Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar

Kredi kartı almak için bankaların talep ettiği şartlar olsa da tüketiciler nasıl kolay kredi kartı alabileceklerini merak ediyor. Kredi kartını en kolay veren banka hangisi ve nasıl kolay kredi kartı alırım diye merak edenler için tüm detayları derledik.

Tıpkı kredi başvurusunda olduğu gibi kredi kartı başvurusu yaparken de banka sizden belgelenebilir gelir ister. Belgelenebilir gelirin yanı sıra kredi notunuzun da belli bir seviyede olması ve kredi sicilinizin temiz olması beklenir. Öncelikle belirtmek gerekir ki çalışmıyor olsanız da kredi kartı almak için şansınız olabilir ancak kredi siciliniz bozuksa kredi kartı alma ihtimaliniz oldukça düşüktür.

Kredi kartı başvurusunu onaylamak tamamen bankanın inisiyatifinde ve sizin finansal geçmişinize bağlı olsa da bazı bankalardan kredi kartı almak daha kolay. Anında kredi kartı olarak da anılan kolay kredi kartı başvurusu için belge toplamanız gerekmez. En kolay kredi kartı veren bankaları aşağıda listeledik.

  • Yapı Kredi Worldcard
  • Akbank Axess Kredi Kartı
  • ING Bonus Anında Kart
  • Garanti BBVA Bonus Kredi Kartı

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu, bugünkü ve geçmişteki finansal performansınızı yansıtan sayısal bir değer olduğundan kredi ve kredi kartı başvurularında önemli bir değerlendirme faktörü olarak kabul ediliyor. Bankalar, sizin kredi notunuza bakarak sizin ödeme alışkanlıklarınızla ve mevcut durumda ödeme yapıp yapamayacağınızla ilgili fikir edinmiş oluyor.

Başvurunun onaylanması için kredi notunun kaç olması gerektiği bankadan bankaya değişebilen bir durum ancak kabul görmüş standartlara göre kredi notunuzun iyi kabul edilebilmesi için en az 1500 olması gerekiyor. Bu, notunuz 1500’ün altındaysa başvurularınız onaylanmaz anlamına gelmez ancak notunuzun 1500’ün üzerinde olması başvuru alma olasılığınızı arttıracaktır.

Kredi NotuBaşvurunun Onaylanma Olasılığı
1-900Düşük
901-1200Gelire bağlı olarak orta ya da düşük
1201-1499Orta
1500-1900Yüksek

Kredi Kartı Kullandığımda Kredi Notum Etkilenir Mi?

Kredili ürün ödeme alışkanlıkları ve mevcut borç durumu, Findeks kredi notunu etkileyen bileşenler arasında. Kredili bir ürün olan kredi kartına ilişkin borçlar ve ödeme alışkanlıkları da bu bağlamda kredi notunu etkilemektedir. Kredi kartınızla yapacağınız düzenli harcama ve ödemeler kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Sürekli bir şekilde kredi kartı borcunun sadece asgari tutarını ödemek ya da ödemeyi geciktirmek kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Kredi Notu Hesaplama Formülü

Finansal geçmişinizi sayısal bir değer halinde gösteren kredi notu hesaplanırken birden fazla bileşen dikkate alınır. Bu etmenler önemlerine göre farklı yüzdeliklerde değerlendirilir. Kredi notu hesaplama formülüne etki eden faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kredi Notu BileşenleriOranıPuanı
Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları%35665
Mevcut Borç Durumu (Kredi, kredi kartı, fatura)%35665
Yeni Alınan Kredi%11209
Kredi Kullanma Yoğunluğu%10190
Diğer Faktörler%9171

0-1900 arası bir değer olan kredi notu hesaplanırken bu bileşenler ve oranlar dikkate alınarak hesaplama yapılır. Kredi notunuz düşükse, kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce yükseltmenizi tavsiye ederiz. Kredi Notu Yükseltme yazımızdan bu konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Kredi Çekilir Mi?

Halk arasında kredi kartından kredi çekmek olarak tanımlanabilen nakit avans acil nakit ihtiyaçlarınız için kurtarıcı olabilir. Taksitli seçeneği de bulunan nakit avans kredi kartınız ile borçlanmak üzere bankanızdan nakit çekebilmenizi sağlayan bir uygulama. Acil nakite ihtiyaç duyduğunuz anlarda belge toplama ve başvuru süreci ile uğraşmadan anında kredi çekebilirsiniz.

Taksitli nakit avans seçeneğinde çektiğiniz nakit parayı taksitler halinde ödemeniz beklenirken standart nakit avans seçeneğinde bir sonraki ekstreye yansıyan borcunuzu o ay faizi ile birlikte ödemeniz beklenir.

Kredi Notu Düşükse Nasıl Kredi Kartı Alınabilir?

Kredi ve kredi kartı başvurularında bankaların öncelikli olarak baktıkları şey tüketicinin kredi notu, gelir durumu ve sigortalılık süresi. Bu üç ana kriter başvurunuzun sonucunu etkiliyor. Finansal geçmişinizin sayısal bir özeti olan kredi notu, bankanın sizinle ilgili bir fikir edinmesini sağladığından oldukça önemli. Kredi notunuz düşükse kredi kartı alamazsınız diye bir şey yok ancak başvurunuzun onaylanma ihtimalinin düşük olduğunu da belirtmeliyiz.

Kredi notunuz düşükse öncelikle maaş bankanızdan kredi kartı talep etmeyi deneyebilirsiniz. Genellikle maaş bankalarından kredi kartı almak daha kolaydır. Bunun dışında başka bankalardan da düşük limitli kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır

Kredi kartı limiti, başvurusu sırasında bankaya beyan ettiğiniz gelir durumunuza göre belirlenir. Harcama yapacağınız üst limit olarak belirlenen kredi kartı limiti belirlenirken ayrıca kredi notunuz da dikkate alınır.

Kredi kartı limiti kart bazında değil kişi bazında belirlenir. Geliriniz ve kredi notunuza bakılarak belirlenen limitiniz kaç tane kredi kartınız olursa olsun değişmez. Birden fazla kartınız olması durumunda limit, kartlar arasında bölünür. Örneğin limitiniz 3000 TL ise ve iki kartınız varsa kartlarınız limiti 1500’er TL olabilir.

Kredi Kartı Almak İçin Düzenli Gelir Şart Mı?

Bankalara kredi ve kredi kartı başvurusu yaptığınızda bankalar sizin kredi notunuza ve gelir durumunuza bakar. Geliriniz alacağınız tutarı belirler ancak gelirinizin olup olmaması banka için en önemli kriter. Kimi bankalar gelir belgesi olmadan kredi kartı verebilse de genel olarak bankalar tarafından düzenli bir gelirinizin olması beklenir. Başvuru sırasında ibraz edeceğiniz gelir belgeniz hem limitinizin belirlenmesinde hem de onaylanma sürecinde etkili olur. Aidatsız kredi kartı için de aidatlı kredi kartı için de gelir şartı aranmaktadır.

Boşanma Sonrası Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Boşanma sonrası kredi kartı borcu nasıl paylaşılır sorusu bazı tüketiciler için merak konusu. Boşanma durumunda aslında borç paylaşımı söz konusu değil ancak evlilik birliği içerisinde edinilmiş bir mala dair bir borç söz konusu ise dolaylı olarak borç paylaşılmış oluyor. Kredi kartı borcunda ise durum farklı.  Borç, evlilik birliği içindeyken oluşmuş olsa da yükümlülük sadece borçluya ait oluyor. Türk Medeni Kanunu’na göre ayrıca kişi, elindeki tüm mal varlıkları ile birlikte borçtan sorumludur.

Borçtan dolayı oluşan yasal takip, kara liste ve haciz durumları ise boşanılan eşi kesinlikle etkilemez. Boşanırken Konut Kredili Ev Nasıl Paylaşılır adlı yazımızdan boşanma sonrası kredi kartı borcu konusu ile de ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gelir belgesiz kredi kartı alınır mı?

Gelir belgesi olmadan kredi kartı almak imkansız değil. Eğer çalışmıyorsanız ancak kira geliriniz, mevduat geliriniz  ya da daha farklı bir yan geliriniz varsa bunu bankaya belgeleyerek kredi kartı alabilirsiniz. Ev hanımları eşlerinin gelir belgesi ile kredi kartı alabilecekleri gibi eşlerinin mevcut kredi kartı üzerinden ek kart da alabilirler.

Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar
3.5 (69.09%) 11 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

3 yorum

  1. Benim sadece 5 günlük sigorta primim var ama ben kredi kartı basvurusunda bulundugumda olumlu sonuclanmıyor ne yapabilirim hangi banka verir sizce

  2. Sayın Can,

    Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

  3. Finansbank en hızlısı 1 gün dolmadan hızlı yanıtladı krediyi


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir