ömer, Uygulamada farklılıklar olabilir bu nedenle bankanın müşteri temsilcisinden destek almanı tavsiye ederiz.

Beğen(6)
Aydın
Aydın 12.07.2020 • 00:00

Merhabalar banka şubesine gidip maaş bordrosuyla limit artırım talebinde bulunabilirmiyiz cepten yapıyorum red cevabı geliyor şube direk artırım yapabilirmi teşekkür ederim.

Yanıtla Beğen(7)
ikon
Hangikredi 13.07.2020 • 00:00

Merhaba Aydın, Limit artırım işlemi için bankanın çağrı merkezinden destek alabilirsin.

Beğen(10)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?