Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Hayat Sigortası İptali

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 8.11.2016 Güncelleme Tarihi: 5.01.2023

Kredi çekerken, banka tarafından talep edilen hayat sigortası bilinenin aksine zorunlu değil.

Hayat Sigortası İptali
Kredi çekerken siz de hayat sigortası yaptırdıysanız ve şimdi iptal ettirmek istiyorsanız konuyla ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hayat sigortası, küçük meblağlar ödeyerek sahip olabileceğiniz bir sigorta türüdür. Bankaların bu sigortayı talep etmesinin sebebi, kredi ödenirken borçlunun vefat edebilme ihtimalidir. Sigorta devam ederken böyle bir durum yaşandığında borcun kalanı sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu uygulama hem banka hem de borçlu şahsın yakınları için yararlıdır. Çünkü kredi borcu devam ederken vefat edilmesi durumunda borç, mirasçılara kalır. Yine de kullanmak istemezseniz, kredi hayat sigortası iptali talep edebilirsiniz.

Hayat Sigortası İptali Nasıl Gerçekleşir?

Hayat sigortasının iptal edilebilmesinin bazı kriterleri vardır. Kredi çekme aşamasında, banka rehin işlemi uygularsa, sigortanın iptali söz konusu olmayabilir. Fakat kredilere bağlı olarak yapılan sigortalar “zorunlu” ve “ihtiyari” olarak ikiye ayrılır. Hayat sigortası “ihtiyari” gruptadır, yani seçme hakkı sigortalanan kişiye aittir. Eğer hayat sigortası, sizin rızanız doğrultusunda yapıldıysa, iptal işlemi daha kolaydır. Bu durumda hayat sigortası prim ödemelerinizi gösteren belgelerle sigorta şirketine başvurabilir, poliçe şartları doğrultusunda hayat sigortanızı iptal edebilirsiniz.

Söz konusu sigortanın banka tarafından sizin adınıza yaptırılması hâlinde ise farklı bir prosedür izlenir. Bu süreçte hayat sigortası istemediğinizi bankaya bildirebilir ve yapılmamasını talep edebilirsiniz. Bankanın konu ile ilgilenmemesi durumunda ise kredi hayat sigortası iptal dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi Tüketici Hakem Heyeti’ne gönderdiğiniz takdirde, banka ile aranızda olan anlaşma ve sigorta poliçenizin şartları incelenir, şartların karşılanması hâlinde hayat sigortası iptal edilir.

Hayat Sigortası Primi Geri Alınabilir mi?

Pek çok sigorta ürününde olduğu gibi kredi bağlantılı hayat sigortalarında da ödenen primleri geri alabilmek mümkündür. Fakat bunun için Tüketici Hakem Heyeti’nin inceleme sonucunu beklemeniz gerekir. Heyetin incelemeyi sonuçlandırması bazen aylar sürebilmektedir. Sonuç olarak haklı bulunduğunuz durumlarda, rızanız olmadan adınıza ödenen primleri geri alabileceğiniz durumlar mümkün olabilmektedir. Bazı durumlarda ise yapılan sigortanın türüne göre iade hakkınız olmayabilir.

Hayat Sigortası Nasıl Geri Alınır?

Kredi bağlantılı hayat sigortanızı iptal ettirmeseniz bile prim iadesi alabilme şansınız vardır. Çünkü bu sigortalar, kredi vadenizin sayısına denk gelecek süreler kapsamında yapılır. Örneğin 36 ay vade ile kredi alırsanız, poliçe süreniz de 36 ay olacak şekilde planlanır. Eğer kredi borcunuzu vadesi gelmeden erkenden kapattıysanız, geri kalan sürede poliçeden faydalanamayacağınız için iade talep edebilirsiniz. Bunun için de bankaya bir dilekçe yazmanız yeterlidir.

Sigorta Parası İadesi Kaç Günde Yatar?

Çektiğiniz bir kredi doğrultusunda yapılan ve sonradan iptal ettirdiğiniz sigortalar için iade süresi, duruma göre değişkenlik göstermektedir. Banka tarafından iptal edilmeyen poliçeler için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduğunuzda bu süre uzar. Fakat kredi borcunuzu vadesi gelmeden önce bitirdiğiniz takdirde, dilekçe vermenizin ardından 30 gün içinde iadeniz gerçekleşir.

Sigorta İptali Kaç Gün Sürer?

Sigorta iptali için Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurduysanız, iptal için bir süre beklemeniz gerekir. Dilekçenizin sırası geldiğinde heyet, gerekli incelemeleri başlatır ve prosedürleri takip eder. Bu süreç 1 ay ya da 3 ay gibi değişken aralıklara sahip olabilir. Söz konusu iptal, ancak bu süreçlerden sonra yapılır.

Bankalara Göre Hayat Sigortası İptali Şartları Nelerdir?

Bankalar, kredi kullandırdığı müşterilerine hayat sigortalarını zorunlu gibi lanse ederler. Bunun sebebi, oluşabilecek problemlere karşı alacaklarını koruma amacıdır. Banka sizden hayat sigortası yaptırmayı kabul etmenizi ister ve size iptal hakkınız olduğunu bildirmez. İptal şartı olarak, kredi borcunun ödenmesini kabul ederler. Kısaca kredi bağlantılı hayat sigortanızın banka tarafından iptal edilmesi için borcunuzu ödemeniz gerekir. Borcunuz bittikten sonra sigorta süresi devam ediyorsa, kalan süreye ait poliçe iptal edilir.

İhtiyaç kredisi hayat sigortası iptali ve bireysel kredi hayat sigortası iptali fark etmeksizin, yukarıda anlatılan prosedürlerin gerçekleşmesi gerekmektedir. Her koşulda kredi çektiğiniz an banka sizin adınıza sigorta işlemlerini gerçekleştirir ve yasal haklarınızı kullanarak poliçe iptali gerçekleştirebilirisniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

53 Oy

-

3,96 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

74 Yorum

Emin
Emin 29.07.2020 • 00:00

Merhaba, annem için çektiğimiz mobil bankacılıktan kredinin hayat sigortası seçerek ilerliyorsunuz.60 aylık krediyi 40.gün kapatmamıza rağmen yaklaşık birsürü gider gösterip yarısını kestiler. Bizde tüketici hakem heyetine başvurduk. Başvurumuz bankaya ulaştı ki bundan feragat edin ya da karsı dava açarız. Masrafları da sizden alırız diyorlar. Ne yapmam gerekiyor ama haklıyız da...

Yanıtla Beğen(4)
ikon
Hangikredi 29.07.2020 • 00:00

Merhaba Emin, Konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızı tavsiye ederiz.

Beğen(6)
Fatih
Fatih 17.06.2020 • 00:00

Yakın bir zamanda garanti bankasından kredi çektim zorunlu hayat sigortası poliçesi düzenlediler 603 tl gibi bir rakam aldılar. Bu rakamın 5 sene boyunca zaman azaldıkça çekeceklermiş bunun iptalini nasıl sağlayabilirim. Yardımcı olurmusunuz? Bana sigorta poliçesi olmayacağını dile getirdiler ama internet üzerinden çektim bunu. Bir baktım hesaptan çekilmiş.

Yanıtla Beğen(9)
ikon
Hangikredi 18.06.2020 • 00:00

Merhaba Fatih, Sigorta şirketiyle ya da Tüketici Hakem Heyeti ile iletişim kurarak iptal işlemi sağlayabilirsin.

Beğen(7)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

 • Bono ve Tahvil Nedir? 24.05.2023

  Bono ve Tahvil Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon