Kredi Yeniden Yapılandırma – Borç Transferi

Kredi yapılandırma nasıl yapılır, borç transferi nedir? Kredi kartı borcu ya da kredi borcu yüzünden bütçeniz daralıyor ve gelir – gider dengeniz bozuluyorsa bu yazımız size yol gösterebilir.

Borç Transferi Nedir, Kredi Yapılandırma Nedir?

Borç transferi ile kredi yeniden yapılandırma birbirine çok benzeyen bankacılık işlemleri olsalar da arada küçük bir nüans vardır: Yeniden yapılandırma, (çoğunlukla) aynı bankada, ödeme güçlüğü çekilen bir kredi ya da kredi kartı borcu için ilgili banka ile görüşerek yeni ve kolay bir ödeme planının hazırlanmasıdır. Borç transferi ise (genellikle) bir ya da birden fazla bankada bulunan ve yine ödenemeyen borçların tek bir bankada toplanmasıdır.

Borç transferi genellikle kredi ile kredi kartı borçları için uygulanırken; yeniden yapılandırma, konut kredisi borçlarında yapılmaktadır.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Şimdi kısaca bahsedelim. Konut kredisi yeniden yapılandırma yapmaya karar verirken esas alınması gereken birkaç husus vardır:

 • Kalan borç miktarı
 • Faiz oranları arasındaki fark
 • Ödenmekte olan taksit tutarı
 • Toplam kredi maliyeti

Bu noktaları dikkate alarak yapacağınız bir hesap sonrası yapılandırma yapmanın gerekliliğine karar verebilirsiniz.
Yapılandırma Hesaplamak İçin Tıklayın

İlaveten aynı bankada da yapılandırma yapabilirsiniz. Borçlar ödenemediğinde bankalar çoğunlukla yapılandırmaya açıktırlar. Bu sayede hem onlar alacaklarını tahsil ederler hem siz daha küçük aylık taksitlerle bütçenizi çok zorlamadan ödeme yapmış olursunuz.

Tabii bunun bir bedeli olacaktır: Farklı faiz oranları ve gerekirse uzatılmış vadelerle daha fazla “toplam geri ödeme” tutarı!

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Borç transferi ile amaç genellikle birkaç bankaya dağılmış olan borçları tek bir bankada toplamaktır (eğer sizin de farklı ödeme tarihleri olan ve bütçenizi zorlayan birden fazla kredi/kredi kartı borcunuz varsa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz).

Transfer esnasında borçların aktarıldığı bankadan alınan destek ile mevcut borçlar kapatılır. Böylece taksitleri tek bir günde ve belli bir tutarda ödeyebilirsiniz. Tabii borç transferi de cebinizden çıkan toplam tutarı arttıracaktır.

Kredi Yapılandırma ve Borç Transferi Yapan Bankalar

Borç transferi yapan bankalar dönem dönem kampanyalar düzenlemektedirler. Borç transferi kredisi ile ilgili kampanyaları Hangikredi.com’da takip edebilirsiniz. Kampanya koşulları ve transfer şartları bankalar arasında farklılıklar gösterebilir. Kredi faiz oranları da farklılıklar gösterir ancak vade süreleri yasalar ile belirlendiğinden, ihtiyaç kredisi borç transferi işlemlerinde en uzun vade süresi 72 aydır.

Yapılandırma işlemleri için tüketicilerin ilk tercihleri, halihazırda çalışılmakta olan banka olurken, borç transferinde bu tercih en uygun kredi teklifini sunan banka olarak değişmektedir.  Hangikredi.com aracılığı ile kredi hesaplama işlemi yaparak ihtiyaç kredisi ya da konut kredisi yapılandırması ile borç transferi yapabilirsiniz.

En Uygun Kredi Faiz Oranları

 


317 Yorum

 1. Ramazan

  İyi akşamlar abimle ablam birlikte ev aldılar evin kredi borcu abimin üstüne anlaşmazlık çıktı ve abim krediyi adımdan alın diyor bunun olmadığını ama bazı bankaların yapabileceğine dair duyumlar aldık sizce doğru mudur?

  • Sayın Ramazan,

   Kredinin devri sadece krediye konu olan gayrimenkulün satılmasıyla olur.

 2. Timurhan

  2016 yılının mayıs ayında 1,09 faiz oranı ile konut kredisi kullandım. Su an ki mevcut bankamdaki faiz oranı 0,89. Yapılandırma için bir çok kez başvurmama rağmen olumlu sonuç alamadım. Bu konuda izleyebileceğim farklı bir yol var mı. Krediyi halkbank’ tan kullandım.

  • Sayın Timurhan,

   Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından ayrıdır.

 3. yılmaz

  72 ay yapılandırma yasasının çıktığı tarihten sonra 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kulandım. Şu an taksit ödemede zorlanıyorum. Banka yapılandırma yapmıyor. Krediyi başka bankaya taşıyıp 72 ay vade yaptırabilir miyim? Bunun dışında önerebileceğiniz bir yapılandrma yöntemi var mı?

  • Sayın Yılmaz,

   Bankalarla birebir görüşerek borç transferi kredisi isteğinde bulunabilirsiniz.

 4. Mehmet Emin

  Bir bankadan 36 aylık ihtiyaç kredisi aldım ve şuan yarısı bitti sayılır. Erken kapatma yapılırsa 6000 kadar yeterli oluyor. Farklı bir banka ile kapatma mı yapsam iyi olur yoksa aynı bankada yapılandırma yapsam mı? Kredilerimi düzenli ödemekteyim lakin bu sıralar işler sıkıntılı geçiyor. Aylık ödeneğimi azaltabilirsem iyi olur. Yardımcı olursanız memnun olurum.

  • Sayın Mehmet Emin,

   Bu durum bankanızın sunacağı yapılandırma faiz oranı ve diğer bankanın sunacağı ihtiyaç kredisi faiz oranına göre değişiklik gösterir. Bahsettiğimiz faiz oranlarını öğrendikten sonra aşağıdaki bağlantıda yer alan hesaplama aracımızı kullanarak hesaplama ve karşılaştırma yapabilirsiniz.

   http://www.hangikredi.com/kredi/hesaplama-araclari

 5. SAMET

  Merhaba,

  3 yıl önce 0.89 dan çektiğim ve devam eden konut kredim mevcut. Aylık taksidi yükseltip biraz peşinat vererek vadeyi düşürmek istiyorum. Aynı bankadan yapılandırdığım takdirde aynı faiz oranından yapılandırmak zorundalar mı artırabilir lermi? Birde aynı banka olursa da %2 lik kesinti oluyor mu?

  Teşekkürler

  • Sayın Samet,

   Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından ayrı olarak belirlenmektedir. Krediniz, güncel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılandırılır.

 6. Kubra

  Merhaba yapılandırılması bulunan ihtiyaç kredisinin tekrar yapılandırılması veya başka bir banka ile anlaşması olabilir mı

  • Sayın Kubra,

   Başka bankalarla görüşerek borç transferi kredisi talebinde bulunabilirsiniz.

 7. Mehmet

  Merhaba ben kredi borcumu yapılandırma yapmıştım.yalnız işten çıkarıldım ve borcumu ödeyemedim,dosyam avukata verilmiş şimdi benim ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Sayın Mehmet,

   Avukatla görüşerek yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.

 8. mehmet

  Merhaba benim kredi borcum vardı bunu 7 ay önce yapılandırdım yine ödeyemedim şimdi işlerim düzeldi yeniden yapılandırma imkanım var mı acaba?

  • Sayın Mehmet,

   90 gün boyunca ödeme yapmamanız durumunda hakkınızda yasal takip başlatılır. Yapılandırma konusunu bankanıza danışmanızı tavsiye ederiz.

1 14 15 16
Değerli kullanıcımız;
Yorumlarınızın kolay okunabilmesi, anlaşılabilmesi ve size cevap verilebilmesi için, yorumlarınızı yazarken Türkçe Dil Bilgisi Kuralları'na uygun olarak yazmaya özen göstermenizi rica ederiz.
Teşekkür ederiz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*


*

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz