Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Sigorta Poliçesi Nedir ve Ne Kadar Önemlidir?

Evren Keskin

Evren Keskin

24.12.2020

Sigortaların hayatımıza girmesiyle birlikte poliçe kavramı da sürekli gündemimizde olan konulardan biri.

Sigorta Poliçesi Nedir ve Ne Kadar Önemlidir?

Her ne kadar sigorta şirketleri bütün detaylarda yardımcı olsa da önceden bilgi sahibi olmak, daha bilinçli işlem yapılmasını sağlıyor.

Sigortaların hayatımıza girmesiyle birlikte poliçe kavramı da sürekli gündemimizde olan konulardan biri. Her ne kadar sigorta şirketleri bütün detaylarda yardımcı olsa da önceden bilgi sahibi olmak, daha bilinçli işlem yapılmasını sağlıyor. Sigorta poliçesi nedir, sigorta poliçesi şartları nelerdir, sigorta poliçesi neden önemlidir, sigorta poliçesi çeşitleri nelerdir, sigorta poliçesinde neler yer alır, poliçeye ek metinler ne demektir gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Sigorta Poliçesi Nedir?

Sigorta poliçesi, sigorta sağlayıcısı olan bir şirket ile sigortayı yaptırmak isteyen kişi ya da kurumlar arasındaki yazılı sözleşmeye denir. Sağlık, araç ya da emeklilik gibi alanlarda sigorta yapılabilir ve hem branşlara göre hem de ödemelere göre farklı poliçeler uygulanır. Poliçelerin her iki taraftan da iyi şekilde incelenmesi ve hiçbir maddenin açıkta kalmayacağı şekilde onaylanması gerekli.

Sigorta Poliçesi Şartları Nelerdir?

Sigorta poliçelerinde yer alan şartlar, sigortanın türü ve kişilerin isteklerine göre değişiklik gösterir. Poliçenin yanında yer alan genel ve özel şartlar da müşterileri ve sigorta şirketlerini bağlayıcı özellikler arasında. Genel şartlar standart metin özellikleri neticesinde, hemen hemen tüm branşlar için aynı maddeleri kapsar.

Özel şartlar ise daha çok sigorta yaptıracak kişinin yatıracağı miktar, sigortanın içinde olmasını istediği ekstralar ve teminatların ne oranda verileceğine yönelik olarak değişiklik gösterir. Sigorta poliçesi hem isteğe bağlı sigortalar hem de zorunlu sigortalar için yapılır. 

Sigorta Poliçesi Neden Önemlidir?

Sigorta poliçesinde yer alan tüm maddeler sigorta yaptıran kişinin haklarını belirlemek ve korumak için yapılır. Dolayısıyla çok kritik olarak önem arz eder. Aynı zamanda sigorta şirketlerinin de dolandırıcılıklara karşı kendini koruması için poliçeler çok önemli. Her iki tarafın da riskli durumlarda mağdur olmaması için hazırlanan poliçelerin en detaylı şekilde planlanması ve incelenerek imzalanması gerekiyor.

Sağlık sigortası, kasko, trafik sigortası gibi tüm sigorta türleri için yapılan poliçe aynı zamanda sigortanın kapsamını da detaylı şekilde göstermesi yönünden önemlidir. 

Sigorta Poliçesi Çeşitleri Nelerdir?

Sigorta poliçelerinin çeşitleri yapılacak sigortaya göre farklılık gösterir. DASK, trafik sigortası, sağlık sigortası ve trafik sigortası farklı maddeleri içerdiği için poliçe çeşitlerini bu şekilde ayrıştırmak mümkün. Aynı zamanda teminatlar da farklılık gösterileceği için poliçelerin çeşitleri hakkında net maddeler sunmak mümkün değil.

Kasko, aracınızı korumaya yönelik bir sigorta türüdür. Kasko değer listesi ile aracınızın değerini kolayca öğrenebilirsiniz.

Sigorta Poliçelerinde Neler Yer Alır?

 • Taraflara ait temel bilgiler
 • Sigortanın ne için ve hangi branş üzerinden yapıldığı
 • Teminat bilgileri
 • Başlangıç ve bitiş zamanları
 • Ödeme şartlarıyla birlikte sigorta priminin ücreti
 • Tanzim tarihi

Sigorta poliçesinde yer alan tüm bilgiler sigorta şirketi tarafından hazırlanır.

Poliçeye Ek Metinler Ne Demektir?

Sigortanın yapılabilmesi ve işlemlerin sisteme girmesi için tarafların poliçe ile birlikte gönderilecek olan genel ve özel şartları da incelemesi gerekiyor. Müşteriye özel maddelerin yer aldığı özel şartlar ve iki tarafı da koruyan genel şartların anlatıldığı seçenekler ek metin olarak adlandırılır. Sigortayı yaptıran kişi gerekli incelemeleri yaptıktan sonra itirazı olan noktaları bildirerek yeniden düzenleme talep edebilir. Eğer şartlar taraflar için uygunsa hemen onaylama işlemi yapılarak sigorta başlamış olur.

En güncel mevduat faiz oranları ile mevduat hesaplaması yapmak için sayfamızı ziyaret edin!

DASK Poliçesinde Yer Alması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Zorunlu deprem sigortası olan DASK, sigortalar arasında en detaylı bilgiler barındıran seçenekler arasında. Doğal afetlere karşı teminat sağlayan DASK üzerindeki temel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Ad, soyad, adres, telefon
 • Varsa vergi numarası ve TC kimlik numarası
 • Sigorta yapılacak evin açık adresi
 • Tapu bilgileri
 • Binanın inşa yılı (1975 ve öncesi, 1976-1996, 1997-1999, 2000 ve sonrası olarak belirtilmeli)
 • Binanın yapı tipi
 • Binadaki toplam kat sayısı
 • Binadaki hasar durumu
 • Dairenin brüt olarak yüzölçümü

DASK Poliçe Bedeli Nasıl Belirlenir?

Her sigorta türünde olduğu gibi DASK için de poliçe farklılık gösterebilir. Teminat ve binaya göre belirlenen genel poliçe maddelerini aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Binanın bulunduğu bölgenin depreme göre ne kadar riskli olduğu
 2. Binanın betonarme, ahşap, kagir gibi yapı tarzı
 3. Dairenin brüt yüzölçümü

Yazar Hakkında

Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.