Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kredi Yeniden Yapılandırma – Borç Transferi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.10.2014 Güncelleme Tarihi: 22.05.2023

Borç transferi ile kredi yeniden yapılandırma birbirine çok benzeyen bankacılık işlemleri olsalar da arada küçük bir nüans vardır.

Kredi Yeniden Yapılandırma – Borç Transferi
Kredi kartı borcu ya da kredi borcu yüzünden bütçeniz daralıyor ve gelir gider dengeniz bozuluyorsa bu yazımız size yol gösterebilir.

Yeniden yapılandırma, (çoğunlukla) aynı bankada, ödeme güçlüğü çekilen bir kredi ya da kredi kartı borcu için ilgili banka ile görüşerek yeni ve kolay bir ödeme planının hazırlanmasıdır. Borç transferi ise (genellikle) bir ya da birden fazla bankada bulunan ve yine ödenemeyen borçların tek bir bankada toplanmasıdır.

Borç transferi genellikle kredi ile kredi kartı borçları için uygulanırken; yeniden yapılandırma, konut kredisi borçlarında yapılmaktadır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Şimdi kısaca bahsedelim. Konut kredisi yeniden yapılandırma yapmaya karar verirken esas alınması gereken birkaç husus vardır:

 • Kalan borç miktarı
 • Faiz oranları arasındaki fark
 • Ödenmekte olan taksit tutarı
 • Toplam kredi maliyeti

Bu noktaları dikkate alarak yapacağınız bir hesap sonrası yapılandırma yapmanın gerekliliğine karar verebilirsiniz.
Yapılandırma hesaplaması yapmak için HangiKredi'den destek alabilirsiniz!

İlaveten aynı bankada da yapılandırma yapabilirsiniz. Borçlar ödenemediğinde bankalar çoğunlukla yapılandırmaya açıktırlar. Bu sayede hem onlar alacaklarını tahsil ederler hem siz daha küçük aylık taksitlerle bütçenizi çok zorlamadan ödeme yapmış olursunuz.

Tabii bunun bir bedeli olacaktır: Farklı faiz oranları ve gerekirse uzatılmış vadelerle daha fazla “toplam geri ödeme” tutarı!

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Borç transferi ile amaç genellikle birkaç bankaya dağılmış olan borçları tek bir bankada toplamaktır (eğer sizin de farklı ödeme tarihleri olan ve bütçenizi zorlayan birden fazla kredi/kredi kartı borcunuz varsa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz).

Transfer esnasında borçların aktarıldığı bankadan alınan destek ile mevcut borçlar kapatılır. Böylece taksitleri tek bir günde ve belli bir tutarda ödeyebilirsiniz. Tabii borç transferi de cebinizden çıkan toplam tutarı arttıracaktır.

Kredi Yapılandırma ve Borç Transferi Yapan Bankalar

Borç transferi yapan bankalar dönem dönem kampanyalar düzenlemektedirler. Borç transferi kredisi ile ilgili kampanyaları Hangikredi.com’da takip edebilirsiniz. Kampanya koşulları ve transfer şartları bankalar arasında farklılıklar gösterebilir. Kredi faiz oranları da farklılıklar gösterir ancak vade süreleri yasalar ile belirlendiğinden, ihtiyaç kredisi borç transferi işlemlerinde en uzun vade süresi 72 aydır.

Yapılandırma işlemleri için tüketicilerin ilk tercihleri, halihazırda çalışılmakta olan banka olurken, borç transferinde bu tercih en uygun kredi teklifini sunan banka olarak değişmektedir.  Hangikredi.com aracılığı ile kredi hesaplama işlemi yaparak ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi yapılandırması ile borç transferi yapabilirsiniz.

En Uygun Kredi Faiz Oranları için HangiKredi'den destek alabilir, kredi karşılaştırma yapabilir ve avantajlı kredilere başvurabilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

59 Oy

-

2,97 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

326 Yorum

Halis
Halis 24.01.2020 • 00:00

Yapılandırma yaptım ben ve bu kiredimi tekrardan yapılandırma yapamıyorum firdeks notumu sifirlarilar sicilim biraz odemmde sıkıntı çekiyorum buyuzdn bozuk borç transferi yapan banka olurmu acaba

Yanıtla Beğen(8)
ikon
Hangikredi.com 30.01.2020 • 00:00

Merhaba Halis, Bankaların yapılandırma prosedürleri kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Konu hakkında banka yetkilileri ile iletişime geçmenizi öneririz.

Beğen(5)
İlhan güneş
İlhan güneş 11.07.2019 • 00:00

Garanti bankasında 36 ay vadeli ev ipotekli tüketici kredisi çektim 16 ay ödedim 20 ay kalmış yeniden yapılandırma yapmak istedim 2 sefer red geldi ödemelerim her ay düzenli diğer bsnkalarada ödemelerim düzenli kredi notum 1700 ken neden böyle birşey yaparlar anlamıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz saygılar

Yanıtla Beğen(6)
ikon
Hangikredi.com 17.07.2019 • 00:00

Sayın İlhan Güneş, Konuyla ilgili bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

Beğen(6)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?