Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Konut kredisi alırken yapılan sigortalar

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 8.03.2017 Güncelleme Tarihi: 6.01.2021

Konut kredileri ev sahibi olmak isteyenler için en kolay yöntemlerden biri.
Konut kredisi alırken yapılan sigortalar
Konut kredisi ile ev almak istediğinizde yaptırmanız gereken bazı sigortalar var. Konut kredisi çekerken hangi sigorta gerekiyor sorusunun cevabını sizin için araştırdık…

Konut kredileri ev sahibi olmak isteyenler için en kolay yöntemlerden biri. Konut kredisi ile ev almak istediğinizde yaptırmanız gereken bazı sigortalar var. Konut kredisi çekerken hangi sigorta gerekiyor sorusunun cevabını sizin için araştırdık…

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Hayat sigortası

Bilinen en yaygın kredi sigortası türü hayat sigortası. Hayat sigortası genellikle yapılması zorunlu olan bir sigorta gibi düşünülse de aslında durum böyle değil. Hayat sigortası isteğe bağlı sigorta türlerinden biri.  Hayat sigortası, hayati riske karşı kredinin ödenmesinin devamını garantileyen bir sigorta türüdür. Yani, krediyi alan kişinin kredi borcu bitmeden vefat etmesi durumunda kredi borcunun geri kalanı sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Hayat sigortası hem bankanın hem de tüketicinin avantajına olan bir sigorta türüdür. Hayat sigortası sayesinde banka, herhangi bir vefat durumunda kalan borcun ödeneceğini garantilemiş olur. Öte yandan krediyi alan tüketici hayat sigortası sayesinde vefat durumunda yakınlarına kredi borcunun miras olarak kalmayacağını bilir.

Ferdi kaza sigortası

Ferdi kaza sigortası da hayat sigortasının bir benzeridir. Yine yapılması zorunlu olmayan yani isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Borçlunun herhangi bir kaza geçirmesi durumunda poliçe kapsamınca kredi ödemelerine sigorta şirketi tarafından devam edilmesini sağlar.

Konut sigortası

Konut sigortası da bazı durumlarda konut kredisi veren bankanın talep edebileceği bir sigorta türü. Bankanın talep etmesinin yanı sıra genellikle ev sahiplerinin kendi isteği ile yaptığı bir sigorta türü aynı zamanda. Konut sigortası; hırsızlık, terör, doğal afetler, tesisat arızaları vb. durumlara karşı maddi güvence sağlar.

Bahsettiğimiz bu üç sigortayı da bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırabileceğiniz gibi başka bir sigorta şirketinden de yaptırabilirsiniz. Konut kredisinden bağımsız olarak ev aldığınızda yapmanız gereken zorunlu bir sigorta türü de mevcut: DASK. Evinizi ister konut kredisi ile alın ister başka bir yöntemle, zorunlu deprem sigortası yaptırmanız gerekmekte.

En uygun konut kredisini bulmak için Hangikredi.com kredi hesaplama aracını kullanarak konut kredisi hesaplaması yapabilir ve online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları İçin Tıklayın
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon