Konut Kredisi Yapılandırma

Kredi almak iyi hoş da geri ödemesinde bazen planlar tutmuyor. Böyle durumlarda bankaların size sunduğu bir seçenek var: Kredi yapılandırması…

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Ödeme güçlüğü çektiğinizde ya da kredi faiz oranlarında kayda değer bir gerileme yaşandığında, bankalar mevcut ödeme gücünüze göre aldığınız kredinin geri ödemesini yapılandırarak biraz nefes almanızı sağlayabilir.

Ancak bankalar her talep edene bu imkanı sunamıyor maalesef. Bunun için tüketicinin de bazı kriterleri yerin getirmesi gerekiyor.

Peki hangi şartlar yerine getirildiğinde tüketiciler kredi yapılandırması imkanından faydalanabilir? Zaten borç öderken neden tekrar bankaya müracaat edersiniz?
Öncelikle yapılandırmanın kısa bir tanımı ile başlayalım…

Konut kredisi yeniden yapılandırma nedir?
Refinansman ya da remortgage olarak ta adlandırabileceğimiz kredi yeniden yapılandırma, daha önce kullanılan faiz oranlarından daha düşük faiz oranları ya da daha kolay ödeme imkanı ile kredi kullanarak kalan borcun ödenmesi olarak tanımlanabilir kısaca.

ACİL NAKİT İHTİYACINIZI KARŞILAYACAK KREDİ İMKANLARI İÇİN TIKLAYIN

Böylece toplam kredi maliyeti aşağı çekilebilir. Faiz oranlarında ciddi bir değişiklik olmasa bile yapılandırma ile vade süresi uzatılarak, aylık geri ödeme miktarları azaltılabilir. Aylık taksitlerin azalması konut kredisi öderken bütçenizi rahatlatarak daha kolay ödeme yapmanızı sağlayabilir.

Kredi Yapılandırmanın Faydaları
Kısacası kredi yapılandırma ile:

 • Güncel yapılandırma faiz oranı, krediyi aldığınız faiz oranından düşükse toplam borcunuz azalabilir,
 • Ödeme planı yeniden yapılandırılabilir (Maaş günü, kredi kartı ödemesi vb göz önüne alınarak),
 • Aylık taksitler azaltılabilir (Vade süresi uzatılarak),
 • Faiz yapısı değiştirilebilir (Sabit faizliden değişken faizliye ya da değişken faizliden sabit faizli sisteme geçilebilir).

Kredi Yeniden Yapılandırma Koşulları
Kredi yeniden yapılandırma başvurusunu kimler yapmalı? Hangi koşullarda doğru bir tercih olur? Öncelikle:

 • Kalan borç miktarı
 • Faiz oranları arasındaki farklar
 • Aylık taksit miktarları
 • Toplam kredi maliyeti

Göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca unutmayın ki bankaların kredi yapılandırma faiz oranları ile güncel tabela faiz oranları birbirinden farklıdır. Yapılandırma yapmaya karar verdiğinizde bankanızla görüşüp yapılandırma faiz oranını öğrenerek bu faiz oranıyla kredi hesaplaması yapmanızda fayda var.

Başka bir bankadan yapılandırma yapacaksanız yani halihazırda  kredi kullanmış olduğunuz bankayı terk edip başka bir bankadan yapılandırma yapacaksanız:

 • Dosya masrafı
 • Erken borç kapatma bedeli
 • Ekspertiz ücreti

Gibi ek ödemeler de hesaba katılmalı. Kalan borcunuzu başka bir bankaya taşıyarak bir nevi yapılandırma yapmaya borç transferi denilmektedir.

Konut Kredisi Hesaplama ve Başvuru

Konut kredisi hesaplama ve yeniden yapılandırma başvurusu yapmak için Hangikredi.com konut kredisi hesaplama aracından faydalanabilirsiniz.

En düşük faiz oranları, en uzun vade süreleri, en ucuz kredi taksitleri, kısacası en uygun konut kredisi başvurusu için tüm kredi veren bankaların tekliflerini tek bir ekranda; hızlı, güvenli ve kolay bir şekilde karşılaştırabilirsiniz!

En Avantajlı Konut Kredisi Faiz Oranları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0 Yorum

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Burada yer alan bilgi, yorum ve cevaplar, sorularınızı cevaplayan Hangikredi.com uzmanlarının kişisel bilgileriyle sınırlıdır ve sadece yardımcı olmak amaçlıdır. Bu yorum ve cevaplar bir danışmanlık veya tavsiye niteliğinde değildir. Sorunuza ve somut olaya uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak karar verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Sorununuzla ilgili profesyonel ve mesleki bilgisi olan kişilerden görüş almadan hareket etmemenizi öneririz