Hayat Sigortası İptali

Kredi çekerken, banka tarafından talep edilen hayat sigortası bilinenin aksine zorunlu değil. Kredi çekerken siz de hayat sigortası yaptırdıysanız ve şimdi iptal ettirmek istiyorsanız konuyla ilgili detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle hayat sigortasının ne olduğu ile başlayalım. Yapılması zorunlu olmayan hayat sigortası, küçük meblağlar ödeyerek sahip olabileceğiniz bir sigorta türü. Bankaların bu sigortayı talep etmesinin sebebi, kredi ödenirken borçlunun vefat edebilme ihtimali. Böyle bir durum yaşandığında borcun kalanı sigorta şirketi tarafından karşılanmakta. Bu durum hem bankanın hem de borçlu şahsın yakınlarının yararına çünkü kredi borcu devam ederken vefat edilmesi durumunda borç, mirasçılara kalmakta.

İki taraf için de avantajları olan bir sigorta türü olsa da hayat sigortasını ekstra bir masraf olarak görüp iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken konuyla ilgili bir dilekçe yazarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na başvurmanız. Ancak böyle bir iptal talebinde bulunabilmeniz için hayat sigortasının sizin isteğiniz dışında yapılmış ve toplam borcunuza yansıtılmış olması gerekiyor. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hayat sigortasının iptalini talep edebilirsiniz.

Eğer sizin rızanız doğrultusunda bir hayat sigortası yapıldıysa ve siz bunun iptalini istiyorsanız yine bir çözüm var. Bunun için de öncelikle hayat sigortası prim ödemelerinizi gösteren belgelerle sigorta şirketine başvurmanız gerekiyor. Böyle bir talepte bulunduğunuzda imzaladığınız poliçede yer alan şartlara göre hayat sigortanız iptal edilebiliyor.

İhtiyaç Kredisi Hesapla
Hayat Sigortası İptali
4.3 (85%) 64 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

82 yorum

  1. Merhaba. Ben aynı gün içinde hem Vakıfbank’tan hemde tebden kredi kullandım. İki bankadan da sigorta kestiler. Bunu iptal ettirebilirmiyiz. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

  2. Merhaba Gökhan,

    Sigorta zorunlu değil ancak krediyi alırken böyle bir sözleşme imzalamış olabilirsin. Dilersen iptali ile ilgili Tüketici Hakem Heyeti’ne danışabilirsin.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir