Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Limit Hesaplama

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 20.06.2019 Güncelleme Tarihi: 5.03.2021

Kredi kartları doğru kullanıldığında alışverişlerde, ödemelerde avantaj sağlıyor.

Kredi Kartı Limit Hesaplama
Kredi kartı limiti özelinde kampanyalar olması, kişiye özel ödeme planı sunulması, yüksek tutardaki harcamalar için taksit imkânı kredi kartı kullanımını cazip kılan özelliklerdir. Bu sebeple kartların en önemli özelliklerin biri de limitidir. Bununla birlikte, kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorunun yanıtını da makalemizde bulacaksınız.

Peki, kredi kartı limiti nedir, nasıl hesaplanır? Kredi kartı limiti, kart için başvurduğunuzda gelir gider beyanınız doğrultusunda belirlenen harcayabileceğiniz en üst tutardır. Örneğin, 3.000 ₺ limiti olan bir kartla maksimum harcama tutarınız 3.000 ₺’dir. Kartların limiti kişiden kişiye ve kişinin geliri, gideri, borcunu düzenli ödemesi gibi faktörlere bağlı değişiklik gösterir.

Kredi kartı limiti konusunda bilinmesi gereken detaylardan biri de sahip olduğunuz kart sayısıyla orantılı olarak kart limitinin değişmediğidir. Yani, aynı bankadan iki ayrı kartınız olduğunda kartlarınıza iki ayrı limit belirlenmez. Bankanızın size sunduğu limit o iki kart arasında bölünür ve toplam tutar aynı kalır. Örneğin 3.000 ₺ limiti olan bir kartınız varken aynı bankadan ikinci bir kart aldığınızda bu maksimum limit iki kartınıza bölünür (1.500₺+1.500₺) ve toplam tutar aynı kalır.

Kredi Kartı Limit Hesaplama Formülü

Kredi kartı limiti belirlenirken bankaların ilk dikkat ettiği kart sahibinin belgelenebilir gelir durumudur. Kart limitiniz ilk yıl gelirinizin maksimum iki katı, sonrasında da dört katı olacak şekilde belirlenir. Gelirinizin artmasıyla kartınızın limiti de artacaktır.

Örnek bir hesaplama yapacak olursak:

Aylık belgelenebilir toplam gelir 4.000 ₺ ise

İlk defa kredi kartı alıyorsanız 4.000*2 = 8.000 ₺
İlk yıl geçtikten sonra toplam kredi kartları limiti 4.000*4 = 16.000 ₺ olacaktır.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kart limitiniz gelirinizle orantılı bir hesaplamaya tabi olduğu için ilk olarak belgeleyebileceğiniz gelirinizin artması gerekmektedir. Geliriniz iyileştiğinde kart limitiniz de aynı oranda artacaktır.

Limit artırımı kart kullanımınızla da ilişkilidir. Borcunuzun yalnızca asgari tutarını değil tamamını ödeyerek ve son ödeme tarihini geçirmeden, geciktirmeyerek borcunuzu öderseniz iyi bir kullanıcı olur ve banka nezdinde kredi notunuzu yükseltmiş olursunuz.

Kartınızı aktif olarak kullanmanız da limit artımında önemlidir. Sadece tek seferlik yüksek tutardaki harcamalar için değil aylık, düzenli ödemeler için kartınızı kullanmak kredi notunuzu yükselteceği gibi kredi kartı limitinizi de artıracaktır. Örneğin kartınızdan otomatik ödeme talimatları vererek aktif bir kullanıcı olabilirsiniz. Burada önemli olan bankanız aracılığıyla işlem yaparak bankadaki işlem hacminizi artırmaktır. Ayrıca hesabınıza para giriş-çıkışı olması bankanın size güven duymasını sağlayacağı için maaş bankanızdan kredi kartı edinebilir ya da başka bankadan kartınız varsa maaşınızı kullandığınız kredi kartına yatırarak aylık para girişi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitiniz bankalar tarafındankredi notunuz gelir dengenize göre belirlendiği için talebinizden yüksek bir limite sahip olabilirsiniz. Kartınızın limitinin yüksek olması ve sizin bu yüksek limite uygun bir gelir ve ödeme planınız olmaması ödeme güçlüğü yaşamanıza sebep olabilir. Kredi kartı limitinizi yükseltmek istediğinizde bazı teminatlar gerekmektedir ancak kredi kartı limitinizi düşürmek istediğinizde işler daha kolay ilerlemektedir.

Kredi kartı limitinizi düşürmek için kullandığınız kartın bağlı olduğu şubeye gidebilir, banka danışmanınızdan destek alabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığıyla, şubeye gitmeden kredi kartı limitinizi düşürebilirsiniz. Aynı şekilde telefon bankacılığıyla da kart limitinizi düşürebilirsiniz.

Bunlara ek olarak kredi kartı limiti düşürmeyle ilgili önemli olan bir diğer detay ise kartınızda otomatik limit artışı özelliği olup olmadığını bilmenizdir. Kredi kartınızda otomatik limit artış özelliği aktifse banka size sormadan kart limitinizi yükseltebilir. Kart limitiniz sizin isteğiniz dışında arttırıldığında ve siz harcamalarınızı limitle beraber artırdığınızda sonrasında ödemekte zorluk çekeceğiniz bir borcun altına girebilirsiniz. Bu nedenle limitiniz her zaman bilginiz dahilinde ve ödeme gücünüze uygun olmalıdır.

Geliri Olmayanların Kredi Kartı Limiti ( En Düşük Kredi Kartı Limiti)

Kredi kartına sahip olabilmeniz için birkaç şart gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olmak, kredi notunuzun banka değerlendirmesine göre riskli seviyede yer almaması ve belgelenebilir gelirinizin olması. Bu şartlar karşılanmadığında ise kredi kartı başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağı tamamen banka inisiyatifindedir. Geliri olmayan kişilere bu şartlar gereğince banka inisiyatifinde maksimum 1.000 ₺ kredi kartı verilebilir.

Geliri olmayan ya da belgelenebilir geliri istediği limit için çok düşük kalan kişilerin yapabileceği şeylerden biri kolay kredi kartı veren bankaları tercih etmek olacaktır. Kredi kartı başvurusunu onaylamak tamamen bankanın önceliğinde olduğu için bazı bankalar kredi kartı verirken daha toleranslı davranabiliyor. Bu nedenle en kolay kredi kartı veren bankaları tercih etmeniz kredi kartı almanızı kolaylaştıracaktır.

Asgari Ücretli İçin Kredi Kartı Limiti Nedir?

Sigortalı olan asgari ücretli çalışanlar, kredi kartını aldıkları ilk yıl belgeli gelirlerinin en fazla 2 katı, takip eden yıllarda ise kredi kartları toplam limiti yine belgeleyebildikleri gelirin maksimum 4 katı olacak şekilde limite tabidir.

2019 yılı için en düşük asgari ücret yaklaşık 2.020 ₺ olarak belirlenmiştir. Bu maaş üzerinden bankaya kredi kartı için başvuruda bulunan kişiye, bankanın onaylaması halinde, ilk yıl 4.040 ₺, takip eden yıllarda toplam üst limit 8.080 ₺ verilebilir. Eğer asgari ücretle çalışan kişinin ek gelirleri varsa ve bu ek gelirler belgelenebiliyorsa kredi kartı limiti hesaplanırken bu gelirler de dikkate alınır. Ayrıca bütün kartlarda yani aidatsız kredi kartı ve aidat ücreti olan kredi kartı için belgelenebilir gelir şartı aranmaktadır.

Kredi Kartı Limiti ve Kredi Kartı Aidatı

Bankalar kredi kartları için aidat ya da yıllık ücret adı altında bir kart kullanım bedeli tahsil ederler. Bununla beraber her bankanın mutlaka bir tane aidatsız kredi kartı da bulunmaktadır. Bankalar aidatsız olduğunu belirtmedikleri sürece bütün kartlarından kart aidatı yani kart kullanım bedeli talep edebilirler. Ancak kesintisiz olarak 180 gün süreyle kartınızı kullanmazsanız ve kartınızda işlem hareketi olmazsa kart aidatı alınmaz. Ayrıca sanal olarak açılan kredi kartlarına da bankalar kart aidatı alamaz.

Kredi kartı aidatı kartın türüne göre belirlenir. Kart limiti aidatla da ilişkili değildir. İstisnai olarak kredi kartlarına aidat belirleme yetkisi banka özelinde olduğu için limiti yüksek kredi kartına göre bir aidat belirleme prosedürü de uygulayabilirler.

Kredi Kartı Limiti ve Kredi Notu İlişkisi

Kredi notu yükseltme, bankalardan kredi kartı, ihtiyaç, konut, taşıt kredisi gibi tüm kredilerin ortak bir analizi sonucunda oluşturulan puanlama sistemidir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa bankadan alacağınız bu hizmetlerdeki toleransınız o kadar yüksek olur.

Kredi kartı limitinizi arttırmak istediğinizde bankanın referans alacağı şeylerden biri de kredi notunuzdur. Kart limiti belirlenmesi banka değerlendirmesine içkin olduğundan kredi notunuzun yüksek olması yüksek bir limitiniz olabileceğini, kredi notunuz düşükse limitinizi yükseltemeyeceğinizi gösterir. Örneğin, ödemeleriniz düzenli değilse, çoğunlukla kartınızın asgarisini ödüyorsanız banka bunlara bakarak kredi kartı limitinizi artırmayabilir. Ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız, kartınıza tanımlı fatura ödemeleriniz varsa, aktif bir kullanıcıysanız kredi notunuz iyi olacak ve kredi kartı limitiniz de yükselecektir. Kredi notunuz düşükse kredi kartı almakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finans dünyasıdan en güncel haberler ve tüm merak ettikleriniz HangiKredi'de!

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

4,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

Omer
Omer 20.07.2020 • 00:00

İyi günler ben kyk dan burs alıyorum haliyle bursumda ziraat bankasından yatıyor ziraat bankası bana 1000 TL limitli kredi kartı verdı bankayı limit arttırımı için aradığımda bana öğrenci kartlarda en yüksek limit bu olduğunu söylediler acaba bddk son açıkladığı kararda yani " geliri olmayanların kart limiti 2000 TL ye yükseltilmesi" kararından biz öğrenciler faydalaniyozmu

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Ömer, Uygulamada farklılıklar olabilir bu nedenle bankanın müşteri temsilcisinden destek almanı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Aydın
Aydın 12.07.2020 • 00:00

Merhabalar banka şubesine gidip maaş bordrosuyla limit artırım talebinde bulunabilirmiyiz cepten yapıyorum red cevabı geliyor şube direk artırım yapabilirmi teşekkür ederim.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 13.07.2020 • 00:00

Merhaba Aydın, Limit artırım işlemi için bankanın çağrı merkezinden destek alabilirsin.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon