Kredi Notu Nedir?

Kredi çekmek isteyenlerin aklını sıkça kurcalayan sorulardan biri kredi notu nedir sorusu. Kredi notu ile ilgili detaylı bilgileri sizin için derledik.

Kredi notu en basit tanımıyla kişilerin ve işletmelerin bankalarla olan ilişiği ile ilgili bilgilerin sunulduğu detaylı rapordur. Bankalara olan mevcut borç durumunuz, ödeme düzeniniz, önceki borçlanmalarınız, kullandığınız krediler ve buna benzer tüm bilgiler bu raporda yer almaktadır. Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda kredi notunuz incelenerek krediniz onaylanır veya onaylanmaz.

Kredi notunu oluşturan verileri KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ve TBB (Türkiye Bankalar Birliği) kayıt altına almaktadır. Herhangi bir bankadan kredi  ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda bankalar kredi notunuzu öğrenerek buna göre değerlendirmede bulunur. Kredi notunuz yükselebilir ya da düşebilir ama bankaların kredi kullandırma kriteri farklı olduğundan, kredi notunuz bir bankaya göre düşük bile olsa başka bir banka için yeterli olabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Hesaplama

Peki kredi notu hesaplama işlemi nasıl yapılır? Bankalara yaptığınız ödemelere dair tüm ödemelerin performansları, kredi ve kredi kartı limitleriniz, yaptığınız başvurular birlikte değerlendirilerek sizin kredi notunuzu ya da diğer bir deyişle kredi skorunuzu oluşturur. Kredi skoru değeri hızlı bir şekilde düşüp çıkamaz. Düzensiz yapılan ödemeler zamanla kredi notunuzu düşürürken, düzenli yapılan ödemeler ve yüksek limit gibi etmenler kredi notunuzu yükseltir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notunuzu Findeks’ten öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken KKB’nin sitesine girerek sizden istediği kimlik bilgilerini eksiksiz olarak ileterek sisteme kayıt olmak. Kaydınız tamamlandıktan sonra, KKB’nin Türkiye’deki tüm bankalarla paylaştığı kredini notunuzu, ücret karşılığında siz de öğrenebilirsiniz. Kendinize ait risk raporunu öğrenmek içinse sistem kayıt olduktan sonra, “Riskim” yazıp arada boşluk bırakarak TCKN veya vergi kimlik numarasının son 4 hanesini de ekleyerek 4552’ye SMS gönderebilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bul
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

4 yorum

 1. Peki 2.el tasit kredisi basvurusunda kredi notu önemli bir faktör mü ?

  • Sayın Ümit,

   Kredi başvuruları değerlendirilirken belgelenebilir gelir ve sigortanın yanı sıra dikkate alınan en önemli faktörlerden biri kredi notudur.

 2. Benm findeks kredi notum 1236 (az riskli ) olarak görünüyor. Taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi çekmek istediğimde ne kadar çekebilirim ? Findeks kredi notu üzerinden böyle bir hesap var mı ? Net maaş veya brüt maaş ile findeks redi notum üzerinden ne kadar kredi çekebileceğimi hesaplamak istiyorum.

  • Sayın Mehmet,

   Maalesef böyle bir hesaplama söz konusu değil çünkü alabileceğiniz miktar bankanın inisiyatifine göre değişmektedir. Banka başvurunuzu değerlendirirken kredi notunuzla birlikte gelir durumunuzu, sigortalılık sürenizi, önceki borçlarınızı ve bunlara benzer bilgileri de inceler. Sitemiz üzerinden online başvuru yaparak bankaların size geri dönüş yapmasını bekleyebilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir