Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hangikredi.com
Anında Kredi Bul
TAVSİYE ETTİĞİMİZ KREDİLER

Gelir Durumu Çekilecek Kredi Tutarını Etkiler mi?

 

Kredi çekmek için gerekli olan ilk kriterlerden biri gelir. Aylık gelirinize bağlı olarak ne kadar kredi çekebilirim sorunuz yanıt bulur. Bankalar kendini geri ödeme konusunda garanti altına almak için aylık taksitlerinizin toplamının geliriniz üzerinden hesaplama yapar. Talep ettiğiniz krediyi sorunsuz alabilmek için aylık toplam borç miktarınızın, hane gelirinin yüzde 50’sini geçmemesi gerekiyor.

Eğer başka kredi ya da kredi kartı borcunuz yoksa miktar biraz daha yükselebiliyor. Eğer hali hazırda aylık taksitlerle ödediğiniz borçlar varsa, yeniden alacağınız kredi için gelirinizin yüzde 50’sini geçmemesi için hesaplama yapılır. Bu durumda aylık gelirinizin yarısı üzerinden mevcut borçlarınızı çıkararak ortalama ne kadar kredi çekebileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Kredi Notu Çekilecek Kredi Tutarını Etkiler Mi?

 

Kredi notunuz, çekmek istediğiniz kredi tutarını etkiler. Genellikle bütün bankalar öncelikle kredi notuna göre kredi hesaplama sistemini uygular. Kredi notunuz sizin finansal anlamda ne kadar güvenilir olduğunuz, ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız ve bankacılık işlemlerinde ne kadar aktif olduğunuzu gösterir. Eğer kullandığınız kredi ve kredi kartlarının ödemelerini düzenli yapıyorsanız, kredi notunuz da otomatik olarak yüksek çıkar. Bu, bankaların ve finansal sistemin size güvendiği anlamına gelir. Bu doğrultuda kredinizin onaylanma kapasitesinin yanında, miktarı için de kredi notunuz gözden geçirilir.

Kredibilite Nedir?

 

Kredibilite, kişi ya da kurumların bankacılık sistemine giriş yaptıktan sonraki finansal değerlerinin analiz edilmesiyle ortaya çıkan notudur. Bu not bankacılık işlemlerinde kullanılıyor. Dolayısıyla ne kadar kredi alabilirim ya da kredi kartı almak istiyorum dediğinizde kontrol edilecek ilk nokta kredibilite.

Bu not doğrultusunda daha önceden çekmiş olduğunuz kredinin ödeme düzeni, borcu geciktirip geciktirmediğiniz, kredi kartınızdaki borç gecikmeleri, icra ya da yasal takibe uğrayan borçlar gibi geniş bir referans elde edilir. Sonucunda da bankalar kredi kartı ya da kredi işlemlerinin tamamlanıp tamamlanamayacağına karar vermiş olur.

Çekilebilecek Kredi Tutarı İle İlgili Yasal Bir Zorunluluk Var mı?

 

Kredi konusunda yapılan düzenlemeler neticesinde aylık geliriniz üzerinden belli kısıtlamalar mevcut. Aylık ödediğiniz kredi ya da kredi kartı borcunuz, hane gelirinin yarısından daha fazla olamaz.

Eğer evlilik durumu söz konusu ise bu tutar sizinle birlikte eşinizin toplam ve kanıtlanmış geliri üzerinden hesaplanır, tek başınıza yaşıyorsanız ise sadece sizin geliriniz kredi miktarına referans olur. Tüm bankalar ve banka işlemleri için geçerli olan bir kural olduğu için yasal kural olarak yürürlükte yer alıyor. Maaşa göre kredi seçeneklerini öğrenmek için sayfamızdaki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

 

Maaşa göre kredi hesaplama seçenekleri her zaman kesin sonuç vermez. Bankalar birden fazla analiz ve değerlendirme sonucunda kredi miktarını belirlediği için net bir şekilde maaşa göre rakam elde edilmesi mümkün değil. Yine de genel olarak bakıldığında bankaların maaşın ortalama yüzde 70’i üzerinden krediyi değerlendirdiğini söyleyebiliriz. Diğer durumlarda da oran aralığı yüzde 40-50 arasında değişiyor. Kredi başvurunuzu yaptıktan sonra kredi notunuz, gelir düzeyiniz ve başvuru seçenekleriniz de değerlendirilerek kredi durumu tespit edilir. Dolayısıyla şimdiden net bir oran ya da rakam öğrenemeyebilirsiniz.

Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

 

Bana kredi çıkar mı dediğiniz noktada bu durumun belli şartlara bağlı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bankaların kendi prosedürleri ve sizin finansal geçmişiniz oldukça önemli. Kredi notunuzun yüksek olması, gelirinizin daha yukarda olması, ödemelerinizin düzenli ilerlemesi kredinin çıkma ihtimalini artırıyor. Genel olarak bakıldığında kredi çekme şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Bankalardaki kredi ve kredi kartı geçmişinizin pürüzsüz olması
 • İpotek durumunda evliyseniz eşinizden izin belgenizin olması
 • Kendi gelirinize göre beyanda bulunmak (konut kredisi için evlilik durumu söz konusu ile ailenin toplam gelirinin beyan edilmesi gerekiyor?
 • Gelirinizi resmi belgelerle doğrulamak
 • Sigortalı çalışan olmak

Eğer sigortalı çalışansanız bankaların inisiyatifine bağlı olarak belli süreleri doldurmuş olmanız gerekiyor. Genelde 3 ay kesintisiz sigortalı çalışmış ve hala çalışmaya devam ediyor olmanız beklenirken, bankalar kendi içlerinde bu konuda yardımcı olabiliyor.

Anında Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

Kredi başvurunuzun onaylanmasının ardından belli belgeleri şubeye teslim etmeniz gerekiyor. Doğrulamaların yapılması ve işlemlerin resmi olarak başlayabilmesi için talep edilen belgeleri bankaya iletmelisiniz. Nüfus cüzdanı, gelir belgesi gibi çok klasik belgelerin yanında bankalara ve kredi türüne göre de belgelerde değişiklik olabiliyor. Aşağıda genel olarak istenen belgeleri bulabilirsiniz.

 • Nüfus cüzdanı
 • Maaş bordrosu
 • SGK dökümü
 • İkametgah ya da adres gösteren belge
 • Talep edilmesi durumunda ek gelir belgesi
 • Konut kredisi için alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Sıfır taşıt kredisi için proforma fatura
 • İkinci el taşıt kredisi için araç ruhsatı

Maaşa Göre Konut Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

Bana ne kadar konut kredisi çıkar diye merak ediyorsanız sayfamızda bulunan hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz.Buradaki hesaplamalar sadece gelir miktarınıza göre yapılır. Kredi notunuz ve bankaların uyguladığı prosedürlere göre elde ettiğiniz kredi tutarında değişiklik olabilir. Aylık maaşınız, varsa kira geliri ve ek gelir, aylık borç ödemeleri ve gayrimenkul bilgilerinizle tahmini bir konut kredisi değerine ulaşabilirsiniz.

Maaşa Göre İhtiyaç Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır? 

 

Gelire göre kredi hesaplama yöntemi ile ne kadar ihtiyaç kredisi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bankaların incelemelerine ve borç ödemelerinize göre değerlendirmeler yapılsa da tahmini bir rakama ulaşmak mümkün. Ne kadar kredi alabilirim hesaplama aracında kredi türü olarak ihtiyaç kredisini seçtikten sonra aylık maaş bilginizi girmeniz gerekiyor. Sonrasında belgelenebilecek başka gelirler varsa bunları da girerek ve hali hazırda olan kredi ödemelerinizin bilgisini de ekleyerek hesaplama yapabilirsiniz. Buradaki hesaplama yöntemi yasal olarak belirlenen gelirin yarısından fazla ödeme yapılmaması üzerinden uygulanıyor.

Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

 

Konut kredisi alabilmek için bana ne kadar kredi çıkar sorusuna önceden yanıt bulabilirsiniz. Kesin sonuç olmasa da tahmini olarak bankaların hangi seçenekleri sunacağını öğrenebilirsiniz. Aylık belgelenebilir gelir, ek gelirler ve borç bilgileri ve üzerinden ortalama bir rakam elde etmek mümkün. Bunun dışında bankalara başvurmanız durumunda kredi notunuz devreye girecek. Konut kredisi için gerekli maaş referansları alınırken, tek yaşamıyorsanız hanenin geliri üzerinden ilerleneceğini hatırlatmak gerekiyor. Hane içerisinde birden fazla sigortalı çalışan olması kredi miktarının daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

Gelir Belgesiz Kredi Çekilebilir mi?

 

Gelir belgesi olmadan bana anında kredi çıkar mı dediğiniz noktada bankalardan gelecek olan cevap çoğunlukla olumsuz olacaktır. Bankalar gelir belgesini, borcun geri ödenmesi için bir teminat olarak kabul ettiği için mutlaka zorunlu tutuyor. Eğer sabit bir geliriniz yok fakat üzerinize olan gayrimenkulleriniz varsa bu gayrimenkulleri ipotek göstererek ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bir gayrimenkul üzerinden kredinizi alıp zamanında ödeyerek borcu kapatmanızın ardından ipotek kaldırılır. Bu noktada kredi notunuzun da önemli olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda var. Bunun dışındaki durumlarda her kredi türü için mutlaka sabit bir gelir beyan edilmesi gerekiyor. 

Bana Ne Kadar Kredi Çıkar?

 

Kredi başvurusunda bulunmadan önce “bana ne kadar kredi çıkar?” sorusu ön plana çıkıyor. Bu noktada gelir belgesi baz alınarak belli hesaplama sistemleri sunuluyor. Sayfamızda da bulunan hesaplama aracı neticesinde, başvurunuz sonucunda ortalama ne kadar kredi çıkacağını öğrenebilirsiniz. Kesin sonuç vermemekle birlikte, aylık gelirinizin yarısını geçmeyecek şekilde yapılan borçlandırma sistemi sayesinde bir tutar elde edeceksiniz.

Bunun dışında bankaların verdiği faiz oranları ve taksit sayısını da düşünmek gerekiyor. Bankadan bankaya farklılık gösteren faiz seçenekleri sonucunda ödeyeceğiniz geri ödeme tutarı da değişiyor. Bu yüzden hesaplama seçeneklerinin ardından bankaların faiz ve vade oranlarını da gözden geçirmenizde ve başvurularınızı buna göre tamamlamanızda fayda var.

Hesaplama yöntemi sonucunda belli bir miktara ulaşsanız da bankaya başvurduğunuzda kredi çıkmayabilir. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmamışsanız ya da yasal bir takip süreciniz bulunuyorsa çok yüksek ihtimalle kredi çıkmayacak ya da hesaplamanızın altında olacaktır. Bu yüzden öncelikle finansal geçmişinizi düşünerek kredi notunuzu öğrenmenizin ardından başvuruda bulunmanızda fayda var.