Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğer belirli bir birikiminiz yoksa ev almak ve geleceğe yatırım yapmak için önce borçlanmak sonra sefasını sürmek gerekecektir. Ev almaya karar verdikten sonra, size uygun kriterdeki ilanları Emlakjet’ten inceleyebilir, ardından bu ilanların fiyatlarına göre konut kredilerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Kira ödemek yerine, kredi ödemeyi tercih edeceğiniz yeni bir yaşam biçimine geçerken, biraz konut kredisinin detaylarına inelim.

Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması koşuluyla bankalar tarafından verilen bir kredi türü.  Kredinin vadesi genellikle sabit faiz oranlarıyla 5 ila 30 yıl arasında değişebiliyor. Konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkanları sunan bankaları araştırmanız gerekir. Sizin için en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırmanız ve başvurmanız gerekecektir. Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra artık devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. Uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekir. Yasalar gereği, belirlenen ekspertiz değerinin  %70-75’ine kadar konut kredisi verilebiliyor. Evin kalan %25’lik ücreti içinse peşinatınız olması gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Konut Kredisi Hesapla

Kredi Alabilmek İçin Gereken Belgeler

Yaptığınız kredi başvurusu ön onay aldığında ikinci adım olarak gerekli belgelerle bankaya gitmeniz gerekir. Konut kredisi için banka tarafından nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç temel belge talep edilir. Düzenli bir geliriniz olması halinde başvurunuzun onaylanması ihtimali oldukça yüksektir. Daha önceki kredi borcu nedeniyle hakkında banka takip kararı olan kişiler ise kredi alamazlar.

Konut kredilerinde ipotek uygulaması söz konusu olduğu için kefil istenmez. Eğer başvuran kişi yeterli bir gelire sahip değilse o zaman kefil uygulaması devreye girebilir.

Hangi Evler Konut Kredisine Uygundur?

Ev kredisi alabilmek için satın almak istediğiniz konutun kat mülkiyet tapusu olması gerekir. İnşaat ya da projeden satın alınan konutlar içinse kat irtifakı tapusu olması şartı aranır.

Konut kredisiyle aldığınız eviniz, banka tarafından ipotekli olduğu için kredi ödemesi tamamlanmayan dairenizi ancak üzerindeki ipotekle satabilirsiniz.

Çoğu vergiden muaf olan konut kredisi avantajlı bir kredi türü. Alacağınız krediyi kısa vadede ödemek size daha az faiz ödemenizi sağlar. Kredinin ödeme günlerini kendinize ve gelir durumunuza göre belirlemelisiniz, bu aynı zamanda vadeyi de belirlemiş olacaktır. Eğer başka bir ev için yine bir konut kredisi çekmek isterseniz mümkündür, ancak bu durum banka taktirine göre değişiklik gösterir.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Kullanılamaz?

 • Konut kredisi çekebilmek için alınacak konutun niteliğinin mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Arsa, dükkan, depo vb. niteliklere sahip tapulara konut kredisi verilmemektedir.
 • Alınacağınız konut kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmadıysa konut kredisi çekemezsiniz. Kat mülkiyetine sahip olması bu sebeple önemlidir. Öte yandan konutun kat irtifakı var ise de Yapı Kullanma İzin Belgesi sahip olması gereklidir.
 • Akrabanızdan konut almak istiyorsanız, konut kredi çekemezsiniz. Bunun nedeni yapılan satışın finansman olarak görülmesidir. Bankalar çözüm olarak Bireysel Finansman Kredisi sunmaktadır.
 • Konutun değerlendirilmesi için gönderilen gayrimenkul değerlendirme uzmanı evin tamamlanıp tamamlanmadığına da bakacaktır. Raporda konutun tamamlanmış olarak gösterilmesi konut kredisi kullanımı için önemlidir. Alınacak konut en az %80 tamamlanmış olması gereklidir. Tamamlanma deyimi çatı, dış kaplama, kapı ve pencerelerinin takılmış olması olarak ifade edilebilir.

Hayal ettiğiniz ev www.emlakjet.com’da, evinizi satın alabilmeniz için en uygun kredi seçenekleri ise www.hangikredi.com’da size bekliyor!

Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
5 (100%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

6 yorum

 1. Merhaba geçmişimde bir iflas geçirdim bu durumdan dolayı bankalardan ne kredi ne de kredi kartı alamıyordum. 2014 sonunda bütün olan borçlarımı bitirdim 3 ay öncesi findex kredi notuma baktığımda 1560 kredi notum vardı hemen internet üzeri kart başvurusu yaptım ve kartlarım çıktı yaklaşık 2 aydır çok düzenli bir şekilde kullanıyorum şimdi yapım aşamasında olan bir ev almaya niyetlendim 370 bin lira değeri olan eve haziran ayının sonunda 250 bin tl kredi çekmek istiyorum bu arada (yaklaşık bir ay önce) bir bankadan internet üzerinden 300 bin lira kredi ön onaydan geçti fakat Sigortam olmadığı için vede konut daha krediye hazır olmadığı için krediyi ertelemek zorunda kaldım şimdi findexten kredi notumu hiç bir gecikme olmadığı halde 1288 E düşmüş 01.02.2016 tarihinde 5500 lira maaşla sigortamı ödemeye başladım tapusu kendi adıma olan bir dairem var ( iskanlı) atölyem oğlumun üzerine oğlum kısa süre içinde askere gidecek bende genel vekaleti var sizce benim kredi notum neden düşmüş ve altıncı ayın sonunda yedinci ayın başlarında bu 250000 lira konut kredisi bana çıkar mı bunun için hangi yolu izlemem gerekli şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

 2. Sayın Turan Aydın,

  Geciktirdiğiniz ödeme varsa bu sebepten kredi notunuz düşmüş olabilir. Kredi notunuzun, gelir durumunuzun ve sigortalılık sürenizin yeterli olması halinde kredi başvurunuz onaylanacaktır.

 3. Evimizi müteahhite yaptirdik tapuyu üstümuzden devretmedigimiz icin kredi cekemedik. Elden odeme yapiyoruz ama sorun yasamaya basladik. Akrabamiz olmayan birine tapuyu devretsek belli bi zaman sonra evi geri almak icin kredi kullanabilirmiyiz. Bankalar bunu gorur mu kredi verir mi? Ne kadar sure beklenmeli?

 4. Sayın B_k,

  Konuyla ilgili bir hukukçu ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz.

 5. Konut exsperi daireye geldikten sonra neye nereye bakar neye kac puan veriyor

 6. Merhaba İsmail,

  Eksper, krediye konu olan gayrimenkul ile ilgili metrekare, oda sayısı, adres bilgisi, yapı malzemesi, tamamlanma durumu gibi detaylı bilgileri derler.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir