Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kasko Poliçesinde Nelere Dikkat Edilmeli

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.01.2015 Güncelleme Tarihi: 4.04.2024

Kasko, tüm araç sahiplerinin yaptırması gereken iki sigorta türünden biridir, araç sahiplerinin trafikteki çeşitli risklere karşı korunabilmesi için geçerli bir kasko sigortası bulunması gerekir.

Kasko Poliçesinde Nelere Dikkat Edilmeli
Özel sigorta şirketleri tarafından yapılan kasko işlemleri, sigorta şirketinin politikalarına ve tercih edilen poliçelere göre değişiklik gösterir. Bu sebeple kasko yaptırırken dikkat etmeniz gereken çok sayıda detay bulunur. Kasko yaptırırken sizin için en doğru tercihte bulunmak istiyorsanız aşağıdaki detaylara göz atabilirsiniz.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasko sigortası, araç sahiplerinin trafikte yaşayabileceği kazalara karşı güvence oluşturan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası, araçların karıştığı kazada karşı tarafın hasarını karşılarken kasko ise araç sahibinin maddi kaybını karşılar. Bu sebeple tüm araç sahiplerinin kasko yaptırırken kendilerine en büyük avantajı sağlayan paketleri seçmesi büyük önem taşır.

Kasko paketlerinin kapsamı sigorta şirketleri tarafından belirlendiği için bazı farklılıklar olabilir. Yasalar tarafından sigorta paketi içerikleri konusunda serbest bırakılan sigorta şirketleri, rekabet oluşturma amacıyla birbirlerinden farklı sigorta paketleri hazırlar. Bu paketler arasından sizin için en avantajlı olanı seçmek için sigorta paketlerini karşılaştırmanız ve teminat koşullarını karşılaştırmanız gerekir. Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken diğer detaylar ise şu şekildedir;

 • Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, doğru bir sigorta şirketi seçmektir. Piyasada bulunan çok sayıda sigorta şirketlerini detaylı bir şekilde inceleyip en güvenilir şirketleri belirleyebilirsiniz.
 • Kasko sigortalarının kapsamları, birbirine göre farklılık gösterir. Poliçeleri detaylı bir şekilde inceleyerek en geniş kapsamlı sigortayı tercih edebilirsiniz.
 • Asistans hizmetleri, herhangi bir trafik kazası yaşadığınızda ihtiyaç duyacağınız en önemli detaylar arasında yer alır. Aracınızın tamirhaneye çekilmesi ve bu süreçte sizin ulaşımınızın sağlanması, kaza sırasında yaşayabileceğiniz pek çok sorunu ortadan kaldırır. Bu nedenle asistans hizmeti sunan kasko sigortalarına öncelik verebilirsiniz.
 • İkame araç hizmeti de olası bir aksilikte ihtiyaç duyacağınız bir destektir. Aracınızın bozulması, çalınması ya da trafik kazası sonucu tamirat gerektirecek kadar hasar görmesi durumunda size ikame araç sunan sigorta paketlerini seçebilirsiniz. Böylece herhangi bir aksilik durumunda araçsız kalma riskine karşı korunabilirsiniz.
 • Ek teminat sunan kasko sigortaları, ilk etapta akla gelmeyen ancak karşılaşma ihtimaliniz bulunan aksiliklere karşı size güvence sağlar. Aracın terör saldırılarında ve toplumsal olaylarda zarar görmesi, araç camlarının kırılması, anahtarın kaybolması gibi durumlara karşı ek teminat sunan Kasko sigortalarını seçerek her türlü olası aksiliğe karşı tedbir alabilirsiniz.
 • Seçeceğiniz sigortada bulunması gereken bir diğer detay da hasar ikame teminatıdır. Hasar ikame teminatı, kaza geçirmeniz ve bu kazada oluşan hasarın bedelini sigorta şirketinizden tahsil etmeniz durumunda ek sigorta primi ödemenizin önüne geçer ve böylece bütçenizi korumanızı kolaylaştırır.
 • Kasko poliçesi seçerken sigorta prim ödemelerini kolay ödeyeceğiniz şekilde tercih etmenize fayda var. Prim ödemelerinizi bütçenize uygun şekilde seçmeye özen göstermeniz, ödeme konusunda herhangi bir sorun yaşamanızı engeller ve ihtiyaç durumunda sigortanızdan eksiksiz bir şekilde yararlanabilmenize olanak tanır.
 • Poliçede bulunan teminat karşılama şartları da dikkatle incelemeniz gereken detaylar arasındadır. Sigorta şirketleri, kimi teminatların yerine getirilmesi için belirli şartlar ve kısıtlamalar getirir. Bu detaylar, kimi zaman sigortanızdan beklediğiniz faydayı görememenize sebep olabilir. Teminat karşılama şartlarını dikkatle inceleyerek bu konuda karşılaşabileceğiniz risklerden korunabilirsiniz.
 • Araç kaskosu yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında sigorta paketinin araç değerini tam olarak yansıtması detayı da bulunur. Aracınızı değerinden daha düşük bir rakamla sigortalayan paketler, ihtiyaç durumunda masrafınızdan daha düşük bir ödeme yapabilir. Bu durum da maddi kayıp yaşamanıza yol açabilir.

Full Kaskoda Olması Gerekenler Nelerdir?

Kasko sigortası yaptırırken tercih edeceğiniz paketin geniş bir kapsama sahip olması büyük önem taşır. “Genişletilmiş Kasko” ya da “Full Kasko” olarak tanımlanan sigorta seçenekleri, size tüm teminatları bir arada sunar. Genişletilmiş kasko paketleri, aracınızı yalnızca kaza durumuna karşı değil, maddi kayıpla sonuçlanabilecek her türlü soruna karşı sigortalar. Full Kasko paketlerinin içeriğinde bulunan teminatlar ise şu şekildedir;

 • Aracınız trafik kazasına karışıp hasar gördüğünde kusurlu tarafa bakılmaksızın aracınızda oluşan hasarlar karşılanır.
 • Genişletilmiş kasko paketleri, araçları yalnızca motorlu taşıtlara çarpma durumunda değil; motorsuz taşıtlara, duvarlara ve diğer sabit unsurlara çarpma durumunda da güvence altına alır.
 • Full kasko paketi seçmeniz durumunda aracınız hırsızlığa karşı sigortalanır ve hırsızlık sonucu yaşadığınız maddi kayıp sigorta tarafından ödenir.
 • Hırsızlık girişimi, saldırı, terör eylemi gibi sorunlar sonucunda aracınızda hasar oluşursa bu hasarların tamirat masrafları sigorta dahilinde kabul edilir.
 • Yangın, yağmur, sel, deprem, yıldırım düşmesi gibi doğal afetler sonucunda aracınız hasar görürse oluşan hasar sigortanız kapsamında değerlendirilir.
 • Aracın camlarının kırılması, anahtarının bozulması, dış yüzeyinin zarar görmesi gibi durumlarda sigorta desteği sağlanır.
 • Full kasko paketleri, araç sahiplerine arıza ve kaza durumlarında yol yardım hizmeti sunar. Araç, kaldığı yerden özel ekipler tarafından alınırken araç sahibi de gideceği yere sigorta şirketi elemanları tarafından bırakılır.
 • Full kasko paketlerinde tamirat hizmeti de bulunur. Aracınızda oluşan arıza ve hasarlar, anlaşmalı servislerde giderilir.
 • Standart kasko paketlerinde kaza esnasında aracı sahibinin kullanma şartı varken Genişletilmiş kasko paketlerinde araç hasar gördüğünde direksiyonda kimin bulunduğuna bakılmaz.
 • Full kasko, hukuksal koruma teminatı da sağlar. Kazaya karışma durumunda karşı tarafın vücut bütünlüğünü bozacak şekilde yaralanması durumunda doğacak hukuksal durumların masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır.
 • Genişletilmiş kasko, araç içinde bulunan özel eşyaları da ayrıca sigortalar ve bu eşyaların çalınması, zarar görmesi ya da kaybolması gibi durumlarda araç sahibine ödeme yapar.
 • Enflasyon teminatına sahip olan full kasko paketleri, araçları sigorta poliçesinin imzalandığı tarihte geçerli olan bedelden sigortalasa da enflasyon artışını hesaba dahil eder. Ödeme yapması gerektiği dönemlerde TÜİK tarafından belirlenen resmî enflasyon rakamlarını uygulayan bu sigortalar, araç sahiplerine enflasyon artışına uygun bir rakam öder.
 • Yanlış akaryakıt dolumu ve benzeri kullanım hatalarından doğan arıza ve hasarlar da genişletilmiş kasko paketleri tarafından karşılanır.
 • Full kasko paketleri, standart Kasko paketlerinden farklı olarak aracın eskime payını düşmez ve böylece ihtiyaç durumunda araç sahibine diğer Kasko paketlerine göre daha yüksek bir ödeme yapar.
 • Standart kasko paketleri, poliçede aksi belirtilmediği sürece yalnızca Türkiye içinde gerçekleşen hasarları karşılarken genişletilmiş kasko paketlerinde yurt dışı teminatı da bulunur. Bu paketler, aracın yabancı ülkelerdeyken aldığı hasarları ve uğradığı kayıpları da ödemeyi taahhüt eder.
 • Aracın çekilmesi ve bu çekilmeye bağlı maddi kayıplar genişletilmiş kasko paketinde güvence altına alınır. Bu bedelin ödenmesi için çekme işleminin yetki sahibi olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilmiş olması gerekir.
 • Hayvan saldırısı gibi beklenmedik durumların aracın kaportasında, boyasında ya da mekanik aksamında oluşturacağı hasarlar genişletilmiş kasko paketi kapsamında değerlendirilir.

Siz de kaza, hırsızlık, doğal afet, terör eylemi gibi durumlarda aracınızın alacağı hasarların maddi yükünden korunmak için aracınızı tüm sorunlara karşı güvence altına alan bir kasko sigortası yaptırabilirsiniz. En güvenilir sigorta şirketlerinin kasko avantajlarını öğrenmek için HangiKredi tarafından size özel olarak sunulan avantajlı paketleri hemen inceleyebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?