Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Notu Nedir, Nasıl Oluşturulur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.02.2017 Güncelleme Tarihi: 30.03.2023

Kredi notu en basit tanımıyla kişilerin ve işletmelerin bankalarla olan ilişiği ile ilgili bilgilerin sunulduğu detaylı rapordur.

Kredi Notu Nedir, Nasıl Oluşturulur?
Bankalara olan mevcut borç durumunuz, ödeme düzeniniz, önceki borçlanmalarınız, kullandığınız krediler ve buna benzer tüm bilgiler bu raporda yer almaktadır.

Konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda kredi notunuz incelenerek krediniz onaylanır veya onaylanmaz. Kredi notu öğrenme işlemi için ise e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi notunu oluşturan verileri KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ve TBB (Türkiye Bankalar Birliği) kayıt altına almaktadır. Herhangi bir bankadan kredi ya da kredi kartı başvurusu yaptığınızda bankalar kredi notunuzu öğrenerek buna göre değerlendirmede bulunur. Kredi notunuz yükselebilir ya da düşebilir ama bankaların kredi kullandırma kriteri farklı olduğundan, kredi notunuz bir bankaya göre düşük bile olsa başka bir banka için yeterli olabilir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Peki kredi notu hesaplama işlemi nasıl yapılır? Bankalara yaptığınız ödemelere dair tüm ödemelerin performansları, kredi ve kredi kartı limitleriniz, yaptığınız başvurular birlikte değerlendirilerek sizin kredi notunuzu ya da diğer bir deyişle kredi skorunuzu oluşturur. Kredi skoru değeri hızlı bir şekilde düşüp çıkmaz. Düzensiz yapılan ödemeler zamanla kredi notunuzu düşürürken, düzenli yapılan ödemeler ve yüksek limit gibi etmenler kredi notunuzu yükseltir.

HangiKredi Finansal Raporu'nu Deneyin!

HangiKredi'nin dijital gücü ile oluşan HangiKredi Notu'nuzu hemen öğrenin! Finansal durumunuzu, kredi onaylanma ihtimalinizi ve kredi kartı önerilerimizi inceleyin. Şubeye gitmeden kredi notunuzu öğrenmenin ve bankacılık ürünlerine başvurmanın avantajını HangiKredi ile yaşayın!

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değerdir. Kredi puanınız ne kadar yüksek olursa kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Kredi notunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik demektir. Böyle bir durumda sizinle ilgili herhangi bir fikir edinemezler ve kredi başvurusunu onaylamazlar. Eğer kredi notunuz sıfır ise öncelikle kredi notu oluşturmalısınız. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabına ise "Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?" makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kredi ve kredi kartı başvurusunu onaylamak için bankanın belirlediği alt sınır bankadan bankaya, almak istediğiniz tutara ve gelir durumunuza göre değişse de Findeks kredi notu aralıkları şu şekildedir.

 • 0-699 En riskli
 • 700-1099 Orta riskli
 • 1100-1499 Az riskli
 • 1500-1699 İyi
 • 1700-1900 Çok İyi

Kredi notunuzu yükseltebilmek için öncelikle mevcut tüm borçlarınızı kapatmanız gerekir. Borçlarınızı kapattıktan sonra eğer alabiliyorsanız düşük tutarlı bir kredi ya da düşük limitli bir ihtiyaç kredisi kartı için yapacağınız düzenli ödemeler kredi notunuzu yükseltecektir. Mevcut bir kredi kartınız varsa yine düzenli harcamalar yapıp, her seferinde dönem borcunun tamamanı kapatarak kredi notu yükseltme işlemi yapabilirsiniz. Kredi kartından nakit avans çekip geri ödemesini hemen gerçekleştirmek de sizin için olumlu bir imaj oluşturacaktır. Eğer kredi kartınız yoksa ve yeni bir kredi ya da kredi kartı alamıyorsanız mevduat hesabınıza düzenli para giriş çıkışı yapmak da kredi notunuzu yükseltebilir. Kredi notu sorgulama işlemini Findeks’ten gerçekleştirebilirsiniz.

Bankaların Güncel Kredi Teklifleri

Bankaların güncel kredi tekliflerini görmek için Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak kredi sorgulaması yapabilirsiniz. Hangikredi.com’dan kredi sorgulaması yaparak tüm bankaların güncel kredi faiz oranlarını görebilir, çekmek istediğiniz kredi tutarı için aylık ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bankaların kredi tekliflerini tek ekranda görerek kolayca karşılaştırma yapabilir ve bankalara online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenebilir?

Kredi notu ne zaman güncellenir sorusu özellikle ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlerin cevabını merak ettiği bir soru. Kredi notunuzu etkileyen hareketlerin çoğu günlük olarak güncellenir. Finansal kurumlar tarafından sizin finansal hareketlerinizle ilgili paylaşılan bilgilerin risk raporunuzu ve kredi notunuzu etkilemesi ise ortalama iki gün sürer. Kredi ya da kredi kartı borcunuzu ödemeyi geciktirmeniz halinde ortalama iki gün içinde kredi notunuza yansır. Kredi ya da kredi kartınızın bağlı olduğu finansal kurum Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim yaptığında kredi notunuz olumlu ya da olumsuz şekilde bundan etkileniyor.

Günlük finansal hareketlerin yanı sıra bazı bilgiler risk raporunda ve kredi notunda aylık olarak güncellenmektedir. Güncellemelerin sıklığı ve etkisi Findeks tarafından ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilebiyor.

Kredi Kayıt Bürosu – KKB Nedir?

Kredi ya da kredi kartı kullanmaya başladığınız andan itibaren ödemelerinizle ilgili hareketlilik, ödenmemiş krediler, gecikmeler kayıt altında tutulur. Bu veriler Kredi Kayıt Bürosu (KKB) adı verilen resmi bir kurum tarafından kayıt altına alınır. Kayıt altında tutulan bu veriler sayısal bir değer olan kredi notunu oluşturur. Banka kredi ve kredi kartı başvurularını bu veriler ışığında değerlendirir. Kredi notu sorgulama işlemi yaparak kredi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks risk raporu, kişi ve kurumlara ait kredi ve kredi kartı ödeme kayıtların yer aldığı rapordur. Bu raporda kredi, fatura ve kredi kartları ile ilgili ödeme ve borç bilgileri ile kalan borç miktarı yer alır. Risk merkezi tarafından oluşturulan risk raporunda yer alan bilgiler kişinin kredi notunu etkiler. Düzenli ödemeler yapmanız kredi notunuzu olumlu yönde etkiler. Risk raporu kişinin bir sonraki kredi ya da kredi kartı ödemesini düzenli ödeyeceğini garanti etmez fakat kişinin ödeme alışkanlıklarına dair kredi veren kuruluşa fikir verir. Findeks raporuna E-devlet kredi notu sorgulama işlemi ile ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu hesaplama işlemi KKB tarafından yapılıyor. Kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi sitesi olan Findeks’ten öğrenebilirsiniz. Kredi notu öğrenme işlemi için yapmanız gereken Findeks web sayfasına istenilen kimlik bilgilerini eksiksiz doldurarak sisteme kayıt olmak. Kaydınız tamamlandıktan sonra, KKB’nin Türkiye’deki tüm bankalarla paylaştığı kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bu noktada belirtmeliyiz ki kredi notu öğrenme ücretsiz bir işlem değil. Belli bir ücret karşılğında Findeks’ten kredi puanınızı kolayca öğrenebiliyorsunuz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

132 Oy

-

1642683,2 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon