Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

15.01.2015

Sigorta; hastalık, kaza, hırsızlık gibi maddi ve bedeni hasara yol açan beklenmedik durumlarda sizi yüksek meblağlar ödemekten kurtaran bir sistem.

Sigorta Poliçesi Nasıl Düzenlenir?

İhtiyacınız olduğu anlarda her türlü giderinizi karşılayan sigorta sistemi, her ne kadar resmi evraklarla desteklense de karşılıklı güvene dayalı bir sistemdir.

Sigorta; hastalık, kaza, hırsızlık gibi maddi ve bedeni hasara yol açan beklenmedik durumlarda sizi yüksek meblağlar ödemekten kurtaran bir sistem. İhtiyacınız olduğu anlarda her türlü giderinizi karşılayan sigorta sistemi, her ne kadar resmi evraklarla desteklense de karşılıklı güvene dayalı bir sistemdir.

Sigortalanma halinde, sigorta şirketi bazı riskleri teminat altına alırken bunlara karşılık olarak aylık prim ödemeleri tahsil eder. Aydan aya küçük tutarlar halinde ödediğiniz bu primler, günü geldiğinde sizi yüksek meblağlar ödemekten kurtarır.

Sigorta şirketi ile sigortalanacak kişi arasında sigorta güvencesinin kurulabilmesi ve bu ilişkinin sürdürülebilmesi için sigorta poliçesi yani sigorta sözleşmesi yapılır. Sigorta poliçesi, sigorta şirketi ve sigortalının hak ve yükümlülükleri ile birlikte sigorta şirketi tarafından sağlanacak teminatları ve sigortanın koşullarını da içerir. Sigortalanacak kişi, sigorta poliçesi hazırlanırken kendisi ile ilgili doğru bilgileri vermekle yükümlüdür.

Türk Ticaret Kanunu’na göre sigorta şirketi tarafından hazırlanan poliçe, hazırlandığı andan itibaren yirmi dört saat içinde yetkili kişiler tarafından imzalanmış ve sigorta sahibine verilmiş olmalıdır. Poliçenin verilmemesi ya da gecikmesi gibi durumlardan doğacak zararlardan sigorta şirketi sorumludur.

Bir sigorta poliçesi genel olarak şunları içerir:

 • Kurum ve kişinin isim ile iletişim bilgileri
 • Yapılan sigortanın konusu
 • Sigortanın kapsadığı güvenceler
 • Sigortanın başlama ve bitiş tarihi
 • Sigorta priminin ödeme koşulları
 • Poliçenin düzenlendiği tarih

Hazırlanan sigorta poliçesi sigorta genel şartlarının hepsini içermek zorundadır. Bunlara ek olarak sigorta poliçesine başka özel koşullar ve riskler de eklenebilir.

Özel sağlık sigortası, zorunlu trafik sigortası ve kasko sorgulaması yapmak için Hangikredi.com Sigorta sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 
En Avantajlı Sigorta Teklifini Al

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

 • Kesin Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır? 3.01.2021

  Kesin Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.