Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut Kredisi Yapılandırma

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 5.12.2012 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Yüksek tutarlı ihtiyaçlar için krediler imdadımıza koşsa da geri ödemede bazen planlar tutmuyor.
Konut Kredisi Yapılandırma
Böyle durumlarda bankaların size sunduğu bir seçenek var: Kredi yapılandırma… Peki hangi şartlar yerine getirildiğinde tüketiciler kredi yapılandırması imkanından faydalanabilir? Zaten borç öderken neden tekrar bankaya müracaat edersiniz? Konut kredisi yeniden yapılandırma nedir? Refinansman ya da remortgage olarak ta adlandırabileceğimiz kredi yeniden yapılandırma, daha önce kullanılan faiz oranlarından daha düşük faiz oranları ya da daha kolay ödeme imkanı ile kredi kullanarak kalan borcun ödenmesi olarak tanımlanabilir kısaca.
Yüksek tutarlı ihtiyaçlar için krediler imdadımıza koşsa da geri ödemede bazen planlar tutmuyor. Böyle durumlarda bankaların size sunduğu bir seçenek var: Kredi yapılandırma… Peki hangi şartlar yerine getirildiğinde tüketiciler kredi yapılandırması imkanından faydalanabilir? Zaten borç öderken neden tekrar bankaya müracaat edersiniz?

Konut kredisi yeniden yapılandırma nedir?

Refinansman ya da remortgage olarak ta adlandırabileceğimiz kredi yeniden yapılandırma, daha önce kullanılan faiz oranlarından daha düşük faiz oranları ya da daha kolay ödeme imkanı ile kredi kullanarak kalan borcun ödenmesi olarak tanımlanabilir kısaca.

Ödeme güçlüğü çektiğinizde ya da kredi faiz oranlarında kayda değer bir gerileme yaşandığında, bankalar mevcut ödeme gücünüze göre aldığınız kredinin geri ödemesini yapılandırarak biraz nefes almanızı sağlayabilir. Ancak bankalar her talep edene bu imkanı sunamıyor maalesef. Bunun için tüketicinin de bazı kriterleri yerine getirmesi gerekiyor.

Acil Nakit İhtiyacınızı Karşılayacak Kredi İmkanları

Böylece toplam kredi maliyeti aşağı çekilebilir. Faiz oranlarında ciddi bir değişiklik olmasa bile yapılandırma ile vade süresi uzatılarak, aylık geri ödeme miktarları azaltılabilir. Aylık taksitlerin azalması konut kredisi öderken bütçenizi rahatlatarak daha kolay ödeme yapmanızı sağlayabilir.

Kredi Yapılandırmanın Faydaları

Kısacası kredi yapılandırma ile:

 • Güncel yapılandırma faiz oranı, krediyi aldığınız faiz oranından düşükse toplam borcunuz azalabilir,
 • Ödeme planı yeniden yapılandırılabilir (Maaş günü, kredi kartı ödemesi vb göz önüne alınarak),
 • Aylık taksitler azaltılabilir (Vade süresi uzatılarak),
 • Faiz yapısı değiştirilebilir (Sabit faizliden değişken faizliye ya da değişken faizliden sabit faizli sisteme geçilebilir).

Kredi Yeniden Yapılandırma Koşulları

Kredi yeniden yapılandırma başvurusunu kimler yapmalı? Hangi koşullarda doğru bir tercih olur? Öncelikle:

 • Kalan borç miktarı
 • Faiz oranları arasındaki farklar
 • Aylık taksit miktarları
 • Toplam kredi maliyeti

Göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca unutmayın ki bankaların kredi yapılandırma faiz oranları ile güncel tabela faiz oranları birbirinden farklıdır. Yapılandırma yapmaya karar verdiğinizde bankanızla görüşüp yapılandırma faiz oranını öğrenerek bu faiz oranıyla kredi hesaplaması yapmanızda fayda var.

Başka bir bankadan yapılandırma yapacaksanız yani halihazırda  kredi kullanmış olduğunuz bankayı terk edip başka bir bankadan yapılandırma yapacaksanız:

 • Dosya masrafı
 • Erken borç kapatma bedeli
 • Ekspertiz ücreti

Gibi ek ödemeler de hesaba katılmalı. Kalan borcunuzu başka bir bankaya taşıyarak bir nevi yapılandırma yapmaya borç transferi denilmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama ve Başvuru

Konut kredisi hesaplama ve yeniden yapılandırma başvurusu yapmak için Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracından faydalanabilirsiniz.

En Avantajlı Konut Kredisi Faiz Oranları

En düşük faiz oranları, en uzun vade süreleri, en ucuz kredi taksitleri, kısacası en uygun konut kredisi başvurusu için tüm kredi veren bankaların tekliflerini tek bir ekranda; hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde karşılaştırabilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

2 Yorum

Murat kedeli
Murat kedeli 27.10.2019 • 00:00

Vakiflar bankasından aldığım kredimi hala yapilandiramiyorum yok kredi kartı alma zorunluluğunuz var vs vs şeyler on gördüler 2007 yılından beri maaş aldığım banka ama hala yapılandırma yapamıyorum neden?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 20.11.2019 • 00:00

Sayın Murat Kedeli, Konuyla ilgili olarak bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz başka bankalardan borç transferi talebinde bulunabilirsiniz.

Beğen(0)

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon