Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Hayat Sigortası İptali

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 8.11.2016 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Kredi çekerken, banka tarafından talep edilen hayat sigortası bilinenin aksine zorunlu değil.

Hayat Sigortası İptali
Kredi çekerken siz de hayat sigortası yaptırdıysanız ve şimdi iptal ettirmek istiyorsanız konuyla ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kredi çekerken, banka tarafından talep edilen hayat sigortası bilinenin aksine zorunlu değil. Kredi çekerken siz de hayat sigortası yaptırdıysanız ve şimdi iptal ettirmek istiyorsanız konuyla ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle hayat sigortasının ne olduğu ile başlayalım. Yapılması zorunlu olmayan hayat sigortası, küçük meblağlar ödeyerek sahip olabileceğiniz bir sigorta türü. Bankaların bu sigortayı talep etmesinin sebebi, kredi ödenirken borçlunun vefat edebilme ihtimali. Böyle bir durum yaşandığında borcun kalanı sigorta şirketi tarafından karşılanmakta. Bu durum hem bankanın hem de borçlu şahsın yakınlarının yararına çünkü kredi borcu devam ederken vefat edilmesi durumunda borç, mirasçılara kalmakta.

İki taraf için de avantajları olan bir sigorta türü olsa da hayat sigortasını ekstra bir masraf olarak görüp iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken konuyla ilgili bir dilekçe yazarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurmanız. Ancak böyle bir iptal talebinde bulunabilmeniz için hayat sigortasının sizin isteğiniz dışında yapılmış ve toplam borcunuza yansıtılmış olması gerekiyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hayat sigortasının iptalini talep edebilirsiniz.

Eğer sizin rızanız doğrultusunda bir hayat sigortası yapıldıysa ve siz bunun iptalini istiyorsanız yine bir çözüm var. Bunun için de öncelikle hayat sigortası prim ödemelerinizi gösteren belgelerle sigorta şirketine başvurmanız gerekiyor. Böyle bir talepte bulunduğunuzda imzaladığınız poliçede yer alan şartlara göre hayat sigortanız iptal edilebiliyor.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

3,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

74 Yorum

Emin
Emin 29.07.2020 • 00:00

Merhaba, annem için çektiğimiz mobil bankacılıktan kredinin hayat sigortası seçerek ilerliyorsunuz.60 aylık krediyi 40.gün kapatmamıza rağmen yaklaşık birsürü gider gösterip yarısını kestiler. Bizde tüketici hakem heyetine başvurduk. Başvurumuz bankaya ulaştı ki bundan feragat edin ya da karsı dava açarız. Masrafları da sizden alırız diyorlar. Ne yapmam gerekiyor ama haklıyız da...

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 29.07.2020 • 00:00

Merhaba Emin, Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Fatih
Fatih 17.06.2020 • 00:00

Yakın bir zamanda garanti bankasından kredi çektim zorunlu hayat sigortası poliçesi düzenlediler 603 tl gibi bir rakam aldılar. Bu rakamın 5 sene boyunca zaman azaldıkça çekeceklermiş bunun iptalini nasıl sağlayabilirim. Yardımcı olurmusunuz? Bana sigorta poliçesi olmayacağını dile getirdiler ama internet üzerinden çektim bunu. Bir baktım hesaptan çekilmiş.

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 18.06.2020 • 00:00

Merhaba Fatih, Sigorta şirketiyle ya da Tüketici Hakem Heyeti ile iletişim kurarak iptal işlemi sağlayabilirsin.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon