Kasko ve Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Araç sahiplerinin en büyük konularından birisidir araç sigortaları. Burada iki önemli sigorta türü var: Kasko ve zorunlu trafik sigortası.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Peki tam olarak nedir bu sigorta türleri? Gerek fiyat gerekse kapsam açısından aralarında ne tür farklılıklar var?

İşte bu iki sigorta türü ile ilgili merak edilen konuları Hangikredi.com Pazarlama Müdürü Mustafa Oral’a sorduk.

Öncelikle trafik sigortasından başlayalım. Trafik sigortası tam olarak nasıl tanımlanabilir?

Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere yapmakla yükümlü olduğumuz sigorta türüdür ve her yıl yenilenmelidir. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir hasar anında karşı tarafta oluşabilecek maddi ve bedeni zararları güvence altına alır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan araçlar tespiti halinde cezai işlemlere tabi tutulur.

Peki ‘kasko’yu nasıl tanımlayabiliriz?

Kasko ise olası hasar durumlarına karşı aracınızı güvence altına almanızı sağlayan bir sigorta türüdür ve yaptırmak tamamen sizin isteğinize kalmıştır. Trafik sigortasından farkı kaza durumunda araç sahibini güvence altına alması poliçe kapsamında hasarının karşılanmasıdır.

Bu iki sigorta türü arasında kapsam olarak ne gibi farklılıklar var?

Kaskonun 4 farklı kapsama ait seçeneği var. Ancak ek teminatlarla da poliçenizi genişletebiliyorsunuz. Kasko sigortası herhangi bir hasar, yanma, çalınma ya da çalınmaya teşebbüs edinme, doğal afet sonucu zarar görme gibi durumlarda oluşabilecek zararları güvence altına alır. Trafik sigortası teminatları ve her yıl Hazine Müsteşarl��ğı tarafından belirlenir. Bu temel teminatların yanı sıra sigorta şirketi ek teminatlandırma olarak adlandırılan bu uygulama ile temel teminatların yanında farklı teminatlar da poliçenize dahil edebilirsiniz.

RÖPORTAJI İZLEMEK İÇİN VİDEOYA TIKLAYIN

Peki bu iki sigorta türünün arasında fiyat politikası olarak ne gibi farklılıklar var?

Trafik sigortasının teminat ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirleniyor. Her sigorta şirketi için de aynı oluyor. Ama burada serbest tarife uygulanıyor. Yani sigorta şirketleri farklı fiyatlar sunabilir. Kaskoda ise poliçe kapsamına göre fiyat uygulanıyor. Bu fiyatları da sigorta şirketleri kendi poliçe teminatlarına göre belirlemektedir.

TAŞIT KREDİSİ İÇİN EN UYGUN BANKA FAİZ ORANLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1 yorum

  1. çok güzel bir siteniz var çok bilgilendirici teşekkürler sürekli takip ediyorum başarılar


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir