Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?

Konut kredisi, taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi… Hangi kredi türü olursa olsun krediler nakit ihtiyacımız olan her alanda yanımızda. Bütçeye uygun doğru ödeme planı yapıldığında tüketici, kredi ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamıyor. Peki ödenmekte olan kredi varken yeni kredi çekilebilir mi? Konunun detaylarını sizin için derledik.

Mümkün ama…

Halihazırda ödemekte olduğunuz krediniz varken aynı bankadan ya da başka bankadan yeni kredi alabilirsiniz ama bunun iki şartı var. Bu şartlardan ilki kredi notunuzun yeterli olması. Kredi alabilmek için en önemli kriter kredi notu. Kredi notunuz yüksekse kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali de artıyor. Ödemekte olduğunuz mevcut bir krediniz varken yeni bir kredi almak istediğinizde de kredi notunuza bakılıyor.

Ödemekte olduğunuz bir krediniz varken yeni bir kredi alabilmek için gereken diğer şart gelir durumunuz. Yasal olarak aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir toplam hane gelirinin %50’sini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Hane gelirine, aynı evde yaşadığınız aile bireylerinin gelirleri dahildir. Tek başınıza yaşıyorsanız sadece sizin geliriniz söz konusu olur. Yeni bir kredi çekmek istiyorsanız hane gelirinin %50’sini hesaplayıp, bu miktardan mevcut aylık taksit ödemelerini çıkartıp kalan tutar yeni alacağınız kredinin aylık ödemesi olacak şekilde kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi borcunuzu ödeyemediyseniz ve 90 günlük süreyi aşarak yasal takibe girdiyseniz herhangi bir bankadan yeni bir kredi çekebilmeniz maalesef mümkün değildir.

Kredi Hesapla

Borç Transferi Kredisi

Birden fazla krediden bahsetmişken bunun tam tersi durum olan borç transferi kredisinden bahsetmemek olmaz. Bankalara birden fazla kredi borcunuz varsa ve hepsini takip etmekte zorluk yaşıyorsanız yine kredi notunuzun yeterli olması şartı ile tüm borçlarınızı tek bir bankanın çatısı altında birleştirebilirsiniz. Borç transferi kredisi ile var olan tüm borcunuz tek bir kredi borcu olarak bir bankada toplanır, yeniden vadelendirilir ve böylece her ay tek bir yere düzenli ödeme yapabilirsiniz.

En uygun konut kredisi, taşıt kredisi ve ihtiyaç kredisi seçeneğine ulaşmak için Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak kredi hesaplaması yapabilir, online kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

En Uygun Krediyi Bulmak İçin Tıklayın
Bankalara Borcum Varken Yeni Kredi Alabilir Miyim?
4.4 (88%) 5 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

38 yorum

 1. Merhaba Kaan,

  Kredi kullandırımında tek bir kriter yoktur. KKB puanı, mevcut borç durumu, resmi gelir belgesi vb etmenler durumunuzu etkiler. Bu nedenle online başvuru yaparak bankaların size dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz.

  İyi günler dileriz.

 2. Merhaba konut almak istiyorum ve peşinatim yok.50000 lira 48 ay vade ile kredi çekip peşinat verip, 10 ay sonrada ev yapılınca konut kredisi çekmek istiyorum mümkün mü?

 3. Merhaba Erkan Bey,

  Konut kredisi, almak istediğiniz konutun satış bedelinin tamamı için verilmez. Burada bir kullandırım oranı/peşinat durumu söz konusu. Peşinat için ihtiyaç kredisi çekme yoluna gidebilirsiniz ancak çektiğiniz ihtiyaç kredisi, kredi çekebilme limitinizi etkileyecektir.

 4. Nuri Bey Merhaba,

  Kredi borçlarını zamanında ödemek daima kredi notunuza olumlu etki yapar.

 5. Merhabalar konut kredisi çektin fakat şuan acil 20 bin lira ihtiyacım var ihtiyaç kredisi çekebilir miyim

 6. Bana vakıf tan 5000tl bireysel temel ihtiyaç kredisi çıktı aylık hane gelirimiz 6000 kredi notum 1008 başka bı kredi başvurusunda bulundum neden olumsuz deniliyor ??

 7. Merhaba Adil,

  Kredi notun bankalarca düşük bulunduğundan dolayı başvuruların onaylanmıyor olabilir. Bunun yanı sıra kredi limitin yetersiz olabilir. Yasal olarak, aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı, belgelenebilir gelirin yüzde ellisini geçmeyecek şekilde düzenlenir. Mevcut ödemelerinden dolayı, gelirin yeni bir krediye uygun olmayabilir.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir