Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

Sigorta; hastalık, kaza, hırsızlık gibi maddi ve bedeni hasara yol açan beklenmedik durumlarda sizi yüksek meblağlar ödemekten kurtaran bir sistem. İhtiyacınız olduğu anlarda her türlü giderinizi karşılayan sigorta sistemi, her ne kadar resmi evraklarla desteklense de karşılıklı güvene dayalı bir sistemdir.

Sigortalanma halinde, sigorta şirketi bazı riskleri teminat altına alırken bunlara karşılık olarak aylık prim ödemeleri tahsil eder. Aydan aya küçük tutarlar halinde ödediğiniz bu primler, günü geldiğinde sizi yüksek meblağlar ödemekten kurtarır.

Sigorta şirketi ile sigortalanacak kişi arasında sigorta güvencesinin kurulabilmesi ve bu ilişkinin sürdürülebilmesi için sigorta poliçesi yani sigorta sözleşmesi yapılır. Sigorta poliçesi, sigorta şirketi ve sigortalının hak ve yükümlülükleri ile birlikte sigorta şirketi tarafından sağlanacak teminatları ve sigortanın koşullarını da içerir. Sigortalanacak kişi, sigorta poliçesi hazırlanırken kendisi ile ilgili doğru bilgileri vermekle yükümlüdür.

Türk Ticaret Kanunu’na göre sigorta şirketi tarafından hazırlanan poliçe, hazırlandığı andan itibaren yirmi dört saat içinde yetkili kişiler tarafından imzalanmış ve sigorta sahibine verilmiş olmalıdır. Poliçenin verilmemesi ya da gecikmesi gibi durumlardan doğacak zararlardan sigorta şirketi sorumludur.

Bir sigorta poliçesi genel olarak şunları içerir:

  • Kurum ve kişinin isim ile iletişim bilgileri
  • Yapılan sigortanın konusu
  • Sigortanın kapsadığı güvenceler
  • Sigortanın başlama ve bitiş tarihi
  • Sigorta priminin ödeme koşulları
  • Poliçenin düzenlendiği tarih

Hazırlanan sigorta poliçesi sigorta genel şartlarının hepsini içermek zorundadır. Bunlara ek olarak sigorta poliçesine başka özel koşullar ve riskler de eklenebilir.

Özel sağlık sigortası, zorunlu trafik sigortası ve kasko sorgulaması yapmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 
En Avantajlı Sigorta Teklifini Al

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir