Kredi Yeniden Yapılandırma – Borç Transferi

Kredi yapılandırma nasıl yapılır, borç transferi nedir? Kredi kartı borcu ya da kredi borcu yüzünden bütçeniz daralıyor ve gelir – gider dengeniz bozuluyorsa bu yazımız size yol gösterebilir.

Borç Transferi Nedir, Kredi Yapılandırma Nedir?

Borç transferi ile kredi yeniden yapılandırma birbirine çok benzeyen bankacılık işlemleri olsalar da arada küçük bir nüans vardır: Yeniden yapılandırma, (çoğunlukla) aynı bankada, ödeme güçlüğü çekilen bir kredi ya da kredi kartı borcu için ilgili banka ile görüşerek yeni ve kolay bir ödeme planının hazırlanmasıdır. Borç transferi ise (genellikle) bir ya da birden fazla bankada bulunan ve yine ödenemeyen borçların tek bir bankada toplanmasıdır.

Borç transferi genellikle kredi ile kredi kartı borçları için uygulanırken; yeniden yapılandırma, konut kredisi borçlarında yapılmaktadır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Şimdi kısaca bahsedelim. Konut kredisi yeniden yapılandırma yapmaya karar verirken esas alınması gereken birkaç husus vardır:

 • Kalan borç miktarı
 • Faiz oranları arasındaki fark
 • Ödenmekte olan taksit tutarı
 • Toplam kredi maliyeti

Bu noktaları dikkate alarak yapacağınız bir hesap sonrası yapılandırma yapmanın gerekliliğine karar verebilirsiniz.
Yapılandırma Hesaplamak İçin Tıklayın

İlaveten aynı bankada da yapılandırma yapabilirsiniz. Borçlar ödenemediğinde bankalar çoğunlukla yapılandırmaya açıktırlar. Bu sayede hem onlar alacaklarını tahsil ederler hem siz daha küçük aylık taksitlerle bütçenizi çok zorlamadan ödeme yapmış olursunuz.

Tabii bunun bir bedeli olacaktır: Farklı faiz oranları ve gerekirse uzatılmış vadelerle daha fazla “toplam geri ödeme” tutarı!

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Borç transferi ile amaç genellikle birkaç bankaya dağılmış olan borçları tek bir bankada toplamaktır (eğer sizin de farklı ödeme tarihleri olan ve bütçenizi zorlayan birden fazla kredi/kredi kartı borcunuz varsa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz).

Transfer esnasında borçların aktarıldığı bankadan alınan destek ile mevcut borçlar kapatılır. Böylece taksitleri tek bir günde ve belli bir tutarda ödeyebilirsiniz. Tabii borç transferi de cebinizden çıkan toplam tutarı arttıracaktır.

Kredi Yapılandırma ve Borç Transferi Yapan Bankalar

Borç transferi yapan bankalar dönem dönem kampanyalar düzenlemektedirler. Borç transferi kredisi ile ilgili kampanyaları Hangikredi.com’da takip edebilirsiniz. Kampanya koşulları ve transfer şartları bankalar arasında farklılıklar gösterebilir. Kredi faiz oranları da farklılıklar gösterir ancak vade süreleri yasalar ile belirlendiğinden, ihtiyaç kredisi borç transferi işlemlerinde en uzun vade süresi 72 aydır.

Yapılandırma işlemleri için tüketicilerin ilk tercihleri, halihazırda çalışılmakta olan banka olurken, borç transferinde bu tercih en uygun kredi teklifini sunan banka olarak değişmektedir.  Hangikredi.com aracılığı ile kredi hesaplama işlemi yaparak ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi yapılandırması ile borç transferi yapabilirsiniz.

En Uygun Kredi Faiz Oranları

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

325 yorum

 1. bir bankanın A şubesine oaln ihtiyaç kredi borcumun 24 aylık 30 bin tlik borcunu 48 ay 60 bine çıkartma istiyorum şuan B şubesine yakınım B şubesine başvurarak bu işlemi yapabilir miyim yoksa ille de A şubesine mi gitmem gerekiyor

  • Sayın Nurcan,

   Borçlanma şubeye değil bankaya olur. Bu nedenle herhangi bir şubeye giderek işlem yapabilirsiniz ancak mevcut kredi borcunuzun tutarını arttıramazsınız, yeniden kredi çekmeniz gerekir.

 2. şu an vakıf banka kredi borcum var 5 ay kadar ödeyemedim subeye gitsem yeniden yapılandırma yapa bilirmiyi

  • Sayın Kullanıcımız,

   90 günden fazla gecikmeye giren borçlar için yasal takip başlatılır. Dosyanız avukata ya da varlık şirketine devredildiyse avukat ya da varlık şirketi ile iletişim kurarak yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir