Kredi Notu Öğrenme ve E-devletten Ücretsiz Sorgulama

Vatandaşlar için hayatı kolaylaştıran çeşitli hizmetler sunan E-devlet, bir yeni hizmet sunuyor: Kredi notu sorgulama! Findeks üzerinden sorgulanabilen kredi notu, artık E-devlet üzerinden ücretsiz sorgulanabilecek…

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamaya göre vatandaşlar E-devlet hesapları üzerinden Findeks Risk Raporu’na ücretsiz şekilde ulaşabilecek. Vatandaşlar ücretsiz risk raporuna ayda bir kez ücretsiz ulaşabilecek. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada yeni hizmetle ilgili şu detayları verdi:

“Risk raporu ile vatandaşlar banka ve finansal kuruluşlardan kullandığı bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitlerini, vadelerine göre borç bilgilerini ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgilerini görebilecek.

Raporda, borç bilgileri banka ve finansal kuruluş bazında yer alacak. Vatandaş, tüm borçlarını ve varsa ödenmemiş olan faiz, komisyonlarını topladığında toplam borç tutarına ulaşabilecek. Ayrıca, son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe intikal ettirilmiş açık ve kapalı durumdaki borçlarını görebilecek.”

E-devlet’ten ücretsiz risk raporu sorgulama nasıl yapılacak?

Sistem açıldığı zaman E-devlet üzerinden ücretsiz risk raporu sorgulaması yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile oturumunuzu açın,
  • Karşınıza çıkan ekrandaki arama çubuğuna “risk raporu” yazın,
  • Gelen seçenekler arasından risk raporunu seçin.

Son seçiminizle birlikte risk raporunuzun yer aldığı sayfaya ulaşabileceksiniz.

Risk raporu nedir?

Risk raporu, kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı ödemeleri ile ilgili kayıtların yer aldığı rapordur. Bu raporda son 5 yıla ait kredi ve kredi kartları ile ilgili ödeme ve borç bilgileri ile kalan borç gözükür.  Ayrıca fatura ödemeleri de risk raporunda görünmektedir. Risk raporunda yer alan bilgiler kredi puanını etkiler.

Hemen Kredi Sorgula
Kredi Notu Öğrenme ve E-devletten Ücretsiz Sorgulama
3.6 (72%) 15 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir