Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

19.09.2016

Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi.

Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?

Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi… Hangi kredi türü olursa olsun krediler nakit ihtiyacımız olan her alanda yanımızda. Bütçeye uygun doğru ödeme planı yapıldığında tüketici, kredi ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamıyor. Peki ödenmekte olan kredi varken yeni kredi çekilebilir mi? Konunun detaylarını sizin için derledik.

Mümkün ama…

Halihazırda ödemekte olduğunuz krediniz varken aynı bankadan ya da başka bankadan yeni kredi alabilirsiniz ama bunun iki şartı var. Bu şartlardan ilki kredi notunuzun yeterli olması. Kredi alabilmek için en önemli kriter kredi notu. Kredi notunuz yüksekse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de artıyor. Ödemekte olduğunuz mevcut bir krediniz varken yeni bir kredi almak istediğinizde de kredi notunuza bakılıyor.

Ödemekte olduğunuz bir krediniz varken yeni bir kredi alabilmek için gereken diğer şart gelir durumunuz. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir toplam hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Hane gelirine, aynı evde yaşadığınız aile bireylerinin gelirleri dahildir. Tek başınıza yaşıyorsanız sadece sizin geliriniz söz konusu olur. Yeni bir kredi çekmek istiyorsanız hane gelirinin %50’sini hesaplayıp, bu miktardan mevcut aylık taksit ödemelerini çıkartıp kalan tutar yeni alacağınız kredinin aylık ödemesi olacak şekilde kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi borcunuzu ödeyemediyseniz ve 90 günlük süreyi aşarak yasal takibe girdiyseniz herhangi bir bankadan yeni bir kredi çekebilmeniz maalesef mümkün değildir.

Kredi Hesapla

Borç Transferi Kredisi

Birden fazla krediden bahsetmişken bunun tam tersi durum olan borç transferi kredisinden bahsetmemek olmaz. Bankalara birden fazla kredi borcunuz varsa ve hepsini takip etmekte zorluk yaşıyorsanız yine kredi notunuzun yeterli olması şartı ile tüm borçlarınızı tek bir bankanın çatısı altında birleştirebilirsiniz. Borç transferi kredisi ile var olan tüm borcunuz tek bir kredi borcu olarak bir bankada toplanır, yeniden vadelendirilir ve böylece her ay tek bir yere düzenli ödeme yapabilirsiniz.

En uygun konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak kredi hesaplaması yapabilir, online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

56 Yorum

Cüneyt 3.08.2020 • 00:00

Merhaba. 10 bin kredi kartı borcum var. 4 bin esnek hesap. 3 bin kredi. Toplam 17 bin. Puanım 1154. Başvuru yapıyorum olmuyor. Gecikme yok.

Yanıtla Beğen(0)
Hangikredi 13.08.2020 • 00:00

Merhaba Cüneyt, Yasal olarak, belgeleyebildiğin gelirin yüzde ellisine kadar kredi alabilirsin. Kredi limitini doldurmuş olduğun için kredi başvuruların onaylanmıyor olabilir. Ne kadar kredi alabileceğini aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsin. https://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari/ne-kadar-kredi-cekebilirim

Beğen(0)
Özlem 21.07.2020 • 00:00

Mrb konut kredisi başvuru ön onay aldım eksper geldi eve baktı henüz yanıt bekliyorum evin değeri 260 bin biçildi bana 200 bin ön onay çıkmıştı şimdi eksperte bağlı ama bundan sonra iptal vs durum olmaz demi çok uğraştım çünkü. Aynı zamanda 60 bin eksiğim oluyor esim de çalışıyor ama ona kredi çıkmadı ihtiyac henüz denemedik şimdi ben eksper raporu gelmeden kendi adıma maaş aldığım başka bankadan ihtiyaç kredisi başvuru yapsam çıkarmı kredi puanım yüksek ödemelerim duzenli. Hani merak ettiğim rapor gelmeden ihtiyaç kredisine başvuru yapsam bu sefer çıksa konut kredisine engel olurmu

Yanıtla Beğen(0)
Hangikredi 22.07.2020 • 00:00

Merhaba Özlem, Şu an konut kredisi başvurun onaylanmadıysa ihtiyaç kredisi başvurusu yapman doğru olmayabilir çünkü alacağın yeni kredi, kredibiliteni etkileyeceğinden yapacağın konut kredisi başvurusu olumsuz etkilenebilir. Ayrıca konut kredisiyle ev alırken, evin değerinin belli bir miktarını peşinat olarak ödemen gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler 22.01.2021

  Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.